Ухвала суду № 125510472, 28.02.2025, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2025
Номер справи
500/1029/25
Номер документу
125510472
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

Справа №500/1029/25

28 лютого 2025 рокум. ТернопільСуддя Тернопільського окружного адміністративного суду Мартиць О.І., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

24 лютого 2025 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, в якій просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Тернопільській області про анулювання реєстрації платником єдиного податку ФОП ОСОБА_1 шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку з 01 квітня 2017 року,

зобов`язати Головне управління ДПС у Тернопільській області поновити реєстрацію ФОП ОСОБА_1 платником єдиного податку з 01 квітня 2017 року шляхом включення до реєстру платників єдиного податку.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 була зареєстрована як фізична особа-підприємець, про що в Тернопільській міській раді 04.06.2008 отримала свідоцтво про державну реєстрацію номер запису про реєстрацію №26460000000011724. Код основного виду економічної діяльності: 71.12 - Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах.

ОСОБА_1 перебувала на обліку в Головному управлінні ДПС у Тернопільській області як фізична особа-підприємець з 25.09.2008 по 24.05.2022. Обрані системи оподаткування:

- загальна система оподаткування:

· з вересня 2008 року по грудень 2008 року;

· з січня 2010 року по березень 2010 року;

· з жовтня 2013 року по червень 2015 року.

- єдиний податок:

· з січня 2009 року по грудень 2009 року;

· з квітня 2010 року по вересень 2013 року;

· з липня 2015 року по 24 травня 2022 року.

Спрощена система оподаткування застосовувалась відповідно до поданих ОСОБА_1 заяв про застосування спрощеної системи оподаткування, а саме: №26204 від 03.12.2008, №6457 від 11.03.2010, №30570 від 13.12.2010, №8827 від 18.01.2018, №10674 від 22.06.2015.

24.05.2022 ОСОБА_1 , на підставі власного рішення, було внесено відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за №2006460060003011724.

У зв`язку із реєстрацією припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , Головним управлінням ДПС у Тернопільській області було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_1 , щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2017р. по 24.05.2022р., правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011р. по 24.05.2022р., дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками виконання вимог валютного законодавства за період з 01.01.2017р. по 24.05.2022р. За результатами даної перевірки Головним управлінням ДПС у Тернопільській області складено акт від 02.08.2023 за №6152/19-00-24-05/ НОМЕР_1 .

В подальшому, позивач дізналась про факт винесення відповідачем рішення про анулювання реєстрації її платником єдиного податку, оскільки до неї було застосовано штрафні (фінансові) санкції, донараховано суми податків, зборів (обов`язкових платежів) за порушення податкового законодавства. Вказане рішення на адресу позивача не надсилалося.

У зв`язку із цим, 19.09.2024 на адресу відповідача було надіслано адвокатський запит, вих. №588/1, та 08.10.2024 отримано відповідь ГУ ДПС у Тернопільській області від 24.09.2024 за №18675/6/19-00-24-07-06, до якої було додано рішення №17951/6/19-00-24-07-06 від 22.09.2023 про анулювання реєстрації платником єдиного податку ФОП ОСОБА_1 шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку з 01 квітня 2017 року.

Вважає вказане вище рішення №17951/6/19-00-24-07-06 від 22.09.2023, протиправним, незаконним та таким що підлягає скасуванню з підстав невідповідності нормам чинного законодавства, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

У відповідності до вимог пунктів 3, 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 161 КАС України, та містить такі недоліки.

За положеннями частин першої-другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно частини третьої статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Тернопільській області про анулювання реєстрації платником єдиного податку ФОП ОСОБА_1 шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку з 01 квітня 2017 року.

При цьому в позовній заяві вказує, що після складення акту від 02.08.2023 за №6152/19-00-24-05/ НОМЕР_1 позивач дізналась про факт винесення відповідачем рішення про анулювання реєстрації її платником єдиного податку, оскільки до неї було застосовано штрафні (фінансові) санкції, донараховано суми податків, зборів (обов`язкових платежів) за порушення податкового законодавства. Вказане рішення на адресу позивача не надсилалося.

08.10.2024 отримано лист ГУ ДПС у Тернопільській області від 24.09.2024 №18675/6/19-00-24-07-06, до якого було додано рішення №17951/6/19-00-24-07-06 від 22.09.2023 про анулювання реєстрації платником єдиного податку ФОП ОСОБА_1 шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку з 01 квітня 2017 року.

Частиною шостою статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Таким чином, як слідує зі змісту позовної заяви, оскаржуючи рішення Головного управління ДПС у Тернопільській області №17951/6/19-00-24-07-06 від 22.09.2023 про анулювання реєстрації платником єдиного податку ФОП ОСОБА_1 шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку з 01 квітня 2017 року, позивач зобов`язана додати до позову заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску у відповідності до вимог частини шостої статті 161 КАС України.

У разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву. (частини перша-друга статті 123 КАС України)

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам, процесуального законодавства, тому її слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення вказаних недоліків.

Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання (надіслання) до суду заяви про поновлення строку звернення з цим позовом до суду, а також докази поважності причин його пропуску.

З урахуванням зазначеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 256, 293 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання необхідних документів на адресу суду: 46021 м.Тернопіль, вул. Грушевського, 6.

Роз`яснити позивачу, що у разі не усунення зазначених недоліків у встановлений судом строк, відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС позовна заява буде повернута останньому.

Копію ухвали направити позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.

СуддяМартиць О.І.