Рішення № 125751070, 11.03.2025, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2025
Номер справи
560/16786/24
Номер документу
125751070
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/16786/24

РІШЕННЯ

іменем України

11 березня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Шевченківський пасаж" до Державної податкової служби України , Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Шевченківський пасаж" звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення №11996445/43042143 від 01.11.2024 комісії Головного управління ДПС у Хмельницькій області про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Також приросить зобов`язати ДПС України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №7 від 02.11.2023. В обґрунтування позову покликається на те, що контролюючому органу були надані усі необхідні документи та пояснення, які підтверджують правомірність господарської операції та обґрунтованість складання податкової накладної, зважаючи на що спірне рішення прийняте необґрунтовано.

Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області та ДПС України поданий відзив, у якому відповідачі позов не визнають. Зазначають, що підставою прийняття рішення комісією регіонального рівня є надання копій документів, складених із порушенням законодавства, що не давало можливості встановити дотримання платником вимог п. 187.1 ст.187 Податкового кодексу України. Відповідачі вважають спірне рішення правомірним, відтак просять відмовити у задоволенні позову.

У відповіді на відзив позивач заперечує щодо доводів відповідачів.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Пунктами 201.1, 201.4 ст.201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (п.201.10 ст.201 ПК України).

Відповідно до п. 187.1. ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" та Наказу Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019 "Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: 1. договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; 2. договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; 3. первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки -фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; 4. розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; 5. документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.

Судом встановлено, що 17.02.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Шевченківський пасаж" (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Сіті Резиденс" (покупець) укладений Договір купівлі - продажу майнових прав №17-02/21-2, відповідно до умов якого продавець продає, а покупець купує майнові права на об`єкт нерухомості у порядку та на умовах, передбачених цим договором, та відповідно до норм Цивільного кодексу України, що визначають загальні положення про купівлю-продаж. Пунктом 2.2. Договору визначено, що об`єктом нерухомості, майнові права на який передаються за договором, є об`єкт нерухомості, розташований в об`єкті капітального будівництва нежитлового приміщення комерційного призначення м. Хмельницький, вул. Шевченка 67.

Відповідно до додатку №1 до договору купівлі-продажу майнових прав №17-02/21-2 від 17.02.2021 вартість (ціна) майнових прав на об`єкт нерухомості (нежитлове приміщення комерційного призначення загальною проектною (попередньою) площею 1677 м. кв. становить 25047146,22 грн. у т.ч. ПДВ виходячи з наступного розрахунку: 17873,80 грн. в т.ч. ПДВ за майнові права на один квадратний метр загальної площі, який розташований на першому поверсі об`єкта нерухомості; 11915,86 грн. в т. ч. ПДВ за майнові права на один квадратний метр загальної площі, який розташований на другому поверсі об`єкта нерухомості.

Відповідно до п.1 додаткової угоди № 1 до Договору сторони дійшли спільної згоди внести зміни до Договору, додавши до предмету договору об`єкт нерухомості площею 985 кв. м., що знаходиться на третьому поверсі об`єкта будівництва, майнові права на який відчужуються на користь покупця. Цією додатковою угодою Сторони виклали додаток №1 до Договору у новій редакції, пунктом 1 якого визначено: вартість (ціна) майнових прав на об`єкт нерухомості (нежитлове приміщення комерційного призначення загальною проектною (попередньою) площею 2662 м. кв., з яких: 850 кв. м. на першому поверсі, 827 кв. м. на другому поверсі, 985 кв. м. на третьому поверсі Об`єкта капітального будівництва, за адресою: м. Хмельницький, вул. Шевченка, 67) при зазначеній проектній (попередній) площі становить 40469499,82 грн. у т.ч. ПДВ, що еквівалентно 1321729,92 доларів США за курсом НБУ на день укладення цього Договору, який становить 27,8304 грн. за 1 дол. США, а також станом на дату укладення додаткової угоди №1 від 01.02.2023, який становить 36,5686 грн. за 1 дол. США. Пунктом 2 додатку №1 до Договору (в новій редакції згідно із Додатковою угодою №1 від 01.02.2023) визначений графік платежів за Договором, згідно з яким останній платіж передбачений з 01.06.2023 по 25.06.2023.

01.11.2023 між ТОВ «Шевченківський пасаж» та ТОВ «Сіті Резиденс» було укладено додаткову угоду №2 до договору купівлі-продажу майнових прав №17-02/21-2. Відповідно до п.1 - 2 вказаної додаткової угоди сторонами зафіксовано зміну площ об`єкта нерухомості, зокрема: «Перший поверх - зменшення площі від проектної на 27,6 кв. м.; другий поверх збільшення площі від проектної на 111,0 кв. м.; третій поверх - збільшення площі від проектної на 6,0 кв. м. Загальна площа об`єкта нерухомості, майнові права на який є предметом Договору, збільшилась на 89,4 кв. м». Згідно із п. 5 Додаткової угоди №2 до Договору купівлі-продажу майнових прав з моменту підписання цієї Додаткової угоди Покупець має непогашене грошове зобов`язання перед Продавцем щодо оплати вартості майнових прав на Об`єкт нерухомості в сумі 1 183 685,36 грн., в т.ч. ПДВ, що еквівалентно 32 368,90 дол. США за курсом Національного Банку України (НБУ) станом на дату укладення Додаткової угоди №1 від 01.02.2023 до Договору (який становить 36,5686 грн. за 1 один долар США). Абзацом 2 цього пункту Додаткової угоди №2 передбачено, що вказана сума заборгованості визначена Сторонами наступним чином: 1 737 950,51 грн. в т.ч. ПДВ (сума доплати за майнові права на надлишкову площу Об`єкта нерухомості, що на другому поверсі) + 93 943,27 грн. в т.ч. ПДВ (сума доплати за майнові права на надлишкову площу Об`єкта нерухомості, що на третьому поверсі) - 648 208,42 грн. в т.ч. ПДВ (надлишково сплачені Покупцем кошти за майнові права Об`єкта нерухомості, що на першому поверсі) = 1 183 685,36 грн., в т.ч. ПДВ. Відповідно до п. 6 Додаткової угоди №2 за згодою Сторін Покупець зобов`язаний сплатити заборгованість, що визначена у п.5 цієї Додаткової угоди протягом 10 (десяти) банківських днів з моменту підписання цієї Додаткової угоди.

02.11.2023 на виконання умов Договору та додаткової угоди №2 від 01.11.2023 ТОВ «Сіті Резиденс» здійснило оплату за майнові права на нежитлове приміщення в сумі 1 183685,36 грн., в т.ч. ПДВ, що підтверджується платіжною інструкцією №147 від 02.11.2023 та банківською випискою по рахунку Товариства за означений період. За фактом оплати за майнові права на нежитлове приміщення позивачем виписано податкову накладну №7 від 01.11.2024 на суму 1183685,36 (в тому числі ПДВ 197280,89 грн.). Реєстрація податкової накладної відбувалась за фактом першої події (оплата за майнові права).

Реєстрацію податкової накладної було зупинено, платнику запропоновано надати пояснення та копії документів з метою підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній.

Позивач подав повідомлення №1 про надання пояснень, пояснення №25/10-1 від 29.10.2024 та копії документів щодо вказаної податкової накладної, а саме: акт звірки з ТОВ "Сіті Резиденс" за 09.07.2021 - 21.10.2024, акт приймання-передачі від 31.07.2024, виписка банку, витяг з реєстру будівельної діяльності, витяг з ДЗК, витяг щодо земельної ділянки, витяг з Єдиного державного реєстру речових прав, довідка від 31.07.2024, договір купівлі-продажу майнових прав №17/02/21-2 від 17.02.2021, договір оренди землі №436/02 від 11.11.2019, додаткова угода №1, додаткова угода №1-2023, додаткова угода №2, додаткова угода №06_2024, додаткова угода №135-02, додаток №1 до договору купівлі-продажу майнових прав №17-02/21-2, дозвільний документ №№ІУ012210127839, експертний звіт №23-0268-20, містобудівні умови, платіжне доручення №147 від 02.11.2023, пояснення щодо господарської діяльності №2910-1, сертифікат№У122240308180, технічний паспорт.

01.11.2024 комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування Головного управління ДПС у Хмельницькій області прийняла спірне рішення №11996445/43042143 про відмову у реєстрації податкової накладної №7 від 02.11.2023 у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою відмови вказано надання копій документів, складених із порушенням законодавства. У розділі додаткової інформації зазначено, що платником надано дозвіл на виконання будівельних робіт від 22.01.2021, виданий Державною архітектурно-будівельною інспекцією України на Нове будівництво багатофункціонального комплексу (м. Хмельницький, вул. Шевченка, 67), де замовник - ТОВ "Шевченківський пасаж", генпідрядник - ТОВ "ЖК Прем`єрбуд" (ПН 42825137). Однак, за даними ЄРПН відсутня реєстрація податкових накладних постачальником ТОВ "ЖК Прем`єрбуд" (ПН 42825137) на покупця ТОВ "Шевченківський пасаж". Не надано первинні документи з підрядниками/постачальниками та/або іншими особами. що надають послуги/виконують роботи/поставляють товари для будівництва об`єкта (договори, накладні, акти виконаних робіт, ТТН, розрахункові документи, інше). Крім того, ТОВ "Шевченківський пасаж" та ТОВ "Сіті Резиденс" включені до переліку ризикових.

Оцінюючи правомірність спірного рішення, суд виходить з такого.

Як вбачається зі змісту наданих комісії документів, у липні 2024 сторони уклали та підписали акт №100 приймання - передачі майнових прав на групу нежитлових приміщень (готельно-адміністративні приміщення) загальною фактичною площею 2681,70 кв. м. за адресою м. Хмельницький, вул. Шевченка, 57, приміщення (група приміщень) 100. За ТОВ "Сіті Резиденс" було зареєстровано право власності на групу нежитлових приміщень №100 (готельно-адміністративні приміщення) загальною фактичною площею 2681,70 кв. м. за адресою м. Хмельницький, вул. Шевченка, 57 (приміщення (група приміщень) 100). Оплата за майнові права на користь продавця податковим органом належними доказами не спростована, натомість підтверджується платіжною інструкцією №147 від 02.11.2023 та випискою банку.

Отже, реєстрація податкової накладної відбувалась за фактом першої події, якою є перерахування коштів в рахунок оплати за договором купівлі-продажу майнових прав відповідно до умов Додаткової угоди №2.

Податковим органом належними доказами не спростована достовірність тих документів, які платник надав комісії регіонального рівня для підтвердження обґрунтованості складання та реєстрації спірної податкової накладної. Ці документи дозволяють підтвердити зміст, обсяг та характер господарської операції, відтак і обґрунтованість реєстрації податкової накладної.

Водночас, питання взаємовідносин з іншими юридичними особами, які не стосуються господарської операції з оплати вартості майнових прав між ТОВ "Шевченківський Пасаж" та ТОВ "Сіті Резиденс", фактично не стосуються господарської операції, у зв`язку з якою була виписана спірна податкова накладна.

Крім того, спірне рішення базується на твердженні про надання платником документів, складених із порушенням законодавства, тоді як у розділі додаткової інформації відповідач не вказує, які саме документи складені із відповідними порушеннями вимог закону, натомість зазначає про ненадання певних документів.

Що стосується того, що позивач та його контрагент відповідають пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податків, належних доказів участі зазначених осіб у здійсненні ризикових операцій або ризикової господарської діяльності відповідачі суду не надали.

У постанові Верховного Суду від 07.12.2022 по справі №500/2237/20 зазначається, що здійснення податковим органом моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу. Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Водночас, змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.

Верховний Суд у постанові від 31 травня 2023 у справі № 260/6334/21 зазначає, що контролюючий орган, надаючи оцінку 1) неможливості здійснення платником податку певних операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна або обсягу матеріальних ресурсів, економічно необхідних для виробництва товарів, виконання робіт або послуг; 2) нездійсненню певним суб`єктом підприємницької діяльності; 3) відсутності у платника податку необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності в силу відсутності управлінського або технічного персоналу, основних засобів, складських приміщень, виробничих активів, транспортних засобів, фактично досліджує зміст господарських правовідносин на предмет їх реальності/ нереальності та відсутності фактичного характеру, що є неналежним, адже такі повноваження у контролюючого органу під час моніторингу податкових накладних відсутні. У той же час, відповідно до усталеної практики така оцінка може надаватись контролюючим органом у межах проведення відповідної документальної перевірки платника податків.

Предметом розгляду у цій справі є питання обґрунтованості відмови у реєстрації податкової накладної, водночас у спірному рішенні податковий орган фактично зауважує на обставини, які стосуються саме питання реальності господарської операції загалом.

Крім того, з протоколу засідання комісії регіонального рівня та безпосередньо зі змісту спірного рішення, а також з відзиву неможливо встановити та підтвердити належними доказами, які конкретні порушення яких вимог законів були встановлені комісією у наданих платником копіях документів.

Водночас, у разі наявності у контролюючого органу інформації, що може свідчити про вчинення позивачем та/або його контрагентом порушень вимог податкового законодавства, податковий орган не позбавлений можливості призначити та провести документальну перевірку платника податку та дослідити питання ведення ним господарської діяльності та правомірності відображення її результатів у податковому обліку.

Тому, на думку суду, відповідачі не спростували ту обставину, що надані позивачем письмові пояснення з копіями первинних та інших документів зрозумілим чином відображають та підтверджують зміст господарської операції, отже є достатніми для підтвердження факту першої події, що є необхідним для реєстрації податкової накладної.

Що стосується зобов`язання зареєструвати податкову накладну, відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків. У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.

Згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду. Реєстрація у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.

З огляду на це, оскільки відповідачі не довели обґрунтованість спірного рішення і доводи позивача належними доказами не спростували, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Хмельницькій області №11996445/43042143 від 01.11.2024, прийняте стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю "Шевченківський пасаж".

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Шевченківський пасаж" №7 від 02.11.2023.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Шевченківський пасаж" судові витрати на сплату судового збору в сумі 1514 грн. за рахунок асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Шевченківський пасаж" судові витрати на сплату судового збору в сумі 1514 грн. за рахунок асигнувань Державної податкової служби України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 11 березня 2025 року

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Шевченківський пасаж" (вул. Кам`янецька, 17,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,29005 , код ЄДРПОУ - 43042143) Відповідач:Державна податкова служба України (пл. Львівська, 8,м. Київ,04053 , код ЄДРПОУ - 43005393) Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)

Головуючий суддя І.С. Козачок