Рішення № 125697267, 10.03.2025, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2025
Номер справи
500/7728/24
Номер документу
125697267
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/7728/24

10 березня 2025 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мандзія О.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить:

визнати протиправним і скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", оформлене протоколом від 09.09.2024 № 39;

зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 в особі комісії повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.09.2024 про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та ухвалити рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 05.09.2024 ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку надіслав до ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву від 05.09.2024, у якій просив оформити довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Листом від 10.09.2024 № 4230 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив позивачу, що комісія розглянула його заяву про надання відстрочки і ухвалила рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (протокол від 09.09.2024 № 39). Відмовляючи у задоволенні заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період комісія виходила з того, що позивач не дотримався п.58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560. Однак підстава відмови в наданні відстрочки необхідність особистої присутності військовозобов`язаного разом з документами, які дають право на відстрочку від призову, є формальною, не узгоджуються з передбаченими законом підставами та способом дій такого суб`єкта владних повноважень щодо обов`язку винести обґрунтоване законне рішення.

За таких обставин, позивач вважає, оскаржуване рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період протиправним, що зумовило звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 31.12.2024 позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви, із зазначенням способу їх усунення. Недоліки позовної заяви усунуто у строк, встановлений судом.

Ухвалою суду від 08.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

На виконання вимог вказаної ухвали, ІНФОРМАЦІЯ_2 подано до суду відзив. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що на його адресу 09.09.2024 надійшла заява про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документами, які підтверджують у нього таке право. Дана заява була направлена поштою, цінним листом з описом вкладення. 09.09.2024 комісія ІНФОРМАЦІЯ_4 за результатами розгляду заяви та документів позивача встановила, що вони були подані не особисто ним, а направлені за допомогою поштового оператора, у зв`язку з чим не можливо було ідентифікувати ким подана заява особисто чи ні, та не можливо встановити де (в Україні чи за кордоном) на момент подачі заяви знаходиться позивач. Про прийняте рішення позивача проінформовано листом ІНФОРМАЦІЯ_3 у виді повідомлення від 10.09.2024 №4230. Позивачем не було дотримано встановленого законом способу подачі вказаних документів, що ним не заперечується та підтверджується наданими ним доказами, з цієї причини комісія при ІНФОРМАЦІЯ_3 не розглядала надіслані поштою документи на їх відповідність ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та переліку документів визначених у додатку 5 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560.

При цьому, 16.10.2024 від позивача повторно надійшла заява про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документами, які підтверджують у нього таке право. У зв`язку з змінами в організації роботи комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 , щодо розгляду заяв, по наданню відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення 17.10.2024 комісією було розглянуто заяву та надано ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на п.9 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд при прийняті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовозобов`язаним і перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується військово-обліковим документом, сформованим в електронній формі.

ОСОБА_2 , 1941 року народження, є матір`ю ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .

Згідно з висновком ЛКК № 2635/1 від 11.06.2024 ОСОБА_2 у зв`язку з наявністю когнітивних порушень рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.

Відповідно до висновку засідання ЛКК від 11.06.2024 №2636/2 ОСОБА_2 як особа похилого віку з когнітивними порушеннями потребує стороннього догляду на непрофесійній основі на термін з 11.06.2024 по 11.06.2025.

ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку надіслав до ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву від 05.09.2024, у якій просив оформити довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". До заяви було додано такі документи: копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 , копія висновку ЛКК № 2635/1 про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі (форма 080-2/о), копія висновку ЛКК від 11.06.2024 №2636/2 про потребу догляду за матір`ю, копія військово-облікового документа ОСОБА_1 .

Вказану заяву від 05.09.2024 з доданими до неї документами було отримано уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_3 09.09.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 4601500144457.

Згідно з повідомленням ІНФОРМАЦІЯ_3 від 10.09.2024 № 4230, протоколом від 09.09.2024 №39 комісія відповідача ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. Причиною відмови вказано недотримання вимог п.58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на військовий період військовозобов`язані (крім заброньованих) особисто подають на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені у встановленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5).

Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість бездіяльності, дій відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з ч.6 ст.2 Закону № 2232-ХІІ передбачені наступні види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався та на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні триває.

Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII (далі Закон №3543-XII) встановлено правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні.

За визначенням, наведеним у ст.1 Закону №3543-XII, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 23 Закону №3543-XII передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Згідно з п.9 ч.1 ст.23 Закону № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір`ю (батьком чи матір`ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім`ї, які зобов`язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я потребують постійного догляду.

За приписами ч.5 ст.22 Закону №3543-XII порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України. Цей порядок визначає, зокрема, порядок надання військовозобов`язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Відповідно до вказаної норми, Кабінет Міністрів України постановою від 16.05.2024 №560 затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок №560).

Відповідно до п.56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров`я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Згідно з п.58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані (крім заброньованих) особисто подають на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов`язаного підлягає обов`язковій реєстрації.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов`язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (п.59 Порядку №560).

Відповідно до п.60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов`язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв`язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов`язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов`язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов`язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Як встановлено судом у цій справі, позивач засобами поштового зв`язку звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою від 05.09.2024 про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Згідно з повідомленням ІНФОРМАЦІЯ_3 від 10.09.2024 № 4230, протоколом від 09.09.2024 №39 комісія відповідача ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, посилаючись на недотримання вимог п.58 Порядку №560.

Однак приписами Закону №3543-XII та Порядку №560 не передбачають обов`язку особистого відвідування особою територіального центру комплектування та соціальної підтримки для подання заяви та документів на відстрочку. Обов`язок "особисто подати" не означає "особисто прибути".

У спірних правовідносинах відповідач не ставив під сумнів факт, що заява про відстрочку була направлена військовозобов`язаним особисто.

До того ж, у матеріалах справи відсутні належні, достовірні та допустимі докази врахування відповідачем п.59 Порядку № 560, згідно з яким відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов`язаний має право на відстрочку з підстав, визначених ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позивач, надіславши особисто поштовим зв`язком заяву та документи для вирішення питання про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації дотримався процедури особистого їх подання (направлення).

Суд зазначає, що відповідач після отримання заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документів на підтвердження цього права повинен був прийняти рішення за наслідком розгляду цієї заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в такому.

В свою чергу, повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 10.09.2024 № 4230 вказує на те, що відповідач не розглядав по суті вказану вище заяву позивача від 05.09.2024.

З огляду на викладене, оскільки відмова позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період не узгоджується із вказаними вище вимогами законодавства, і такі дії вчинені шляхом видання відповідного рішення, саме воно безпосередньо порушує заявлене право позивача, суд дійшов висновку, що рішення комісії відповідача, оформлене протоколом від 09.09.2024 №39, про відмову позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, є протиправним, в контексті ч.2 ст.2 КАС України.

Слід відзначити, що відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України.

У строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України від 23.07.2024 № 470/2024 "Про продовження строку проведення загальної мобілізації", що продовжується з 12.08.2024 на 90 діб, до відповідача повторно надійшла заява позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документами, які підтверджують у нього таке право.

ІНФОРМАЦІЯ_5 видана довідка від 17.10.2024 №5641 про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", як особі, зайнятій постійним доглядом за своїми батьком чи матірю, які за висновком содико-соціальної екпертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоровя потребують постійного догляду, на строк до 09.11.2024.

Оцінюючи викладені обставини у їх сукупності та обираючи спосіб поновлення порушених прав позивача, суд враховує той факт, що у строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України від 23.07.2024 № 470/2024 "Про продовження строку проведення загальної мобілізації" позивачу надано відстрочку, а тому відповідно, вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги частково, а саме визнати протиправним та скасувати рішення комісії відповідача, оформлене протоколом від 09.09.2024 №39, про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, без зобов`язання відповідача вчинити будь-які дії.

При наявності відстрочки від призову, законодавством не передбачено підстав для повторного оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на тотожний період строку воєнного стану.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, ч.2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних бездіяльності, рішення.

Отже, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково.

Позивач звільнений від сплати судового збору за подання позову ухвалою суду про відкриття провадження у справі від 08.01.2025, підстави для розподілу судових витрат відповідно до ч.3 ст.139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період осіб при ІНФОРМАЦІЯ_6 , оформлене протоколом від 09.09.2024 № 39, про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

В задоволенні інших вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 10 березня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач: - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 );

відповідач: - ІНФОРМАЦІЯ_7 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ).

Головуючий суддяМандзій О.П.