Єдиний державний реєстр судових рішень
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/7758/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 )
до Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 43947572; адреса: вул. Архітектора Паученка, 41/26, Кіровоградська область, 25006)
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам;
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Подільського району департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради, яке оформлене повідомленням від 11.09.2024 щодо відмови у призначені допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 ;
-зобов`язати Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та прийняти рішення у відповідності до вимог законодавства, з урахуванням висновків суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 06.09.2024 звернувся із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам до департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради. Однак рішенням від 10.09.2024 № 50000-16911471-2024-1 «Про призначення допомоги переміщеним особам на проживання» відповідач відмовив у виплаті вказаної допомозі. Вважаючи такі дії протиправними позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Ухвалою судді від 10 грудня 2024 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою судді від 27 січня 2025 року відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти позовних вимог. При цьому зазначив, що за результатом розгляду заяви позивача встановив про відсутність підстав для призначення та виплати позивачу допомоги на проживаання внутрішньо переміщеним особам, відповідно до Порядку № 332. У зв`язку з чим просив відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою з інвалідністю III групи, тривалий час проживав у місті Севєродонецьк Луганської області.
В 2014 році, через початок російського вторгнення на територію Донецької та Луганської областей та бойовими діями в місті Сєвєродонецьк, перемістився до Ужгородського району Закарпатської області, де з 26.10.2016 перебував на обліку як внутрішньо переміщена особа.
З 27 серпня 2024 року позивач перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Подільського району департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради як внутрішньо переміщена особа.
06 вересня 2024 року звернувся із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам до департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради.
Відповідач, розглянувши заяву позивача, прийняв рішенням від 10.09.2024 № 50000-16911471-2024-1 «Про призначення допомоги переміщеним особам на проживання» про відмову у виплаті вказаної допомоги, оскільки позивач не переміщувався з 01 січня 2022 року з територій, включених до переліку територій, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.
Частина друга статті 19 Конституції України зобов?язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України кожному гарантовано право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб відповідно до Конституції та законів України встановлює Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» №1706-VII від 20.10.2014 (далі - Закон №1706).
Статтею 1 Закону №1706 визначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Відповідно до статті 2 Закону №1706 Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.
Відповідно до частин 1, 2 статті 4 Закону №1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Частиною 1 статті 5 Закону №1706 визначено, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Згідно із частинами 2. 3 статті 7 Закону №1706 Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
За приписами абзац 7 частини 1 статті 9 Закону №1706 внутрішньо переміщена особа має право на створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання.
До 20.03.2022 року механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, визначався Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».
У зв`язку із повномасштабним вторгненням рф на територію України, яке розпочалось 24.02.2022, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №332 від 20.03.2022 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (далі - Порядок №332),
Пунктом 1 Порядку №332 передбачено, що він визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога).
Допомога призначається для забезпечення соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб із числа незахищених верств населення та стимулювання до працевлаштування внутрішньо переміщених осіб працездатного віку.
Відповідно до абзацу 12 пункту 5 Порядку №332 особа вважається такою, що звертається вперше, якщо їй не призначалася і не виплачувалася допомога відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» до дня звернення.
Пункт 2 Порядку №332 зазначає, що з 1 серпня 2023 року допомога призначається на шість місяців внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця внутрішньо переміщеній особі або уповноваженій особі на внутрішньо переміщену особу у випадку недієздатності отримувача або дитину (далі - уповноважена особа) у такому розмірі: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. Допомога призначається на кожну внутрішньо переміщену особу (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. Допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення.
Згідно із пунктом 4 Порядку №332 для призначення допомоги внутрішньо переміщена особа або уповноважена особа подає заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 1 (далі -заява). Така заява подається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної (військової) адміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради (далі - орган соціального захисту населення) або уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради чи центру надання адміністративних послуг за місцем обліку внутрішньо переміщеної особи із використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (за технічної можливості) та електронних систем Мінсоцполітики. Якщо для отримання допомоги необхідно подати документи та/або відомості, що містяться в інформаційно-комунікаційних системах, або якщо такі документи та/або відомості можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними електронними реєстрами органів державної влади, такі документи та/або відомості не подаються, а в заяві зазначаються відомості, необхідні для верифікації особи та отримання даних з відповідних реєстрів і надання допомоги.
Пунктом 5 Порядку №332 передбачено, що допомога призначається внутрішньо переміщеним особам: які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 року з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінреінтеграції (далі -перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації. У разі віднесення територій до таких, на яких ведуться бойові дії, до територій можливих бойових дій або до тимчасово окупованих російською федерацією, виплата призначеної допомоги автоматично відновлюється в наступному місяці за повний місяць, у якому відповідну інформацію внесено до переліку територій.
Переміщення вважається повторним, якщо внутрішньо переміщена особа повторно залишила або покинула своє місце проживання та перемістилася з територій, на яких ведуться бойові дії, або з тимчасово окупованих російською федерацією територій, включених до переліку територій, затвердженого Мінреінтеграції, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації російською федерацією, а також якщо внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, знищено або пошкоджено (до ступеня непридатного для проживання) її житлове приміщення.
Також, пункт 8 Порядку №332 передбачає, що внутрішньо переміщеній особі, яка перебувала за кордоном і яка вперше звертається за призначенням допомоги, виплата призначається відповідно до пунктів 2-4 цього Порядку на підставі заяви, особисто поданої не раніше ніж через 15 робочих днів після повернення в Україну, та за умови відповідності особи критеріям, зазначеним у пунктах 7, 7"1 і 8 цього Порядку.
При цьому положення Порядку №332 не встановлюють залежність призначення допомоги ВПО від того, чи особа обліковувалась ВПО станом на 24.02.2022, чи на цю дату довідка ВПО була вже анульована.
Облік внутрішньо переміщених осіб ведеться відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб».
Відповідно до додатку до розпорядження Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 року № 204-р Перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми Є-Підтримка: Волинська область; Дніпропетровська область; Донецька область; Житомирська область; Запорізька область; Київська область; м. Київ; Луганська область; Миколаївська область; Одеська область; Сумська область; Харківська область; Херсонська область; Чернігівська область.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004, Сєвєродонецька міська територіальна громада (UА44120110000010163) - з 24.02.2022 до 25.06.2022 була територією активних бойових дій, а з 25.06.2022 є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.
Позивач є внутрішньо переміщеною особою з міста Сєвєродонецьк та з 2016 року перебував на обліку в Ужгородському районі Закарпатської області,
Позивач зазначає, що має право на допомогу, оскільки в 2018 році повернувся в м. Сєвєродонецк, де перебував до початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року, на підтвердження чого надав до суду декларацію № 0000-666А-КЕРК, яку 01.06.2018 уклав із сімейним лікарем КУ «Сєвєродонецький центр первинної медико-санітарної допомоги» ОСОБА_2 та довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААБ №885049 від 27.07.2020, якою підтверджується, що саме у м. Сєвєродонецьк він 27.07.2020 року проходив огляд в Сєвєродонецькій міжрайонній МСЕК, яка розташована за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Сметаніна, 6.5, де йому встановлено групу інвалідності III з 09.07.2020, причина інвалідності - інвалідність з дитинства по слуху, інвалідність встановлена безстроково, черговому переогляду не підлягає.
Також позивач зазначає, що перед поверненням до м. Сєвєродонецьк він звертався до органів соціального захисту для зняття з обліку та був впевнений, що в органах соціального захисту населення його зняли з обліку, оскільки відповідно до пункту 3 частини 1 статті 12 Закону № 1706-VII - повернення до покинутого місця постійного проживання є підставою для скасування довідки.
Позивач зазначає, що після початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року, в березні 2022 року перемістився до м. Харкова, а потім на евакуаційному потязі виїхав до селища Солотвино Ужгородського району Закарпатської області, а звідти 04.03.2022 виїхав до Румунії, на підтвердження чого надав копію закордонного паспорту серії НОМЕР_2 з відповідними відмітками.
15.08.2024 року позивач зі своєю родиною повернувся до України, а саме в м. Кропивницький, де перебуває на даний час та проживаємо за адресою: АДРЕСА_2 .
За наведених обставин суд вважає, що позивачем підтверджено факт повторного переміщення з 01.01.2022 року з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окуповані РФ, затвердженого Мінреінтеграції, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації.
Крім того, суд зазначає, що чинне законодавство не передбачає залежності призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі від скасування чи не скасування попередньої довідки про взяття на облік ВПО при зміні місця проживання.
У даному випадку відповідач не призначив допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі без законних та те підстав, оскільки йому були надані всі докази на підтвердження того, що позивач повернувся до постійного місця проживання в м. Сєвєродонецьк, яке в подальшому вимушено залишив у зв`язку з повномасштабною агресією рф. Відтак, рішення № 50000-16911471-2024-1 від 10.09.2024 року належить визнати протиправним та скасувати як таке, що не відповідає критерію обгрунтованості рішення суб?єкта владних повноважень (стаття 2 КАС України).
Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд погоджується із позивачем у тому, що відповідача слід зобов?язати повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.09.2024 року про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та прийняти рішення з урахуванням висновків суду, що викладені у цьому рішенні.
Судові витрати у справі (судовий збір в сумі 1211, 20 грн) належить розподілити відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, присудивши їх позивачеві з бюджетних асигнувань відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 43947572; адреса: вул. Архітектора Паученка, 41/26, Кіровоградська область, 25006) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Подільського району департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради № 50000-16911471-2024-1 від 10.09.2024.
Зобов`язати Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06 вересня 2024 року про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, з урахуванням висновків суду, що викладені у цьому рішенні.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 43947572).
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржене у 30-денний строк з дня його складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.В. КРАВЧУК