Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про прийняття адміністративної справи до провадження
10 березня 2025 рокум. Ужгород№ 826/3477/15
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Калинич Я.М. перевірила матеріали справи відкритого акціонерного товариства «Аерофлот-російські авіалінії» (119002, російська федерація, м. Москва, вул. Арбат, буд. 10) до Державної авіаційної служби України (01135, м. Київ, пр. Перемоги, буд. 14, код ЄДРПОУ 37536026) про визнання нечинними та скасування протоколів, -
В С Т А Н О В И В:
Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот-російські авіалінії» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовною заявою до Державної авіаційної служби України, в якій просить суд:
1. Визнати протиправними дії Державної авіаційної служби України щодо складення:
- Протоколу №2458 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 29 січня 2015 року;
- Протоколу №2459 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 29 січня 2015 року;
- Протоколу №2460 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 29 січня 2015 року;
- Протоколу №2461 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 29 січня 2015 року;
- Протоколу №2462 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 29 січня 2015 року;
- Протоколу №2463 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 29 січня 2015 року;
- Протоколу №2464 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 29 січня 2015 року.
2. Зобов`язати Державну авіаційну службу України скасувати:
- Протокол №2458 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 29 січня 2015 року;
- Протокол №2459 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 29 січня 2015 року;
- Протокол №2460 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 29 січня 2015 року;
- Протокол №2461 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 29 січня 2015 року;
- Протокол №2462 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 29 січня 2015 року;
- Протокол №2463 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 29 січня 2015 року;
- Протокол №2464 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 29 січня 2015 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04 березня 2015 року відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.10.2015 зупинено провадження у справі №826/3477/15 до набрання законної сили судовим рішенням Вищого адміністративного суду України в адміністративній справі №826/2679/15 за наслідками касаційного перегляду рішень першої та апеляційної інстанцій.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 березня 2019 року поновлено провадження у справі №826/3477/15.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 №2825-IX (далі - Закон №2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до ч.3 ст.29 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ліквідації або припинення роботи адміністративного суду справи, що перебували у його провадженні, невідкладно передаються до суду, визначеного відповідним законом або рішенням про припинення роботи адміністративного суду, а якщо такий суд не визначено - до суду, що найбільш територіально наближений до суду, який ліквідовано або роботу якого припинено.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону №2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом (пункт 3 Прикінцевих та перехідних Закону №2825-IX).
Разом з цим, на виконання вимог Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (далі - Закон) та визначає порядок передачі нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративних судових справ іншим окружним адміністративним судам України наказом ДСА України від 16.09.2024 №399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок №399).
Пунктами 4-7 Порядку №399 визначено, що на розгляд та вирішення судам підлягають передачі судові справи, які нерозглянуті ОАСК та передані до КОАС, але до набрання чинності Законом, не розподілені між суддями. Матеріали щодо розгляду та вирішення окремих процесуальних питань у межах нерозглянутих судових справ підлягають передачі до судів, визначених у результаті автоматизованого розподілу судових справ між судами, проведеного відповідно до правил, установлених цим Порядком. Судові справи, вказані у переліку, які підлягають передачі судам, мають бути зареєстровані в базі даних. Перелік складається відповідальною особою протягом семи робочих днів після опублікування цього Порядку за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку, та формується в електронній формі із застосуванням КЕП.
Відповідно до п.19 Порядку №399 відповідальною особою протягом семи робочих днів після отримання результатів автоматизованого розподілу судових справ на підставі протоколу формується перелік судових справ у електронній формі із застосуванням КЕП за формою, визначеною у додатку 3 до Порядку, про визначені суди із зазначенням єдиних унікальних номерів судових справ.
Згідно з Додатком 3 до пункту 19 Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва справу №826/3477/15 визначено розглядати Закарпатському окружному адміністративному суду.
Справа надіслана Окружним адміністративним судом міста Києва до Закарпатського окружного адміністративного суду для розгляду та надійшла до суду 04.03.2025 року, що підтверджується даними реєстрації на вхідному штампі за вхідним №6865/25.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу передано на розгляд судді Калинич Я.М.
Згідно з ч.2 ст.30 КАС України, адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Суд звертає увагу на те, що провадження у справі відкрито 04.03.2015, тобто в редакції Кодексу адміністративного судочинства України до внесення змін Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 №2147-VIII.
На час відкриття провадження у вказаній справі КАС України не містив поняття загального або спрощеного позовного провадження, запровадженого у статті 12 КАС України (в редакції Закону №2147-VIII).
Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, виклавши його в новій редакції.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII Перехідні положення КАС України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Частинами 1, 2 та 3 ст.12 КАС України (в редакції, чинній на час прийняття справи до провадження) визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з ч.1 ст.260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною 5 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Таким чином, з урахуванням значення справи для сторін, обраного позивачем способу захисту, категорії та незначної складності справи, обсягу та характеру доказів у справі, кількості сторін та інших учасників справи, суд дійшов висновку про розгляд справи одноособово за правилами спрощеного позовного провадження.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Одночасно сторонам повідомляється зміст ч.ч.1, 6 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до ч.9 ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України, копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або є публічно доступними.
Суд також зазначає, що позивач зазначив у позовній заяві адресу місцезнаходження: 1119002, Російська Федерація, м. Москва, вул. Арбат, 10.
У зв`язку з військовою агресією проти України було розірвано дипломатичні відносини із російською федерацією. Відповідно до повідомлення, розміщеного 25.02.2022 на офіційному вебсайті АТ «Укрпошта», у зв`язку з агресією з боку росії та введенням воєнного стану, АТ «Укрпошта» припинила поштове співробітництво з поштою росії та білорусі; посилки та перекази в ці країни не приймаються.
Отже, беручи до уваги, що на період збройного конфлікту у відносинах з державою-агресором унеможливлено застосування міжнародних договорів України з питань правового співробітництва у цивільних і кримінальних справах, у тому числі у зв`язку із припиненням поштового сполучення, суд дійшов висновку про повідомлення позивача про прийняття вказаної справи до провадження шляхом публікації оголошення на офіційному вебсайті судової влади України.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне прийняти адміністративну справу до свого провадження.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 172, 173, 179, 248, 256 КАС України суд,
У Х В А Л И В :
Прийняти до провадження адміністративну справу №826/3477/15.
Сторонам при отриманні ухвали Закарпатського окружного адміністративного суду, письмово повідомити суд про актуальність розгляду справи станом на сьогоднішній день.
Справа розглядатиметься судом у складі судді Калинич Я.М. одноособово.
Копії даної ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Про розгляд даної справи повідомити позивача згідно з ч.1 ст.130 КАС України через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.
З інформацією по справі учасники справи можуть ознайомитись за офіційною веб-адресою: http://adm.zk.court.gov.ua на офіційному веб-порталі судової влади.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
СуддяЯ. М. Калинич