Рішення № 125614233, 03.03.2025, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.03.2025
Номер справи
160/29884/24
Номер документу
125614233
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2025 рокуСправа №160/29884/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:

1. визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області, які виразилися у обмеженні розміру пенсії, надбавок, доплат максимальним розміром, після перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФД111588 від 24.04.2024 р.;

2. визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо ненарахування та невиплати йому з 01.10.2024 р. щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000 грн., відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

3. зобов`язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області провести йому з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії по інвалідності як інваліду війни ІІ групи у розмірі 80% від грошового забезпечення зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення, наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФД111588 від 24.04.2024 р., відповідно до розрахунку пенсії по інвалідності по пенсійній справі ФД № 0401009477 від 01.03.2024 р., з урахуванням:

- з 01.10.2024 р. щомісячної доплати до пенсії в сумі 2 000 грн. відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

- проведеної індексації пенсії відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 р. №118 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захист найбільш вразливих верств населення у 2022 році», постанови КМУ від 24.02.2023 р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захист найбільш вразливих верств населення у 2023 році», постанови КМУ від 23.02.2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захист найбільш вразливих верств населення у 2024 році»;

- підвищення основного розміру пенсії 25% як інваліду війни ІІ групи відповідно до постанови КМУ від 28.12.2011 р. № 1381 «Про підвищення рівня соціальної захисту найбільш вразливих верств населення»;

- доплати як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи інваліду війни (ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»);

- цільової допомоги інвалідам війни ІІ групи відповідно до Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій, та осіб з інвалідність внаслідок війни» від 16.03.2004 р. № 1603-ІV;

- доплати учаснику ліквідації аварії ЧАЕС 1 категорії як інваліду ІІ групи;

- надбавки за особливі заслуги (35%) відповідно до п.п.2-5 ст.1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»;

- без обмеження граничного розміру пенсії десятьма мінімальними прожитковим мінімумами установлених для осіб, які втратили працездатність.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 14.07.2021 року КМУ прийнято постанову №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", згідно із якою установлено з 01.07.2021 року особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018 р., щомісячну доплату в розмірі 2 000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до вищезазначених статей Закону. Позивач вважає, що має право на зазначену вище доплату, проте, на своє звернення до пенсійного органу отримав відповідь, у якій відповідач повідомив, що оскільки розмір пенсії обчислено на виконання рішення суду з грошового забезпечення, визначеного станом на листопад 2019 року, а не на 01.03.2018 року, як визначено постановою №713, тому підстави для встановлення до розміру його пенсії щомісячної доплати в сумі 2 000 грн. відсутні. Крім того, позивач не погоджується з діями відповідача щодо здійснення йому виплати пенсії із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії, що й стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.11.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 11.12.2024 року провадження у цій справі зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №400/6254/24.

На виконання вимог ухвали суду 13.01.2025 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що Законом України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України від 27.03.2014 р. №1166-VІІ (далі - Закон №1166-VІІ), який набрав чинності з 01.05.2014 року, було внесено зміни в ч.2 ст.13 Закону №2262-ХІІ, а саме цифри 80 замінили на цифри 70. Також зазначає, що Закон №1166-VІІ, яким було встановлено зміни до ст.13 Закону №2262-ХІІ про розмір пенсії за вислугу років у відсотках, не скасовано та не визнано такими, що не відповідає Конституції України. На виконання постанови № 118 основний розмір пенсії позивача, а також збільшення основного розміру пенсії на 25% було проіндексовано з 01.03.2022 року на загальну суму 2 431,80 грн. З 01.03.2022 року розмір пенсії проіндексовано у межах максимального розміру пенсії, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, та розмір пенсії склав 19 340 грн., з 01.07.2022 р. - 20 270 грн, з 01.12.2022 р. - 20 930 грн. На виконання постанови № 168 основний розмір пенсії, а також збільшення основного розміру пенсії на 25% було проіндексовано з 01.03.2023 року на загальну суму 1875 грн. У зв`язку з тим, що пенсія на виконання рішення суду обчислена у максимальному розмірі, перерахунок відповідно до вимог постанови № 168 не призвів до збільшення розміру пенсійної виплати. На виконання постанови № 185 основний розмір пенсії, а також збільшення основного розміру пенсії на 25% було проіндексовано з 01.03.2024 року на загальну суму 1 725,48 грн. З 01.03.2024 року розмір пенсії проіндексовано у межах максимального розміру пенсії, визначеного статтею 43 Закону №2262-ХІІ, та розмір пенсії склав 23 610 грн. Також повідомлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.07.2024 року у справі № 160/13666/24 не було зобов`язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області провести індексацію пенсії відповідно до постанов №118, №168 та №185 понад максимальний розмір. При цьому, статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. За таких обставин, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову повністю.

Ухвалою суду від 29.01.2025 року клопотання позивача про поновлення провадження у справі задоволено та поновлено провадження у цій справі.

Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві, позицію відповідача, викладену у відзиві на позовну заяву, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об`єктивному розгляді обставин справи, суд встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.07.2024 р. у справі №160/13666/24 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково, а саме:

-визнано протиправною відмову Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області в перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №ФД111588 від 24.04.2024 року, наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , викладену в листі від 21.05.2024 р. №0400-010202-8/105523;

- зобов`язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 №ФД111588 від 24.04.2024 року, з урахуванням проведених виплат;

- у задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

На виконання вказаного рішення суду позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 р. в розмірі 80% від грошового забезпечення 17 370 грн., яке зазначено у довідці від 24.04.2024 р. № ФД 111588, що надана ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судом також встановлено, що 30.08.2024 року та 16.09.2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою з приводу пенсійного забезпечення.

Листом "Про надання відповіді" від 26.09.2024 року Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивача про те, що оскільки розмір пенсії обчислено на виконання рішення суду з грошового забезпечення, визначеного станом на листопад 2019 року, а не на 01.03.2018 року, як визначено постановою КМУ №713, тому підстави для встановлення до розміру його пенсії щомісячної доплати в сумі 2 000 грн. відсутні. Одночасно повідомлено, що статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Оскільки рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.07.2024 р. №160/13666/24 не зобов`язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок без обмеження максимальним розміром, тому перерахунок проведено з урахування обмеження, передбаченого Законом №2262-ХІІ. На виконання постанов КМУ №118, №168, №185 було проіндексовано пенсію у межах максимального розміру.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно із ст.1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Відповідно до ст.1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно із ч.7 ст.43 Закону № 2262-ХІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31.12.2017 р., максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 гривень.

Разом з тим, ч.7 ст.43 Закону №2262-ХІІ Рішенням Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 р. визнана неконституційною. Конституційний Суд України зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом №2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п`ятою статті 17 Конституції України, які зобов`язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

У резолютивній частині Рішення Конституційний Суд України зазначив: визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ зі змінами, а саме:

- частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р., максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 гривень.

Відповідно до ст.91 Закону України "Про Конституційний Суд України" закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, ч.7 ст.43 Закону №2262-ХІІ втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України вищевказаного Рішення, тобто з 20.12.2016 р.

Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України Рішення від 20.12.2016 р. № 7-рп/2016 обмеження розміру пенсії позивача 10 (десятьма) прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, є неправомірними, а відповідач має здійснити виплату пенсії йому без обмеження її максимального розміру.

Суд наголошує, що визнання обмеження розміру пенсії таким, що не відповідає ст.117 Конституції України, унеможливлює застосування аналогічних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" при нарахуванні пенсії позивачу.

При розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 максимальний її розмір має обраховуватися із розміру пенсії у процентах, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких (процентів) не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.

Аналогічна правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 року у справі № 240/5401/18.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про визнання протиправними дій відповідача щодо обмеження розміру пенсії позивачу з 01.04.2019 року максимальним розміром при здійсненні перерахунку на підставі довідки №ФД111588 від 24.04.2024 року, наданою ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Щодо заявлених позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача стосовно не нарахування та невиплати позивачу з 01.10.2024 р. щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000 грн., відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», суд вказує на таке.

14.07.2021 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - постанова №713).

Згідно із пп.1 постанови № 713 встановлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2 000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 р., які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 р. зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000 - 2700 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 р. колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 01.03.2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2000 грн. виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 р.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу. Так як в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

За таких обставин, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018 р., не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000 грн. відповідно до постанови №713.

Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.11.2022 року у справі №420/2473/22 та від 02.03.2023 року у справі №600/870/22-а.

Підсумовуючи вищенаведене, суд доходить висновку про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб".

Щодо нарахування та виплати позивачу індексації, передбаченою постановами КМУ №118 від 16.02.2022 року та №168 від 24.02.2023 року, суд зазначає наступне.

Пунктом 2 постанови КМУ від 16.02.2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" установлено, що з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Пункт 1 постанови КМУ №168 від 24.02.2023 р. "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" встановлює, що з 01 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 2 постанови КМУ № 168 передбачено, що з 01 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Пунктом 10 постанови КМУ № 168 передбачено, що у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1 500 гривень.

Пунктом 1 постанови КМУ № 185 від 23.02.2024 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" встановлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою КМУ від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Згідно із пунктом 2 постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови КМУ від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом (підпункт 1).

В спірному випадку відповідач не заперечує право позивача на перерахунок пенсії з 01.03.2022 р., з 01.03.2023 р. та з 01.03.2024 р. на підставі наведених положень постанови КМУ № 168 та постанови КМУ № 118, постанови КМУ №185 втім на думку відповідача, розмір перерахованої пенсії має бути обмежений максимальним розміром.

Суд зазначає, що у спірних правовідносинах положення постанови КМУ №118 та постанови КМУ № 168, постанови КМУ №185 суперечить приписам Закону № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, які є спеціальними та підлягають застосуванню відповідачем.

Отже, незважаючи на наявність у постановах КМУ №118, №168, №185 застереження про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, на момент здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача, у зв`язку із проведенням її індексації, чинної норми, яка б визначала розмір такого максимального обмеження, закон не містив, позаяк положення частини 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано таким, що не відповідає Конституції України.

Частинами першою третьою статті 7 КАС України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Положення постанов КМУ № 118, № 168, №185 в частині підвищення пенсій з 01 березня 2022 року, 01 березня 2023 року, 01 березня 2024 року відповідно у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, як нормативно-правові акти не відповідають приписам Закону №2262-ХІІ з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, тобто правовому акту, який має вищу юридичну силу, а отже до спірних правовідносин мають застосовуватися приписи Закону №2262-ХІІ з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, а не підзаконні нормативно-правові акти, якими є постанови КМУ № 118 та №168.

За таких обставин, зважаючи на визнання неконституційними положень частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ, якою передбачено обмеження пенсії максимальним розміром, приймаючи до уваги те, що обмеження пенсії максимальним розміром порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п`ятою статті 17 Конституції України, суд дійшов висновку про зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу з 01.04.2019 року з урахуванням загального розміру призначеної пенсії по інвалідності із розрахунку 80% від грошового забезпечення, надбавок, підвищень, індексації з та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, без обмеження у межах максимального розміру та з урахуванням виплачених сум, в тому числі: з 01.10.2024 р. згідно із постановою КМУ від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" здійснити нарахування та виплачувати щомісячну доплату в сумі 2 000 грн. до пенсії та з урахуванням з 01.03.2022 р. індексації відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" з 01.03.2023 р. індексації відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", з 01.03.2024 року індексації відповідно до постанови КМУ від 23.02.2024 року №185 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", підвищення основного розміру пенсії 25% як інваліду війни ІІ групи відповідно до постанови КМУ від 28.12.2011 р. № 1381 «Про підвищення рівня соціальної захисту найбільш вразливих верств населення», доплати як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи інваліду війни, цільової допомоги інвалідам війни ІІ групи відповідно до Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій, та осіб з інвалідність внаслідок війни» від 16.03.2004 р. № 1603-ІV, доплати учаснику ліквідації аварії ЧАЕС 1 категорії як інваліду ІІ групи, надбавки за особливі заслуги відповідно до п.п.2-5 ст.1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», та з урахуванням проведених виплат.

Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб`єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

В силу ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Приймаючи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви з викладених вище підстав.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України "Про судовий збір" з відповідача судові витрати, відповідно до статті 139 КАС України, не стягуються.

На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 262 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року максимальним розміром при здійсненні перерахунку на підставі довідки №ФД111588 від 24.04.2024 року, наданою ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та здійсненні виплати з 01.10.2024 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000 грн., згідно із постановою КМУ від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.04.2019 року з урахуванням загального розміру призначеної пенсії по інвалідності із розрахунку 80% від грошового забезпечення, надбавок, підвищень, індексації з та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, без обмеження у межах максимального розміру, в тому числі: з 01.10.2024 р. згідно із постановою КМУ від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" здійснити нарахування та виплачувати щомісячну доплату в сумі 2 000 грн. до пенсії та з урахуванням з 01.03.2022 р. індексації відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", з 01.03.2023 р. індексації відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", з 01.03.2024 р. індексації відповідно до постанови КМУ від 23.02.2024 року №185 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", підвищення основного розміру пенсії 25% як інваліду війни ІІ групи відповідно до постанови КМУ від 28.12.2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціальної захисту найбільш вразливих верств населення», доплати як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи інваліду війни, цільової допомоги інвалідам війни ІІ групи відповідно до Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій, та осіб з інвалідність внаслідок війни» від 16.03.2004 р. № 1603-ІV, доплати учаснику ліквідації аварії ЧАЕС 1 категорії як інваліду ІІ групи, надбавки за особливі заслуги відповідно до п.п.2-5 ст.1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», та з урахуванням проведених виплат.

Судовий збір не стягується.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.

Суддя К.С. Кучма