Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/1778/25
У Х В А Л А
05 березня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою від 23.01.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
07.02.2025 від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі, яке обґрунтоване тим, що на розгляді Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа №420/1777/25 предметом спору в якій є: перерахунок грошового забезпечення з 29.01.2020 по 13.04.2023 з визначенням посадового окладу шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 на відповідний коефіцієнт. Відтак, позивач передчасно звернувся до суду з питанням щодо виплати індексації.
Суд, розглянувши клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі, зазначає наступне.
Відповідно до приписів статті 236 КАС України визначені обов`язкові та факультативні підстави для зупинення провадження у справі, які дійсно перешкоджають розгляду справи та мають об`єктивний характер.
Так, у частині 1 даної статті наведено перелік підстав, за наявності яких суд зобов`язаний зупинити провадження, а у частині 2 - перелік підстав, за наявності яких суд може зупинити провадження у справі.
Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв`язку з обставинами, що перешкоджають розгляду справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
У клопотанні про зупинення провадження у справі представник відповідача зазначає, що до моменту вирішення судом спору щодо перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 , по даній справі судом неможливо об`єктивно та в повній мірі вирішити право на отримання індексації-різниці за весь період з 01.03.2018 по 31.12.2022.
Згідно із пунктом 3 частини 1 статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі, зокрема, об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
З огляду на зазначені вимоги для вирішення питання про зупинення провадження у справі адміністративний суд повинен у кожному конкретному випадку з`ясувати:
- чи існує вмотивований зв`язок між предметом судового розгляду у справі, яка розглядається адміністративним судом, з предметом доказування в конкретній іншій справі, що розглядається в порядку адміністративного судочинства;
- чим обумовлюється об`єктивна неможливість розгляду цієї справи.
Об`єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення іншої полягає в тому, що рішення суду в справі встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у цій справі, зокрема факти, що мають (можуть мати) преюдиційне значення.
Метою зупинення провадження у справі до розгляду іншої справи є виявлення обставин, підстав, фактів тощо, які не можуть бути з`ясовані та встановлені в цьому процесі, але мають значення для справи, провадження у якій зупинено.
Крім того, об`єктивна неможливість розгляду справи полягає у взаємозв`язку підстав позову, що розглядається, з юридичними фактами, які будуть встановлені судовим рішенням в іншій справі.
Зупинення провадження з підстав, передбачених пунктом 3 частини 1 статті 236 КАС України, допускається лише тоді, коли зібрані докази не дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Таким чином, зупинення провадження з підстав, передбачених вказаною нормою, допускається лише тоді, коли продовжувати розгляд справи надалі не є можливим, оскільки в іншій справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав, заявлених у справі вимог, чи умов, від яких залежить можливість її розгляду. Ця неможливість полягає в тому, що обставини, які є підставою позову або заперечень проти нього, є предметом дослідження в іншій справі і рішення суду у цій справі безпосередньо впливає на вирішення спору.
Водночас суд звертає увагу на те, що пункт 3 частини першої статті 236 КАС України містить застереження про те, що суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
З огляду на таке,зупинення провадження в адміністративній справі, на підставі пункту 3 частини першої статті 236 КАС України до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі, має бути за наявності конкретних обставин, що унеможливлюють прийняття судом відповідного рішення з оцінкою вже наявних доказів і обставини справи. При цьому посилання на існування іншої справи, загальні висновки та припущення про те, що обставини, які будуть установлені, можуть бути суттєвими під час розгляду справи, провадження в якій зупиняється, не є достатніми та належними умовами для зупинення провадженні у справі.
Суд зауважує, що у вказаних представником позивача справах різні позовні вимоги, обґрунтованість яких суд може перевірити, дослідивши подані сторонами докази.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність необхідних та достатніх умов для зупинення провадження у справі, які передбачені пунктом 3 частини першої статті 236 КАС України.
Керуючись статтями 236, 243, 248 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про зупинення провадження у справі - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
СуддяТокмілова Л.М.