Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/23133/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
I. Зміст позовних вимог.
До суду з позовом звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління ДПС в Одеській області (далі ГУ ДПС в Одеській області), яким просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.05.2024р. № 0429642-2407-1553-UA48060250000061313, прийняте Головним управлінням ДПС в Одеській області.
II. Позиція позивача, заперечення відповідача.
В обґрунтування вказаних позовних вимог позивач зазначає, що є власником об`єкту нерухомості за адресою: АДРЕСА_1 .ж При цьому, вказує, що с. Покровське Очаківської міської територіальної громади (код UA48060250040056239) відноситься до тимчасово окупованих російською федерацією територій України з 24.02.2022р. по теперішній час відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 р. Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.05.2024 р. №0429642-2407-1553-UA48060250000061313, яким нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів житлової нерухомості за 2023 рік в сумі 6821,13 грн., яке позивач вважає протиправним, оскільки відповідно до положень пп. 69.22 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України вказаний податок за 2023 рік не нараховується та не сплачується щодо нерухомого майна, яке знаходиться на тимчасово окупованій території рф.
09.08.2024 р. відповідачем надано відзив на позов, яким заперечує проти його задоволення, вказуючи, що при прийнятті податкового повідомлення рішення №0429642-2407-1553-UA48060250000061313 від 21.05.2024 контролюючим органом дотримані норми статті 266 ПКУ в частині нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
13.08.2024 року представником позивача подано до суду відповідь на відзив, в якій вказує, що відзив відповідача не містить жодного спростування доводів позовної заяви.
ІІІ. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 26.07.2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Цією ж ухвалою зобов`язано ГУ ДПС в Одеській області разом з відзивом надати суду належним чином завірені копії документів, які вплинули на детальний розрахунок суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, наведений в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні, у т.ч. витяг є ЄДР.
Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 є власником житлового будинку загальною площею 110.5 кв.м., житлова площа 55,5 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується та Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно тощо. (а.с.11 )
21.05.2024 року Головним управлінням ДПС в Одеській області винесено податкове повідомлення-рішення від 21.05.2024 року № 0429642-2407-1553-UA48060250000061313, яким ОСОБА_1 за 2023 рік визначено податкове зобов`язання в сумі 6821,13 грн. за платежем Податок на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної ділянки, сплачений фізичними особами, якi є власниками об`єктів житлової нерухомості (код платежу 18010300) (а.с.)
Вважаючи дане податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
V. Норми права, які застосував суд.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов`язки платників податків, контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, відповідальність за порушення податкового законодавства, функції та правові основи діяльності контролюючих органів та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику врегульовані Податковим Кодексом України (далі - ПК України), яким передбачено, зокрема.
- платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. (п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України);
- податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку та плати за землю. ( ст. 265 ПК України)
- фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками житлової та/або нежитлової нерухомості є платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. (п.п.266.1.1 п.266.1 ст.266 ПК України);
- об`єктами оподаткування податком є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (п.п.266.2.1 п.266.2 ст.266 ПК України).
- базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (п.п 266.6.1 ст.266 ПК України).
- податок сплачується за місцем розташування об`єкта/об`єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України (п.п. 266.9.1 п.266.9 ст. 266 ПК України).
- податкове зобов`язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. (п.п.266.10.1 п.266.10 ст. 266 ПК України).
- база оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (п.п. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 ПК України).
- обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості….. ( п.п. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПК України).
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє на даний час.
12 травня 2022 року Законом України № 2260-IX Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану абзац перший пункту 69 розділу ХХ Перехідні положення ПКУ викладено у новій редакції Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті".
Підпунктом 69.22. пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, в редакції Закону № 2142-IX від 24.03.202 та Закону № 3050-IX від 11.04.2023, передбачено, серед іншого,
- тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей ( абзац перший п.п. 69.22. п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ)
- податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується:
1) за об`єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України:
за 2021 та 2022 роки - за об`єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних осіб;
за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об`єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності юридичних осіб, та за об`єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб.
Починаючи з 1 січня 2023 року за об`єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та територій тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України. ( пункт 1 абзацу четвертого п.п. 69.22. п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ)
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією наказом Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за №1668/39004, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
VI. Оцінка суду.
З аналізу наведених вище правових норм ПКУ вбачається, що податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки врегульовано статтею 266 цього Кодексу, з урахуванням особливостей, визначених пп. 69.22 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПКУ, на період дії воєнного стану на території України.
Спірність питання у даній справі полягає у правомірності нарахування контролюючим органом податкового зобов`язання за 2023 рік податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів житлової нерухомості, згідно податкового повідомлення рішення № 0429642-2407-1553-UA48060250000061313 від 21.05.2024 р.
За позицією представника позивача, протиправність оскаржуваного рішення полягає у не застосуванні контролюючим органом пп. 69.22 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПКУ при нарахуванні спірного податку за 2023 рік з огляду на те, що його нерухоме житлове майно знаходиться на тимчасово окупованій Російською Федерацією території.
Відповідач, обґрунтовуючи правомірність нарахування позивачу податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної ділянки, за вказаним податковим повідомленням- рішенням, покликається на дотримання загальних положень ст. 266 ПКУ.
Вирішуючи дані спірні правовідносини, з урахуванням вказаних доводів сторін, суд враховує наступне.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами, позивач є власником житлового будинку, який розташований за адресою с. Покровське, Очаківський р-н., Миколаївська область.
При цьому, між сторонами відсутній спір щодо об`єкта оподаткування, його площі, місця розташування, а також суми податку, нарахованого за оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням.
Разом з тим, позивач вважає, що у контролюючого органу відсутні законні підстави для нарахування за 2023 рік спірного податку з огляду на розташування житлової нерухомості позивача на територій тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.
Як вже зазначалося вище, перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та територій тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309, Розділу ІІІ Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України значиться с. Покровське Очаківської міської територіальної громади (UA48060250040056239), з датою початку тимчасової окупації - 24.02.2022 р.
При цьому, згідно пункту 1 абзацу 4 п.п. 69.22. п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, починаючи з з 1 січня 2023 року за об`єкти житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб, що розташовані на територіях на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується.
З огляду на встановлені обставини та норми ПКУ, які регулюють спірні правовідносини, а також враховуючи, що під час розгляду даної справи відповідачем не спростовано належними доказами правомірність прийнятого ним, суд вважає, податкове повідомлення-рішення від 21.05.2024р. № 0429642-2407-1553-UA48060250000061313 є протиправним та підлягає скасуванню.
VII. Висновок суду.
Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності оскаржуваних дій та бездіяльності, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.
VIIІ. Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як встановлено судом, при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в сумі 1211,20 грн. , що підтверджується квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки № 1471-9571-9284-0167 від 23.07.2024 року на суму 1211,20 грн. (а.с.3)
Враховуючи, що за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, тому судовий збір у розмірі 1 211,20 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в повному розмірі.
Керуючись ст.ст.73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044, ЄДРПОУ 44069166) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.05.2024 р. №0429642-2407-1553-UA48060250000061313, прийняте Головним управлінням ДПС в Одеській області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 211,20 (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А. Дубровна