Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 лютого 2025 року № 320/38907/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Діски А. Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківський області про відмову у перерахунку пенсії №104650013802 від 22 вересня 2023 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2023 року у частині збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (для чоловіків 20 років).
Обґрунтовуючи позов, позивач указав, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Київській області та отримує пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закони №796-XII. 14.09.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII. ГУ ПФУ в Харківській області відмовлено у здійсненні такого перерахунку, покликаючись на відсутність підстав. Позивач вважає, що внаслідок протиправної відмови відповідача в перерахунку пенсії порушено його конституційне право на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позовну заяву Головне управління ПФУ у Київській області, зазначило, що Головним управлінням ПФУ проведено розрахунок стажу відповідно до вимог чинного законодавства.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Харківський області подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що за попереднім розрахунком при врахуванні норм п. 2 ст. 56 Закону № 796, за матеріалами електронної пенсійної справи на дату звернення розмір пенсії зменшується та складатиме 3006,03 грн. Станом на 14.09.2023 розмір пенсії складає 5614,68 грн.
Отже, обов`язковою умовою для застосування ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", є призначення пенсії на умовах ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Враховуючи зазначене вище, призначення пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" є недоцільним, оскільки розмір пенсії є нижчим, ніж розмір пенсії обчислений відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування." Тому проводити перерахунок пенсії з урахуванням ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не доцільно, оскільки розмір пенсії зменшується.
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій наполягав, що позивач має право на перерахунок пенсії за кожний рік стажу роботи понад встановлений мінімальний стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх судкупності, суд зазначає наступне.
Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 4), з 09.05.2023 перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Київській області, отримує пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону № 796-XII.
14.09.2023 позивач звернувся до відповідача з заявою щодо перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII.
Рішенням ГУ ПФУ в Харківській області від 22.09.2023 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії посилаючись на те, що відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991 право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003, тобто за двоскладовою формулою.
За попереднім розрахунком при врахуванні норм п. 2 ст. 56 Закону № 796, за матеріалами електронної пенсійної справи на дату звернення розмір пенсії зменшується та складатиме 3006,03 грн.. Станом на 14.09.2023 р. розмір пенсії складає 5614,68 грн.
Враховуючи вищевикладене вирішено відмовити ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.
Вважаючи протиправним рішення відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії відповідно до частини другої статті 56 Закону № 796-XII, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відносини з приводу призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду врегульовані Законом № 1058-IV.
Статтею 28 Закону № 1058-IV визначено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років - жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення врегульовані Законом № 796-XII.
Відповідно до частини другої статті 56 Закону № 796-XII (у редакції від 28.06.2017) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85% заробітку.
Позивач вважає, що має право на цю надбавку.
Предметом спору у цій справі є перерахунок пенсії позивача відповідно до частини другої статті 56 Закону № 796-ХІІ зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років.
Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій від 03.10.2017 № 2148-VIII (далі також - Закон № 2148-VIII) до частини другої статті 56 Закону № 796-ХІІ внесено зміни, згідно з якими право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону № 1058-IV.
Відповідно до частини другої статті 27 Закону № 1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Отже правове регулювання спірних правовідносин змінилось і у зв`язку зі змінами Закон №796-ХІІ пов`язує збільшення пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений частиною другою статті 56 цього Закону, з призначенням пенсії на умовах, визначених частиною другою статті 27 Закону №1058-IV.
Відповідно до статті 71 Закону № 796-ХІІ дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 14.02.2012 у справі Аррас та інші проти Італії зазначено, що законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому.
Верховний Суд у постанові від 06.09.2023 у справі № 300/2091/21 дійшов таких висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах: «…умовою призначення надбавки за понаднормативний стаж є призначення пенсії на умовах ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Позивач, щодо якого не дотримано цієї умови, не має права на отримання надбавки за понаднормативний стаж».
Вказана правова позиція полягає у тому, що станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії діяло положення частини другої статті 56 Закону № 796-ХІ в редакції після внесення змін Законом №2148-VIII від 03.10.2017.
На цей час Законом № 2148-VIII від 03.10.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» до частини 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ було внесено зміни, згідно з якими право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Ці норми є такими, що розповсюджуються на правовідносини, які виникли або тривали на час набрання ними чинності.
Зважаючи на те, що надбавки за понаднормативний стаж відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону 2148-VIII позивач не мав, питання щодо її призначення повинно було вирішуватися за законодавством, що діяло на час подання заяви, тобто 14.09.2023. Тобто на підставі ч. 2 ст. 56 Закону 2148-VIII з урахуванням змін, внесених Законом № 2148-VIII від 03.10.2017.
Відповідно до цієї правової норми у редакції, що діяла на час її реалізації, умовою призначення надбавки за понаднормативний стаж є призначення пенсії на умовах ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Позивач, щодо якого не дотримано цієї умови, не має права на отримання надбавки за понаднормативний стаж.
При цьому, позивач, звертаючись до відповідача з заявою, просив провести перерахунок пенсії позивача відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону № 796-ХІ без застосування двоскладової формули, передбаченої частиною другою статті 27 Закону №1058-IV, що не передбачено чинним законодавством України.
При цьому, суд вважає необґрунтованими посилання позивача у позовній заяві на постанови Верховного Суду, оскільки у них зроблено висновки щодо правовідносин, які мали місце до внесення змін у Закон № 796-ХІ Законом № 2148-VIII від 03.10.2017.
Судом враховується, що Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду в постанові від 25 червня 2024 року у справі №300/3435/21 виснувала, що оскільки пенсія за віком призначена позивачу до внесення змін до пункту 2 статі 56 Закону №796-XII, то в силу вимог статті 58 Конституції України такі зміни не позбавляють позивача права на пенсію в повному розмірі із доплатою за понаднормовий стаж, оскільки таке право він набув значно раніше, ніж набрав чинності Закон №2148-VIII, яким було внесено зміни до пункту 2 статі 56 Закону №796-XII.
Водночас, у цій справі мають місце правовідносини, які виникли у 2023 році.
Таким чином, провівши попередній розрахунок пенсії позивача за заявою позивача від 14.09.2023 відповідач правомірно враховував вимоги ч. 2 ст. 27 Закону №1058-IV. Проте, за результатами такого розрахунку розмір пенсії позивача зменшився, у зв`язку з чим відповідач правомірно відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням частини другої статті 56 Закону № 796-ХІІ.
Суд зазначає, що застосування відповідачем нових правил виплати надбавки за понаднормативний стаж залежно від призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону №1058-IV, запроваджених у зв`язку із внесенням до цієї норми змін Законом №2148-VIII, не свідчить про звуження змісту та обсягу існуючих прав позивача, оскільки позивачу призначено пенсію у 2023 році.
За таких обставин, відмова ГУ ПФУ в Харківській області в перерахунку пенсії позивача з урахуванням частини другої статті 56 Закону № 796-ХІІ з підстав, викладених в рішенні від 22.09.2023, є правомірним.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб`єкт владних повноважень в ході розгляду справи довів правомірність свого рішення в спірних правовідносинах.
З урахуванням викладеного, з огляду на правове регулювання спірних правовідносин, зміст заявлених позовних вимог, суд зазначає про відсутність підстав для висновку щодо протиправної відмови відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивачу відповідно до частини другої статті 56 Закону № 796-XII із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 20 років. У зв`язку з чим позов задоволенню не підлягає.
У зв`язку з відмовою позивачу в задоволенні позовних вимог питання щодо розподілу судових витрат у даній справі щодо судового збору не вирішується.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківський області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Діска А.Б.