ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
13.05.10Справа №2а-4308/10/10/0170 Окружний адмінівстративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання - Дєрюшковій І.А.,
за участю представників:
прокурор - не з'явився,
від позивача - Острова Г.В., довіреність від 30.01.2010 року,
від відповідача - Скачков І.М., посвідчення від 12.11.2007 року,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом прокурора Київського району м. Сімферополя Автономної Республіки Крим
в інтересах держави в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Кримському регіоні"
до Воїнської сільської ради Красноперекопського району
про стягнення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Київського району м. Сімферополя АР Крим в інтересах державив особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Кримському регіоні" звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Воїнської сільської ради Красноперекопського району АР Крим про стягнення штрафу у розмірі 1700,00 гривень.
Прокурор у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи був сповіщений завчасно та належним чином, про причини неприбуття не повідомив, заяв щодо неможливості розгляду справи за його відсутністю до суду не надавав.
Представником позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав наведених у позовній заяві, зазначив, що нас розгляду справи у суді штраф відповідачем у добровільному порядку не сплачений, тому просив стягнути із відповідача штраф у розмірі 1700,00 гривень у судовому порядку.
У судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав, заперечував проти задоволення позовних вимог з тих підстав, що відповідач є органом місцевого самоврядування та річний розпис ради не передбачає витрат на сплату штрафу позивачу, при цьому не заперечував проти невиконання на час перевірки у повному обсязі вимог припису № 04/05-047 від 20.03.2009 року та підтвердив, що на час розгляду справи у суді даний штраф не сплачений, але постанова про накладення штрафу також не оскаржена та наміру її оскаржувати відповідач не має.
З урахуванням думки представників сторін, які вважали можливим розглядати справу у відсутності не з'явившегося прокурора, належним чином та завчасно повідомлених про час, дату та місце розгляду справи, керуючись принципом розумності строків, встановленим ст. 122 КАС України для розгляду адміністративних справ, суд вважає, що неявка прокурора у судове засідання, належним чином повідомленого про розгляд справи, не є перешкодою для розгляду справи та у відповідності до положень статті 128 КАС України вважає можливим розглядати справу у відсутності не з'явившегося учаснику процесу на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення учасників процесу, розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані позивачем, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановлено наступне.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України "Про електроенергетику" від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Частиною 5 ст.9 Закону передбачено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. №929 затверджено Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Пунктом 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Відповідно до п.13 зазначеного Положення, в редакції постанови Кабінету Міністрів України N 131 від 13.02.2006р., головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право, зокрема:
- здійснювати в установленому порядку обстеження електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти;
- видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням;
- вимагати в межах своєї компетенції від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії вжиття заходів для усунення виявлених Держенергонаглядом порушень;
- складати в установленому законодавством порядку протоколи про адміністративні правопорушення та притягати до адміністративної відповідальності громадян і посадових осіб.
Отже, органи Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, у тому числі її відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Кримському регіоні" у відносинах з субєктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються субєктами владних повноважень, які здійснюють заходи щодо впорядкування, контролю, нагляду за законодавством про електроенергетику.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України субєктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючі господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обовязків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобовязаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються субєктами господарювання.
Воїнська сільська рада Красноперекопського району (код ЄДРПОУ 04367950, адреса: 96033, АР Крим, Красноперекопський район, с. Воїнка, вул. Леніна, буд. 54), являється юридичною особою, зареєстрованою 21.05.1997 року Красноперекопською районною державною адміністрацією АР Крим, що підтверджується Довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АБ № 054646 від 14.01.2009 року та Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 454175.
Судом встановлено, що відповідач, являючись субєктом господарювання, здійснюючі підприємницьку діяльність, зобовязано виконувати всі обовязки, повязані з регулюванням діяльності електроенергетики та енергозбереження в Україні.
Судом встановлено, що правовідносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії регулюються Законом України “Про електроенергетику ” від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР.
Відповідно до статті 9 Закону України “Про електроенергетику ” Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:
-безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики;
-отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;
-давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;
-давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;
-надсилати власникам об'єктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів;
-вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;
-надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;
-застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Судом встановлено, що 04 серпня 2009 року державними інспекторами з енергетичного нагляду відповідно до статті 9 Закону України “Про електроенергетику ” проведено перевірку Воїнської сільської ради Красноперекопського району Автономної Республіки Крим, за наслідками якої був складений акт № 04/05-015 від 04.08.2009 року.
Судом встановлено, що позивачем на підставі статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України “Про електроенергетику ” та акту № 04/05-003 від 19.03.2009 року голові Воїнської сільської ради Красноперекопського району Скачкову Ігорю Михайловичу повторно був внесений припис № 04/05-047 від 20.03.2009 року щодо усунення порушень чинного законодавства, з повідомленням позивача про виконання до 20.06.2009 року.
Відповідача було попереджено про відповідальність у вигляді штрафу за невиконання чи несвоєчасне виконання припису відповідно до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику". Зазначений припис був вручений відповідачу 20.03.2009 року, що підтверджується особистим підписом голови Воїнської сільської ради Красноперекопського району на акті (а.с.8 зворотна сторінка).
Судом встановлено, що 04 серпня 2009 року позивачем проведена перевірка виконання відповідачем вимог припису № 04/05-047 від 20.03.2009 року, яка була оформлена актом перевірки № 04/05-015 від 04.08.2009 року.
Під час перевірки було встановлено, що відповідачем вимоги припису № 04/05-047 від 20.03.2009 року частково не виконані. Представники відповідача підписали акт перевірки та отримали один примирник, про що проставили підписи у акті (а.с.10-11).
Згідно ч.3 ст.27 Закону України “Про електроенергетику ” суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці:
- за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок накладення державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312 "Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання".
Відповідно до пунктів 7,8 Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
Судом встановлено, що 19 листопада 2009 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії Алехиним І.П. на підставі акту перевірки № 04/05-0115 від 04.08.2009 року прийнята постанова № 306кр про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Відповідно до постанови № 306кр від 19 листопада 2009 року за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису № 04/05-047 від 20.03.2009 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі ст.27 Закону України “Про електроенергетику ” до Воїнської сільської ради Красноперекопського району застосований штраф в розмірі 1700,0 гривень.
Постанова була направлена на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією та отримана уповноваженою особою відповідача 25.11.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням за № 10778358 (а.с.7) та не оспорюється відповідачем. Дана постанова на час розгляду справи не оскаржена у порядку встановленому чинним законодавством не була.
Суд не може погодиться із доводами відповідача стосовно того, що Воїнська сільська рада Красноперекопського району АРК не повинна відповідати за невиконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у зв'язку з тим, що є органом місцевого самоврядування та не має грошових видатків для сплати визначеного позивачем штрафу, суд не може прийняти до уваги, оскільки законодавством передбачена відповідальність суб'єктів господарювання за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання не залежно від того якого виду організаційно-правовій форми він є приватної або органом місцевого самоврядування, при цьому відсутність передбачених грошових видатків на сплату штрафів не може бути підставою для звільнення від їх уплати.
Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість та наявність підстав прийняття постанови про накладення штрафу на відповідача та здійснення своїх функцій позивачем на підставі, у межах повноважень та у спосібі, що передбачені Конституцією та законами України, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищезазначене, відсутність відомостей щодо оскарження відповідачем постанови, визнання постанови протиправною у встановленому порядку то що, дана постанова не скасована, та є належним доказом наявності заборгованості відповідача по справі, суд вважає що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Але відповідач доказів, які б спростовували доводи позивача щодо виявленого порушення та правомірності застосування за допущене порушення відповідальності, суду не надав, натомість позивачем правомірність вимог доведена у повному обсязі.
Згідно пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
При таких обставинах, приймаючи до уваги, що на момент розгляду справи відповідачем сума штрафу у розмірі 1700,00 гривень не погашена, що підтверджено представником позивача та відповідача у судовому засіданні, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Вступна та резолютивна частини постанови були оголошені у судовому засіданні 13.05.2010 року. Повний текст постанови був виготовлений та підписаний 17.05.2010 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.94, 158163КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Воїнської сільської ради Красноперекопського району (код ЄДРПОУ 04367950, адреса: 96033, АР Крим, Красноперекопський район, с. Воїнка, вул. Леніна, буд. 54) штраф в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок (код платежу 21081100, р/р 31115106700151 в ГУ ДКУ в АРК, ЗКПО 34740735, МФО 824026, одержувач: Державний бюджет Красноперекопського району АР Крим).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги). Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського адміністративного апеляційного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Кудряшова А.М.