Рішення № 125614535, 05.03.2025, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2025
Номер справи
160/23038/24
Номер документу
125614535
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2025 рокуСправа №160/23038/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кучугурної Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження в місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання протиправними рішення та дій, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області №12031300021918 від 02.04.2024 про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання;

- визнати протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області щодо відмови в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання;

- зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області оформити (видати) посвідку на тимчасове проживання на території України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка є громадянкою російської федерації, що підтверджується паспортом НОМЕР_1 , виданим посольством росії, Молдова від 09.01.2024. На початку 2021 року у встановленому законом порядку позивач прибула на територію України. Право на проживання на території України виникло, зокрема у зв`язку із заміжжям із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб, виданим Центрально-Міським районним у місті Кривому Розі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) серія НОМЕР_2 від 21.05.2021, актовий запис про шлюб № 282.

14.06.2021 вона отримала посвідку на тимчасове проживання, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі 19960523-09763, орган видачі 1203, зі строком дії до 03.06.2022, підставою видачі якої є 04/14, та з 09.08.2021 зареєструвалася за адресою: АДРЕСА_1 . Згодом оселилася з чоловіком за адресою: АДРЕСА_2 , де мешкають по теперішній час.

Чоловік позивачки є військовослужбовцем, перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_3 Центрального ОТО Національної гвардії України з 26.02.2022 по день звернення до суду з цим позовом.

У шлюбі народилася дитина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (дочка), що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим Центрально-Міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) серія НОМЕР_4 від 04.08.2022, актовий запис №420. Донька позивача згідно з рішенням ГУДМС України в Дніпропетровській області № 1231-000035976 від 30.09.2022 набула громадянства України на підставі ч. 1 ст.7 Закону України «Про громадянство України» та є громадянином України з 25.07.2022, що підтверджується довідкою № 1231-000012680 про реєстрацію особи громадянином України від 12.10.2022.

Враховуючи дату строку дії посвідки - 03.06.2022 для вирішення питання про подальше законне перебування на території України позивачка усно зверталася до Саксаганського відділу у місті Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області, де їй рекомендували чекати. 29.06.2022 позивачка зверталася онлайн на гарячу лінію Державної міграційної служби України, підтвердженням є звернення від 29.06.2022 № АН-14218198.

Листом ГУ ДМС України в Дніпропетровській області № УКЦ-А-2084-22/1201.3.1/6952-22 від 11.07.2022 їй було повідомлено, що Україна перебуває в умовах воєнного стану у зв`язку з повномасштабною збройною агресією зі сторони російської федерації. Заявник належить до громадянства країни-агресора, який перебуває за кордоном та користується захистом держави свого громадянства, не втрачає юридичного зв`язку зі своєю державою та підпорядковується нормам законодавства країни свого громадянства. З посиланням на пункти 6, 23 частини 1 статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» вказано про особливий режим в`їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, інтернування (примусове оселення) громадян іноземної держави, яка загрожує нападом чи здійснює агресію проти України. До прийняття Верховною Радою України та набрання чинності законом щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов`язаних з державною-агресором, ДМС тимчасово припинено прийом заяв від громадян російської федерації, зокрема, про обмін посвідки на тимчасове проживання.

08.02.2023 в.о. начальника відділу Черната А.С. видала їй рішення № 4 від 08.02.2023 про примусове повернення ОСОБА_1 до країни походження та зобов`язання покинути територію України, а також постанову про накладання адміністративного стягнення ПН МДН 004676 від 08.02.2023 на ОСОБА_1 у вигляді штрафу 1 700,00 грн за ч. 1 ст. 203 КУпАП (разом із протоколом про адміністративне правопорушення ПР МДН 004687 від 08.02.2023). У позивачки забрали оригінал посвідки та в паспорті поставили штамп «Прийнято рішення про примусове повернення» від 08.02.2023 № 4, встановлено строк для виїзду 23 доби, зобов`язати залишити територію України до 03.03.2023.

Рішенням Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 27.03.2023, яке набрало законної сили 07.04.2023, у справі № 932/1676/23 провадження №2-а/932/66/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, Саксаганського відділу у місті Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови від 08.02.2023 про накладання адміністративного стягнення, визнання протиправним та скасування рішення від 08.02.2023 про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства задоволено позов у повному обсязі.

12.04.2023 у районному відділі ДМС у м. Кривому Розі в паспорті позивачки поставили штамп про анулювання запису про видворення за межі України. В прийнятті заяви-анкети щодо обміну посвідки на тимчасове проживання їй відмовили, повідомивши, що до прийняття Верховною Радою України закону щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов`язаних з державою-агресором, прийом заяв від громадян російської федерації тимчасово припинено та усно рекомендовано звернутися до ГУ ДМС України в Дніпропетровській області.

Позивачка усно зверталася на «гарячу лінію», де їй рекомендували ознайомитися із постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 01.11.2022 «Деякі питання надання Державною міграційною службою адміністративних послуг в умовах воєнного стану», не дотримання строку звернення із заявою щодо обміну посвідки на тимчасове проживання.

Під час розгляду справи № 932/1676/23 провадження № 2-а/932/66/23 судом було встановлено: «Позивач наполягає на тому, що не мала наміру порушувати вимоги Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та у встановлені строки зверталася до органів ДМС з приводу продовження дії посвідки на тимчасове проживання, проте їй було роз`яснено про зупинення строків надання адміністративних послуг суб`єктами їх надання та строків видачі дозвільними органами відповідних документів на час воєнного стану в Україні. Такі твердження позивача підтверджуються листом ГУ ДМС в Дніпропетровській області №УКЦ-А-2084-22/1201.3.1/6952-22 від 11.07.2022 з якого вбачається, що тимчасово припинено приймання та розгляд заяв від громадян російської федерації зокрема про обмін посвідки на тимчасове проживання до врегулювання Верховною Радою України питань щодо осіб пов`язаних з державою-агресором.

Відтак, хоча позивач і не надала доказів звернення у встановлені строки про продовження документу на право перебувати на території України, таке звернення було б формальним та не спричинило б наслідків з огляду на те, що тимчасово припинено приймання та розгляд заяв від громадян країни агресора».

Маючи на меті легалізувати своє перебування на території України позивачка 27.04.2023 звернулася із заявою до ГУ ДМС України в Дніпропетровській області щодо обміну посвідки на тимчасове проживання, надавши пакет документів, необхідних для розгляду заяви вх. № А-299/6/1201-23 від 27.04.2023.

Згідно листа ГУ ДМС України в Дніпропетровській області № 1201.3.1-9748/12.3-23 від 11.05.2023 прийнято рішення, яким відмовлено в обміні посвідки на тимчасове проживання за пропуском строку, визначеного постановою Кабінету Міністрів України №1232 від 01.11.2022 «Деякі питання надання Державною міграційною службою адміністративних послуг в умовах воєнного стану» та роз`яснено право звернення для отримання дозволу на імміграцію.

12.04.2023 у паспорті позивачки поставили штамп про анулювання запису про видворення за межі України.

ГУ ДМС України в Дніпропетровській області було прийнято рішення №12031300021918 від 02.04.2024 про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання на підставі пп. 2, 3, 6, 8 п. 61 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою КМУ від 25.04.2018 № 322.

За цей час позивачка виїхала до Республіки Молдова та 09.01.2024 отримала новий паспорт НОМЕР_1 , виданий посольством росії, Молдова, та жодних перешкод при поверненні на територію України працівниками ДПСУ не чинилося.

26.04.2024 позивачка звернулася до ГУ ДМС України в Дніпропетровській області з переліком необхідних документів, що зазначений у відповідній постанові КМУ з метою вирішення питання щодо обміну/видачі посвідки на тимчасове проживання на території України.

Однак 04.05.2024 отримала лист-відмову №А-342/6/1201-24/1201.3.1/6183-24 від 01.05.2024 з підстав ненадання візи типу Б, яким їй повідомили, що відповідно до обліків ІП «Облік іноземців та біженців» ЄІАС УМП посвідка № 800213461 від 14.06.2021, видана органом: 1203, значиться знищеною. Та це попри те, що посвідка не підлягала вилученню. Відмовляючи у задоволенні заяви ДМС залишено поза увагою висновки судових рішень, які долучалися до заяви.

На звернення позивачки від 14.05.2024 про видачу посвідки на тимчасове проживання на території України вона отримала від ТУ ДМС України в Дніпропетровській області лист-відмову №А-403/6/1201-24/1201.3.1/7197-24 від 23.05.2024 з підстав ненадання візи типу О.

Звернення позивачки до ДМС України також не дало позитивного результату, про що надана відповідь №А-6367-24/8.1/4236-24 від 16.07.2024.

Позивачка не погоджується з відмовою відповідача в оформленні та видачі посвідки на тимчасове проживання та вважає протиправними рішення та дії суб`єкта владних повноважень, тому і звернулася до суду з цим позовом.

Справі за цією позовною заявою присвоєно №160/23038/24 та за результатами автоматизованого розподілу справу передано для розгляду судді Кучугурній Н.В.

Ухвалою суду прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), за наявними у справі матеріалами; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву (у разі заперечення проти позовної заяви) протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

17.09.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначає, що вважає позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими.

Відповідач зазначає, що відповідно до наявних матеріалів міграційної справи гр. рф ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою рф, що підтверджується паспортом рф від 29.11.2013 № НОМЕР_5 , який є недійсним, оскільки строк дії паспорту сплив ще 29.11.2023.

Відповідно до свідоцтва про шлюб від 21.05.2021 серії НОМЕР_6 , між

ОСОБА_1 , громадянкою рф, та ОСОБА_2 , громадянином України, укладено шлюб 21.05.2021, про що складено відповідний актовий запис №282.

ОСОБА_1 мала посвідку на тимчасове проживання від 14.06.2021 № НОМЕР_7 , яка була знищена, що підтверджується актом № 2 від 10.03.2023 про знищення посвідок на тимчасове проживання з безконтактним електронним носієм.

Позивач звернулась із заявою-анкетою №105146274 від 27.03.2024 про оформлення (видачу) посвідки на тимчасове проживання в Україні на підставі 04/14 возз`єднання сім`ї (шлюб з громадянином України) у зв`язку із закінченням строку дії посвідки.

Здійснивши перевірку поданих позивачем документів, ГУ ДМС у Дніпропетровській області було встановлено, що ОСОБА_1 проживає на території України без дозвільних документів на право законного проживання на території України, що порушує пп. 2 п. 61 Порядку №322, так як згідно акту №2 від 10.03.2023 про знищення посвідок на тимчасове проживання з безконтактним електронним носієм, посвідка на тимчасове проживання від 14.06.2021 № НОМЕР_7 , строк дії якої закінчився 03.06.2022, що була видана ОСОБА_1 , має статус знищеної. Тому з урахуванням Постанови КМУ №1232 позивач знаходиться на території України як нелегальний мігрант. Крім того, відповідно до витягу від 28.03.2024 наданого Відділом обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання Управління з питань громадянства паспортизації реєстрації та еміграції ГУДМС України в Дніпропетровській області, встановлено, що ОСОБА_1 знята з місця реєстрації за адресою, що вказана в заяві-анкеті № 105146274 від 27.03.2024, а саме: АДРЕСА_1 , що порушує пп. 3 п. 61 Порядку № 322.

ОСОБА_1 подано не в повному обсязі або з порушенням строків, визначних пунктами 17-19 цього Порядку, документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі посвідки. Крім того, Головне управління ДМС у Дніпропетровській області звернулося до ІНФОРМАЦІЯ_5 із запитом від 28.03.2024 № 1201.3.1-4469/12.3-24 щодо наявності або відсутності підстав для відмови в оформленні (обміні) посвідки на тимчасове проживання на території України, за результатом розгляду якого ІНФОРМАЦІЯ_5 надало відповідь вх. № 7104/1/1201-24 від 23.04.2024, де зазначено, що подальше документування громадянки рф ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідкою на тимчасове проживання, недоцільно на підставі пп. 7, 11, п. 61 Постанови Кабінету Міністрів України № 322 від 25.04.2018.

З урахуванням вищезазначеної інформації відповідачем прийнято рішення про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання від 02.04.2024 № НОМЕР_8 , на підставі пп. 2, 3, 6, 8 пункту 61 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою КМУ від 25.04.2018 № 322.

У зв`язку з викладеним, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову.

Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.8 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (позивач) є громадянкою російської федерації, що підтверджується паспортом НОМЕР_1 , виданим посольством росії, Молдова від 09.01.2024.

21.05.2021 позивач зареєструвала шлюб з громадянином України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис №282, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_2 від 21.05.2021.

Згідно з довідкою про реєстрацію місця проживання №12554 від 09.08.2021, за відомостями Відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Саксаганської районної у місті ради місце проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 з 09.08.2021 по теперішній час.

У шлюбі народилася донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 від 04.08.2022.

Відповідно до довідки про реєстрацію особи громадянином України №1231-000012680, виданої 12.10.2022, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка м. Кривий Ріг, згідно з рішенням ГУ ДМС України в Дніпропетровській області №1231-000035976 від 30.09.2022 набула громадянства України на підставі ч. 1 ст. 7 Закону України «Про громадянство України», відповідно до законодавства зазначена особа є громадянином України з 25.07.2022.

Чоловік позивачки ОСОБА_2 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_9 , виданого 16.07.2020.

Рішенням Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 27.03.2023 у справі №932/1676/23 визнано протиправною та скасовано постанову ПН МДН 004676 від 08.02.2023, винесену головним спеціалістом Саксаганського відділу у місті Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області Чернетою А.С. про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 203 КУпАП; визнано протиправним та скасовано рішення в.о. начальника Саксаганського відділу у місті Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області Чернети А.С. №4 від 08.02.2023 про примусове повернення до країни походження або третьої країни ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Вказане рішення суду набрало законної сили 07.04.2023.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.11.2023 у справі №160/20698/23 визнано протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у обміні посвідки на тимчасове проживання згідно із листом від 11.05.2023 № 1201.3.1-9747/12.3-23; зобов`язано Головне управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області здійснити у встановленому порядку розгляд поданого ОСОБА_1 , разом із заявою від 24.04.2023 щодо обміну посвідки на тимчасове проживання, пакету документів та прийняти відповідне рішення.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 12.03.2024 апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області залишено без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.11.2023 у справі №160/20698/23 залишено без змін.

Рішенням Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області від 02.04.2024, номер: 12031300021918 ОСОБА_1 відмовлено в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання на підставі пп. 2, 3, 6, 8 пункту 61 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №322.

26.04.2024 позивач зверталась до міграційної служби із заявою щодо обміну посвідки на тимчасове проживання, до якої додала копію паспорта ОСОБА_1 з перекладом на українську мову; квитанцію про сплату адміністративного збору; копію свідоцтва про шлюб із ОСОБА_2 ; копію довідки про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 ; копію свідоцтва про народження дитини; копію довідки про реєстрацію особи громадянином України; копії рішень судів.

У відповідь на це звернення відповідач листом від 01.05.2024 повідомив, що у разі наявності обгрунтованих підстав, передбачених частинами 4-15 статті 4 Закону, за умови законного перебування на території України та надання визначених пунктом 32 Порядку документів, позивач може звернутися із відповідною заявою про оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні у встановленому законодавством порядку. При цьому, у листі вказано, що відповідно до пункту 32 Порядку для оформлення посвідки серед інших документів позивач зобов`язана надати дійсний паспортний документ іноземця (або паспортні документи - у разі, коли іноземець має одночасно громадянство (підданство) кількох держав (множинне громадянство) або документ, що посвідчує особу без громадянства з візою типу D. Згідно з п.32 Порядку, крім вищевказаного для оформлення посвідки іноземець або особа без громадянства також подають такі документи: переклад на українську мову сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства з особистими даними, засвідчений у встановленому законодавством порядку; дійсний поліс медичного страхування на весь строк дії посвідки; документ, що підтверджує сплату адміністративного збору, або документа про звільнення від його сплати; документ, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб платників податків, з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків (у разі наявності). Відповідно до категорій іноземців та осіб без громадянства, визначених статтею 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та згідно з абзацом другим третього підпункту 11 пункту 33 Порядку разом із заявою подається також документ, що підтверджує факт перебування у шлюбі з громадянином України та паспорт громадянина України, з яким іноземець перебуває у шлюбі, який подається особисто громадянином України, оригінал документа повертається.

Щодо оформлення (видачі) посвідки на тимчасове проживання позивач зверталась до відповідача і з заявою, яка була зареєстрована у відповідача 14.05.2024. У цій заяві позивач указувала, що документи, необхідні для розгляду заяви, подані позивачем 26.04.2024.

Відповідь на цю заяву відповідач надав листом від 23.05.2024, в якому навів такі ж обгрунтування, як і в листі від 02.05.2024.

24.06.2024 позивачка звернулася до Державної міграційної служби України та просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області №12031300021918 від 02.04.2024 про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання;

- визнати протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області щодо відмови в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;

- вирішити питання щодо оформлення (видачі) посвідки на тимчасове проживання на території України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Листом №А-6367-24/8.1/4236-24 від 16.07.2024 у відповідь на звернення Державна міграційна служба України повідомила, що до скарги на рішення про відмову в оформленні, обміні та видачі посвідки необхідно долучити документи, які підтверджують наявність підстав для його перегляду та відміни. Також вказано таке:

«під час розгляду Вашого звернення встановлено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.11.2023 у справі №160/20698/23 Головним управлінням ДМС України в Дніпропетровській області розпочато розгляд поданого Вами разом із заявою від 24.04.2023 пакету документів та 02.04.2024 прийнято рішення № 12031300021918 про відмову в оформленні (видачі) Вам посвідки на тимчасове проживання відповідно до підпунктів 2, 3, 6, 8 пункту 61 Порядку.

Копію вказаного рішення із зазначенням причин відмови було надіслано Вам листом Головного управління ДМС України в Дніпропетровській області від 03.04.2024 № 1201.3.1-4702/12.3-24.

Враховуючи викладене, за результатами перегляду Державною міграційною службою України рішення Головного управління ДМС України в Дніпропетровській області від 02.04.2024 № 12031300021918 повідомляємо про відсутність підстав для його відміни».

Позивач не погоджується з рішенням та діями відповідача щодо відмови в оформленні посвідки на тимчасове проживання, що і стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 32 Закону «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» посвідка на тимчасове проживання є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні. Посвідка на тимчасове проживання оформляється іноземцям та особам без громадянства (незалежно від віку), визначеним статтею 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». Посвідка на тимчасове проживання є власністю України. Посвідка на тимчасове проживання видається строком на один рік, якщо інше не передбачено Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Відповідно до ч. 14 ст. 5 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною чотирнадцятою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства і документ, що підтверджує факт перебування у шлюбі з громадянином України, дійсний поліс медичного страхування. Якщо шлюб між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства було укладено за межами України відповідно до права іноземної держави, дійсність такого шлюбу визначається згідно із Законом України «Про міжнародне приватне право».

Постановою КМУ від 25.04.2018 №322 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання (далі - Порядок №322).

Згідно із п.5 Порядку № 322 посвідка видається протягом 15 робочих днів з дати прийняття документів від іноземця або особи без громадянства.

Відповідно до п.7 Порядку №322 обмін посвідки здійснюється у разі: 1) зміни інформації, внесеної до посвідки; 2) виявлення помилки в інформації, внесеній до посвідки; 3) закінчення строку дії посвідки; 4) непридатності посвідки для подальшого використання.

Згідно із пунктами 16, 17 Порядку №322 документи для оформлення посвідки (у тому числі замість втраченої або викраденої), її обміну подаються до державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, центру надання адміністративних послуг (далі - уповноважений суб`єкт) та територіальних органів/територіальних підрозділів ДМС за місцем проживання іноземця або особи без громадянства.

Документи для оформлення посвідки подаються не пізніше ніж за 15 робочих днів до закінчення встановленого строку перебування в Україні.

Відповідно до п.19 Порядку №322, у разі закінчення строку дії посвідки документи для її обміну можуть бути подані не пізніше ніж за 15 робочих днів до дати закінчення строку її дії. У такому випадку посвідка, що підлягає обміну, після прийому документів повертається особі та здається нею під час отримання нової посвідки.

Згідно з п. 21 Порядку №322 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта під час приймання документів від іноземця або особи без громадянства перевіряє повноту поданих іноземцем або особою без громадянства документів, зазначених у пунктах 32, 33 і 39 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства, своєчасність їх подання, наявність підстав для оформлення та видачі посвідки, наявність відмітки про перетинання державного кордону чи продовження строку перебування або наявність документа, що підтверджує законність перебування іноземця або особи без громадянства в Україні, звіряє відомості про іноземця або особу без громадянства, зазначені в паспортному документі іноземця або документі, що посвідчує особу без громадянства, з даними, що містяться в заяві-анкеті. У разі виявлення факту подання документів не в повному обсязі або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб`єкт інформують іноземця або особу без громадянства про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням іноземця або особи без громадянства відмова надається у письмовій формі. Іноземець або особа без громадянства мають право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв`язку з якими їм було відмовлено в прийнятті документів, за умови дотримання строків, визначених пунктами 17 і 19 цього Порядку.

За змістом п.32 Порядку №322 для оформлення посвідки іноземець або особа без громадянства подають:

1) дійсний паспортний документ іноземця (або паспортні документи - у разі, коли іноземець має одночасно громадянство (підданство) кількох держав (множинне громадянство) або документ, що посвідчує особу без громадянства, з візою типу D, якщо інше не передбачено законодавством і міжнародними договорами України;

2) документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника (у разі подання документів законним представником);

3) переклад на українську мову сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, з особистими даними, засвідчений у встановленому законодавством порядку;

4) дійсний поліс медичного страхування на весь строк дії посвідки;

5) документ, що підтверджує сплату адміністративного збору, або документ про звільнення від його сплати;

6) документ, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків (у разі наявності).

Іноземець або особа без громадянства можуть подати також інші документи, які підтверджують наявність підстав для отримання посвідки або підтверджують інформацію, зазначену в заяві-анкеті (зокрема, документи, що підтверджують право власності на житло, договір наймання (піднаймання, оренди) тощо). Копії таких документів долучаються до заяви-анкети.

Підпунктом 11 пункту 33 Порядку №322, крім документів, зазначених у пункті 32, залежно від категорії іноземців та осіб без громадянства, визначених статтею 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», подаються: ля іноземців або осіб без громадянства, які прибули в Україну з метою возз`єднання сім`ї з особами, які є громадянами України, або які під час перебування на законних підставах на території України у випадках, зазначених у частинах третій - тринадцятій статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», уклали шлюб з громадянами України: документ, що підтверджує факт перебування у шлюбі з громадянином України. Оригінал документа повертається іноземцеві або особі без громадянства, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта шляхом проставлення відмітки «Згідно з оригіналом» та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів і дати; паспорт громадянина України, з яким іноземець перебуває у шлюбі, який подається особисто громадянином України. Оригінал документа повертається громадянину України, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта шляхом проставлення відмітки «Згідно з оригіналом» та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів і дати. Якщо шлюб між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства укладено за межами України відповідно до права іноземної держави, дійсність такого шлюбу визначається згідно із Законом України «Про міжнародне приватне право».

Пунктами 35-37 Порядку №322 передбачено, що після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім`я якої оформляється посвідка, а також перевірку інформації, зазначеної нею в заяві-анкеті, та поданих документів.

Ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, що містяться у базі даних Реєстру, та відомчої інформаційної системи ДМС.

Перевірка законності перебування іноземця або особи без громадянства на території України проводиться на підставі інформації, що міститься у базах даних Реєстру, з урахуванням інформації про перетинання іноземцем або особою без громадянства державного кордону України.

Перевірка інформації про перетинання державного кордону України іноземцем або особою без громадянства проводиться з використанням засобів інтегрованої міжвідомчої інформаційно-комунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон (система «Аркан»), або шляхом надсилання запитів на адресу органу Держприкордонслужби, визначеного Адміністрацією Держприкордонслужби, відповідь на які надається протягом трьох робочих днів з дня надходження таких запитів.

Перевірка відсутності майнових зобов`язань перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи ті, що пов`язані з попереднім примусовим поверненням чи видворенням за межі України або реадмісією, проводиться з використанням Єдиного реєстру боржників та відомчої інформаційної системи ДМС.

У разі необхідності одержання відомостей з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть такі відомості одержуються в установленому законодавством порядку.

Інформація про те, що іноземець або особа без громадянства є засновником та/або учасником, та/або бенефіціарним власником (контролером) юридичної особи, перевіряється за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Інформація про офіційний валютний курс, установлений Національним банком на дату внесення іноземної інвестиції, перевіряється за даними, розміщеними на офіційному веб-сайті Національного банку.

У разі необхідності підтвердження інших відомостей про іноземця або особи без громадянства або дійсності поданих ними документів надсилаються запити до відповідних державних органів або їх територіальних органів (підрозділів), які надають відповідь протягом трьох робочих днів з дня надходження такого запиту.

Усі матеріали проведених перевірок долучаються до заяви-анкети і скануються із застосуванням засобів Реєстру до відомчої інформаційної системи ДМС.

З метою підтвердження наданої іноземцем або особою без громадянства у заяві-анкеті інформації про місце проживання територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС проводить перевірку адреси місця проживання іноземця або особи без громадянства.

У разі коли іноземцем або особою без громадянства не подавалися документи, що підтверджують інформацію, зазначену в заяві-анкеті (зокрема, документи, що підтверджують право власності на житло, договір наймання (піднаймання, оренди) тощо), перевірка проводиться шляхом відвідання заявника за зазначеною ним адресою.

Про час проведення перевірки іноземець або особа без громадянства повідомляються телефоном та електронною поштою за один робочий день до перевірки.

Результат перевірки оформляється у вигляді акта, який повинен бути підписаний двома працівниками територіального органу/територіального підрозділу ДМС та іноземцем або особою без громадянства (у разі, коли його проживання за зазначеною адресою підтверджено). У разі потреби для перекладу тексту акта іноземцеві або особі без громадянства на зрозумілу їм мову може бути залучений перекладач.

У разі відсутності іноземця або особи без громадянства за місцем проживання акт може бути також підписаний власником житла, сусідами (мешканцями прилеглих квартир, приватних будинків).

У разі коли в територіальному органі/територіальному підрозділі ДМС наявна інформація про виїзд іноземця або особи без громадянства за межі України, така перевірка не проводиться.

Рішення про оформлення посвідки приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації іноземця або особи без громадянства, перевірки поданих документів та відсутності підстав для відмови в її видачі не пізніше ніж протягом десятого робочого дня з дати прийняття документів.

Згідно з п.п. 6 п. 61 Порядку № 322 територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС відмовляє іноземцю або особі без громадянства в оформленні або видачі посвідки, у разі, коли:

1) іноземець або особа без громадянства мають посвідку чи посвідку на постійне проживання (крім випадків обміну посвідки), військовий квиток, який підтверджує факт служби за контрактом у Збройних Силах, Держспецтрансслужбі, Національній гвардії, посвідчення біженця чи посвідчення особи, якій надано додатковий захист, які є дійсними на день звернення;

2) іноземець або особа без громадянства перебувають на території України з порушенням встановленого строку перебування або щодо них діє невиконане рішення уповноваженого державного органу про примусове повернення, примусове видворення або заборону в`їзду;

3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану іноземцем або особою без громадянства інформацію;

4) встановлено належність особи до громадянства України;

5) за видачею посвідки звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень для її отримання;

6) іноземцем або особою без громадянства подано не в повному обсязі або з порушенням строків, визначених пунктами 17-19 цього Порядку, документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі посвідки;

7) отримано від Національної поліції, СБУ, іншого державного органу інформацію про те, що дії іноземця або особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров`ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні, чи іноземець або особа без громадянства вчинили злочин проти миру, воєнний злочин або злочин проти людяності, як їх визначено в міжнародному праві, або розшукуються у зв`язку з учиненням діяння, що відповідно до законів України визнається тяжким злочином;

8) паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, підроблений, зіпсований чи не відповідає встановленому зразку, чи належить іншій особі, чи строк його дії закінчився;

9) встановлено факт подання іноземцем або особою без громадянства завідомо неправдивих відомостей або підроблених документів;

10) виявлено факти невиконання іноземцем або особою без громадянства рішення суду чи державних органів, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або вони мають інші майнові зобов`язання перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи ті, що пов`язані з попереднім примусовим поверненням чи примусовим видворенням за межі України або реадмісією, у тому числі після закінчення строку заборони подальшого в`їзду в Україну;

11) в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з п. п. 17-19 Порядку №322 документи для оформлення посвідки подаються не пізніше ніж за 15 робочих днів до закінчення встановленого строку перебування в Україні. У разі виникнення обставин (подій), у зв`язку з якими посвідка підлягає обміну (крім закінчення строку її дії), документи для її обміну подаються протягом одного місяця з дати виникнення таких обставин (подій). У разі коли у зв`язку із зміною прізвища та (або) власного імені чи по батькові, встановленням розбіжностей у записах необхідно обміняти паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, документи для обміну посвідки подаються не пізніше ніж через місяць після отримання нового паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства. У разі закінчення строку дії посвідки документи для її обміну можуть бути подані не пізніше ніж протягом останнього дня строку її дії. Якщо до закінчення строку дії посвідки лишилося менш як 15 робочих днів, подання документів для її обміну здійснюється лише до територіального органу/ територіального підрозділу ДМС. При цьому територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС здійснюється в установленому законодавством порядку продовження строку тимчасового проживання іноземця або особи без громадянства на період, необхідний для розгляду такої заяви. Посвідка, що підлягає обміну, після приймання документів повертається особі та здається нею під час отримання нової посвідки.

Згідно з Постановою № 1202, що прийнята відповідно до ст. ст. 121, 20 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», Кабінет Міністрів України постановив, що посвідки на тимчасове чи постійне проживання, крім тих, які оформлені громадянам Російської Федерації, строк дії яких закінчився або які підлягають обміну відповідно до законодавства після 24 лютого 2022 р., підтверджують законні підстави для тимчасового чи постійного проживання в Україні та право на в`їзд в Україну на період воєнного стану та протягом 30 календарних днів з дня його припинення чи скасування; іноземці або особи без громадянства, крім громадян Російської Федерації, зобов`язані в установленому законодавством порядку подати документи для обміну таких посвідок на тимчасове чи постійне проживання протягом 30 календарних днів з дня припинення або скасування воєнного стану.

Крім того, відповідно до Постанови № 1232 установлено, що у період воєнного стану та протягом 30 календарних днів з дня його припинення або скасування надання територіальними органами/територіальними підрозділами Державної міграційної служби адміністративних послуг громадянам Російської Федерації здійснюється з урахуванням таких особливостей:

розгляд заяв про оформлення дозволу на імміграцію, оформлення посвідок на постійне проживання, оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених) та обмін посвідок на тимчасове проживання, поданих до набрання чинності цією постановою, зупиняється до набрання чинності законом щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов`язаних з державою-агресором;

у разі звернення громадянина Російської Федерації із заявою про оформлення дозволу на імміграцію, продовження строку перебування, оформлення посвідок на постійне проживання, оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених) та обмін посвідок на тимчасове проживання територіальний орган/територіальний підрозділ Державної міграційної служби інформує про відмову в прийнятті документів до набрання чинності законом щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов`язаних з державою-агресором.

Зазначені у пункті 1 цієї постанови обмеження не поширюються на:

осіб, що мають законні підстави для оформлення дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання, передбачені пунктами 4, 6, 9 та 10 частини другої та пунктами 1, 2 та 4 частини третьої статті 4 Закону України «Про імміграцію»;

осіб, що мають підстави для оформлення посвідки на тимчасове проживання, передбачені частинами четвертою, чотирнадцятою, п`ятнадцятою статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», або інші передбачені цією статтею підстави за умови підтримки їх заяв про оформлення посвідки на тимчасове проживання письмовим клопотанням центрального органу виконавчої влади, до повноваження якого належить сфера діяльності таких осіб;

осіб, що звернулися із заявами про продовження строку перебування в інших випадках, крім передбачених абзацами другим та третім цього пункту, якщо рішення за такими заявами приймаються Головою Державної міграційної служби або його заступниками.

Особи, зазначені в абзаці третьому пункту 2 цієї постанови, повинні протягом 30 днів з дня набрання чинності цією постановою звернутися за обміном посвідки на тимчасове проживання, якщо строк звернення за її обміном настав у період з 24 лютого 2022 р. до дня набрання чинності цією постановою.

Зазначена Постанова № 1232набрала чинності 09.11.2022.

Так, відповідно до частин 14, 15 статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз`єднання сім`ї з особами, які є громадянами України, або під час перебування на законних підставах на території України у випадках, зазначених у частинах третій - тринадцятій цієї статті, уклали шлюб з громадянами України та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період до отримання посвідки на постійне проживання чи набуття громадянства України.

Іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз`єднання сім`ї з особами, зазначеними у частинах другій - тринадцятій і дев`ятнадцятій цієї статті, та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України, на період, зазначений відповідно у частинах другій - тринадцятій і дев`ятнадцятій цієї статті.

Як видно із матеріалів справи, 21.05.2021 між громадянином України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та позивачкою укладено шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 .

У шлюбі у позивачки та громадянина України ОСОБА_2 народилася донька ОСОБА_3 , що підтверджується відповідним свідоцтвом про народження, копія якого надана до матеріалів справи. Згідно з довідкою від 12.10.2022 №1231-000012680 ОСОБА_3 зареєстрована громадянином України.

У зв`язку з цими обставинами, позивачем до відповідача була подана заява-анкета від 27.03.2024 №105146274 про обмін посвідки на тимчасове проживання, підстава видачі посвідки: 04/14 возз`єднання сім`ї з громадянином України (на підставі шлюбу), підстава обміну: закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання.

За результатами розгляду цієї заяви-анкети відповідачем і прийняте оскаржуване у цій справі рішення від 02.04.2024 про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання на підставі підпунктів 2, 3, 6, 8 пункту 61 Порядку № 322.

У листі від 03.04.2024, яким копію рішення направлено позивачу, відповідач зазначив про направлення копії рішення про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання від 04.04.2024 на підставі п п. 2, 3, 6, 8 п.61 Порядку №322 (іноземець перебуває на території України з порушенням встановленого строку перебування; дані, отримані з ВОМІРМП УПГПРЕ ГУДМС у Дніпропетровській області, не підтверджують надану іноземцем інформацію, а саме: інформацію про зареєстроване місце проживання; іноземцем подано не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі посвідки; строк дії паспортного документа іноземця закінчився).

Як зазначено вище, вказаними підпунктами пункту 61 Порядку №322 передбачено, що територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС відмовляє іноземцю або особі без громадянства в оформленні або видачі посвідки, у разі, коли:

2) іноземець або особа без громадянства перебувають на території України з порушенням встановленого строку перебування або щодо них діє невиконане рішення уповноваженого державного органу про примусове повернення, примусове видворення або заборону в`їзду;

3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану іноземцем або особою без громадянства інформацію;

6) іноземцем або особою без громадянства подано не в повному обсязі або з порушенням строків, визначених пунктами 17-19 цього Порядку, документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі посвідки;

8) паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, підроблений, зіпсований чи не відповідає встановленому зразку, чи належить іншій особі, чи строк його дії закінчився.

Рішенням Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 27.03.2023 у справі №932/1676/23 визнано протиправним та скасовано рішення в.о. начальника Саксаганського відділу у місті Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області Чернети А.С. № 4 від 08.02.2023 про примусове повернення до країни походження або третьої країни ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Таким чином, рішення про примусове повернення позивачки було скасоване.

У зазначеному рішенні у справі №932/1676/23 суд установив, що законний строк перебування позивача на території України закінчився 03.06.2022, в зв`язку з чим її 08.02.2023 було притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 203 КУпАП, застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу та винесено рішення про примусове повернення позивача до країни походження або третьої країни.

Позивач наполягає на тому, що не мала наміру порушувати вимоги Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та у встановлені строки зверталася до органів ДМС з приводу продовження дії посвідки на тимчасове проживання, проте їй було роз`яснено про зупинення строків надання адміністративних послуг суб`єктами їх надання та строків видачі дозвільними органами відповідних документів на час воєнного стану в Україні.

Такі твердження позивача підтверджуються листом ГУ ДМС в Дніпропетровській області №УКЦ-А-2084-22/1201.3.1/6952-22 від 11.07.2022 з якого вбачається, що тимчасово припинено приймання та розгляд заяв від громадян російської федерації зокрема про обмін посвідки на тимчасове проживання до врегулювання Верховною Радою України питань щодо осіб пов`язаних з державою-агресором.

Відтак, хоча позивач і не надала доказів звернення у встановлені строки про продовження документу на право перебувати на території України, таке звернення було б формальним та не спричинило б наслідків з огляду на те, що тимчасово припинено приймання та розгляд заяв від громадян країни агресора.

Суд у справі №932/1676/23 виходить із того, що притягнення позивача до відповідальності до врегулювання Верховною Радою України питань щодо осіб пов`язаних з державою-агресором не відповідає засадам розсудливості та пропорційності.

Згідно із даними Єдиного державного реєстру судових рішень та відміткою на копії рішення від 27.03.2023 у справі №932/1676/23 вказане рішення набрало законної сили 07.04.2023.

Відповідачем до матеріалів справи приєднано лист від 29.03.2024 Відділу №11 у м. Кривому Розі ГУ ДМС у Дніпропетровській області, наданий начальникові управління з питань тимчасового та постійного проживання іноземців та осіб без громадянства ГУ ДМС у Дніпропетровській області на виконання вказівки №1201.3.1/11570-24 від 28.03.2024 про те, що 29.03.2024 була проведена перевірка адреси фактичного проживання громадянки російської федерації ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 . Інформацію про місце проживання громадянки російської федерації ОСОБА_1 підтверджено, про що складено відповідний акт перевірки адреси місця проживання іноземця або особи без громадянства.

У свою чергу, у вказівці №1201.3.1/11570-24 від 28.03.2024 вказано, до ГУ ДМС у Дніпропетровській області з метою обміну посвідки на тимчасове проживання в Україні звернулась громадянка російської федерації ОСОБА_1 , яка в заяві-анкеті №105146274 від 27.03.2024 зазначила, що її місце проживання: АДРЕСА_2 .

Отже, органами міграційної служби було підтверджено місце проживання позивача, яке вона вказала у заяві-анкеті.

Також суд зазначає, що ані в оскаржуваному у цій справі рішенні, ані у листі від 03.04.2024, яким копію рішення направлено позивачу, не вказано, які документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі посвідки подано позивачем не в повному обсязі.

Таким чином, указаним вище рішенням у справі №932/1676/23 та встановленими вище обставинами у цій справі не підтверджено доводи оскаржуваного рішення про те, що іноземець перебуває на території України з порушенням встановленого строку перебування; дані, отримані з ВОМІРМП УПГПРЕ ГУДМС у Дніпропетровській області, не підтверджують надану іноземцем інформацію, а саме: інформацію про зареєстроване місце проживання; іноземцем подано не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі посвідки.

У заяві-анкеті від 27.03.2024 позивач указала інформацію про паспортний документ, серія та номер, дата видачі 726895301, 29.11.2023, тоді як станом на час звернення із заявою-анкетою від 27.03.2024 позивач уже мала дійсний паспорт громадянина російської федерації НОМЕР_1 , виданий посольством росії, Молдова від 09.01.2024.

Водночас, в оскаржуваному рішенні є примітка про те, що іноземець або особа без громадянства мають право повторно звернутися за оформленням посвідки на тимчасове проживання в разі зміни або усунення обставин, у зв`язку з якими їм було відмовлено в оформленні чи видачі посвідки, за умови дотримання строків звернення.

Як зазначено вище, відповідачем не доведено тих обставин, що позивач перебуває на території України з порушенням встановленого строку перебування.

Суд також установив, що після прийняття оскаржуваного рішення позивач 26.04.2024 зверталась до міграційної служби із заявою щодо обміну посвідки на тимчасове проживання, до якої додала копію паспорта ОСОБА_1 з перекладом на українську мову; квитанцію про сплату адміністративного збору; копію свідоцтва про шлюб із ОСОБА_2 ; копію довідки про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 ; копію свідоцтва про народження дитини; копію довідки про реєстрацію особи громадянином України; копії рішень судів.

У відповідь на це звернення відповідач листом від 01.05.2024 повідомив, що у разі наявності обгрунтованих підстав, передбачених частинами 4-15 статті 4 Закону, за умови законного перебування на території України та надання визначених пунктом 32 Порядку документів, позивач може звернутися із відповідною заявою про оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні у встановленому законодавством порядку. При цьому, у листі вказано, що відповідно до пункту 32 Порядку для оформлення посвідки серед інших документів позивач зобов`язана надати дійсний паспортний документ іноземця (або паспортні документи - у разі, коли іноземець має одночасно громадянство (підданство) кількох держав (множинне громадянство) або документ, що посвідчує особу без громадянства з візою типу D. Згідно з п.32 Порядку, крім вищевказаного для оформлення посвідки іноземець або особа без громадянства також подають такі документи: переклад на українську мову сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства з особистими даними, засвідчений у встановленому законодавством порядку; дійсний поліс медичного страхування на весь строк дії посвідки; документ, що підтверджує сплату адміністративного збору, або документа про звільнення від його сплати; документ, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб платників податків, з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків (у разі наявності). Відповідно до категорій іноземців та осіб без громадянства, визначених статтею 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та згідно з абзацом другим третього підпункту 11 пункту 33 Порядку разом із заявою подається також документ, що підтверджує факт перебування у шлюбі з громадянином України та паспорт громадянина України, з яким іноземець перебуває у шлюбі, який подається особисто громадянином України, оригінал документа повертається.

Щодо оформлення (видачі) посвідки на тимчасове проживання позивач зверталась до відповідача і з заявою, яка була зареєстрована у відповідача 14.05.2024. У цій заяві позивач указувала, що документи, необхідні для розгляду заяви, подані позивачем 26.04.2024.

Відповідь на цю заяву відповідач надав листом від 23.05.2024, в якому навів такі ж обгрунтування, як і в листі від 02.05.2024.

З наведеного вище суд робить висновок про те, що підстави, з яких відповідач відмовив позивачу в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання, вказані в листах від 01.05.2024 та від 23.05.2024, не відповідають підставам відмови у видачі посвідки, наведеним в оскаржуваному рішенні від 02.04.2024. Такі рішення і дії відповідача є непослідовними і створюють для позивача стан правової невизначеності.

До того ж, у зазначених вище листах відповідач не надав оцінки поданим позивачем документам, а лише вказав на їх відсутність. Тоді як, після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім`я якої оформляється посвідка, а також перевірку інформації, зазначеної нею в заяві-анкеті, та поданих документів (п.35 Порядку №322).

Відповідно до частин 1, 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на встановлені обставини справи, наведені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що рішення та дії відповідача прийняті (вчинені) без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), відповідно, ці рішення та дії є протиправними.

У відзиві відповідач посилається на те, що Головне управління ДМС у Дніпропетровській області звернулось до ІНФОРМАЦІЯ_5 із запитом від 28.03.2024 № 1201.3.1-4469/12.3-24 щодо наявності або відсутності підстав для відмови в оформленні (обміні) посвідки на тимчасове проживання на території України, за результатом розгляду якого ІНФОРМАЦІЯ_5 надало відповідь вх.№ 7104/1/1201-24 від 23.04.2024, де зазначено, що подальше документування громадянки рф ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідкою на тимчасове проживання, недоцільно на підставі пп. 7, 11, п. 61 Постанови Кабінету Міністрів України № 322 від 25.04.2018.

Суд відхиляє вказані доводи відповідача, оскільки цими підставами для відмови у видачі посвідки на тимчасове проживання не було обґрунтоване оскаржуване у цій справі рішення.

Частиною 1 статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Згідно з частиною 2 статті 5 КАС України, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Водночас, дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.

Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.

Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.

Враховуючи викладене, суд зобов`язує Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області розглянути заяви та документи, подані ОСОБА_1 для оформлення посвідки на тимчасове проживання ОСОБА_1 відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого Постановою КМУ від 25.04.2018 №322, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З огляду на встановлені обставини справи, наведені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовної заяви.

Щодо питання про розподіл судових витрат, суд зазначає таке.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

З огляду на положення ст. 139 КАС України, а також часткове задоволення позовних вимог, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 807,47 грн.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 90, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання протиправними рішення та дій, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області №12031300021918 від 02.04.2024 про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області щодо відмови в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання.

Зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (вул. В. Липинського, буд. 7, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 37806243) розглянути заяви та документи, подані ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_10 ) для оформлення посвідки на тимчасове проживання ОСОБА_1 відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого Постановою КМУ від 25.04.2018 №322, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.

В іншій частині позовних вимог, у їх задоволенні відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (вул. В. Липинського, буд. 7, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 37806243) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_10 ) судовий збір у розмірі 807 (вісімсот сім) грн 47 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_10 ).

Відповідач: Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (вул. В. Липинського, буд. 7, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 37806243).

Суддя Н.В. Кучугурна