Єдиний державний реєстр судових рішень Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/1648/25
Номер провадження 1-кс/711/483/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2025 року м. Черкаси
Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1
за участю:
секретаря судових засідань - ОСОБА_2
прокурора - ОСОБА_3 ,
підозрюваного - ОСОБА_4 ,
захисника - ОСОБА_5
розглянувши в режимі відеоконференцзв`язку у відкритому судовому засіданні в залі Придніпровського районного суду м. Черкаси клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , подане в рамках кримінального провадження №12024250000000220 від 06.06.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, про продовження строку застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Сміла Черкаської області, громадянина України, з професійно-технічною освітою, який не є особою з інвалідністю, одруженого, ФОП, раніше не судимого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням про продовження строку застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, поданим в рамках кримінального провадження №12024250000000220, внесеного до ЄРДР 06.06.2024 відносно ОСОБА_4 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 201-2 КК України.
Клопотання обґрунтоване тим, що у провадженні СУ ГУНП в Черкаській області перебуває кримінальне провадження за № 12024250000000220 від 06.06.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено наступне. Відповідно до ст. 68 КУ кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Так, згідно з ст. 1 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
На підставі Указу Президента України «Про введення воєнного стану в України» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан, який в подальшому неодноразово продовжувався.
У такий спосіб, з моменту видання первинного Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на території України почав діяти режим воєнного стану (особливий період), який триває і до теперішнього часу.
Згідно ст.1 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (далі - Закон) бенефіціаром є набувач благодійної допомоги (фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада), що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених цим Законом. Благодійником є дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності. Благодійна діяльність це добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.
Положеннями ст. 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» визначено, що цілями благодійної діяльності є надання допомоги для сприяння законним інтересам бенефіціарів у сферах благодійної діяльності, визначених цим Законом, а також розвиток і підтримка цих сфер у суспільних інтересах. Сферами благодійної діяльності є, зокрема допомога постраждалим внаслідок катастроф, збройних конфліктів і нещасних випадків, а також біженцям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах; сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, захисту населення у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного стану тощо.
Відповідно до ст. 6 Закону благодійною пожертвою визнається безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності, відповідно до цього Закону.
Статтею 11 Закону передбачено, що метою благодійних організацій не може бути одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов`язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» безоплатна допомога (пересилка, виконання робіт, надання послуг) - це надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсацій донорам.
Гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв`язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Донори гуманітарної допомоги - юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства України або іноземної держави, та фізичні особи, що перебувають в Україні або за її межами, які добровільно надають гуманітарну допомогу отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за її межами.
Відповідно до п. 5 ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» отримувачами гуманітарної допомоги - юридичні особи, а також акредитовані представництва іноземних держав, міжнародних та іноземних гуманітарних організацій в Україні (без створення юридичної особи), визначені у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку отримувачами гуманітарної допомоги:
а) громадські об`єднання, у тому числі громадські об`єднання ветеранів війни, громадські об`єднання осіб з інвалідністю, підприємства та організації, засновані ними та створені у порядку, визначеному Законом України "Про громадські об`єднання", - для здійснення їхньої статутної діяльності без мети одержання прибутку;
б) неприбуткові державні та комунальні підприємства, установи, організації та органи місцевого самоврядування;
в) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, та/або інший уповноважений центральний орган виконавчої влади - для забезпечення сил цивільного захисту, що підпорядковані таким органам;
г) Товариство Червоного Хреста України та його обласні і місцеві організації із статусом юридичної особи, через які це товариство здійснює свою діяльність відповідно до Статуту Товариства Червоного Хреста України та Закону України "Про Товариство Червоного Хреста України";
ґ) благодійні організації, утворені у порядку, визначеному Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації";
д) релігійні організації, зареєстровані у порядку, визначеному Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації";
е) установи, підприємства, заклади незалежно від форми власності, що здійснюють реабілітацію осіб з інвалідністю і дітей з інвалідністю відповідно до державних соціальних нормативів у сфері реабілітації, надавачі соціальних послуг, внесені до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг;
є) надавачі медичних та/або реабілітаційних послуг незалежно від форми власності, що уклали договір про медичне обслуговування населення з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, заклади охорони здоров`я, що належать до сфери управління суб`єктів сектору безпеки і оборони;
ж) відокремлені підрозділи іноземних неурядових організацій, акредитовані в Україні;
з) представництва міжнародних міжурядових організацій в Україні (без створення юридичної особи);
и) дипломатичні представництва, консульські установи іноземних держав в Україні.
Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об`єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог ст. 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».
Відповідно статті 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» отримувачі гуманітарної допомоги зобов`язані передати безоплатно набувачам гуманітарну допомогу.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» не відносяться до гуманітарної допомоги підакцизні товари, крім:
- автомобілів швидкої медичної допомоги, легкових автомобілів спеціального призначення для Міністерства внутрішніх справ України, органів Національної поліції;
- транспортних засобів, що надходять у період проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях для отримання і використання Збройними Силами України, Національною гвардією України, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями, Службою безпеки України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною прикордонною службою України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України для забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях;
- транспортних засобів, призначених для перевезення більше ніж вісім осіб, та автомобілів, обладнаних для перевезення осіб з інвалідністю з ураженням опорно-рухового апарату, що передаються для використання установам соціального захисту населення, державним закладам охорони здоров`я і навчальним закладам, громадським організаціям осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, Товариству Червоного Хреста України та його обласним організаціям, державним закладам системи реабілітації, фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю «Інваспорт»;
- легкових автомобілів, які на момент ввезення на митну територію України були вперше зареєстровані не пізніше ніж вісім років тому, з об`ємом двигуна не більш як 1800 куб. см, що отримуються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим, обласною, Київською, Севастопольською міською державною адміністрацією або центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, для подальшої передачі особам з інвалідністю, які перебувають у встановленому порядку на обліку для отримання спеціального автотранспорту, на строк, визначений законодавством;
- транспортних засобів спеціального та спеціалізованого призначення (крім таксі, автомобілів інкасації) для підприємств, установ та організацій, що утримуються за рахунок бюджетів, уповноважених ними державних установ та органів місцевого самоврядування для забезпечення соціально-економічних потреб територіальних громад.
Згідно ст. 8 Закону України «Про гуманітарну допомогу» товари (предмети), що ввозяться (пересилаються) як гуманітарна допомога, підлягають першочерговому безкоштовному спрощеному декларуванню митними органами відповідними установами та організаціями незалежно від форми власності, з обов`язковим проставленням у товаросупровідних документах, вантажних митних деклараціях клейма «Гуманітарна допомога», «Продаж заборонено», завіреного печаткою митника.
Так, згідно з Постановою КМУ №953 від 05.09.2023 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» категорії товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до Порядку, крім тих, які не належать до гуманітарної допомоги згідно із Законом України "Про гуманітарну допомогу" (за винятком нафтопродуктів, скрапленого газу, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, палива моторного альтернативного, спирту етилового для медичних цілей та фармацевтичної промисловості, електричної енергії), визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноваженими державними органами з питань гуманітарної допомоги.
Відповідно до п. 2 Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою КМУ №953 від 05.09.2023 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» формування та/або подання декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, за формою згідно з додатком 1 (далі - декларація) здійснюється в електронній формі через єдиний державний інформаційний веб-портал «Єдине вікно для міжнародної торгівлі» або через автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги (далі - автоматизована система), процеси якої визначено Положенням про автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 927 "Деякі питання організації ведення автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги», або в паперовій формі безпосередньо в пункті пропуску через державний кордон України.
Реєстрація отримувача в Єдиному реєстрі, внесення інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, формування та/або подання інвентаризаційного опису гуманітарної допомоги за формою згідно з додатком 2 (далі - інвентаризаційний опис), формування та/або подання звіту про наявність і розподіл гуманітарної допомоги за формою згідно з додатком 3 (далі - звіт) здійснюються з використанням автоматизованої системи та з урахуванням особливостей, визначених цим Порядком.
Відповідно до п. 3 Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою КМУ №953 від 05.09.2023 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану», особа набуває статусу отримувача з моменту автоматичної реєстрації в Єдиному реєстрі, яка здійснюється шляхом присвоєння отримувачу номера отримувача гуманітарної допомоги в порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему.
Відповідно до п. 4 Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою КМУ №953 від 05.09.2023 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» перед початком декларування товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, отримувач вносить інформацію про такі товари до автоматизованої системи шляхом заповнення електронних форм в електронному кабінеті та/або завантаження в нього документів у порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему.
За результатами внесення в автоматизовану систему інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, такому переліку товарів автоматично присвоюється унікальний код гуманітарної допомоги.
Внесення інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, до автоматизованої системи та присвоєння унікального коду гуманітарної допомоги засвідчує факт визнання товарів, які зазначені в абзаці четвертому пункту 2 ({Абзац четвертий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 390 від 09.04.2024; в редакції Постанови КМ № 1092 від 20.09.2024}) постанови Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 р. № 953 "Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану", гуманітарною допомогою.
Пропуск гуманітарної допомоги через митний кордон України та її митне оформлення здійснюються у пунктах пропуску через державний кордон України (крім випадку, встановленого пунктом 19 цього Порядку) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності шляхом подання декларації у спосіб, визначений цим Порядком пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою КМУ №953 від 05.09.2023 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану».
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про гуманітарну допомогу», порушеннями законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність згідно з законом, серед іншого є використання гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку.
В порушення вказаних вимог законодавства України, під час дії воєнного стану введеного на всій території України, у групи осіб до складу якої входив керівник Благодійної організації «Благодійний фонд «Покров України» (код ЄДРПОУ 44928131) ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше ніж в червні місяці 2024 року, виник спільний злочинний умисел, спрямований на отримання незаконного прибутку з метою власного збагачення, шляхом продажу предметів гуманітарної допомоги, а саме транспортних засобів, ввезених на територію України в спрощеному порядку, відповідно до Постанови КМУ №953 від 05.09.2023 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану», для реалізації якого група осіб розробила злочинний план, що полягав в ввезенні на територію України транспортних засобів, як предметів гуманітарної допомоги для потреб Збройних сил України, отримувачем якої мав виступити БО «Благодійний фонд «Покров України» (код ЄДРПОУ 44928131) та в подальшому продажу вказаних транспортних засобів фізичним особам за готівкові грошові кошти.
За вказаних обставин, в умовах дії воєнного стану, ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 та ОСОБА_8 , із залученням невстановлених в ході досудового розслідування осіб, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, у невстановлений час, але не пізніше ніж 28.09.2024, організували прибуття до місця перетину державного кордону у пункті пропуску для автомобільного сполучення «Шегині-Медика» Львівської митниці Державної митної служби України наступних транспортних засобів: автомобіль «Volkswagen TOURAN», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 , автомобіль марки «Mercedes Bens», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_3 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 та автомобіль «BMW Х5», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_5 , 2002 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_6 та подальше ввезення даних транспортних засобів на митну територію України, як предмету гуманітарної допомоги, отримувачем якої виступила Благодійна організація «Благодійний фонд «Покров України» (код ЄДРПОУ 44928131), зареєстрована 06.02.2023, видом діяльності якої є надання іншої соціальної допомоги без забезпечення проживання, н.в.і.у., юридична адреса: АДРЕСА_2 , засновником та керівником якої є ОСОБА_6 та здійснили їх продаж за грошові кошти за наступних обставин.
Так, ОСОБА_7 , 22.09.2024 близько 13 год. 40 хв. із абонентського номеру телефону НОМЕР_7 зателефонував до ОСОБА_6 на абонентський номер телефону НОМЕР_8 та в ході телефонної бесіди обговорив деталі прибуття з Литовської республіки до України транспортних засобів.
В подальшому, на виконання спільного плану вчинення злочину, ОСОБА_6 , як керівник Благодійної організації «Благодійний фонд «Покров України» (код ЄДРПОУ 44928131), яка зареєстрована в Єдиному реєстрі АС ГД під № ЄР3550, будучи достовірно обізнаним ким, коли і який автотранспортний засіб буде ввезено на митну територію України на користь Благодійної організації «Благодійний фонд «Покров України» (код ЄДРПОУ 44928131), відповідно до Постанови КМУ №953 від 05.09.2023, якою запроваджено цифровізацію процесів декларування та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану в автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги, що передбачає автоматичну реєстрацію отримувачів гуманітарної допомоги в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги в період часу з 22 год. 06 хв. 27.09.2024 по 01 год. 37 хв. 28.09.2024 тричі здійснив вхід в АС ГД за допомогою КЕП, виданого на фізичну особу ОСОБА_6 №3FAA9288358EC00304000000A1F035000999B200, та вніс інформацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, до автоматизованої системи, щодо наступних транспортних засобів, а саме: 27.09.2024 о 22 год. 06 хв. вніс інформацію щодо транспортного засобу «BMW Х5», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_5 , 2002 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_6 , 27.09.2024 о 22 год. 14 хв. вніс інформацію щодо транспортного засобу «Volkswagen TOURAN», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 та 28.09.2024 о 01 год. 37 хв. вніс інформацію щодо транспортного засобу «Mercedes Bens», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_3 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 .
За результатами внесення в автоматизовану систему інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у вигляді зазначених транспортних засобів, таким транспортним засобам автоматично присвоєно унікальний код гуманітарної допомоги.
Зокрема, автомобілю «Volkswagen TOURAN», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 , присвоєно унікальний код гуманітарної допомоги - НОМЕР_9 , автомобілю марки «Mercedes Bens», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_3 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 , присвоєно унікальний номер гуманітарної допомоги - НОМЕР_10 та автомобілю «BMW Х5», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_5 , 2002 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_6 , присвоєно унікальний номер гуманітарної допомоги - НОМЕР_11 .
Після цього, ОСОБА_6 з метою виконання спільного плану вчинення злочину, використовуючи месенджер WhatsApp, надіслав невстановленій в ході досудового розслідування особі в електронній формі сформовані декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, щодо зазначених вище транспортних засобів як предмету гуманітарної допомоги, для забезпечення подальшого їх перетину через митний кордон України.
На виконання спільного злочинного умислу ОСОБА_7 , який здійснював контроль за ввезенням на територію України вказаних транспортних засобів, 27.09.2024 близько 14 год. 16 хв. із абонентського номеру телефону НОМЕР_7 зателефонував до ОСОБА_4 на абонентський номер телефону НОМЕР_12 та в ході телефонної розмови повідомив про прибуття трьох автомобілів, що мали розміститись та зберігатись з метою подальшого продажу на території приміщень майстерні по ремонту легкових автомобілів та магазину «ІНФОРМАЦІЯ_5», розташованих за адресою: АДРЕСА_3, які на праві приватної власності належить ОСОБА_4 .
В подальшому, продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, направлений на отримання прибутку від продажу предметів гуманітарної допомоги, діючи за попередньою змовою та на виконання спільного плану вчинення злочину, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 усвідомлюючи, що транспортні засоби є предметом гуманітарної допомоги та чинним законодавством існує заборона, щодо їх продажу та передбачена відповідальність за такі дії, в період часу з 28.09.2024 по 01.10.2024 організували створення та розміщення оголошення на інтернет ресурсі «OLX.ua» про продаж транспортних засобів «Volkswagen TOURAN», «Mercedes Bens», «BMW Х5», із зазначенням вартості зазначених транспортних засобів та контактної особи ОСОБА_8 із зазначенням контактного абонентського номеру останнього - НОМЕР_13 .
Зокрема, ОСОБА_7 28.09.2024 в месенджері «Telegram» за абонентським номером НОМЕР_14 надіслав ОСОБА_8 на абонентський номер НОМЕР_13 текстове повідомлення із фотозображенням транспортного засобу «BMW Х5», реєстраційний номер НОМЕР_6 , та у вказаному листуванні з останнім надав вказівку про здійснення оголошення, щодо продажу транспортного засобу.
Разом з тим, ОСОБА_8 , на виконання спільного злочинного умислу, 28.09.2024 о 19 год. 06 хв. здійснив розміщення оголошення на інтернет ресурсі «OLX.ua» про продаж транспортного засобу «Volkswagen TOURAN», 30.09.2024 0 05 год. 39 хв. здійснив розміщення оголошення на інтернет ресурсі «OLX.ua» про продаж транспортного засобу «Mercedes Bens» та 01.10.2024 о 06 год. 46 хв. здійснив розміщення оголошення на інтернет ресурсі «OLX.ua» про продаж транспортного засобу «BMW Х5».
При цьому, вказані оголошення про продаж транспортних засобів не містили відомості про те, що ці транспортні засоби є гуманітарною допомогою.
В подальшому, транспортні засоби: автомобіль «Volkswagen TOURAN», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 , автомобіль марки «Mercedes Bens», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_3 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 , автомобіль «BMW Х5», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_5 , 2002 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_6 , які відповідно до Декларацій про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою - визнані гуманітарною допомогою, отримувачем якої є БО «Благодійний фонд «Покров України» (код ЄДРПОУ 44928131) після ввезення на митну територію України 29.09.2024 прибули до території приміщень майстерні по ремонту легкових автомобілів та магазину « ІНФОРМАЦІЯ_5 », що розташовані за адресою: АДРЕСА_3 , які на праві приватної власності належить ОСОБА_4 , де в подальшому і зберігались з метою подальшого їх продажу.
Далі, з метою реалізації свого спільного злочинного умислу, направленого на продаж зазначених автотранспортних засобів, ввезених на територію України як гуманітарна допомога, направленого на отримання прибутку, діючи за попередньою змовою та на виконання спільного злочинного плану ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 усвідомлюючи, що транспортні засоби є предметом гуманітарної допомоги та чинним законодавством існує заборона щодо їх продажу, а також передбачена відповідальність за такі дії, 03.10.2024 в період часу з 10 год. 52 хв. по 12 год. 21 хв. за адресою: АДРЕСА_3, при зустрічі з ОСОБА_10 , який в ході проведення контролю за вчиненням злочину у формі контрольованої закупки добровільно виступив у ролі покупця автомобілів ніби то для власних потреб, надали останньому до огляду три автомобілі, а саме: автомобіль «Volkswagen TOURAN», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 , автомобіль марки «Mercedes Bens», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_3 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 та автомобіль «BMW Х5», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_5 , 2002 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_6 , повідомили про можливість купівлі зазначених транспортних засобів та обговорили окремі деталі купівлі - продажу зазначених автомобілів, за грошові кошти в сумі 14 000 доларів США, з подальшою можливістю оформлення та складання документів для оформлення вказаних транспортних засобів.
Після чого ОСОБА_10 , який діяв під контролем правоохоронних органів, погодився на їхню пропозицію, щодо продажу автомобілів «Volkswagen TOURAN», «Mercedes Bens» та «BMW Х5» за узгоджену суму в розмірі 14 000 доларів США та останні домовились про повторну зустріч з метою передачі грошових коштів за придбання вищевказаних транспортних засобів.
В подальшому, того ж дня, в період часу з 16 год. 44 хв. по 17 год. 23 хв. на виконання свого злочинного умислу, спрямованого на продаж зазначених транспортних засобів, ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , діючи разом та за попередньою змовою, під час повторної зустрічі з ОСОБА_10 , що відбулась на прилеглій території приміщень майстерні по ремонту легкових автомобілів та магазину «ІНФОРМАЦІЯ_5», що розташовані за адресою: АДРЕСА_3, діючи на виконання спільного плану вчинення злочину, умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи, що транспортні засоби є предметом гуманітарної допомоги і чинним законодавством існує заборона, щодо їх продажу та передбачена відповідальність за такі дії, надали для повторного огляду три автомобілі, а саме: автомобіль марки «Volkswagen TOURAN», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 , автомобіль марки «Mercedes Bens», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_3 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 та автомобіль марки «BMW Х5», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_5 , 2002 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_6 , які перебували на прилеглій території за вищевказаною адресою, та салоні яких були розміщені декларації про визнання товарів гуманітарної допомоги та свідоцтва про реєстрацію вказаних транспортних засобів, на яких були наявні клейма "Гуманітарна допомога. Продаж заборонено" та завірені печаткою «Львівської митниці (код 03870)».
При цьому, ОСОБА_10 разом зі ОСОБА_4 здійснили перевірку вказаних транспортних засобів на технічну справність під час руху. Після такої перевірки ОСОБА_10 в телефонному режимі узгодив з ОСОБА_6 подальші дії, щодо оформлення документів на вказані транспортні засоби.
В подальшому, завершуючи виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на отримання прибутку для всіх співучасників злочину шляхом продажу автотранспортних засобів, ввезених на територію України як гуманітарної допомоги, ОСОБА_7 03.10.2024 близько 17 год. 11 хв. вказав ОСОБА_10 , передати грошові кошти в сумі 14 000 доларів США в якості оплати за придбання вищевказаних транспортних засобів довіреній особі, а саме ОСОБА_11 , який за вказівкою ОСОБА_7 мав організувати перевірку справжності купюр вказаних грошових коштів.
Після чого, 03.10.2024 період часу з 17 год. 16 хв. по 17 год. 22 хв. на виконання вказівки ОСОБА_7 ОСОБА_10 разом з ОСОБА_11 прибули до Черкаського обласного відділення № 177 ТОВ «МФК Аверс» за адресою: Черкаська область, Черкаський район, м. Сміла, вул. Незалежності, 67-А, де о 17 год. 23 хв. ОСОБА_10 передав ОСОБА_11 у якості оплати за придбання вказаних транспортних засобів грошові кошти в сумі 3 000 доларів США справжніми грошовими купюрами та 11 000 доларів США у виді заздалегідь підготовлених імітаційних засобів, після чого незаконні дії ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 та ОСОБА_12 були викриті працівниками правоохоронних органів.
За таких обставин, ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 діючи разом та за попередньою змовою, умисно, з корисливих мотивів, з метою отримання прибутку, достовірно знаючи про те, що автомобіль «Volkswagen TOURAN», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 , автомобіль марки «Mercedes Bens», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_3 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 та автомобіль «BMW Х5», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_5 , 2002 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_6 , є гуманітарною допомогою, здійснили їх продаж за грошові кошти в сумі 14 000 доларів США, що згідно курсу НБУ станом на 03.10.2024 становить 577 857 грн., тобто у значному розмірі, під час воєнного стану.
Враховуючи викладене, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, а саме у продажі предметів гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку, вчинених за попередньою змовою групою осіб, у значному розмірі, під час воєнного стану.
04.10.2024 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України - продаж товарів гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку, вчинений за попередньою змовою групою осіб, у значному розмірі, під час воєнного стану.
25.02.2024 ОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України - продаж товарів гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку, вчинений за попередньою змовою групою осіб, у значному розмірі, під час воєнного стану.
Причетність підозрюваного ОСОБА_4 до вчинення злочину підтверджується зібраними в ході проведення доказами, а саме: даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контроль за вчиненням злочину у формі контрольованої закупки №5/2/4713 від 04.10.2024, даними протоколу аудіо-, відеоконтролю особи № 5/2/4734 від 26.10.2024, даними протоколу № 5/2/4720 від 16.11.2024 за результатами НСРД - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, даними протоколу №5/2/4723 від 29.10.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії у вигляді спостереження за місцем, даними протоколу № 5/2/4731 від 26.10.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії у вигляді зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, даними протоколу огляду особи, залученої до конфіденційного співробітництва та вручення їй спеціального технічного засобу та грошових коштів від 03.10.2024, даними протоколу огляду місця події за адресою: АДРЕСА_3 від 03.10.2024, даними протоколу огляду місця події за адресою: АДРЕСА_4 від 03.10.2024, даними протоколу огляду документів від 04.10.2024, даними протоколу допиту свідка ОСОБА_10 від 04.10.2024, документами отриманими з Львівської митниці Державної митної служби, а саме: декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, щодо ТЗ - «BMW Х5», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_5 , 2002 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_6 , декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, щодо ТЗ - «Mercedes Bens», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_3 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 та декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, щодо ТЗ - «Volkswagen TOURAN», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 , даними ТОВ «Ємаркет Україна», та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
05.10.2024 ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси підозрюваному ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, який полягає у забороні залишати житло, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , в період часу з 23-00 години до 06-00 години, котрий ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 31.12.2024 продовжено в межах строку досудового розслідування до 28.02.2024, з покладенням відповідно до вимог ч. 5 ст. 194 КПК України наступних обов`язків:
- прибувати до слідчого, в провадженні якого перебуватиме кримінальне провадження, прокурора та суду за першим викликом;
- не відлучатися з населеного пункту, де він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;
- заборонити спілкування (особисто, через знайомих, шляхом телефонного зв`язку чи через мережу інтернет тощо) з підозрюваним ОСОБА_7 , та свідками у даному кримінальному провадженні, доведених органом досудового розслідування до його відома, крім випадків необхідності такого спілкування безпосередньо в ході проведення слідчих чи процесуальних дій за їх участі, а також участі ОСОБА_4 у присутності слідчого чи прокурора.
Слідчим суддею визначено строк дії запобіжного заходу в межах строку досудового розслідування, до 28.02.2025.
28.11.2024 постановою першого заступника керівника Черкаської обласної прокуратури строк досудового розслідування кримінального провадження № 12024250000000220 від 06.06.2024 продовжено до трьох місяців, тобто до 04.01.2025.
27.02.2025 року ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжено до шести місяців, тобто до 04.04.2025.
При продовженні строку досудового розслідування враховано необхідність проведення у кримінальному провадженні № 12024250000000220 від 06.06.2024 ряду слідчих та процесуальних дій, об`єктивну неможливість їх проведення раніше, а також значення інформації, яка буде отримана за результатами їх проведення, як доказів у кримінальному провадженні.
Зокрема, під час подальшого досудового розслідування у кримінальному провадженні необхідно:
- у встановленому законом порядку розсекретити та долучити до матеріалів кримінального провадження документи (постанови та доручення слідчого, постанову прокурора, ухвали слідчих суддів) щодо організації негласних слідчих (розшукових) дій, які проведено в ході досудового розслідування, результати яких на цей час розсекречено;
- долучити до матеріалів кримінального провадження висновки трьох судових транспортно-товарознавчих експертиз, призначених 13.12.2024 у даному кримінальному провадженні, проведення яких на даний час не завершено та потребує додаткового часу для їх належного виконання, оскільки судовим експертом при проведенні експертизи заявлено три клопотання за № СЕ-19/124-24 /17949-АВ від 11.02.2025, № СЕ-19/124-24 /17941-АВ від 11.02.2025, № СЕ-19/124-24 /17945-АВ від 11.02.2025 щодо проведення огляду транспортних засобів;
- отримати та долучити до матеріалів кримінального провадження висновок судово транспортно-товарознавчої експертизи, призначеної 25.02.2025 у даному кримінальному провадженні, проведення якої на даний час не завершено, оскільки вказана експертиза була призначена після отримання та долучення до матеріалів кримінального провадження даних допиту свідка у кримінальному провадженні та документів, щодо транспортного засобу;
- провести слідчий експеримент зі свідком ОСОБА_13 у даному кримінальному провадженні, щодо обставин придбання транспортного засобу, ввезеного на митну територію України в якості гуманітарної допомоги;
- завершити проведення слідчих (розшукових) дій, спрямованих на встановлення повного кола осіб, яким підозрювані могли за грошові кошти продати транспортні засоби, які були ввезені на митну територію України як предмету гуманітарної допомоги, оскільки на даний час оперативному підрозділу надано доручення в порядку ст. ст. 40,41 КПК України з метою встановлення місця знаходження ряду транспортних засобів та встановлення осіб, яким такі транспортні засоби були продані у незаконний спосіб, яке на даний час не виконано в повному обсязі та перебуває на виконанні;
- за результатами отриманих даних та в разі підтвердження додаткових фактів, щодо продажу інших транспортних засобів ввезених на митну території України в якості гуманітарної допомоги підозрюваними особами призначити додаткові судово транспортно -товарознавчі експертизи, з метою встановлення вартості таких транспортних засобів;
- провести допити підозрюваних осіб, які доцільно провести після встановлення всіх свідків у даному кримінальному провадженні;
- за результатами проведення слідчих (розшукових) дій здійснити надання оцінки зібраним під час досудового розслідування доказам, з урахуванням яких визначитися з остаточною кваліфікацією дій підозрюваних осіб;
- провести інші необхідні слідчі (розшукові) та процесуальні дії, спрямовані на встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, у якому підозрюються особи, та необхідність у проведенні яких може виникнути в подальшому під час досудового розслідування за результатами отриманих відомостей;
- виконати вимоги ст. 290-291 КПК України.
Завершення проведення зазначених слідчих (розшукових) та процесуальних дій потребує додаткового часу, а їх результати мають вирішальне значення для встановлення фактів та обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.
Провести вказані слідчі (розшукові) та процесуальні дії у передбачений законом і встановлений ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 30.12.2024 строк досудового розслідування, який спливає 04.03.2025 не було можливо з об`єктивних причин, в тому числі і у зв`язку з особливою складністю кримінального провадження, яка в даному кримінальному провадженні окрім іншого визначається з урахуванням кількості підозрюваних, щодо яких здійснюється провадження, та кількості осіб, перевірка, щодо причетності яких до вчинення кримінального правопорушення здійснюється.
Так, на даний час в кримінальному провадженні обґрунтовано повідомлено про підозру чотирьом підозрюваним, а саме ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
Окрім того, обставинами, що перешкодили здійсненню цих слідчих та процесуальних дій раніше є: значний обсяг слідчих та процесуальних дій, які необхідно проводити послідовно, з метою проведення повного та об`єктивного досудового розслідування; час та тривалість процедури розсекречування як самих протоколів за результатами проведених НСРД та їх значний обсяг, оскільки в даному кримінальному провадженні в проміжок часу з червня місяця 2024 року по листопад місяць 2024 року проводилась значна кількість негласних слідчих (розшукових) дій, за результатами яких отримано значний обсяг інформації; великий обсяг інформації, який необхідно детально проаналізувати з метою встановлення істини по кримінальному провадженні та надання належної правової кваліфікації дій підозрюваних осіб.
Результати вказаних вище слідчих та процесуальних дій мають важливе значення для кримінального провадження та судового розгляду, оскільки їх проведення необхідне для виконання завдань кримінального провадження, дотримання його загальних засад, а в результаті їх проведення можуть бути отримані належні і допустимі докази, щодо винуватості чи невинуватості підозрюваних у вчиненні інкримінованого їм кримінального правопорушення, зокрема обставин, які відповідно до вимог ст. 91 КПК України підлягають доказуванню та обов`язок їх доказування покладається на сторону обвинувачення.
Зокрема, за результатами проведення вище вказаних слідчих (розшукових) та процесуальних дій будуть отримані додаткові докази, для встановлення об`єктивної істини у провадженні, встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення інших обставин, які можуть мати в сукупності із іншими доказами доказове значення у провадженні, та є необхідними для об`єктивного розслідування кримінального провадження та не є вичерпними, оскільки після їх проведення може виникнути необхідність у проведенні інших слідчих (розшукових) дій.
Враховуючи неможливість завершення досудового розслідування, на даний час виникла необхідність у продовженні підозрюваному ОСОБА_4 строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту
Підставою застосування запобіжного заходу за ч. 2 ст. 177 КПК України є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
В ході досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Так, підозрюваний ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п`яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна, у зв`язку з цим останній усвідомлюючи суворість покарання, передбаченого за інкриміноване кримінальне правопорушення у разі відсутності запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, матиме реальну можливість змінити місце проживання, та існує обґрунтований ризик, що він з метою ухилення від кримінальної відповідальності може переховуватися від органу досудового розслідування, суду, що вказує на ризик, передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Також, враховуючи, що ОСОБА_4 , 03.10.2024 безпосередньо приймав участь у зустрічі із свідком в даному кримінальному провадженні, а саме ОСОБА_10 (особа із зміненими анкетними даними, яка надала добровільну згоду на проведення за її участі негласних слідчих розшукових дій), який виступив в ролі покупця, та якому останні здійснили продаж гуманітарної допомоги у вигляді трьох транспортних засобів, а тому існують достатні підстави вважати, що в разі необрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, підозрюваний ОСОБА_4 , з метою виправдання своїх незаконних дій, матиме реальну можливість здійснювати незаконний вплив на вказаного свідка шляхом вмовлянь, погроз чи шантажу з метою уникнення ним кримінальної відповідальності та вживати заходів, спрямованих на унеможливлення здобуття органом досудового розслідування інших фактичних даних, необхідних для повного, всебічного та об`єктивного розслідування кримінального правопорушення, що вказує на наявність ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Окрім цього, враховуючи те, що на цей час не встановлено вичерпного кола осіб, які можуть бути причетними до вчинення кримінального правопорушення, оскільки в ході досудового розслідування зафіксовано, що до вчинення кримінального правопорушення, можуть бути причетними і інші особи, та не встановлено місця знаходження всіх транспортних засобів, які ввезені на митну територію України в якості гуманітарної допомоги, продаж яких міг бути здійснений як ОСОБА_4 , так і іншими підозрюваними особами, з яким останній перебував у довірливих стосунках, а тому в разі необрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, він матиме можливість спілкуватись з особами, що можуть бути також причетними до вчинення злочину, та з особами, які є користувачами таких транспортних засобів, які на даний час не встановлені, чим буде перешкоджати встановленню всіх обставин вчинення злочину та перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, що вказує на наявність ризику, передбаченого п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Відповідно до ч. 6. ст. 181 КПК України, строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців.
Заявлені вище ризики, передбачені ст. 177 КПК України, на цей час не зменшилися.
Таким чином, з метою забезпечення дієвості даного кримінального провадження, прокурор вважає за необхідне продовжити застосування до підозрюваного запобіжного заходу у виді домашнього арешту, оскільки більш м`які запобіжні заходи не зможуть забезпечити належної процесуальної поведінки підозрюваного ОСОБА_4 та запобігти вищевикладеним обґрунтованим ризикам можливої суспільно небезпечної поведінки підозрюваного, тому звернувся до слідчого судді з даним клопотанням.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити, посилаючись на доводи викладені в ньому та додані до нього докази. Крім того зазначив, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, у зв`язку із цим, ухвалою слідчого судді від 05.10.2024 останньому було обрано запобіжний захід у виді домашнього арешту із забороною залишати житло у нічний час та покладенням на нього обов`язків, визначених ч.5 ст. 194 КПК України. В подальшому ОСОБА_4 було продовжено строк дії запобіжного заходу до 28.02.2025 включно. Проте, закінчити досудове розслідування у п`ятимісячний строк, виявилось неможливим, у зв`язку з необхідністю виконання слідчих (розшукових) дій, зокрема у встановленому законом порядку розсекретити та долучити матеріали проведених НСРД. Крім того, у даному кримінальному провадженні повідомлено про підозру ще двом фігурантом ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , що також вимагає проведення слідчих (розшукових) дій. З цих підстав строк досудового розслідування було продовжено до шести місяців, тобто до 04.04.2025. За таких обставин, на даний час виникла необхідність в продовженні строку застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді нічного домашнього арешту в межах строку досудового розслідування. При цьому прокурор вказав, що на даний час ризики, які слугували підставою для обрання запобіжного заходу підозрюваному, не зменшились та продовжують існувати. Так, враховуючи тяжкість покарання, яка загрожує ОСОБА_4 , останній може переховуватись від слідства та суду з метою уникнення покарання. Також, є досить обґрунтованим ризик незаконного впливу на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, зокрема на заявника ОСОБА_10 , та на інших підозрюваних, з яким ОСОБА_4 матиме змогу контактувати та незаконно впливати на них, схиляючи до дачі завідомо неправдивих показань з метою побудови власної версії, виправдання своїх дій та вживати таким чином заходів, спрямованих на унеможливлення здобуття органом досудового розслідування інших фактичних даних, необхідних для повного, всебічного та об`єктивного розслідування кримінального провадження. Крім того, слід враховувати, що на даний час органом досудового розслідування не встановлено всіх осіб, причетних до вчинення злочину, зокрема не встановлено осіб, які безпосередньо здійснювали перевезення гуманітарної допомоги у вигляді транспортних засобів, а тому ОСОБА_4 матиме можливість спілкуватись з такими особами, чим буде перешкоджати встановленню всіх обставин даного злочину, тобто перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином. На думку сторони обвинувачення жодний інший запобіжний захід не зможе знизити ризики, передбачені п.п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, а тому з метою запобігання вказаних ризиків та забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного, прокурор просив продовжити строк запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, що передбачає заборону підозрюваному ОСОБА_4 залишати житло за адресою АДРЕСА_1 , в період часу з 23-00 години до 06-00 години, у межах строку досудового розслідування, з покладенням відповідних процесуальних обов`язків. На уточнююче питання слідчого судді прокурор зазначив, що процесуальні обов`язки ОСОБА_4 виконуються добросовісно, порушення не допускаються, що свідчить про дієвість застосованого до останнього запобіжного заходу.
Захисник підозрюваного адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання прокурора. При цьому зазначив, що за час перебування під слідством, його підзахисний не вчиняє жодних дій на перешкоджання встановленню всіх обставин у справі, покладені на нього обов`язки виконує належним чином.
Підозрюваний ОСОБА_4 підтримав позицію свого захисника, не заперечував проти задоволення клопотання прокурора, зазначивши, що обов`язки покладені на нього судом він виконує належним чином та не порушує їх.
Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши копії матеріалів, якими сторона обвинувачення обґрунтовує доводи клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Згідно ст. 2 КПК України, завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно з вимогами ст. 181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.
Згідно ч. 1 ст. 177 КПК України "метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Виходячи зі змісту зазначених норм вбачається, що виключною (єдиною) метою застосування запобіжних заходів у кримінальному провадженні є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а застосування таких заходів завжди пов`язане з необхідністю запобігання ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України.
Судом встановлено, що СУ ГУНП в Черкаській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024250000000220 від 06.06.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
03.10.2024 ОСОБА_4 було затримано в порядку ст. 208 КПК України та 04.10.2024 останньому повідомлено про підозру вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
25.02.2024 ОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України - продаж товарів гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку, вчинений за попередньою змовою групою осіб, у значному розмірі, під час воєнного стану.
Таким чином, органом досудового розслідування ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, яке, згідно ст. 12 КК України, відноситься до категорії тяжких злочинів, за вчинення якого санкцією статті передбачено покарання у виді позбавлення волі від п`яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 05.10.2024 (справа №711/7855/24) відносно ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, який полягає у забороні підозрюваному покидати житло за адресою АДРЕСА_1 , в період часу з 22-00 години до 06-00 години, в межах строку досудового розслідування, тобто до 01.12.2024 включно.
28.11.2024 постановою першого заступника керівника Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_14 строк досудового розслідування кримінального провадження № 12024250000000220 від 06.06.2024 продовжено до трьох місяців, тобто до 04.01.2025.
Ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 29.11.2024 (справа №711/9328/24) продовжено строк дії застосованого відносно ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, що передбачає заборону залишати місце проживання у певний період часу, в межах строку досудового розслідування, тобто до 04.01.2025.
Ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 30.12.2024 строк досудового розслідування кримінального провадження № 12024250000000220 від 06.06.2024 продовжено до п`яти місяців, тобто до 04.03.2025.
Ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 31.12.2024 (справа №711/10243/24) продовжено строк дії застосованого відносно ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, що передбачає заборону залишати місце проживання з 23-00 години до 06-00 години, строком на два місяці, тобто до 28.02.2025.
Ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 27.02.2025 (справа №711/1593/25) строк досудового розслідування кримінального провадження № 12024250000000220 від 06.06.2024 продовжено до шести місяців, тобто до 04.04.2025.
Наявність обґрунтованої підозри вчинення ОСОБА_4 інкримінованого йому кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженні та дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме: даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контроль за вчиненням злочину у формі контрольованої закупки №5/2/4713 від 04.10.2024, даними протоколу аудіо-, відеоконтролю особи № 5/2/4734 від 26.10.2024, даними протоколу № 5/2/4720 від 16.11.2024 за результатами НСРД - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, даними протоколу №5/2/4723 від 29.10.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії у вигляді спостереження за місцем, даними протоколу № 5/2/4731 від 26.10.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії у вигляді зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, даними протоколу огляду особи, залученої до конфіденційного співробітництва та вручення їй спеціального технічного засобу та грошових коштів від 03.10.2024, даними протоколу огляду місця події за адресою: АДРЕСА_3 від 03.10.2024, даними протоколу огляду місця події за адресою: АДРЕСА_4 від 03.10.2024, даними протоколу огляду документів від 04.10.2024, даними протоколу допиту свідка ОСОБА_10 від 04.10.2024, документами отриманими з Львівської митниці Державної митної служби, а саме: декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, щодо ТЗ - «BMW Х5», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_5 , 2002 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_6 , декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, щодо ТЗ - «Mercedes Bens», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_3 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 та декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, щодо ТЗ - «Volkswagen TOURAN», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 , даними ТОВ «Ємаркет Україна», та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Крім того, обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України перевірена та підтверджена ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 05.10.2024 про застосування запобіжного заходу виді домашнього арешту, а також ухвалами слідчих суддів Придніпровського районного суду м. Черкаси від 29.11.2024 та від 31.12.2024 про продовження строку дії застосованого відносно останнього запобіжного заходу.
На думку слідчого судді, наведені в клопотанні обставини в сукупності та додані до нього матеріали кримінального провадження, якими обґрунтовані доводи клопотання, дають підстави вважати, що підозра у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, є обґрунтованою. При цьому слідчий суддя враховує усталену практику ЄСПЛ (наприклад, пункт 32 рішення у справі Fox, Campbell and Hartley v. the United Kingdom від 30.08.1990 (заяви № 12244/86, 12245/86; 12383/86), згідно якої термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (пункт 175 рішення ЄСПЛ від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» (заява № 42310/04).
Разом з тим, слід наголосити, що слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у фізичної або юридичної особи за вчинення злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження.
Розглядаючи питання наявності ризиків, на які посилалась сторона обвинувачення у клопотанні слідчий суддя зазначає наступне.
Ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 05.10.2024 у відношенні ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у виді домашнього арешту, що передбачає заборону залишати житло в певний період часу, з покладенням, відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України, обов`язків: прибувати до слідчого в провадженні якого перебуватиме кримінальне провадження, прокурора та суду за першим викликом; не відлучатися з населеного пункту, де він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора та суд, про зміну свого місця проживання; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) та інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну; заборонити спілкування (особисто, через знайомих, шляхом телефонного зв`язку чи через мережу Інтернет тощо ) з підозрюваним ОСОБА_7 та свідками у даному кримінальному провадженні доведених органом досудового розслідування до його відома, крім випадків необхідності такого спілкування безпосередньо в ході проведення слідчих чи процесуальних дій за їх участі, а також участі ОСОБА_4 у присутності слідчого чи прокурора.
При обранні запобіжного заходу слідчим суддею було установлено наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України.
В обґрунтування необхідності продовження строку застосування до підозрюваного запобіжного заходу у виді домашнього арешту, прокурор в судовому засіданні посилався на наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, встановлених слідчим суддею під час обрання запобіжного заходу та при його продовженні, а саме, що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, з метою уникнення покарання, незаконно впливати на свідків та інших підозрюваних у кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
На даний час, на переконання слідчого судді, прокурором доведено актуальність ризику можливого переховування підозрюваного від органів досудового розслідування або суду, який ґрунтується на тяжкості покарання за інкримінований ОСОБА_4 в провину злочин, санкція якого передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п`яти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Зазначена обставина сама по собі може бути мотивом та підставою для підозрюваного переховуватися від органів досудового розслідування та суду. Це твердження узгоджується із позицією Європейського суду з прав людини у справі «Ілійков проти Болгарії», в якому зазначено, що суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування.
При встановленні наявності ризику впливу на свідків, зокрема на ОСОБА_10 , який є заявником та повідомив про протиправну діяльність ОСОБА_4 , слідчий суддя враховує встановлену кримінальним процесуальним законодавством процедуру отримання показань на стадії судового розгляду, відповідно до яких, свідки допитуються безпосередньо в судовому засіданні. Суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 КПК, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них (частина 4 статті 95 КПК).
Отже зазначений ризик існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідка та дослідження їх судом.
Таким чином, слідчий суддя вважає, що ризик незаконно впливати на свідків, зокрема на ОСОБА_10 , в даному кримінальному провадженні, не втратив своєї актуальності.
Також слідчий суддя вважає, що існує ризик впливу підозрюваного на інших підозрюваних у даному кримінальному провадженні, а саме на ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , оскільки ОСОБА_9 та інші підозрювані є знайомими та мали постійний зв`язок один з одним, що вбачається з протоколів за результатами НСРД. Отже, наведене свідчить про те, що ОСОБА_4 може спілкуватись з іншими підозрюваними у даному кримінальному провадженні з метою зміни своїх показань чи дачі завідомо неправдивих показань з метою побудови власної версії, направленої на виправдання своїх дій, та уникнення від кримінальної відповідальності.
Зважаючи, що на даний час не встановлено вичерпного кола осіб, причетних до вчинення злочину, у якому підозрюється ОСОБА_4 , зокрема органом досудового розслідування не встановлено осіб, які можуть бути причетні до даного кримінального правопорушення або обізнані про обставини його вчинення. Крім того, на даний час органом досудового розслідування не встановлено місця знаходження всіх транспортних засобів, які ввезені на митну територію України в якості гуманітарної допомоги, продаж яких міг бути здійснений ОСОБА_4 , іншими підозрюваними чи особами, з яким останній перебував у довірливих стосунках. За таких обставин слідчий суддя погоджується з доводами сторони обвинувачення щодо наявності ризику, передбаченого п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, оскільки перебуваючи на волі, останній матиме можливість спілкуватись з такими особами, чим буде перешкоджати встановленню всіх обставин даних злочинів.
Вирішуючи питання про доцільність продовження строку запобіжного заходу у виді домашнього арешту із забороною залишати місце проживання в певний період часу стосовно підозрюваного ОСОБА_4 слідчий суддя повинен встановити, чи є запобіжний захід пропорційним для запобігання ризику або ризикам, на які вказує сторона обвинувачення, з метою захисту прав підозрюваного та дотримання принципу верховенства права.
Під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд, відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України, зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:
- наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення;
- наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;
- недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні (ч. 1 ст. 194 КПК України).
Частиною 5 ст. 194 КПК України встановлено, якщо під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, не пов`язаного з триманням під вартою, прокурор доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті, слідчий суддя, суд застосовує відповідний запобіжний захід, зобов`язує підозрюваного, обвинуваченого прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого визначеного органу державної влади, а також виконувати один або кілька обов`язків, необхідність покладення яких була доведена прокурором.
Згідно ч.6 ст.194 КПК України обов`язки, передбачені частиною п`ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Строк домашнього арешту щодо підозрюваного ОСОБА_4 спливає 28.02.2025, проте органом досудового розслідування доведено, що до вказаного часу завершити досудове розслідування по даному кримінальному провадженню неможливо, оскільки внаслідок проведення великого обсягу роботи, об`ємності та складності кримінального провадження необхідно виконати низку слідчих та процесуальних дій, результати яких мають значення для судового розгляду, всебічного, повного та об`єктивного дослідження всіх обставин вчиненого злочину, що неможливо без продовження строку запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.
Слідчий суддя вважає, що прокурором доведено існування обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним інкримінованого йому органом досудового розслідування злочину, а також наявність достатніх підстав вважати, що на даний час продовжують існувати ризики, передбачені п.п. 1, 3, 4 ч.1 ст.177 КПК України, а саме можливості переховування від органів досудового слідства та суду, незаконного впливу на свідків та інших підозрюваних у даному кримінальному провадженні та перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Підстави, за яких слідчим суддею було застосовано до підозрюваного запобіжний захід у вигляді домашнього арешту із забороною залишати місце проживання у період часу з 23-00 години до 06-00 години та з покладенням відповідних обов`язків, а також обставини, які при цьому враховувались не змінились, а ризики, передбачені п.п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, не зменшились та продовжують існувати, відтак слідчий суддя дійшов висновку про необхідність продовження обраного останньому запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.
Крім того, на переконання слідчого судді, потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного, про який ідеться в клопотанні, оскільки існує обґрунтована підозра щодо вчинення ОСОБА_4 , тяжкого, корисливого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, досудове розслідування щодо якого не завершене. Також відповідний ступінь втручання є розумним і співмірним із завданнями цього кримінального провадження.
Оцінюючи виправданість втручання у права і свободи підозрюваного, слідчий суддя також враховує доводи прокурора про необхідність додаткового часу для проведення та завершення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні, що мають важливе значення для кримінального провадження, а також доводи щодо обставин, які перешкоджали здійснити ці процесуальні дії раніше та строку, необхідного для їх проведення або завершення.
Відповідно до ч. 6 ст. 181 КПК України, строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
За таких обставин, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для продовження строку запобіжного заходу у виді домашнього арешту, який передбачає заборону залишати підозрюваному ОСОБА_4 житло за адресою АДРЕСА_1 , в період часу з 23-00 години до 06-00 години, в межах строку досудового розслідування, тобто до 04.04.2025 включно, що відповідатиме положенням ч. 6 ст. 181 КПК України.
При цьому, слідчий суддя зазначає, що залишення підозрюваним місця свого проживання, не є порушенням запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, у випадку отримання невідкладної медичної допомоги, евакуації населення, рятування життя та здоров`я в умовах воєнного стану. В період введення воєнного стану на території України дозволити підозрюваному ОСОБА_4 після сигналу «Повітряна тривога» і протягом 30 хвилин після сигналу «Відбій повітряної тривоги» відлучатись з визначеного в ухвалі місця проживання з метою перебування останнього в укритті.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 110, 131, 132, 176-178, 181, 186, 193-194, 196, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , подане в рамках кримінального провадження №12024250000000220 від 06.06.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, про продовження строку застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту - задовольнити.
Продовжити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваному у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, який полягає у забороні залишати житло, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , в період часу з 23-00 години до 06-00 години, в межах строку досудового розслідування, тобто до 04.04.2025 включно.
Відповідно до вимог ч.5 ст.194 КПК України, покласти на підозрюваного ОСОБА_4 наступні обов`язки:
-прибувати до слідчого, в провадженні якого перебуватиме кримінальне провадження, прокурора та суду за першим викликом;
-не відлучатись із населеного пункту, де він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
-повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання;
-здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;
-заборонити спілкування (особисто, через знайомих, шляхом телефонного зв`язку чи через мережу інтернет тощо) з підозрюваними ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 та свідками у даному кримінальному провадженні, доведених органом досудового розслідування до його відома, крім випадків необхідності такого спілкування безпосередньо в ході проведення слідчих чи процесуальних дій за їх участі, а також участі ОСОБА_4 у присутності слідчого чи прокурора.
Роз`яснити, що обов`язки, передбачені частиною п`ятою статті 194 КПК України, покладені на підозрюваного, строком в межах строку досудового розслідування, тобто до 04.04.2025 включно. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, у тому числі продовженого, на який на підозрюваного були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.
При цьому, слідчий суддя зазначає, що залишення підозрюваним місця свого перебування у встановлений слідчим суддею час, не є порушенням запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, у випадку отримання невідкладної медичної допомоги, евакуації населення, рятування життя та здоров`я в умовах воєнного стану.
В період введення воєнного стану на території України дозволити підозрюваному ОСОБА_4 після сигналу «Повітряна тривога» і протягом 30 хвилин після сигналу «Відбій повітряної тривоги» відлучатись з визначеного в ухвалі місця перебування з метою перебування останнього в укритті.
Роз`яснити підозрюваному ОСОБА_4 , що відповідно до ч.5 ст. 181 КПК України, працівники органу Національної поліції, з метою контролю за його поведінкою, мають право з`являтися в житло, під арештом в якому він перебуває, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань, пов`язаних з виконанням покладених на нього зобов`язань.
Роз`яснити підозрюваному, що в разі невиконання покладених на нього обов`язків, до нього може бути застосовано більш жорсткий запобіжний захід.
Визначити строк дії ухвали до 04 квітня 2025 року включно.
Копію даної ухвали вручити підозрюваному, його захиснику та прокурору.
Ухвала підлягає до негайного виконання, але може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків на її оскарження, а в разі її оскарження, після розгляду справи апеляційним судом.
Слідчий суддя: ОСОБА_1