Рішення № 12554757, 19.11.2010, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
19.11.2010
Номер справи
17/197-10
Номер документу
12554757
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" листопада 2010 р. Справа № 17/197-10

За позовом Державної екологічної інспекції в Київській області

до Комунального підприємства „Таращаводоканал”

про стягнення 12 696грн.

           Суддя Горбасенко П.В.

За участю представників:

від позивача Шпак О.І. (дов. № 01265/02-13 від 26.05.2010р.);

від відповідача Хом’як Г.Л. (дов. № 188 від 17.11.2010р.).

Обставини справи:

Державна екологічна інспекція в Київській області (далі - позивач) звернулась з позовом до Комунального підприємства „Таращаводоканал” (далі - відповідач) про стягнення 12 696грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що інспектором Державної екологічної інспекції в Київській області було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Комунальним підприємством „Таращаводоканал” та встановлено, що відповідачем здійснювалося самовільне водокористування без відповідного дозволу за період з 01.01.2010р. до 26.01.2010р. У зв’язку з викладеним, позивач просить суд стягнути з відповідача 12 696грн. збитків, завданих державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.

Ухвалою господарського суду Київської області від 29.10.2010р. (суддя Горбасенко П.В.) порушено провадження у справі № 17/197-10, розгляд справи призначено на 08.11.2010р.

Ухвалою господарського суду Київської області від 08.11.2010р. розгляд справи відкладено на 19.11.2010р.

В судовому засіданні 19.11.2010р. представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, а представник відповідача заперечив проти позову.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, оцінивши їх в сукупності та заслухавши пояснення представників сторін, суд

встановив:

14 липня 2010 року Державною екологічною інспекцією в Київській області було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Комунальним підприємством „Таращаводоканал”.

За результатами перевірки було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 306 від 14.07.2010р. (а.с. 9-10), відповідно до якого встановлено, що Комунальним підприємством „Таращаводоканал” за період з 01.01.2010р. по 26.01.2010р. здійснювалося самовільне водокористування без спеціального дозволу, що суперечить статтям 44, 49, 50 Водного кодексу України, а також ст. 38 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”.

Відповідно до довідки Комунального підприємства „Таращаводоканал” № 15 від 14.07.2010р. (а.с. 12), за період самовільного водокористування з 01.01.2010р. по 26.01.2010р. відповідачем спожито 8 000 м3 води.

26.07.2010р. Державною екологічною інспекцією в Київській області було надіслано на адресу відповідача претензію № 92 від 26.07.2010р. (а.с. 15) з пропозицією добровільно відшкодувати державі збитки, завдані порушенням природоохоронного законодавства у сумі 12 696грн., яка отримана представником останнього –Ткачук 30.07.2010р., що підтверджується відміткою про вручення поштового відправлення (а.с. 17). Відповідач вимоги претензії позивача не виконав, 12696грн. збитків не відшкодував.

14.07.2010р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Київській області - Радченко Г.П. був складений протокол № 001070 від 14.07.2010р. про адміністративне правопорушення (а.с. 14). На підставі розглянутого протоколу державним інспектором винесено постанову № 000964 від 14.07.2010р. про накладення адміністративного стягнення (а.с. 13), в якій притягнуто до відповідальності В.о. директора Комунального підприємства „Таращаводоканал” - Майстренка М.І., яку останнім не оскаржено в адміністративному чи судовому порядку.

Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 14.07.2010р. відповідачем також оскаржено не було, скарги на дії інспектора з охорони навколишнього природного середовища під час перевірки до Державної екологічної інспекції не надходили.

Предметом позову є вимога про стягнення 12696грн.

Державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України; спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій, як це передбачено частинами 2, 3 статті 16 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” (далі –Закон).

Згідно статті 20 Закону до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать: державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки (підпункт б частини 1 статті 20 Закону); подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища; складання протоколів та розгляд справ про адміністративні правопорушення в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів (підпункти з, и частини 1 статті 20 Закону).

Відповідно до пункту 1 Положення „Про Державну екологічну інспекцію в Київській області” (далі –Положення), затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 55 від 19.02.2007р., державна екологічна інспекція в Київській області є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції; інспекція в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на території Київської області.

Інспекція має право обстежувати у встановленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, відтворення та охорону природних ресурсів; перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов’язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до її повноважень; уживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища (підпункти 1, 5, 6, 7, 9 пункту 5 Положення).

Згідно пункту 9 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб (стаття 48 Водного кодексу України).

Відповідно до частин 1, 3 та 6 статті 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу; видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обгрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних; спеціальне водокористування є платним.

Крім того, органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування, встановлюються строки спеціального водокористування (частина 1 статті 50 Водного кодексу України).

Як передбачено частиною 1 та пунктом 6 частини 3 статті 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України; відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.

Відповідно до статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Частиною 1 статті 68 Закону передбачено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів; підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України (пункт “з” частини 2 та частина 4 статті 68 Закону).

В частині 1 статті 69 Закону зафіксовано, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідно до пункту 1.6 роз’яснення президії Вищого господарського суду України “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища” № 02-5/744 від 27.06.2001р., вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника (стаття 1166 Цивільного кодексу України).

Суд встановив, що відповідачем за період з 01.01.2010р. по 27.01.2010р. видобуто без спеціального дозволу 8 000 м3 води, що підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 306 від 14.07.2010р. (а.с. 9-10) та довідкою Комунального підприємства „Таращаводоканал” № 15 від 14.07.2010р. (а.с. 12); сума збитків, заподіяних державі порушенням законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів внаслідок самовільного водокористування без відповідного дозволу Комунальним підприємством „Таращаводоканал” за період з 01.01.2010р. по 27.01.2010р., згідно проведеного на підставі розрахунку позивача перерахунку суду, здійсненого у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди України № 389 від 20.07.2009р. становить 12 696грн.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення 12 696грн. збитків, завданих відповідачем державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, є обґрунтованими, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами і відповідно підлягають задоволенню.

Приписами ч. 3 ст. 49 ГПК України передбачено, що державне мито, від сплати якого позивач звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати державного мита. Аналогічне положення міститься в п. 6.6. Роз’яснення президії Вищого арбітражного суду України „Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України” № 02-5/78 від 04.03.1998р., яким передбачено, що у разі задоволення позову повністю або частково державне мито стягується до державного бюджету України з відповідача, якщо він не звільнений від його сплати.

Оскільки, відповідач не звільнений від сплати державного мита згідно ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито” витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до статей 44, 49 ГПК України, покладаються судом на відповідача.

           Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

          1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Комунального підприємства „Таращаводоканал” (09500, Київська область, Таращанський район, м. Тараща, вул. Червоноармійська, буд. 38; код ЄДРПОУ 32254684) на користь спеціального фонду місцевого бюджету м. Тараща в ГУ ДКУ в Київський області, отримувач: Таращанська міська рада Київської області, по коду бюджетної класифікації 24062100 „Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності” 12 696 (дванадцять тисяч шістсот дев’яносто шість гривень) 00 коп. збитків.

3. Стягнути з Комунального підприємства „Таращаводоканал” (09500, Київська область, Таращанський район, м. Тараща, вул. Червоноармійська, буд. 38; код ЄДРПОУ 32254684) на користь Державного бюджету України 126 (сто двадцять шість гривень) 96 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шість гривень) 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

           Суддя                                                                                 Горбасенко П.В.

Повне рішення складено: 23.11.2010р.