Постанова № 125734253, 11.03.2025, Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
11.03.2025
Номер справи
346/6005/24
Номер документу
125734253
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 346/6005/24

Провадження № 3/346/57/25

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2025 року м. Коломия

Коломийський міськрайонний суд

Івано-Франківської області

Суддя Коломийського міськрайонного суду Васильковський В.В.., розглянувши матеріали справи, яка надійшла від Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області відділу адміністративної практики, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та жителя: АДРЕСА_1 , громадянина України, місце роботи не повідомлено, РНОКПП: НОМЕР_1 , посвідчення водія: НОМЕР_2 ,

- за ч.1ст.130КУпАП -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , 31.10.2024 року о 22 год 38 хв.. у с. Семаківці, дорога Н10, 171 км, керував транспортним засобом «Шевроле Лачетті», д.н.з. НОМЕР_3 , від проходження огляду на стан на стан алкогольного сп`яніння у медичному закладі відмовився, чим порушив п.2.5. ПДР.

Таким чином, своїми діями, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.

06.02.2025 року від особи, що притягається до адміністративної відповідальності поступило заперечення, в якому посилається на те, що 31.10.2024 року інспектором УПП в Івано-Франківській області, старшим лейтенантом поліції Прокопчук М.Р., відносно нього, було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 163495, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 130 КУпАП. Вважає, що даний протокол про адміністративне правопорушення було складено незаконно, а провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно нього за ч.1 ст. 130 КУпАП, має бути закрите, виходячи з наступного. В матеріалах справи про адміністративне правопорушення не міститься доказів, які об`єктивно підтверджують його вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. 31.10.2024 року після зупинки транспортного засобу під його керуванням, поліцейські запропонували його пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння за допомогою спеціального технічного засобу. Він погодився на позицію працівників поліції. Відповідно до п. 2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп?яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Відповідно до п. 2.9 а ПДР України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного наркотичного чи іншого сп?яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. До матеріалів справи долучено 3 файли відеозапису. Відеозапис, долучений до матеріалів справи здійснено з порушенням пункту 5 розділу ІІ «Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису» затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ від 18.12.2018 № 1026, яким передбачено, що включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов?язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов?язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу. Всупереч Інструкції долучений до матеріалів справи відеозапис із відеореєстатора службового автомобіля поліції, на якому зафіксовано момент зупинки транспортного засобу під його керуванням здійснено о 23:38 год. 31.10.2024 року, що не відповідає зазначеним в протоколі часу та даті. Також, поліцейськими сфальсифіковано докази. Так, до матеріалів справи долучене направлення на огляд в КНП «Коломийська ЦРЛ» КМР, яке виписане 31.10.2024 року о 22:50 год. В дане направлення вже вписаний протокол про адміністративне правопорушення ЕПР1 № 163495, який згідно протоколу. поліцейський склав 31.10.2024 року о 23:56 год., тобто, на 1 годину 6 хвилини пізніше після оформлення направлення. З даного направлення випливає, що він був доставлений в КНП КНП «Коломийська ЦРЛ» КМР, що не відповідає обставинам справи і спростовується відеозаписом. Також, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення поліцейські порушили п. 11 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції затвердженої наказом МВС України від 06.11.2015 року № 1376, згідно якого при складанні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз?яснюються її права, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституцій України, статтею 268 КУпАП, повідомляється, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені статтею 277 КУпАП, про що робиться відмітка та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Йому не було роз?яснено його права, передбачені статтями 55, 56, 59 Конституції України. Крім того, перед початком і при процедурі проходження огляду на стан сп?яніння йому не було належним чином роз?яснено і забезпечено право на реальну допомогу адвоката, що є істотними процесуальними порушеннями його конституційного права на правовий захист (ст. 59 Конституції України), що в силу правового принципу «плодів отруєного дерева», дає підстави визнати всі здобуті поліцейськими дані у цій справі недопустимими доказами. Вказане порушення не усувається роз`ясненням, уже після проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння, прав, передбачених ст. 268 КУпАП, оскільки ця норма стосується прав особи в судовому засіданні, але не при складанні протоколу. Тому, просить закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, щодо нього, за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

В судовому засіданні представник особи, що притягається до адміністративної відповідальності, адвокат Бежук С.М., подане заперечення підтримав, просив закрити провадження у даній справі про адміністративне правопорушення.

Згідно зіст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

В якості доказів вчинення адміністративного правопорушення працівником поліції надано:

-протокол проадміністративне правопорушення серіїЕПР1№ 163495від 31.10.2024року,в якомувстановлені час(31.10.2024року,22година 38хвилин),місце (с.Семаківці)та обставини(керуваннятранспортним засобомв станіалкогольного сп`яніння)вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.Так,встановлено, ОСОБА_1 ,31.10.2024року о22год 38хв..у с.Семаківці,дорога Н10,171км,керував транспортнимзасобом «ШевролеЛачетті»,д.н.з. НОМЕР_3 ,у станіалкогольного сп`яніння.Огляд настан алкогольногосп`яніння проводивсяна місцізупинки транспортногозасобу,із застосуваннямприладу «АлкотестерДрагер 7510»,тест №936,результат 0,64проміле,з результатомнезгідний.Від проходженняогляду настан оглядуна станалкогольного сп`янінняу медичномузакладі відмовився,що зафіксованона нагруднівідеокамери 474101,471540.Від керуваннятранспортним засобомвідсторонений,шляхом зобов`язання,чим порушивп.2.5.ПДР відмова особи,яка керуєтранспортним засобом,від проходженнявідповідно довстановленого порядкуогляду настан алкогольногосп`яніння(а.с. 1).

Вказаний протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою на те особою інспектором 2 взводу 1 рота 1 батальйон Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області старший лейтенант поліції Прокопчук М.Р., з заповненням всіх необхідних реквізитів, встановленихст. 256 КУпАП, підписаний ним, особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 .

При складенні протоколу ОСОБА_1 було роз`яснено його права та обов`язки згідно зст. 63 Конституції Українитаст. 268 КУпАП, що він підтвердив своїм власноручним підписом.

-Результат тесту № 936 від 31.10.2024 року, відповідно до якого: огляд на стан алкогольного сп`яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу, із застосуванням приладу «Алкотестер Драгер 7510», тест № 936, результат 0, 64 проміле, з результатом незгідний (а.с. 2-3).

-Акт огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого: огляд проведений, у зв`язку з виявленими ознаками: запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, огляд проводився за допомогою спеціального пристрою «Алкотестер Драгер 7510», тест № 936, результат 0, 64 проміле (а.с. 4).

-Направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, відповідно до якого: у результаті огляду. Проведеного поліцейським виявлені ознаки: запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, огляд проводився за допомогою спеціального пристрою «Алкотестер Драгер 7510», тест № 936, результат 0, 64 проміле (а.с. 5).

-

-Копію свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки (а.с. 8).

-Копію витягу (а.с. 9).

-Копію Листа № 4576/42/20/03-24 від 27.03.2024 року, направленого службою відновлення та розвитку інфраструктури в Івано-Франківській області, відповідно до якого: проінформовано, що у 2020 році, автомобільна дорога Н-10 Стрий-Чернівці-Мамалига пролягала у межах Коломийського району від км 126+052 (с-ще Отинія) до км 173+408 (с. Семаківці), у межах Снятинського району від км 173+408 (с. Борщів) до км 204+008 (границя Івано-Франківської та Чернівецької областей) (а.с. 10).

-дисками з відеозаписами (а.с. 11).

Відповідно до вимог п.п. 2.5 Правил дорожнього руху, Водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно з ч. 1ст. 130 КУпАП,керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, є адміністративним правопорушенням і тягне за собою адміністративну відповідальність.

ОСОБА_1 , керував транспортним засобом, а тому є суб`єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАП.

Порядок проходження огляду на стан сп`яніння врегульовано Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України № 1452/735 від 09.11.2015, та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008.

Згідно з п. 2-4 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 № 1452/735 (далі Інструкція), огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп`яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Відповідно до п.6-8 Інструкції огляд на стан сп`яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп`яніння.

Порядок проведення огляду на стан наркотичного сп`яніння знайшов своє відображення у ст. 266 КУпАП, приписах Інструкції та Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103(далі - Порядку).

Відповідно до ч. 2ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів.Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Згідно ч. ч. 4-6ст. 266 КУпАП, огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним. Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 12 Розділу ІІ вказаної вище Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває в стані наркотичного чи іншого сп`яніння, згідно з ознаками, визначеними у п. 4 розділу І цієї ж Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я.

ОСОБА_1 , відмовився відпроходження відповіднодо встановленогопорядку оглядуна станалкогольного сп`яніння,а тому є суб`єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАП.

Ознайомившись з відеозаписом події, суд вважає, що в даному випадку поліцейськими дотримано приписи Інструкції, Порядку таст. 266 КУпАП.

Тому, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 , наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченогост.130 ч.1 КУпАП, оскільки він відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння.

Аргументи захисника що ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду спростовуються вищевказаними доказами, зокрема відеозаписом події, де зафіксовано відмову ОСОБА_1 від проходження огляду у медичному закладі.

Суд також відхиляє посилання захисника на фальсифікацію доказів, оскільки і відеозапис і інші докази узгоджуються між собою за часом та місцем.

При призначенні стягнення, суд бере до уваги характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Обставин, що пом`якшують або обтяжують відповідальність правопорушника згідно ст.ст. 34-35 КУпАПсудом не встановлено.

З урахуванням наведеного, вважаю, що стягнення повинно бути обрано у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.33, 221, 283, 284, 294 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченогоч.1 ст. 130 КУпАП,та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень (Номер рахунку (IBAN) UA148999980313070149000009001, Отримувач - ГУК в Iв.-Франк.об/Iв.-Фран.о/21081300, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37951998, Банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 605 (шістсот п`ять) грн. 60 коп. у дохід держави: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача ( код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106 .

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: Васильковський В. В.