Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 175/19611/24
Провадження № 2-о/175/357/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2025 року смт. Слобожанське
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
в складі:головуючого судді Бойка О.М.
за участю секретаря судового засідання Кальченко Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою Виконуючого обов`язки керівника Краматорської окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Краматорської міської ради, про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області знаходиться цивільна справа за заявою Виконуючого обов`язки керівника Краматорської окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Краматорської міської ради, про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
В травні 2024 року до суду надійшла вищевказана заява.
Ухвалою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 27 грудня 2024 року дану справу прийнято до розгляду судді Бойка О.М. та відкрито провадження по справі.
В заяві просять суд передати безхазяйне нерухоме майно - гідротехнічну споруду (ГТС 14), яка знаходиться за адресою: Донецька область, Краматорський район, Краматорська міська територіальна громада, с. Городещино (балка Тройчата, 48.693319, 37.456786), у комунальну власність Краматорської міської територіальної громади в особі Краматорської міської ради.
Вимоги обґрунтували тим, що Краматорською окружною прокуратурою Донецької області в ході реалізації конституційної функції представництва інтересів держави в суді, яка передбачена ст. 131-1 Конституції України, виявлено факт спливу більше 1 року із дня взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - гідротехнічної споруди, проте без вжиття заходів щодо передачі його у комунальну власність.
Так, 07.08.2023 комісією, створеною на підставі розпорядження Краматорського міського голови від 28.02.2020 №18 (розпорядженням начальника Краматорської міської військової адміністрації № 315-р від 10.05.2023 внесено зміни до складу комісії з обстеження безхазяйного нерухомого майна, відумерлої спадщини та знахідок затвердженої розпорядженням міського голови № 18 від 28.02.2020), здійснено обстеження гідротехнічної споруди (ГТС 14), що знаходиться у с. Городещино, 48.693319, 37.456786 (балка Тройчата) Краматорської міської територіальної громади, яка перебуває в незадовільному стані, потребує відновлення залізо-бетонних конструкцій шахтного водоскиду та часткового відновлення кріплення верхового відкосу, з ознаками безхазяйності, про що складено акт обстеження.
У подальшому, 14.09.2023 розпорядженням начальника Краматорської міської військової адміністрації № 642-р, з метою упорядкування нерухомого майна (гідротехнічних споруд), що знаходяться на території Краматорської міської територіальної громади, визначено адресу розташування гідротехнічної споруди (ГТС 14) за межами населеного пункту Краматорської міської територіальної громади Краматорського району Донецької області, с. Городещино (балка Тройчата).
На виконання пунктів 82-86 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, за заявою уповноваженої особи Краматорської міської військової адміністрації реєстратором Виконавчого комітету Дружківської міської ради прийнято рішення № 69295984 від 14.09.2023 щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - гідротехнічної споруди (ГТС 14), що розташована за адресою: Донецька область, Краматорський район, Краматорська міська територіальна громада, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна № 399284322 від 15.10.2024.
Відповідно до технічного паспорту гідротехнічна споруда розташована за адресою: Донецька область, Краматорський район, Краматорська міська територіальна громада, с. Городещино, 48.693319, 37.456786 (балка Тройчата), гідрографічний зв`язок: ставок - р. Казенний Торець - р. Сіверський Донець - Азовське море, власника не визначено, гребля є земляною, глухою, насипною та проїжджою, водовипуск донний, водоскид - шахтний автоматичний комбінований. Довжина по гребню - 370 м, ширина по гребню - 4,64...9,90м, максимальна висота - 10 м, закладення низового укосу - 3,25м; закладення верхового укосу - 2,95м. На період обстеження встановлено, що гребля знаходиться в непридатному до нормальної експлуатації (частково зруйновані та/або переміщені експлуатаційного положення з/б плити кріплення верхового укосу).
Відповідно до довідки про оціночну вартість об`єкта нерухомості від 30.09.2024, вартість зазначеної гідротехнічної споруди становить 22 384 415,25 грн.
З дотриманням вимог ч. 2 ст. 335 Цивільного кодексу України Краматорською міською військовою адміністрацією 29.09.2023 розміщено на веб-сайті «Краматорська міська рада» оголошення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - гідротехнічної споруди, яка розташована за адресою: с. Городещино (балка Тройчата) Краматорської міської територіальної громади, площею водного дзеркала 79 га. Згідно з інформацією Краматорської міської військової адміністрації від 04.10.2024 № 01-34/2059, з моменту подання оголошення до теперішнього часу до Краматорської міської військової адміністрації з приводу права власності на вказане майно ніхто не звертався.
Зважаючи на те, що гідротехнічна споруда взята на облік як безхазяйна нерухома річ, і сплинув один рік з дня взяття на її облік, остання може бути передана у комунальну власність Краматорської міської територіальної громади за рішенням суду.
Оскільки, нерухоме майно - гідротехнічна споруда, знаходиться на території с. Городещино (балка Тройчата) Краматорської міської територіальної громади Краматорського району Донецької області, органом, до компетенції якого віднесено повноваження на звернення до суду із заявою про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність, є Краматорська міська рада.
Враховуючи вищевикладене заявник звернувся до суду із відповідною заявою про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
У судовому засіданні представник Краматорської окружної прокуратури не з`явилась. Надали клопотання в якому свої вимоги підтримують та просять суд їх задовольнити.
Представник Краматорської міської ради у судове засідання не з`явився. Були належним чином повідомленні. Надали клопотання в якому просили розгляд справи проводити за їх відсутності. Проти задоволення заяви не заперечували.
У відповідності до вимог ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.
Всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи, давши їм оцінку, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви.
Принцип захисту судом порушеного права особи будується при встановленні порушення такого права. Так, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Правом звернення до суду за захистом наділена особа, права якої порушені, невизнані або оспорені.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Статтею 55 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-яким не забороненим законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Частиною 1 статті 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
За змістом пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року №475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції», кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
За змістом ч. 1 ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши наданні докази, суд встановив, що наявні підстави для задоволення заяви з огляду на наступне.
Судом встановлено, що Краматорською окружною прокуратурою Донецької області в ході реалізації конституційної функції представництва інтересів держави в суді, яка передбачена ст. 131-1 Конституції України, виявлено факт спливу більше 1 року із дня взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - гідротехнічної споруди, проте без вжиття заходів щодо передачі його у комунальну власність.
Так, 07.08.2023 комісією, створеною на підставі розпорядження Краматорського міського голови від 28.02.2020 №18 (розпорядженням начальника Краматорської міської військової адміністрації № 315-р від 10.05.2023 внесено зміни до складу комісії з обстеження безхазяйного нерухомого майна, відумерлої спадщини та знахідок затвердженої розпорядженням міського голови № 18 від 28.02.2020), здійснено обстеження гідротехнічної споруди (ГТС 14), що знаходиться у с. Городещино, 48.693319, 37.456786 (балка Тройчата) Краматорської міської територіальної громади, яка перебуває в незадовільному стані, потребує відновлення залізо-бетонних конструкцій шахтного водоскиду та часткового відновлення кріплення верхового відкосу, з ознаками безхазяйності, про що складено акт обстеження.
У подальшому, 14.09.2023 розпорядженням начальника Краматорської міської військової адміністрації № 642-р, з метою упорядкування нерухомого майна (гідротехнічних споруд), що знаходяться на території Краматорської міської територіальної громади, визначено адресу розташування гідротехнічної споруди (ГТС 14) за межами населеного пункту Краматорської міської територіальної громади Краматорського району Донецької області, с. Городещино (балка Тройчата).
На виконання пунктів 82-86 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, за заявою уповноваженої особи Краматорської міської військової адміністрації реєстратором Виконавчого комітету Дружківської міської ради прийнято рішення № 69295984 від 14.09.2023 щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - гідротехнічної споруди (ГТС 14), що розташована за адресою: Донецька область, Краматорський район, Краматорська міська територіальна громада, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна № 399284322 від 15.10.2024.
Відповідно до технічного паспорту гідротехнічна споруда розташована за адресою: Донецька область, Краматорський район, Краматорська міська територіальна громада, с. Городещино, 48.693319, 37.456786 (балка Тройчата), гідрографічний зв`язок: ставок - р. Казенний Торець - р. Сіверський Донець - Азовське море, власника не визначено, гребля є земляною, глухою, насипною та проїжджою, водовипуск донний, водоскид - шахтний автоматичний комбінований. Довжина по гребню - 370 м, ширина по гребню - 4,64...9,90м, максимальна висота - 10 м, закладення низового укосу - 3,25м; закладення верхового укосу - 2,95м. На період обстеження встановлено, що гребля знаходиться в непридатному до нормальної експлуатації (частково зруйновані та/або переміщені експлуатаційного положення з/б плити кріплення верхового укосу).
Відповідно до довідки про оціночну вартість об`єкта нерухомості від 30.09.2024, вартість зазначеної гідротехнічної споруди становить 22 384 415,25 грн.
З дотриманням вимог ч. 2 ст. 335 Цивільного кодексу України Краматорською міською військовою адміністрацією 29.09.2023 розміщено на веб-сайті «Краматорська міська рада» оголошення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - гідротехнічної споруди, яка розташована за адресою: с. Городещино (балка Тройчата) Краматорської міської територіальної громади, площею водного дзеркала 79 га. Згідно з інформацією Краматорської міської військової адміністрації від 04.10.2024 № 01-34/2059, з моменту подання оголошення до теперішнього часу до Краматорської міської військової адміністрації з приводу права власності на вказане майно ніхто не звертався.
Указом Президента України від 02.06.2022 № 469/2022 створено Краматорську міську військову адміністрацію Краматорського району Донецької області.
В подальшому Верховною Радою України прийнято постанову від 30.08.2022 № 2542-ІХ, відповідно до якої у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування начальник Краматорської міської військової адміністрації Краматорського району, крім повноважень, віднесених до його компетенції Законом України «Про правовий режим воєнного стану», здійснює повноваження відповідної міської ради.
Отже, з 30.08.2022 Краматорська міська військова адміністрація фактично здійснює повноваження Краматорської міської ради, в т.ч. щодо управління об`єктами нерухомості, які перебувають у комунальній власності Краматорської міської територіальної громади.
Статтею 13 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють від імені Українського народу права власника в межах, визначених Конституцією.
Відповідно до ч. 3 ст. 335 ЦК України, безхазяйна нерухома річ за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Згідно з ч. 4 ст. 333 Цивільного процесуального кодексу України, суд встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Зважаючи на те, що гідротехнічна споруда взята на облік як безхазяйна нерухома річ, і сплинув один рік з дня взяття на її облік, остання може бути передана у комунальну власність Краматорської міської територіальної громади за рішенням суду.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з ч. ч. З, 4 ст. 56 ЦПК України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.
Відповідно до позиції Верховного Суду від 26.07.2018, викладеній у справі № 926/1111/15, ч. 2 ст. 2 ЦК України передбачено, що одним із учасників цивільних відносин є держава, яка відповідно до ст. ст. 167, 170 ЦК України набуває і здійснює цивільні права та обов`язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом, та діє у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин.
Одним із таких органів є прокуратура, на яку покладено функції представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.
Так, відповідно до частини 1, абзацу 1 частини 3 та абзацу 1 частини 4 статті 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною 4 цієї статті. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Аналіз наведених законодавчих приписів дає підстави для висновку, що прокурор має право звернутися до суду з позовом в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або в інтересах держави з позовом, в якому зазначено про відсутність органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або з позовом в інтересах держави, зазначивши про відсутність у відповідного органу повноважень щодо звернення до господарського суду. При цьому у будь-якому разі наявність підстав для представництва інтересів держави має бути обґрунтована прокурором у позовній заяві відповідно до приписів наведених норм.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17 нездійснення захисту виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб`єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається. Здійснення захисту неналежним чином виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.
Захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб`єкти владних повноважень, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює у судовому провадженні відповідного суб`єкта владних повноважень, який всупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно. У кожному такому випадку прокурор повинен навести причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб`єктом, і які є підставами для звернення прокурора до суду.
Виходячи із змісту рішення Конституційного Суду України у справі від 08.04.1999 № 1-1/99, поняття «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах» означає орган, на який державою покладено обов`язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до ст. ст. 6, 7, 13 та ст. 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Частиною 1 ст. 142 Конституції України передбачено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Згідно з ч. 1 ст. 143 Конституції України, територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності, встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону, а також вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Статтею 145 Конституції України гарантовано захист прав місцевого самоврядування в судовому порядку.
Оскільки, нерухоме майно - гідротехнічна споруда, знаходиться на території с. Городещино (балка Тройчата) Краматорської міської територіальної громади Краматорського району Донецької області, органом, до компетенції якого віднесено повноваження на звернення до суду із заявою про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність, є Краматорська міська рада.
За ч. 1 ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальна громада - жителі, об`єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об`єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.
Право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Первинним суб`єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста (ст. 6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з ч. З ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування», матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальної громади села.
Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про місцеве самоврядування», орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечити виконання функцій місцевого самоврядування.
З аналізу вказаних норм законодавства вбачається, що державою гарантується належне функціонування місцевого самоврядування, матеріальною основою якого є, у тому числі, нерухоме майно, правомочності власника щодо якого від імені територіальної громади виконує відповідна рада.
Підставою для представництва інтересів держави та безпосередньо інтересів Краматорської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області та Краматорської міської ради (до утворення військової адміністрації) є об`єктивна обставина порушення інтересів держави у зв`язку з відсутністю активних дій (підготовка заяви, сплата судового збору тощо), спрямованих на звернення до суду із заявою про передачу нерухомого майна - гідротехнічної споруди, як безхазяйного майна у комунальну власність Краматорської міської територіальної громади в особі Краматорської міської ради.
Для реалізації наданих повноважень, органи місцевого самоврядування можуть звертатись до суду з позовом, у зв`язку з цим Краматорською окружною прокуратурою Донецької області спрямовано на адресу міської військової адміністрації лист щодо наявності достатніх підстав для вжиття Краматорською міською військовою адміністрацією цивільно-правових заходів в судовому порядку, спрямованих на звернення до суду із заявою про передачу безхазяйного нерухомого майна - гідротехнічної споруди у комунальну власність в судовому порядку.
Проте, Краматорською міською військовою адміністрацією цивільно-правові заходи в судовому порядку не вживались, що підтверджується листом військової адміністрації від 04.10.2024 № 01-34/2059, у якому зазначено, що останньою заходів цивільно-правового характеру в інтересах Краматорської міської територіальної громади не вживались, у зв`язку із відсутністю у кошторисі Краматорської міської військової адміністрації видатків для сплати судового збору, передбаченого Законом України «Про судовий збір». Зазначене не виправдовує неналежне виконання своїх обов`язків уповноваженого органу щодо захисту суспільно-значимих відносин.
Сам факт незвернення до суду позивача з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та відповідно мав змогу захистити інтереси жителів територіальної громади, свідчить про те, що указаний орган місцевого самоврядування неналежно виконує свої повноваження щодо передачі майна у комунальну власність, у зв`язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів значної кількості громадян - членів Краматорської міської територіальної громади та звернення до суду з такою заявою, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини.
Вказана правова позиція викладена у постанові Великої палати Верховного Суду від 15.10.2019 у справі № 903/129/18.
Вищезазначені порушення інтересів держави та інтересів Краматорської міської територіальної громади свідчать про неналежне виконання своїх повноважень Краматорською міською військовою адміністрацією та у розумінні ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» та надає право прокурору здійснювати представництво інтересів держави в суді.
Таким чином, Краматорська окружна прокуратура Донецької області звертається з даною заявою до суду на захист інтересів держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах в порядку ст. 56 ЦПК України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» у зв`язку з неналежним здійсненням органом місцевого самоврядування інтересів держави в суді, як суб`єктом, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.
Разом з цим, відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 16.04.2019 у справі № 910/3486/18 представництво прокурором у суді законних інтересів держави здійснюється і у разі, якщо захист цих інтересів не здійснює, або неналежним чином здійснює відповідний орган. При цьому, прокурор не зобов`язаний встановлювати причини, за яких позивач не здійснює захист своїх інтересів.
Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Згідно зі ст. 329 ЦПК України заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.
На виконання абз. 2 ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» окружною прокуратурою повідомлено Краматорську міську військову адміністрацію Краматорського району Донецької області про представництво інтересів держави в її особі при зверненні із заявою до Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області.
До заяви додано копію розпорядження Краматорської міської військової адміністрації № 315-р від 10.05.2023, розпорядження Краматорської міської військової адміністрації № 642-р від 14.09.2023, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 399284322 від 15.10.2024, акт обстеження безхазяйного нерухомого майна від 07.08.2023, оригінали яких знаходяться в Краматорській міській військовій адміністрації Краматорського району Донецької області.
Відповідно до вимог ст.ст. 12, 13, 78, 81 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Згідно ст.263ЦПК Українисудове рішенняповинно ґрунтуватисяна засадахверховенства права,бути законнимі обґрунтованим. Законнимє рішення,ухвалене судомвідповідно донорм матеріальногоправа іздотриманням нормпроцесуального права. Судоверішення маєвідповідати завданнюцивільного судочинства,визначеному цимКодексом. Привиборі ізастосуванні нормиправа доспірних правовідносинсуд враховуєвисновки щодозастосування відповіднихнорм права,викладені впостановах ВерховногоСуду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Керуючись статтями 12, 13, 141, 209, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Заяву Виконуючого обов`язки керівника Краматорської окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Краматорської міської ради, про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність - задовольнити.
Передати безхазяйне нерухоме майно - гідротехнічну споруду (ГТС 14), яка знаходиться за адресою: Донецька область, Краматорський район, Краматорська міська територіальна громада, с. Городещино (балка Тройчата, 48.693319, 37.456786), у комунальну власність Краматорської міської територіальної громади в особі Краматорської міської ради.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано протягом тридцяти днів до Дніпровського апеляційного суду з дня складання повного судового рішення.
Суддя Бойко О.М.