Рішення № 125697229, 10.03.2025, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2025
Номер справи
500/52/25
Номер документу
125697229
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/52/25

10 березня 2025 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мандзія О.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області (далі відповідач, ГУНП в Тернопільській області), в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність ГУНП в Тернопільській області щодо не нарахування та невиплати надбавки за вислугу років за період з 12.08.2021 по 30.04.2024 з врахуванням стажу служби в органах податкової міліції.

зобов`язати Головне управління Національної поліції в Тернопільській області здійснити нарахування та виплату надбавки за вислугу років за період з 12.08.2021 по 30.04.2024 з врахуванням стажу служби в органах податкової міліції.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що судовим рішенням зобов`язано Головне управління Національної поліції в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції період служби в органах податкової міліції за період з 01.09.2004 по 21.11.2013. На виконання вказаного судового рішення, відповідач нарахував позивачу надбавку за вислугу років з урахуванням стажу служби в органах податкової міліції лише з 01.05.2024, хоча повинен був нарахувати та виплатити за весь період служби в органах національної поліції, тобто починаючи із 12.08.2021. З метою отримання належної позивачу до виплати надбавки за вислугу років за період з 12.08.2021 по 30.04.2024, ОСОБА_1 звернувся до ГУНП в Тернопільській області з рапортом від 15.11.2024. У відповідь на даний рапорт відповідач листом № 30016-2024 від 06.12.2024 повідомив про відмову у вказаній виплаті, мотивуючи це тим, що у вище згаданому судовому рішенні обов`язок ГУНП в Тернопільській області здійснити перерахунок і виплату грошового забезпечення за весь період служби в поліції, а саме за період в якому дана виплата не нараховувалася і не виплачувалася, у частині надбавки за вислугу років із врахуванням стажу служби в органах податкової міліції відсутній.

Позивач вважає протиправною бездіяльність щодо не нарахування та невиплати його грошового забезпечення за період з 12.08.2021 по 30.04.2024 із застосуванням відповідного розміру надбавки за стаж служби в органах податкової міліції, у зв`язку з чим звернувся до суду з даною позовною заявою.

Ухвалою суду від 07.01.2025 позовну заяву було залишено без руху та надано строк, достатній для усунення недоліків позовної заяви, із зазначенням способу їх усунення. Недоліки позовної заяви усунуто позивачем у строк, встановлений судом.

Ухвалою суду від 13.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

На виконання вимог вказаної ухвали, ГУНП в Тернопільській області подано до суду відзив. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 у справі № 500/577/24 ОСОБА_1 було нараховано надбавку за вислугу років з урахуванням стажу служби в органах податкової міліції з 01.05.2024 відповідно до наказу ГУНП в Тернопільській області № 180 о/с від 15.05.2024. У відповідь на рапорт позивача від 15.11.2024 про перерахунок і виплату грошового забезпечення йому була надана відповідь, відповідно до якої у вказаній виплаті було відмовлено, так як у вище згаданому судовому рішенні відсутній обов`язок ГУНІ в Тернопільській області здійснити перерахунок і виплату грошового забезпечення за весь період служби в поліції, а саме за період в якому виплата не нараховувалася і не виплачувалася, у частині надбавки за вислугу років із врахуванням стажу служби в органах податкової міліції відсутній. За своєю правовою суттю та характером поняття вислуга років і стаж служби в поліції співвідносяться як загальне та часткове, а тому вислуга років поглинає собою стаж служби в поліції, який є лише невід`ємним структурним складовим елементом вислуги років. Разом з цим, стаж служби в поліції та стаж служби в податковій міліції є рівнозначними однорідними поняттями і можуть бути враховані при обчисленні один одного лише за наявності прямої вказівки про це у законі.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд при прийняті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 12.08.2021 проходить службу в ГУНП в Тернопільській області на посадах середнього складу поліції, про що свідчить довідка ГУНП в Тернопільській області від 08.01.2025 №3287-2025.

Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 у справі № 500/577/24 зобов`язано ГУНП в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції період служби в органах податкової міліції за період з 01.09.2004 по 21.11.2013.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.04.2024 апеляційну скаргу ГУНП в Тернопільській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 у справі № 500/577/24 повернуто скаржнику.

На виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 у справі № 500/577/24, ГУНП в Тернопільській області виданий наказ № 180 о/с від 15.05.2024 "По особовому складу", на підставі якого нарахований стаж служби станом на 12.08.2021 09 років 02 місяці 20 днів.

15.11.2024 ОСОБА_1 звернувся до ГУНП в Тернопільській області з рапортом про здійснення перерахунку та виплати грошового забезпечення за весь період служби в органах національної поліції в частині надбавки за вислугу років з врахуванням стажу служби в органах податкової міліції.

Листом ГУНП в Тернопільській області № 30016-2024 від 06.12.2024 повідомлено, що на виконання рішення суду наказом ГУНП в Тернопільській області № 180 о/с від 15.05.2024 позивачу зараховано до стажу служби в поліції період служби в органах податкової міліції за період з 01.09.2004 по 21.11.2013 і станом на 12.08.2021 стаж служби поліції склав 09 років 02 місяці 20 днів. Разом з тим, у вказаному судовому рішенні обов`язок ГУНП в Тернопільській області здійснити перерахунок і виплату грошового забезпечення за весь період служби в поліції у частині надбавки за вислугу років із врахуванням стажу служби в органах податкової міліції відсутній.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо не нарахування та невиплати його грошового забезпечення за період з 12.08.2021 по 30.04.2024 із застосуванням відповідного розміру надбавки за стаж служби в органах податкової міліції, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість бездіяльності відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд виходить з наступного.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначені Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (далі Закон №580-VIII)

За змістом ч.1, 2 ст.94 Закону №580-VIIІ поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988 визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції України, у тому числі здобувачам вищої освіти, яким присвоєно спеціальне звання поліції, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських установлені Порядком і умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, які затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 (далі Порядок №260).

У п.3 розділу І Порядку №260 закріплено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення виплачується поліцейським, які призначені на штатні посади (зарахованих у розпорядження) в Національній поліції, та здобувачам ЗВО (п. 4 розділу І Порядку №260).

Згідно з п.15 розділу І Порядку №260 при прийнятті на службу до Національної поліції грошове забезпечення поліцейським нараховується з дня призначення на посаду. У разі звільнення зі служби грошове забезпечення поліцейським виплачується по день їх звільнення зі служби в поліції включно.

За приписами п.3 розділу ІІ Порядку №260 надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до постанови №988.

Обчислення вислуги років для виплати надбавки за стаж служби поліцейським проводиться підрозділами кадрового забезпечення за матеріалами особової справи поліцейського та оголошується відповідним наказом керівника органу поліції в разі призначення на посаду, крім випадків призначення на іншу посаду в одному органі Національної поліції та за умови наявності обчисленої вислуги за попередньою посадою.

Оголошення вислуги років для виплати надбавки за стаж служби Голові Національної поліції України або особі, яка тимчасово виконує його обов`язки, проводиться наказом Міністра внутрішніх справ України.

До вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною другою статті 78 Закону України «Про Національну поліцію».

Поліцейським, яким відповідно до цих Порядку та умов передбачено підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби нараховується з нового посадового окладу в підвищеному розмірі та окладу за спеціальним званням.

Отже, при прийнятті на службу до Національної поліції України грошове забезпечення поліцейським нараховується з дня призначення на посаду. При цьому, до грошового забезпечення входять, у тому числі, надбавки за стаж служби в поліції, а до такого стажу, в свою чергу, зараховуються періоди, які визначені ч.2 ст.78 Закону України "Про Національну поліцію".

Таким чином, стаж служби впливає на грошове забезпечення, яке виплачується поліцейському з дня призначення на посаду.

Як видно з матеріалів справи, рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 у справі № 500/577/24 зобов`язано ГУНП в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції період служби в органах податкової міліції за період з 01.09.2004 по 21.11.2013.

На виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 у справі № 500/577/24, ГУНП в Тернопільській області виданий наказ № 180 о/с від 15.05.2024 "По особовому складу", на підставі якого нарахований стаж служби станом на 12.08.2021 09 років 02 місяці 20 днів.

Відмовляючи позивачу в здійсненні перерахунку та виплати грошового забезпечення за весь період служби в органах національної поліції в частині надбавки за вислугу років з врахуванням стажу служби в органах податкової міліції, відповідач у листі № 30016-2024 від 06.12.2024 послався на відсутність такого обов`язку ГУНП в Тернопільській області у вказаному судовому рішенні.

Відповідно до абз.1 п. 11 розділу І Порядку №260 грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.

Та обставина, що позивач 12.09.2023 звертався до ГУНП в Тернопільській області із рапортом, в якому, зокрема, просив враховувати йому при розрахунку стажу в органах національної поліції, нарахуванні, виплаті грошового забезпечення, наданні додаткових відпусток, - враховувати стаж служби в податковій міліції з 01.09.2004 по 21.11.2013, встановлена рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 у справі № 500/577/24, що набрало законної сили, відтак в силу вимог ч.4 ст.78 КАС України не підлягає доказуванню у цій справі.

Водночас, відмовляючи в задоволенні позовної вимоги про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок і виплату грошового забезпечення за весь період служби в органах національної поліції в частині надбавки за вислугу років з врахуванням стажу служби в органах податкової міліції, суд у вказаному рішенні зазначив, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у зарахуванні стажу роботи в податковій міліції з мотивів відсутності нормативно-правових підстав для його зарахування, відтак спору щодо виплати грошового забезпечення з врахуванням такого стажу позивача, на час його звернення до суду у цій справі, - не існувало.

Таким чином, у спірних правовідносинах позивач набув право на перерахунок та виплату грошового забезпечення із застосуванням відповідного розміру надбавки за стаж служби, починаючи з 12.08.2021.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність, в контексті ч.2 ст.2 КАС України, бездіяльності ГУНП в Тернопільській області щодо не нарахування та невиплати грошового забезпечення позивача за період з 12.08.2021 по 30.04.2024 із застосуванням відповідного розміру надбавки за стаж служби в органах податкової міліції та необхідність відновлення порушених прав та інтересів позивача шляхом зобов`язання відповідача здійснити перерахунок грошового забезпечення позивача за період з 12.08.2021 по 30.04.2024 із застосуванням відповідного розміру надбавки за стаж служби в органах податкової міліції, як заявлено в позовних вимогах, з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, ч.2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваної бездіяльності, дій.

Отже, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.1 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір".

При цьому, згідно з п.1 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Тернопільській області щодо не нарахування та невиплати грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 12.08.2021 по 30.04.2024 із застосуванням відповідного розміру надбавки за стаж служби в органах податкової міліції.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Тернопільській області здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 12.08.2021 по 30.04.2024 із застосуванням відповідного розміру надбавки за стаж служби в органах податкової міліції, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 10 березня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач: - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );

відповідач: - Головне управління Національної поліції в Тернопільській області (місцезнаходження: вул.Валова, 11, м.Тернопіль, Тернопільська обл., Тернопільський р-н, 46001, код ЄДРПОУ: 40108720).

Головуючий суддяМандзій О.П.