Ухвала суду № 125689509, 04.03.2025, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
04.03.2025
Номер справи
711/1076/25
Номер документу
125689509
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/1076/25

Провадження № 2/711/930/25

У Х В А Л А

04.03.2025 м. Черкаси

Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Позарецька С.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 звернувся у Придніпровський районний суд м.Черкаси із позовом до Департаменту «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії, зокрема, - зобов`язати відповідача скасувати відомості про зняття його із зареєстрованого місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , від 17.06.2015 з одночасною реєстрацією місця проживання за новою адресою: АДРЕСА_2 ; - зобов`язати відповідача скасувати відомості про реєстрацію його місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 , з одночасним зняттям з місця реєстрації проживання за адресою: АДРЕСА_1 , від 17.06.2015; - зобов`язати відповідача поновити відомості про його зареєстроване місце проживання за попередньою адресою: АДРЕСА_1 , від 17.06.2015.

У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Згідно зі статтею 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.

Система судів загальної юрисдикції є розгалуженою. Судовий захист є основною формою захисту прав, інтересів та свобод фізичних і юридичних осіб, державних та суспільних інтересів.

За вимогами частини першої статті 18 Закону України від 02.06.2016 «Про судоустрій і статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.

Важливість визначення юрисдикції підтверджується як закріпленням у Конституції України принципу верховенства права, окремими елементами якого є законність, правова визначеність та доступ до правосуддя, так і прецедентною практикою Європейського суду з прав людини.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Суди розглядаютьу порядкуцивільного судочинствасправи,що виникаютьз цивільних,земельних,трудових,сімейних,житлових таінших правовідносин,крім справ,розгляд якихздійснюється впорядку іншогосудочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами (ч. 1 ст. 19 ЦПК України).

При визначенні предметної юрисдикції справ суд виходить із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Юрисдикційність спору залежить від характеру спірних правовідносин, правового статусу суб`єкта звернення та предмета позовних вимог, а право вибору способу судового захисту належить виключно позивачеві.

Як передбачено ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Юрисдикція адміністративного суду поширюється на публічно-правові спори, ознаками яких є не лише спеціальний суб`єктний склад (хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції), але й спеціальні підстави виникнення, пов`язані з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Відповідно доп.2ч.1ст.4КАС України,публічно-правовийспір-спір,у якому,зокрема: хочаб однасторона здійснюєпублічно-владніуправлінські функції,в томучислі навиконання делегованихповноважень,і спірвиник узв`язку ізвиконанням абоневиконанням такоюстороною зазначенихфункцій;або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг.

Відповідно доп.1ч.1ст.19КАС України,юрисдикція адміністративнихсудів поширюєтьсяна справиу публічно-правовихспорах,зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

Віднесення судового спору до тієї чи іншої юрисдикції залежить від сукупності умов, за яких справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства. Такими умовами, зокрема, є: суб`єктний склад сторін, предмет спору та характер спірних правовідносин. Крім того, такою умовою може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у порядку якого розглядається визначена категорія справ.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Так, у позовній заяві ОСОБА_1 вказує на факт порушення Департаментом «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради порядку зняття його з реєстрації з одночасною реєстрацією за новим місцем проживання, тобто посилається на порушення відповідачем Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом МВС України №1177 від 22.11.2012, з врахуванням Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою КМУ №265 від 07.02.2022, відповіді заступника директора Департаменту начальника управління ведення реєстру територіальної громади, місця проживання та оформлення біометричних документів ОСОБА_2 від 13.03.2024, якою фактично відмовлено ОСОБА_1 у скасуванні відомостей про його зареєстроване місце проживання з одночасним зняттям з попереднього зареєстрованого місця проживання.

Слід зазначити, що вказані правовідносини регулюються: Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» №1382-IV від 11.12.2003, Законом України«Про наданняпублічних (електроннихпублічних)послуг щододекларування тареєстрації місцяпроживання вУкраїні» від05.11.2021року №1871-ІХ та інш.

Таким чином,у відкриттіпровадження посправі запозовом ОСОБА_1 слід відмовити,оскільки уданому випадку,суть спору цепитання оскарження дій,рішень відповідачаДепартаменту «Центранадання адміністративнихпослуг» Черкаськоїміської радищодо зняття,постановки (поновлення)особи нареєстраційний облікза певноюадресою,щодо порушенняпорядку зняттяз реєстраціїпозивача зодночасною реєстрацієюйого зановим місцемпроживання,тобто перевіркизаконності дій,рішення відповідача,як суб`єктавладних повноважень,а томуповинні вирішуватисяу порядкуадміністративного судочинства і, відповідно - справа не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства. На думку судді, відсутні підстави вважати, що позовні вимоги ОСОБА_1 мають приватно-правовий характер, тобто порушені його майнові права/інтереси на нерухоме майно.

Як передбачено п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.

Відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи (ч.5 ст.186 ЦПК України).

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 4, 19, 186, 353 ЦПК України, ст.ст. 2, 4, 19 КАС України, суддя,-

у х в а л и в:

У відкритті провадження по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії,- відмовити.

Роз`яснити ОСОБА_1 право звернення з даним позовом до адміністративного суду, відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі може бути оскаржено.

Апеляційна скарга подається до Черкаського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання. Учасник справи, якому ухвала не була вручена в день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.

Повний текст ухвали складено 04.03.2025.

Суддя: С. М. Позарецька