Рішення № 125696170, 10.03.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2025
Номер справи
420/18546/24
Номер документу
125696170
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/18546/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Головного управління ДПС в Одеській області до Великобуялицької сільської ради Березівського району Одеської області, третя особа - Комунальне підприємство Великобуялицької сільської ради «Сервіс», про стягнення боргу, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Головне управління ДПС в Одеській області з позовною заявою до Великобуялицької сільської ради Березівського району Одеської області, третя особа - Комунальне підприємство Великобуялицької сільської ради «Сервіс» про стягнення з відповідача, а саме з усіх відкритих рахунків у банках, обслуговуючих підприємство в рахунок погашення податкового боргу комунального підприємства Великобуялицької сільської ради «Сервіс»: по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) 407967,59 грн., по податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності 340 грн.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив, третій особі пояснень щодо суті спору.

Позов обґрунтований позивачем тим, що станом на дату подання позовної заяви відповідно до розрахунку податкового боргу до бюджету та інтегрованої картки платника (ІКП) за Комунальним підприємством Великобуялицької сільської ради «Сервіс» рахується податковий борг в розмірі 408307,59 грн. по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) та податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності, а оскільки у комунального підприємства відсутні кошти такий борг підлягає стягненню з відповідача.

З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, просить відмовити в його задоволенні, оскільки саме комунальне підприємство накопичувало борги, його діяльність зупинилася, відповідно до статуту підприємства засновник не несе відповідальність за зобов`язаннями підприємства та відповідач має скрутне фінансове становище.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з п. п. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14, п. 15.1 ст. 15, п. п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 36.1, 36.5 ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податків обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Комунальне підприємство Великобуялицької сільської ради «Сервіс» перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС в Одеській області, здійснює діяльність з збору, очищення та постачання води.

Станом на 28.02.2024 року, відповідно до розрахунку заборгованості, довідки-розрахунку заборгованості до бюджету та інтегрованої картки платника, податкова заборгованість комунального підприємства Великобуялицької сільської ради «Сервіс» перед бюджетом по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) та по податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності становить 408 307 гривень 59 копійок, а саме: Заборгованість по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) виникла в результаті: нарахування по податковій декларації №9146109623 від 02.08.2022 року на загальну суму 30527 грн.; нарахування по податковій декларації №9179942608 від 12.09.2022 року на загальну суму 36199 грн.; нарахування по податковій декларації №9209297066 від 13.10.2022 року на загальну суму 26541 грн.; нарахування по податковому повідомленню-рішенню №6543/15-32-04-09 від 30.09.2022 року на загальну суму 3060 грн. (штрафна санкція); нарахування по податковій декларації №9230381245 від 04.11.2022 року на загальну суму 29780 грн.; нарахування по податковій декларації №9269086693 від 14.12.2022 року на загальну суму 11840 грн.; нарахування по податковій декларації №9299130249 від 16.01.2023 року на загальну суму 36702 грн.; нарахування по податковій декларації №9018819321 від 09.02.2023 року на загальну суму 21626 грн.; нарахування по податковій декларації №9054756397 від 20.03.2023 року на загальну суму 17776 грн.; нарахування по податковій декларації №9080815363 від 14.04.2023 року на загальну суму 16457 грн.; нарахування по податковій декларації №9101638426 від 05.05.2023 року на загальну суму 13275 грн.; нарахування по податковій декларації №9145843925 від 19.06.2023 року на загальну суму 29292 грн.; нарахування по податковій декларації №9171209075 від 13.07.2023 року на загальну суму 21843 грн.; нарахування по податковій декларації №9201422249 від 10.08.2023 року на загальну суму 25991 грн.; нарахування по податковому повідомленню-рішенню №16438/15-32-04-09-30/40318637 від 07.07.2023 року на загальну суму 5,83 грн. (штрафна санкція); нарахування по податковій декларації №9243849787 від 20.09.2023 року на загальну суму 21520 грн.; нарахування по податковій декларації №9304750456 від 12.11.2023 року на загальну суму 13245 грн.; нарахування по податковій декларації №9327831807 від 04.12.2023 року на загальну суму 15793 грн.; нарахування по податковій декларації №9327841674 від 04.12.2023 року на загальну суму 11410 грн.; нарахування по податковій декларації №9373529245 від 16.01.2024 року на загальну суму 26366 грн.; нарахування по податковому повідомленню-рішенню №36065/15-32-04-09-30/10318637 від 28.12.2023 року на загальну суму 340 грн. (штрафна санкція); нарахування по податковому повідомленню-рішенню №36040/15-32-04-09-30/40318637 від 28.12.2023 року на загальну суму 16294,69 грн. (штрафна санкція). Платнику податків була нарахована пеня на загальну суму 3142,14 грн. відповідно до п. п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України; заборгованість по податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності виникла в результаті: нарахування по податковому повідомленню-рішенню №8992/15-32-04-09 від 17.05.2023 року на загальну суму 1020 грн. (штрафна санкція).

30527 грн. (пеня) 21058,07 грн. (сплачено) + 36199 грн. (основний платіж) + 26541 грн. (основний платіж) + 3060 грн. (штрафна санкція) + 29780 грн. (основний платіж) + 11840 грн. (основний платіж) + 36702 грн. (основний платіж) + 21626 грн. (основний платіж) + 17776 грн. (основний платіж) + 16457 грн. (основний платіж) + 13275 грн. (основний платіж) + 29292 грн. (основний платіж) + 21843 грн. (основний платіж) + 25991 грн. (основний платіж) + 5,83 грн. (штрафна санкція) + 21520 грн. (основний платіж) + 13245,00 грн. (основний платіж) + 15793 грн. (основний платіж) + 11410 грн. (основний платіж) + 26366 грн. (основний платіж) + 340 грн. (штрафна санкція) + 16294,69 грн. (штрафна санкція) + 3142,14 грн. (пеня) + 1020 грн. (основний платіж) 680 грн. (сплачено) = 408307,59 грн.

Відповідно до п. п. 14.1.175. п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Відповідно до п. 59.1. ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

В зв`язку з несплатою заборгованості податковим органом направлено податкову вимогу №0001624-1307-1514 від 26.01.2022 року рекомендованим листом.

Згідно з п. 59.5. ст. 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до п. 58.3. ст. 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Відповідно до п. 95.1, 95.2, 95.5 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

У разі якщо податковий борг виник у результаті несплати грошових зобов`язань та/або пені, визначених платником податків у податкових деклараціях або уточнюючих розрахунках, що подаються контролюючому органу в установлені цим Кодексом строки, стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, та/або коштів з рахунків такого платника у банках здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг не сплачується протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати, та відсутності/наявності у меншій сумі непогашеного зобов`язання держави щодо повернення такому платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов`язань, та/або бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

У разі наявності непогашеного зобов`язання держави перед платником податків у сумі, що є меншою за суму податкового боргу, ця норма застосовується в межах різниці між сумою податкового боргу та сумою зобов`язання держави. У таких випадках рішення про стягнення коштів з рахунків такого платника податків у банках є вимогою стягувача до боржника, що підлягає негайному та обов`язковому виконанню шляхом ініціювання переказу у платіжній системі за правилами відповідної платіжної системи. Рішення про стягнення готівкових коштів вручається такому платнику податків і є підставою для стягнення.

Головне управління ДПС в Одеській області направило Рішення про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу №101/4-1532 від 31.03.2023 року.

Податковий орган звернувся до банків обслуговуючих комунальне підприємство Великобуялицької сільської ради «Сервіс» щодо списання з розрахункових рахунків відповідача суму податкового боргу, від яких було отримано вищезазначені відповіді: платіжна інструкція №3083-13-08 від 19.06.2023 року на суму 40 024 гривні 95 копійок - платіжна інструкція повертається без виконання згідно п. 69 постанови Національного банку України «Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг» №163 від 29.07.2022 року відсутні кошти; платіжна інструкція №3084-13-08 від 19.06.2023 року на суму 40 024 гривні 95 копійок платіжна інструкція повертається без виконання згідно п. 69 постанови Національного банку України «Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг» №163 від 29.07.2022 року відсутні кошти; платіжна інструкція №3085-13-08 від 19.06.2023 року на суму 40 024 гривні 95 копійок платіжна інструкція повертається без виконання відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», абз. 4 ч. 2 ст. 34 страхові кошти, зараховані на окремий рахунок не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону; платіжна інструкція №3086-13-08 від 19.06.2023 року на суму 40 024 гривні 96 копійок стягнуто 9 гривень 37 копійок з комунального підприємства Великобуялицької сільської ради «Сервіс»; платіжна інструкція №3807-13-08 від 16.08.2023 року на суму 35 859 гривень 00 копійок платіжна інструкція повертається без виконання відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», абз. 4 ч. 2 ст. 34 страхові кошти, зараховані на окремий рахунок не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону; платіжна інструкція №3808-13-08 від 16.08.2023 року на суму 35 862 гривні 00 копійок стягнуто 1 405 гривень 56 копійок з комунального підприємства Великобуялицької сільської ради «Сервіс».

Відповідно до п. п. 20.1.34. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до положень п. 3 ст. 78 Господарського кодексу України майно комунального підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання або на праві оперативного управління.

Згідно з п. 87.3 ст. 87 Податкового кодексу України не можуть бути використані як джерела погашення податкового боргу платника податків, зокрема, майно, яке належить на правах власності іншим особам та перебуває у володінні або користуванні платника податків.

Відповідно до п. 96.1, 96.3 ст. 96 Податкового кодексу України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов`язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов`язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про: виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради; затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог контролюючий орган зобов`язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.

Системний аналіз положень Податкового кодексу України дає підстави для висновку, що обов`язок податкового органу звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу (органу місцевого самоврядування), в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно, виникає у разі отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог або не отримання відповіді, однак в будь-якому випадку за умови що сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна державного підприємства, не покриває суму його податкового боргу або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено.

Матеріалами справи підтверджується звернення контролюючого органу до відповідача в порядку передбаченому ст.96 Податкового кодексу України з поданням від 16.06.2023 року, втім будь-які докази, що підтверджують прийняття відповідачем одного із наведених рішень, які була зобов`язана прийняти Великобуялицька сільська рада Березівського району Одеської області, як засновник комунального підприємства Великобуялицької сільської ради «Сервіс», в матеріалах справи відсутні.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 Господарського кодексу України право господарського відання є речовим правом суб`єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Згідно статуту форма власності комунального підприємства Великобуялицької сільської ради «Сервіс» комунальна, засновником підприємства є Великобуялицька сільська рада Березівського району Одеської області, майно підприємства перебуває у комунальній власності територіальної громади та відповідно до вимог п. 87.3 ст. 87 Податкового кодексу України не може бути використано в якості джерела погашення податкового боргу.

Таким чином, вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах законодавства, не спростовані відповідачем.

Наявність податкового боргу комунального підприємства, яке належить до сфери управління органу місцевого самоврядування, відсутність доказів прийняття останнім одного із зазначених у п. 96.1, 96.2 ст. 96 Податкового кодексу України рішень та підтвердження будь-яких дій спрямованих на погашення боргу, вказує на дотримання контролюючим органом встановленого Податковим кодексом України підстав, порядку та способу стягнення податкового боргу з відповідача.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом від 27.04.2018 у справі №814/12/17, висновок якої суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Оскільки позивачем підтверджено належними та допустимими доказами вжиття всіх можливих передбачених податковим законодавством заходів для погашення податкового боргу комунального підприємства Великобуялицької сільської ради «Сервіс», які при цьому не призвели до відповідного погашення, а тому даний податковий борг підлягає погашенню за рахунок коштів Великобуялицької сільської ради Березівського району Одеської області.

На підставі викладеного, керуючись ст. 6, 14, 90, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ ВП 44069166) до Великобуялицької сільської ради Березівського району Одеської області (вул. Преображенська, 118, с. Великий Буялик, Березівський район, Одеська область, 67224, код ЄДРПОУ 04378416), третя особа - Комунальне підприємство Великобуялицької сільської ради «Сервіс» (вул. Лядова, 7, с. Петрівка, Березівський район, Одеська область, 67240, код ЄДРПОУ 40318637) про стягнення з відповідача, а саме з усіх відкритих рахунків у банках, обслуговуючих підприємство в рахунок погашення податкового боргу комунального підприємства Великобуялицької сільської ради «Сервіс»: по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) 407967,59 грн., по податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності 340 грн. задовольнити.

Стягнути з Великобуялицької сільської ради Березівського району Одеської області (вул. Преображенська, 118, с. Великий Буялик, Березівський район, Одеська область, 67224, код ЄДРПОУ 04378416), а саме з усіх відкритих рахунків у банках, обслуговуючих підприємство в рахунок погашення податкового боргу комунального підприємства Великобуялицької сільської ради «Сервіс»: по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) 407967,59 грн., на бюджетний рахунок UA358999980313090029000015001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській області/Одеська область/14060100; по податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності 340 грн., на бюджетний рахунок UA798999980334139806000015630, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській області/ Великобуялицька/11020202.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Леонід СВИДА