Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 375/466/25
Провадження № 3/375/449/25
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 березня 2025 року селище Рокитне
Суддя Рокитнянського районного суду Київської області Банах-Кокус О.В., розглянувши матеріали про адміністративні правопорушення, які надійшли від Управління патрульної поліції у Київській області ДПП, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований на АДРЕСА_1 ,
за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
5 лютого 2025 року близько 16 години 51 хвилин ОСОБА_1 перебуваючи на вул.Шевченка у селі Запруддя Білоцерківського району Київської області керував транспортним засобом марки Audi A6, з номерним знаком НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп`яніння, а саме: звужені зіниці, які не реагують на світло, неприродна блідість, поведінка, що не відповідає обставновці. Водію було запропоновано, у встановленому законом порядку, пройти огляд на стан визначення наркотичного сп`яніння в найближчому медичному закладі у лікаря нарколога, на що водій категорично відмовився та був попереджений неодноразово про відповідальність за відмову від проходження огляду. Такими діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 ПДР України та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП
Він же, 6 лютого 2025 року близько 10 години 17 хвилин перебуваючи на вул.Шевченка поблизу будинку 11, у селі Запруддя Білоцерківського району Київської області керував транспортним засобом марки Audi A6, з державним номерним знаком НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп`яніння, а саме: звужені зіниці, які не реагують на світло, неприродна блідість, поведінка, що не відповідає обставновці. Водію було запропоновано, у встановленому законом порядку, пройти огляд на стан визначення наркотичного сп`яніння в найближчому медичному закладі у лікаря нарколога, на що водій категорично відмовився та був попереджений неодноразово про відповідальність за відмову від проходження огляду. Такими діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 ПДР України та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП
На розглядсправи ОСОБА_1 не з`явився. Натомість на розгляд справи прибув захисник ОСОБА_1 - адвокат Лазар Ю.Д., котрий подав до суду клопотання про закриття провадження по справі. Клопотання мотивоване тим, що в діях його підзахисного відсутній склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачене ч.1 ст. 130 КпАП України, оскільки ОСОБА_1 на автомобілі «Ауді А6» д.н.з. НОМЕР_2 , будучи в тверезому стані 05.02.2025 та 06.02.2025 р., в супереч ст. 35 Закону України «Про національну поліцію» був безпідставно зупинений працівниками патрульної поліції. Потім поліцейський не представившись і чітко не пояснивши причину зупинки почала вимагати у ОСОБА_1 для перевірки документи. Дізнавшись, що він військовий, поліцейський надумано, безпідставно склав на ОСОБА_1 адмінпротокол за ст. 130 КУпАП, в якому надумано вказали, що водій ОСОБА_1 керував автомобілем з ознаками наркотичного сп`яніння (звужені зіниці очей що не реагують на світло, виражене тремтіння пальців рук, неприродна блідість). Вважає безпідставним та необгрунтованим складення стосовно ОСОБА_1 протоколів про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП, оскільки останній не порушив правил дорожнього руху, а саме, не керував автомобілем в стані наркотичного сп яніння, як це зазначено в протоколі. Зупинка транспортного засобу є процедурою, яка повинна відповідати вимогам закону, а в матеріалах справи відсутні достовірні докази про правові підстави зупинки ТЗ, які передбачені ч. 1 ст. 35 Закону України «Про національну поліцію», що грубо порушили права водія. Крім того, після зупинки ТЗ водій ОСОБА_1 не отримав від працівників поліції чіткого пояснення причини зупинки.
Відповідно достатті 251 КУпАПдоказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідностатті 252 КУпАПсуддя оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Судом досліджені докази, які містяться в матеріалах справи, а саме:
за частиною 1 статті 130 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 239312 від 05.02.2025; акт огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів; направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 05.02.2025; зобов`язання ОСОБА_2 щодо не сідати за кермо протягом доби від 05.02.2025; рапорт поліцейського взводу № 2 роти 1 батальйону № 2 ППП в місті Біла Церква та Білоцерківському районі УПП у Київській області рядового поліції С.Ковальського від 05.02.2025; диск з відеозаписом зафіксованим на нагрудну бодікамеру працівниками поліції;
- зачастиною 1статті 130КУпАП протоколпро адміністративнеправопорушення серіїЕПР1№ 239882від 06.02.2025;акт оглядуна станалкогольного сп`янінняз використаннямспеціальних технічнихзасобів;направлення наогляд водіятранспортного засобуз метоювиявлення станусп`янінняабо перебуванняпід впливомлікарських препаратів,що знижуютьувагу ташвидкість реакціївід 06.02.2025; розпискаТельчакаС.Ю. від 06.02.2025; рапорт поліцейського взводу № 2 роти 1 батальйону № 2 ППП в місті Біла Церква та Білоцерківському районі УПП у Київській області рядового поліції С.Ковальського від 06.02.2025; диск з відеозаписом зафіксованим на нагрудну бодікамеру працівниками поліції.
Факт встановлення ознак наркотичного сп`яніння підтверджується даними відеозаписів зафіксованими із застосуванням нагрудної камери патрульного поліцейського, у файлі clip-0 на СD-диску від 05.02.2025 та у файлі clip-0 на СD-диску від 06.02.2025.
Факт керування транспортним засобом зафіксовано у файлі clip-1, clip-0 на СD-диску від 05.02.2025 та у файлі clip-2, clip-0 на СD-диску від 06.02.2025. У файлі clip-0 05.02.2025 о 03:50 та у файлі clip-0 06.02.2025 о 01:00, 04:00 за місцевим часом зафіксовано пропозицію працівника поліції пройти огляд на стан наркотичного сп`яніння у найближчому медичному закладі та відмову ОСОБА_1 .
Суддя також не погоджується з доводами захисника про безпідставність зупинки ОСОБА_1 працівниками поліції.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про національну поліцію», поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі: 10) якщо зупинка транспортного засобу, який зареєстрований в іншій країні, здійснюється з метою виявлення його передачі у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту.
Вказана підстава є достатньою правовою підставою у працівників поліції для зупинки транспортного засобу, яким він керував.
Відповідно до п. 2.5. ПДР, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Адміністративним правопорушенням, в розумінні частини першоїстатті 130 КУпАП, є керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Аналізуючи у сукупності порядок дій працівника поліції під час оформлення матеріалів при виявленні у ОСОБА_1 ознак наркотичногосп`янінняпід часкерування транспортнимзасобом тапроведення оглядуправопорушника настан сп`яніння,приходжу до висновку, що працівником поліції дотримано процедуру встановлення факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом у стані наркотичного сп`яніння, визначену ст. 266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої спільним наказом Міністерство внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України від 09 листопада 2015 року №1452/735.
Відповідно до вимог статті 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 суд враховує характер вчинених адміністративних правопорушень, ступінь вини, обставини, які пом`якшують відповідальність та відсутність обставин, які її обтяжують, та з урахування того, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобіганню вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суддя дійшла висновку, що з метою виховання ОСОБА_1 та запобігання вчиненню ним нових правопорушень, необхідним та достатнім є застосування до нього адміністративного стягнення в межах санкції частиною 1 статті 130 КУпАП у виді штрафу з позбавленням права керування.
При цьому за правилами частини 2 статті 36 КУпАП суд вважає за необхідне визначити ОСОБА_1 остаточне стягнення за частиною 1 статті 130 КУпАП як більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу в розмірі однієї неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 гривен з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Відповідно до вимог статті 40-1 КУпАП та пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», з правопорушника ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір, в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що становить 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок.
Керуючись статтями 33, 40-1, статтями 130, 251, 256, 276- 279, 280, 283, 284, 307, 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення та п.5 ч.2 ст.4 Закону України Про судовий збір, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 130 КупАП та частиною 1 статті 130 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,адміністративне стягненняза вчиненняадміністративного правопорушення,передбаченого частиною1статті 130КУпАП,у видіштрафу урозмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок в дохід держави ((Рахунок отримувача: UA488999980313030149000010001; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37955989; код класифікації доходів бюджету: 21081100) з позбавленням права керування транспотними засобами на строк один рік .
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в дохід держави (рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; код класифікації доходів бюджету: 22030106)в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок.
У разі несплати штрафу у строк, встановлений статтею 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , штраф у подвійному розмірі в сумі 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 копійок, відповідно до статті 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст.7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Рокитнянський районний суд Київської області.
Суддя Олена БАНАХ-КОКУС
Постанова суду набирає законної сили ________
Постанову може бути пред`явлено до виконання до _______