Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 732/2150/24
Провадження № 3/732/55/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(повний текст)
07.03.2025 м. Городня
Суддя Городнянського районного суду Чернігівської області Бойко А. О., у присутності секретаря Бондаренко Т. А., за участю захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 адвоката Урсаленка Б. О. (приймав участь у режимі відеоконференції), розглянувши справу, яка надійшла після дооформлення з ІНФОРМАЦІЯ_1 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України, військовослужбовця в\ч НОМЕР_1 , інспектора прикордонної служби 3 категорії номер обслуги, адреса: АДРЕСА_2 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП),
У С Т А Н О В И Л А:
12 грудня 2024 року о 08 год 45 хв, на території Городнянської ОТГ Чернігівського району в місці дислокації підрозділу у АДРЕСА_3 під час шикування особового складу в умовах дії особливого періоду був виявлений сержант ОСОБА_1 із ознаками алкогольного сп`яніння. Стан алкогольного сп`яніння військовослужбовця ОСОБА_1 встановлений лікарем КНП «Городнянська міська лікарня».
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину в інкримінованому йому адміністративному правопорушення не визнав, з протоколом про адміністративне правопорушення не погодився. Вказав, що 12.12.2024 він обов`язки військової служби не виконував, у нього був вихідний день, після добового чергування. Просив закрити провадження по справі у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення в його діях.
Захисник у судовому засіданні наполягав на закритті провадження у справі у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, посилаючись на те, що докази по справі жодним чином не доводять вини ОСОБА_1 12.12.2024 о 08:25 на військовій службі у стані алкогольного сп`яніння в умовах особливого періоду. Захисник підтримав свої письмові заперечення від 26.12.2024.
Письмові заперечення захисника мотивовані тим, що протокол про адміністративне правопорушення серії ЧЦП № 280634, складений стосовно ОСОБА_1 , не відповідає нормам чинного законодавства. Оскільки правопорушення мало місце 12.12.2024, а протокол складений 13.12.2024 і не зазначено о котрій годині, тобто не можливо встановити, чи протокол складений протягом 24 годин, як того вимагає норма Закону. Крім цього, до протоколу не додано жодного доказу, що ОСОБА_1 перебував на території військової частини (військових об`єктів) чи виконував обов`язки військової служби, як того вимагає стаття 172-20 КУпАП. Також захисник звертає увагу, що огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп`яніння як військовослужбовця, був проведений з порушенням ст. 266-1 КУпАП, а саме проводився без відеофіксування або без присутності двох свідків. У зв`язку з викладеним вище, адвокат просить закрити провадження у справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , з`ясувавши позицію захисника, всебічно, повно і об`єктивно дослідивши докази у справі, суддя дійшла наступного.
Склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, утворюють: розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв військовослужбовцями, військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об`єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, або виконання ними обов`язків військової служби в нетверезому стані, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння, вчинені особою в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України», військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов`язків військової служби.
Стаття 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» визначає поняття початок, призупинення, продовження і закінчення проходження військової служби. Час та місце виконання обов`язків військової служби. Зокрема початком військової служби вважається, крім іншого, день зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) для громадян, прийнятих на військову службу за контрактом, у тому числі військовозобов`язаних, які проходять збори, та резервістів під час мобілізації. Закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Згідно ізчастиною 4статті 24Закону України«Про військовийобов`язок івійськову службу»військовослужбовці вважаютьсятакими,що виконуютьобов`язки військовоїслужби: натериторії військовоїчастини абов іншомумісці роботи(занять)протягом робочого(навчального)часу,включаючи перерви,встановлені розпорядком(розкладомзанять); нашляху прямуванняна службуабо зіслужби,під часслужбових поїздок,повернення домісця служби; позавійськовою частиною,якщо перебуваннятам відповідаєобов`язкам військовослужбовцяабо йогобуло направленотуди занаказом відповідногокомандира (начальника); підчас виконаннядержавних обов`язків,у томучислі увипадках,якщо ціобов`язки небули пов`язаніз військовоюслужбою; під час виконання обов`язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Стаття 1 Закону України «Про оборону України» розкриває поняття терміну «особливий період», - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Такий воєнний стан з того часу неодноразово продовжений, зокрема 29.10.2024 Верховна Рада України затвердила Указ Президента України № 740/24 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 діб.
Заслухавши позицію ОСОБА_1 та його захисника, дослідивши матеріали справи, суддя дійшла висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а саме перебування в місці дислокації бойового підрозділу у стані алкогольного сп`яніння під час дії особливого періоду.
Стан алкогольного сп`яніння ОСОБА_1 підтверджується випискою з медичної карти амбулаторного хворого № 223 від 12.12.2024, в якій лікарем КНП «Городнянська міська лікарня» військовослужбовцю ОСОБА_1 установлений діагноз алкогольне сп`яніння (0,6 проміле).
Порядок проходження огляду військовослужбовців на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції визначається ст. 266-1 КУпАП та Порядком направлення військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду від 12 січня 2024 р. № 32 (далі Порядок).
Аналізуючи зміст статті 266-1 КУпАП та Порядку, огляд військовослужбовця в медичному закладі проводиться не за обов`язкової відеофіксації та без участі свідків. Наявність відеофіксації або присутність свідків є обов`язковою при проведенні такого огляду уповноваженою посадовою особою на місці вчинення (виявлення) правопорушення, а у разі неможливості провести огляд на місці вчинення (виявлення) правопорушення безпосередньо в органі управління, у військовій частині (в установі, організації, на підприємстві, в закладі, підрозділі) з використанням спеціальних технічних засобів (засоби вимірювальної техніки, які відповідають законодавству, що містить вимоги до таких засобів) і тестів, які мають документ про відповідність.
Лікармедичного закладу самостійно, проводить медичний огляд обстежуваної особи та застосовує різні методи дослідження з метою виявлення стану алкогольного або наркотичного сп`яніння і на підставі сукупності отриманих даних, оцінює їх за своїм внутрішнім переконанням, як особа яка має спеціальні знання та кваліфікацію інесе правову відповідальність за правильність свого висновку.
Сумнівів у неупередженості та у компетентності лікаря у суду не виникає. При цьому суд враховує, що лікар ОСОБА_2 є лікарем наркологом, отже вона має спеціальні знання у галузі медицини, що вивчає прояв алкоголізму, наркоманії і токсикоманії, та розробляє методи їх лікування та профілактики.
Факт виявлення 12.12.2024 військовослужбовця ОСОБА_1 перебування в місці дислокації бойового підрозділу у стані алкогольного сп`яніння підтверджується рапортом начальника восьмої прикордонної застави ОСОБА_3 від 13.12.2024.
Військовим квитком серії НОМЕР_2 підтверджується, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем з 18.10.2022 та є суб`єктом інкримінованого діяння.
Водночас невизнання ОСОБА_1 вини в інкримінованому йому адміністративному правопорушенні суд розцінює як захисну позицію, яка спрямована на уникнення відповідальності.
При накладенні адміністративного стягнення на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, суддя враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, наслідки, що настали, та інші обставини, що впливають на відповідальність.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до статі 5 Закону України «Про судовий збір» від судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків.
Оскільки ОСОБА_1 є військовослужбовцем, то його слід звільнити від сплати судового збору на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. 40-1, ч. 3 ст. 172-20, ст. 268, ст. 283, п. 1 ч. 1 ст.284 КУпАП, ст. 5 Закону України «Про судовий збір», суддя
П О С Т А Н О В И Л А:
Притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн 00 коп, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачено особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, добровільно, протягом 15 днів з дня вручення йому копії постанови про накладання штрафу: отримувач коштів: ГУК у Чернігівській обл./тг м. Городня/21081100, код отримувача (Код за ЄДРПОУ) 37972475, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), UA898999980313010106000025693, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.
Згідно зі ст. 308 КУпАП в разі несплати особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладання штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності.
В порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності стягується подвійний розмір штрафу, тобто 34000 (тридцять чотири тисячі) грн 00 коп.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору як військовослужбовця.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляції через Городнянський районний суд Чернігівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст постанови складений і підписаний 10.03.2025.
Суддя А. О. Бойко