Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/10990/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях (код ЄДРПОУ 43015722, місце знаходження: 65048, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 15) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 44069166 місце знаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, місце знаходження: 04053, м. Київ, вул. Львівська площа, 8) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду 09 квітня 2024 року (документ сформований через систему Електронний суд 08.04.2024 року) надійшла позовна заява Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях до Головного управління ДПС в Одеській області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Державної податкової служби України, в якому представник просить:
Визнати протиправними та скасувати Податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 08.12.2023 №32463/15-32-07- 08 форма «ПС» про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 1360 гривень (340 грн.х 4).
Визнати протиправними та скасувати Податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 08.12.2023 №32467/15-32-07- 08 форма «Р», яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток на 436 995 гривень, з яких на 349 596 гривень за основним платежем та на 87 399 гривень за штрафними санкціями.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (65044,м.Одеса, вул.Семінарська,5 код ЄДРПОУ 43142370) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях (Банк: ДКСУ м. Київ, р/рUA378201720343110001000163735, МФО 820172) витрати по сплаті судового збору.
Ухвалою від 29 квітня 2024 року після усунення недоліків у позовній заяві, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження, розпочато підготовче провадження та призначено підготовче засідання.
На обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що Головним управлінням ДПС в Одеській області була проведена документальна позапланова виїзна перевірка Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 роки та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 роки, за результатами якої був складено Акт №31007/15-32-07-08-21 від 09.11.2023 року.
Зазначеною перевіркою встановлено порушення Регіональним відділенням: п.46.2,ст.46,п.49.1.,п.49.2,п.49.18.3,п.49.18 ст. 49 Податкового кодексу України та отримане податкове повідомлення-рішення від 08.12.2023 року №32463/15-32-07-08 форма «ПС» про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 1360 гривень (340 грн.х 4).
Рішенням про результати розгляду скарги від 28.02.2024 року №2990/5/99-00- 06-03-01-05 було залишено без змін ППР ГУ ДПС в Одеській області від 08.12.2023 року №32463/15-32-07-08, а скаргу Регіонального відділення - без змін.
Також в ході вказаної перевірки було встановлено порушення Регіональним відділенням:п.п.133.4.1,п.п.133.4.2,п.п.133.4.3,п.133.4,ст.133 Податкового кодексу України та було прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.12.2023 року №32467/15-32-07-08 форма «Р», яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток на 436 995 гривень, з яких на 349 596 гривень за основним платежем та на 87 399 гривень за штрафними санкціями.
Рішенням про результати розгляду скарги від 26.02.2024 року №2937/5/99-00- 06-01-02-05 було залишено без змін ППР ГУ ДПС в Одеській області від 08.12.2023 №32467/15-32-07-08, а скаргу Регіонального відділення - без змін.
Щодо оскаржуваного податкового повідомлення рішення від 08.12.2023 року №32467/15-32-07-08, у позовній заяві представник позивача зазначає, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях є неприбутковою організацією, тому не є платником податку на прибуток.
Відповідно по Податкового кодексу України (далі, - ПКУ) не є платниками податку на прибуток неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених пунктом 133.4 ПКУ та згідно з п. 133.4.7. ПКУ, для неприбуткових організацій, які відповідають вимогам цього пункту та внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, встановлюється річний податковий (звітний) період, крім випадків, передбачених підпунктом 133.4,3 цього пункту.
Представник позивача звертає увагу, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про Фонд державного майна України» Фонд є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об`єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об`єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.
Відповідно до Положення про регіональне відділення Фонду державного майна, затвердженого Наказом Фонду державного майна України 15.05.2012 № 678, Регіональне відділення Фонду державного майна України (далі - регіональне відділення) утворюється в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і є територіальним органом Фонду державного майна України (далі - Фонд), що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, оцінки, використання та відчуження державного майна, управління об`єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об`єктів державної власності, що належать до сфери його управління.
Регіональні відділення підпорядковуються Фонду. Фонд, регіональні відділення та представництва становлять єдину систему державних органів. Регіональне відділення утримується за рахунок коштів Державного бюджету України. Регіональні відділення діють на підставі положень, які затверджуються Головою Фонду.
Неприбутковими установами і організаціями є органи державної влади України, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів.
Таким чином, представник позивача зазначає, що Регіональне відділення є органом державної влади України, яке утримується за рахунок коштів Державного бюджету України, є неприбутковою організацією, а отже вищевказане порушення, яке зазначене в податковому повідомленні-рішенні від 08.12.2023 року №32467/15-32-07-08 є незаконним та необґрунтованим.
Також представник позивача вважає, що документальну позапланову виїзну перевірку відносно Регіонального відділення ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях контролюючим органом призначено та проведено з порушенням вимог Податкового кодексу України, у зв`язку з чим, наслідки такої перевірки є протиправними та не законними.
Представник позивача зазначає, що наказ про проведення перевірки було отримано 13.10.2023 року, тобто саме в день проведення перевірки.
Згідно з пункту 78.4. ПКУ, право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків (крім перевірок, передбачених підпунктом 78.1.22 пункту 78.1 цієї статті) надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Першим днем проведення перевірки є 13.10.2023, наказ було вручено не до початку проведення перевірки, а безпосередньо під час проведення перевірки.
Таким чином, на думку представника позивача, Регіональне відділення не було повідомлено належним чином про проведення перевірки, а призначення та проведення перевірки контролюючим органом здійснено з порушенням п.п.78.1.7 п. 78.1 ст.78 Податкового кодексу України та п. 78.4. Податкового кодексу України.
Також представник позивача звертає увагу, що незалежно на те, що була призначена виїзна перевірка, протягом 2 днів перевірки жоден із представників ГУ ДПС в Одеській області не був присутній на перевірці за адресою Регіонального відділення. Тобто, перевірку позивача було проведено не за його місцезнаходженням, що не відповідає вимогам абз. 5 п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України.
Також представник позивача зазначає, що при розгляді матеріалів перевірки контролюючим органом досліджуються всі наявні фактичні дані, що стосуються предмета розгляду, у тому числі документи, надані платником податків або витребувані у нього, письмові та усні пояснення платника податку, інші фактичні дані, що наявні або доступні контролюючому органу.
Із наявних фактичних даних до Акту додані довідка про загальну інформацію щодо платника податків (додаток 2), зведені дані, накази контролюючого органу щодо проведення перевірки, а також запити ГУ ДФС та відповіді Регіонального відділення на вказані запити.
Із вказаних запитів вбачається перелік інформації та документів, які запитували представники контролюючого органу, натомість в акті перевірки така інформація не відображена. Наприклад дані, щодо списання коштів по бензину не відповідають дійсності (ст.47-52 акту), оскільки в акті не відображені фактичні документи на підставі яких ДПС встановила порушення, чеки по бензинам не запитувались, інформація про те, які самі чеки надавались в акті не зазначається. Вказані помилкові висновки зроблені в т.ч. через неналежне повідомлення Регіонального відділення про проведення перевірки.
На думку представника позивача, дане унеможливлює під час розгляду комісії ГУ ДПС, заперечень, зробити посилання на документи та інші фактичні дані, що підтверджують обставини, як то передбачено пунктом 86.7.4. ПКУ.
Враховуючи наведене, представник позивача вважає, що документальну позапланову виїзну перевірку відносно Регіонального відділення ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях контролюючим органом призначено та проведено з порушенням вимог Податкового кодексу України, у зв`язку з чим, наслідки такої перевірки є протиправними та не законними.
До суду 14 травня 2024 року від представника позивача надійшла заява про зміну предмету позову, в який просить: змінити предмет адміністративного позову Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях по справі №420/10990/24, виклавши його у наступній редакції:
Визнати протиправними та скасувати Податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 08.12.2023 №32463/15-32-07-08 форма «ПС» про астосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 1360 гривень (340 грн. х 4).
Визнати протиправними та скасувати Податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 04.03.2024 року №8280/15-32-07-08-24, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем П-к на прибуток підприємств і рганізацій, що перебувають у державній власності на 381 892.00 гривень.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (65044,м.Одеса, вул.Семінарська, 5 код СДРПОУ 43142370) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях витрати по сплаті судового збору.
На обґрунтування заяви про зміну предмету позову позивач зазначила, що рішенням про результати розгляду скарги від 26.02.2024 року №2937/5/99-00-06-01-02-05 було скасовано податкове повідомлення рішення ГУ ДПС в Одеській області від 08.12.2023 №32467/15-32-07-08 в частині застосованої штрафної санкції у сумі 55103 грн, в іншій частині залишено без змін.
На підставі цього Головним управлінням ДПС в одеській області було винесено нове податкове повідомлення рішення від 04.03.2024 року №8280/15-32-07-08-24, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем П-к на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності на 381 892.00 гривень.
При цьому зазначено, що підстави позову залишаються незмінними.
Ухвалою, що занесено до протоколу підготовчого засідання від 19.06.2024 року прийнято до провадження заяву про зміну предмету позову.
До суду 14 травня 2024 року від Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача позовні вимоги не визнає та просить відмовити, посилаючись на те, що перевіркою встановлено порушення п п.133.4.1, п.п.133.4.2, п.п.133.4.3 п.133.4 ст.133 ПК України, що призвело до заниження податку на прибуток, на загальну суму 349596 грн., у т.ч.:2019 рік - 31782 грн.;2020 рік - 28546 грн.;2021 рік - 191865 грн.;2022 рік - 97403 грн.
Так, представник відповідача зазначає, що за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 роки РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях задекларовано доходи неприбуткової організації у сумі 77 084 542 гривень.
Перевіркою повноти визначення задекларованих РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях показників урядку 1 Звіту «Доходи неприбуткової організації (сума рядків 1.1 - 1.11)» за період з 23.05.2019 по 12.10.2023, встановлено їх заниження на загальну суму 499 605 грн (дані наведено у додатку до акту перевірки).Ліквідаційний звіт про використання коштів неприбуткових установ та організацій за 2023 рік РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях не подавався, по теперішній час триває фінансування бюджетної установи.В акті перевірки наведена структура доходів неприбуткової організації РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях відповідно до поданих звітів (детально наведено в акті перевірки).
Суми доходів неприбуткової організації, задекларованих в звітах за 2019, 2020, 2021,2022 роки заповнені некоректно, без розбивки доходів по рядкам звітута не відповідають кошторисам, даним казначейських/банківських рахунків, первинним документам - наданим до перевірки.
Представник відповідача звертає увагу, що РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях є територіальним органом Фонду Державного Майна України, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, оцінки, використання та відчуження державного майна, управління об`єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об`єктів державної власності, що належать до сфери його управління.
Рядок 1.3 звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 «доходи, одержані бюджетною установою (організацією), що зараховані на рахунки спеціального фонду цієї установи (організації) згідно із затвердженим у встановленому порядку кошторисом», за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 роки у сумі 0 грн, питома вага якого в загальному обсязі доходу складає - 0%.
Проведеною перевіркою відображеного показника за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 року у сумі 0 грн, на підставі документів наведених у додатку №4 до акту перевірки, встановлено, що суми в звітах по рядку 1.3 - не відповідають кошторисам, даним банківських рахунків, первинним документам.
Проведеною перевіркою відображеного показника за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 року у сумі 0 грн, на підставі документів наведених у додатку №4 до акту перевірки, встановлено, що протягом перевіряємого періоду РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях отримувало кошти від оренди та відшкодування земельного податку згідно складених договорів з орендарями власних приміщень у Миколаївській області.
На казначейський рахунок підприємства, на виконання умов даних договорів, надійшла протягом 2019-2022 років сума 173 192 грн, яка не була відображена у звітіпро використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за періоди 2019-2022 роки.
Вищевказане призвело до заниження показника Рядку 1.3 на суму 173 192 грн, т.ч. по періодам:рік - 34 620 грн (заниження);рік - 50 620 грн (заниження);рік - 71 435 грн (заниження);рік - 16 517 грн. (заниження).
Рядок 1.5 звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 «вартість активів (коштів або майна), вартість товарів (робіт, послуг), отриманих для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначенихустановчими документами,та/абодля здійсненнянеприбуткової (добродійної) діяльності,передбаченої законом для релігійнихорганізацій», за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 у сумі 0 грн, питома вага якого в загальному обсязі доходу складає - 0%.
Проведеною перевіркоювідображеногопоказника заперіодз23.05.2019 по12.10.2023 року у сумі 0 грн, на підставі документів наведених у додатку №4 до акту перевірки, встановлено, що суми в звітах по рядку 1.5 - не відповідають кошторисам, даним банківських рахунків, первинним документам.
Проведеною перевіркоювідображеногопоказника заперіодз 23.05.2019 по 12.10.2023 рок усумі 0 грн, на підставі документів наведених у додатку №4 до акту перевірки, встановлено, що протягом перевіряємого періоду РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях отримувало коштивід Фонду державного майна України на проведення заходів пов`язаних з приватизацією державного майна на території Одеської та Миколаївській області.
На казначейський рахунок підприємства, на виконання даних програм, надійшла протягом 2019-2022 років сума 1 491 345 грн, яка не була відображена у рядку 1.5 Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за періоди 2019-2022 роки.
Вищевказане призвело до заниження показника Рядку 1.5 на суму 1 491 345 грн, т.ч. по періодам:рік - 289 324 грн (заниження);рік - 249 430 грн (заниження);рік - 952 591 грн (заниження);рік - 0 гривень.
Також за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях задекларовано видатки неприбуткової організації у сумі 76 184 801 гривень.
Перевіркою повноти визначення показника видатків неприбуткової організації за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 роки встановлено їх завищення на загальну суму542 852 грн, у т.ч.:рік - 8 470 грн, за 2022 рік - 508 033 гривень.
Під час проведення перевірки встановлено, що бухгалтерський облік на підприємстві за період 2019 - 2023 роки відсутній, перевірка проводилась по наявним первинним документам, випискам банку.
РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях за перевіряємий період проводило списання бензину автомобільного А-95 по власному легковому транспортному засобу MitsubishiLancer1499 (державний номер НОМЕР_1 ) згідно відомостей обліку ПММ та подорожних листів легкового автомобіля.
Перевіркою встановлено, що сума видатків (витрат) на відшкодування комунальних послуг, через невірне застосування коефіцієнту розподілу витрат 24/100 замість 9/100 у розмірі 481 753,6 грн ввійшла до складу витрат Рядку 2.1 Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за 2022 рік.
В ході перевірки досліджено, що за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 з рахунків бюджетного (цільового) фінансування витрачено суму 75 641 949 грн, а саме: за 2019 рік - 16 562 882 грн, за 2020 рік - 20 464 277 грн, за 2021 рік - 20 455 807 грн, за 2022 рік - 18 158 983 грн, інше не підтверджено даними банківських рахунків, первинними документами (бухгалтерський облік на підприємстві відсутній).
Таким чином, представник відповідача звертає увагу, що підтвердити витрати рядку 2.1 звіту «Сума видатків (витрат) бюджетної установи (організації) за загальним фондом відповідно до затверджених в установленому порядку кошторисів» за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 не вбачалося можливим.
Отже, РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях на порушення вимог пп. пп. 133.4.2, пп. 133.4.3 п. 133.4 ст. 133 ПК України, під час перевірки відображеного показника по рядку 2 Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації «Видатки (витрати) неприбуткової організації (сума рядків 2.1 - 2.6)» за період з 23.05.2019 по 12.10.2023, встановлено його заниження на загальну суму 542 852 гривень.
Також, представник відповідача зазначив, що за період з 23.05.2019 по 12.10.2023, РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях задекларовано по рядку 3 Звіту про використання доходів (прибутків) неприбутковоїорганізації «Сума операції (операцій) нецільового використання активів (сума рядків 3.1 -3.2)»у сумі 0 гривень.
Перевіркою повноти визначення показника сума коштів, витрачених не за цільовим призначенням за період з 23.05.2019 по 12.10.2023, на підставі порушення вимог пп. пп. 133.4.2, пп. 133.4.3 п. 133.4 ст. 133 ПК України, встановлено заниження даного показника на загальну суму 1 942 198 грн, у т.ч.: за 2019 рік - 176564 грн, за 2020 рік - 158587 грн, за 2021 рік - 1065919 грн, за 2022 рік - 541128 гривень.
Перевіркою відображених у рядку 3 «Сума коштів, витрачених не за цільовим призначенням показників за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 встановлено, що РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях задекларована сума операції (операцій) нецільового використання активів у сумі 0 гривень.
Перевіркою повноти визначення показників відображених по рядку 3 Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації «Сума операції (операцій) нецільового використання активів (сума рядків 3.1 - 3.2)» за період з 23.05.2019 по 12.10.2023, на підставі порушень вимог пп. 133.4.1, пп. 133.4.2, пп. 133.4.3 п. 133.4 ст. 133 ПК України, встановлена сума операцій нецільового використання активів у сумі 1 942 198 грн, у т.ч.: за 2019 рік - 176564 грн, за 2020 рік - 158587 грн, за 2021 рік - 1065919 грн, за 2022 рік - 541128 гривень.
За період з 23.05.2019 по 12.10.2023 роки РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях задекларовано податкове зобов`язання з податку на прибуток підприємств у сумі 0 гривень.
Перевіркою повноти визначення податкового зобов`язання з податку на прибуток підприємств за період з 23.05.2019 по 12.10.2023, на підставі порушень вимог пп. пп. 133.4.2, пп. 133.4.3 п. 133.4 ст. 133 ПК України, встановлено заниження податку на прибуток, на загальну суму 349 596 грн, у т.ч.: за 2019 рік - 31782 грн, за 2020 рік - 28546 грн, за 2021 рік - 191865 грн, за 2022 рік - 97403 гривень.
З наведених підстав представник відповідача вважає, що Головним управлінням ДПС в Одеській області правомірно прийнято оскаржуване податкове повідомлення рішення.
Щодо доводів представника позивача про порушення процедури проведення перевірки, представник відповідача зазначає, що особливістю позапланової перевірки, зокрема, є відсутність попереднього повідомлення про здійснення щодо платника податків заходу податкового контролю, однак право на проведення такої перевірки надається лише у випадку, коли платнику податків до початку проведення перевірки вручено копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Представник відповідача звертає увагу, що копію наказу від 26.09.2023 року №7728-п вручено та пред`явлені направлення від 11.10.2023№№16113/15-32-07-08, №16115/15-32-07-08, №16116/15-32-07-08, №16117/15-32-07-08 під розписку голові комісії з реорганізації РВ ФДМУ ПО ОДЕСЬКІЙ ТА МИКОЛАЇВСЬКІЙ ОБЛАСТЯХ - Лисюк Вікторії Валеріївні 13.10.2023 року, тобто до початку проведення перевірки.
Щодо місця проведення перевірки представник відповідача зазначає, що жодним нормативно-правовим актом не передбачений обов`язок, що представники контролюючого органу мають проводити виїзну позапланову перевірку протягом кожного дня, тому це не є процедурним порушенням.
До суду 04 липня 2024 року від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої представник позивача наполягає на задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 31 липня 2024 року у справі за позовною заявою Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях до Головного управління ДПС в Одеській області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,- замінено відповідача - Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) на його правонаступника- Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУВП44069166, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5), як відокремленого підрозділу ДПС. Розгляд справи розпочато спочатку.
Ухвалою, що занесено до протоколу підготовчого засідання від 31 липня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
До суду 12 грудня 2024 року від відповідача надійшли додаткові пояснення у справі, відповідно до яких представник відповідача наполягав на відмові у задоволенні позову.
Ухвалою від 28 січня 2025 року заяву представника позивача про залишення позовної вимоги без розгляду, - задоволено.
Позовну заяву Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях (код ЄДРПОУ 43015722, місце знаходження: 65048, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 15) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 44069166 місце знаходження: 65044, м. Одеса, вул.. Семінарська, 5) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, місце знаходження: 04053, м. Київ, вул. Львівська площа, 8) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, в частині позовної вимоги: визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 08.12.2023 №32463/15-32-07-08 форма «ПС» про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 1360 гривень, - залишено без розгляду.
В решті позовних вимог, продовжено розгляд справи.
На судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити, посилаючись на доводи, викладені у позовній заяві та у вступному слові.
Представник відповідача на судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на доводи викладені у відзиві на позовну заяві та у вступному слові.
Ухвалою, що занесено до протоколу судового засідання від 28 січня 2025 року продовжено розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань суд встановив, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях, організаційно-правова форма орган державної влади, перебуває в стані припинення, 12.07.2023 року № запису 1005561270022070262, внесення рішення засновників юридичної особи або уповноваженого органу щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації (а.с. 24,т.1).
Матеріалами справи підтверджено, що на підставі направлень виданих Головним управлінням ДПС в Одеській області від 11.10.2023 №16113/15-32-07-08, від 11.10.2023 №16115/15-32-07-08, від 11.10.2023 №16116/15-32-07-08, від 11.10.2023 №16117/15-32-07-08 (а.с. 27,29,30,34 т.2), та згідно із п. п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78, п. п. 69.2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-УІ (із змінами), на підставі наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 26.09.2023 року №7728-п «Про проведення позапланової виїзної перевірки РЕГІОНАЛЬНОГО ВІДДІЛЕННЯ ФОНДУ ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ ПО ОДЕСЬКІЙ ТА МИКОЛАЇВСЬКІЙ ОБЛАСТЯХ», буда проведена документальна позапланова виїзна перевірка РЕГІОНАЛЬНОГО ВІДДІЛЕННЯ ФОНДУ ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ ПО ОДЕСЬКІЙ ТА МИКОЛАЇВСЬКІЙ ОБЛАСТЯХ код за ЄДРПОУ 43015722 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 роки та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 роки, відповідно до затвердженого плану перевірки, наведеного у додатку 1 до Акту перевірки.
Копію наказу від 26.09.2023 року №7728-п було вручено та пред`явлені направлення на проведення перевірки під розписку голові комісії з реорганізації РВ ФДМУ ПО ОДЕСЬКІЙ ТА МИКОЛАЇВСЬКІЙ ОБЛАСТЯХ - Лисюк Вікторії Валеріївні, 13.10.2023 року.
Суд встановив, що за результатами проведеної перевірки було складено Акт від 09.11.2023 № 31077/15-32-07-08-21 (а.с. 25-107,т.1), відповідно до висновків якого перевіркою встановлені ряд порушень вимог податкового законодавства,зокрема: п п.133.4.1, п.п.133.4.2, п.п.133.4.3 п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ (зі змінами та доповненнями) занижено податок на прибуток, на загальну суму 349596 грн., у т.ч.: 2019 рік - 31782 грн.; 2020 рік - 28546 грн.; 2021 рік - 191865 грн.; 2022 рік - 97403 грн.
У описовій частині акту зазначено, що РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях внесено до Реєстру неприбуткових установ та організацій: дата включення до Реєстру, починаючи з якої визначається строк безперервної реєстрації неприбуткової організації: 07.06.2019 року. Назва ознаки неприбутковості: бюджетні установи.
За період з 07.06.2019 року по дату реєстрації акту перевірки актом перевірки зафіксовано, що за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 роки РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях задекларовано доходи неприбуткової організації у сумі 77 084 542 гривень.
Перевіркою повноти визначення задекларованих РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях показників у рядку 1 Звіту «Доходи неприбуткової організації (сума рядків 1.1 - 1.11)» за період з 23.05.2019 по 12.10.2023, встановлено їх заниження на загальну суму 499 605 грн.
Ліквідаційний звіт про використання коштів неприбуткових установ та організацій за 2023 рік РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях не подавався, по теперішній час триває фінансування бюджетної установи.
В акті перевірки наведена структура доходів неприбуткової організації РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях відповідно до поданих звітів.
У акті перевірки зазначено, що суми доходів неприбуткової організації, задекларованих в звітах за 2019, 2020, 2021,2022 роки заповнені некоректно, без розбивки доходів по рядкам звіту та не відповідають кошторисам, даним казначейських/банківських рахунків, первинним документам - наданим до перевірки.
Рядок 1.3 звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 «доходи, одержані бюджетною установою (організацією), що зараховані на рахунки спеціального фонду цієї установи (організації) згідно із затвердженим у встановленому порядку кошторисом», за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 роки у сумі 0 грн, питома вага якого в загальному обсязі доходу складає - 0%.
Проведеною перевіркою відображеного показника за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 року у сумі 0 грн, на підставі документів наведених у додатку №4 до акту перевірки, встановлено, що суми в звітах по рядку 1.3 - не відповідають кошторисам, даним банківських рахунків, первинним документам.
Проведеною перевіркою відображеного показника за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 року у сумі 0 грн, на підставі документів наведених у додатку №4 до акту перевірки, встановлено, що протягом перевіряємого періоду РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях отримувало кошти від оренди та відшкодування земельного податку згідно складених договорів з орендарями власних приміщень у Миколаївській області.
На казначейський рахунок підприємства, на виконання умов даних договорів, надійшла протягом 2019-2022 років сума 173 192 грн, яка не була відображена у звіті про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за періоди 2019-2022 роки.
Вищевказане призвело до заниження показника Рядку 1.3 на суму 173 192 грн, т.ч. по періодам: рік - 34 620 грн (заниження); рік - 50 620 грн (заниження); рік - 71 435 грн (заниження); рік - 16 517 грн. (заниження).
Рядок 1.5 звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 «вартість активів (коштів або майна), вартість товарів (робіт, послуг), отриманих для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначенихустановчими документами,та/абодля здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності,передбаченої законом для релігійних організацій», за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 у сумі 0 грн, питома вага якого в загальному обсязі доходу складає - 0%.
Проведеною перевіркою відображеного показника за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 року у сумі 0 грн, на підставі документів наведених у додатку №4 до акту перевірки, встановлено, що суми в звітах по рядку 1.5 - не відповідають кошторисам, даним банківських рахунків, первинним документам.
Проведеною перевіркою відображеного показника за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 рок у сумі 0 грн, на підставі документів наведених у додатку №4 до акту перевірки, встановлено, що протягом перевіряємого періоду РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях отримувало кошти від Фонду державного майна України на проведення заходів пов`язаних з приватизацією державного майна на території Одеської та Миколаївській області.
На казначейський рахунок підприємства, на виконання даних програм, надійшла протягом 2019-2022 років сума 1 491 345 грн, яка не була відображена у рядку 1.5 Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за періоди 2019-2022 роки.
Вищевказане призвело до заниження показника Рядку 1.5 на суму 1 491 345 грн, т.ч. по періодам: рік - 289 324 грн (заниження); рік - 249 430 грн (заниження); рік - 952 591 грн (заниження); рік - 0 гривень.
Також за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях задекларовано видатки неприбуткової організації у сумі 76 184 801 гривень.
Перевіркою повноти визначення показника видатків неприбуткової організації за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 роки встановлено їх завищення на загальну суму 542 852 грн, у т.ч.: рік - 8 470 грн, за 2022 рік - 508 033 гривень.
Під час проведення перевірки встановлено, що бухгалтерський облік на підприємстві за період 2019 - 2023 роки відсутній, перевірка проводилась по наявним первинним документам, випискам банку.
РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях за перевіряємий період проводило списання бензину автомобільного А-95 по власному легковому транспортному засобу MitsubishiLancer1499 (державний номер НОМЕР_1 ) згідно відомостей обліку ПММ та подорожних листів легкового автомобіля.
Перевіркою встановлено, що сума видатків (витрат) на відшкодування комунальних послуг, через невірне застосування коефіцієнту розподілу витрат 24/100 замість 9/100 у розмірі 481 753,6 грн ввійшла до складу витрат Рядку 2.1 Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за 2022 рік.
В ході перевірки досліджено, що за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 з рахунків бюджетного (цільового) фінансування витрачено суму 75 641 949 грн, а саме: за 2019 рік - 16 562 882 грн, за 2020 рік - 20 464 277 грн, за 2021 рік - 20 455 807 грн, за 2022 рік - 18 158 983 грн, інше не підтверджено даними банківських рахунків, первинними документами (бухгалтерський облік на підприємстві відсутній).
Підтвердити витрати рядку 2.1 звіту «Сума видатків (витрат) бюджетної установи (організації) за загальним фондом відповідно до затверджених в установленому порядку кошторисів» за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 не вбачалося можливим.
Під час перевірки відображеного показника по рядку 2 Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації «Видатки (витрати) неприбуткової організації (сума рядків 2.1 - 2.6)» за період з 23.05.2019 по 12.10.2023, встановлено його заниження на загальну суму 542 852 гривень.
Також, за період з 23.05.2019 по 12.10.2023, РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях задекларовано по рядку 3 Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації «Сума операції (операцій) нецільового використання активів (сума рядків 3.1 -3.2)» у сумі 0 гривень.
Перевіркою повноти визначення показника сума коштів, витрачених не за цільовим призначенням за період з 23.05.2019 по 12.10.2023, на підставі порушення вимог пп. пп. 133.4.2, пп. 133.4.3 п. 133.4 ст. 133 ПК України, встановлено заниження даного показника на загальну суму 1 942 198 грн, у т.ч.: за 2019 рік - 176564 грн, за 2020 рік - 158587 грн, за 2021 рік - 1065919 грн, за 2022 рік - 541128 гривень.
Перевіркою відображених у рядку 3 «Сума коштів, витрачених не за цільовим призначенням показників за період з 23.05.2019 по 12.10.2023 встановлено, що РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях задекларована сума операції (операцій) нецільового використання активів у сумі 0 гривень.
Перевіркою повноти визначення показників відображених по рядку 3 Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації «Сума операції (операцій) нецільового використання активів (сума рядків 3.1 - 3.2)» за період з 23.05.2019 по 12.10.2023, на підставі порушень вимог пп. 133.4.1, пп. 133.4.2, пп. 133.4.3 п. 133.4 ст. 133 ПК України, встановлена сума операцій нецільового використання активів у сумі 1 942 198 грн, у т.ч.: за 2019 рік - 176564 грн, за 2020 рік - 158587 грн, за 2021 рік - 1065919 грн, за 2022 рік - 541128 гривень.
За період з 23.05.2019 по 12.10.2023 роки РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях задекларовано податкове зобов`язання з податку на прибуток підприємств у сумі 0 гривень.
Перевіркою повноти визначення податкового зобов`язання з податку на прибуток підприємств за період з 23.05.2019 по 12.10.2023, на підставі порушень вимог пп. пп. 133.4.2, пп. 133.4.3 п. 133.4 ст. 133 ПК України, встановлено заниження податку на прибуток, на загальну суму 349 596 грн, у т.ч.: за 2019 рік - 31782 грн, за 2020 рік - 28546 грн, за 2021 рік - 191865 грн, за 2022 рік - 97403 гривень.
Суд встановив, що позивач подавав заперечення на акт перевірки, але листом від 04.12.2023 року № 17582/КПР/15-32-07-08-06 «Про результати розгляду заперечень до акту перевірки» Головне управління ДПС в Одеській області повідомило, що акт залишено без змін, з заперечення без задоволення (а.с.108-133,т.1).
На підставі акту перевірки Головним управлінням ДПС в Одеській області було прийнято податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 08.12.2023 №32467/15-32-07-08 форма «Р», яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток на 436 995 гривень, з яких на 349 596 гривень за основним платежем та на 87 399 гривень за штрафними санкціями (а.с. 137,т.1).
Рішенням ДПС України про результати розгляду скарги від 26.02.2024 року №2937/5/99-00-06-01-02-05 було скасовано податкове повідомлення рішення ГУ ДПС в Одеській області від 08.12.2023 №32467/15-32-07-08 в частині застосованої штрафної санкції у сумі 55103 грн, в іншій частині залишено без змін (а.с. 138-144,т.1).
На підставі цього Головним управлінням ДПС в Одеській області було прийнято нове податкове повідомлення рішення від 04.03.2024 року №8280/15-32-07-08-24, яким
збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на прибуток підприємств і
організацій, що перебувають у державній власності на 381 892.00 гривень (а.с. 209,т.1).
Проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги не належать задоволенню, з таких підстав.
Згідно з п. 75.1 ст. 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка. (п.п.75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України).
Відповідно до пп. 78.1.7. п. 78.1. ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав:розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Суд встановив, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань суд встановив, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях, організаційно-правова форма орган державної влади, перебуває в стані припинення, 12.07.2023 року № запису 1005561270022070262, внесення рішення засновників юридичної особи або уповноваженого органу щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації (а.с. 24,т.1).
З наведених підстав, суд доходить висновку, що Головним управлінням ДПС в Одеській області на законних підставах призначено документальну позапланову виїзну перевірку Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях, на підставі пп. 78.1.7. п. 78.1. ст. 78 ПК України.
Відповідно до п. 78.5. ст. 78 ПК України допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
Згідно з п. 81.1. ст. 81 ПК України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Матеріалами справи підтверджено, що копію наказу від 26.09.2023 року №7728-п та пред`явлені направлення на проведення перевірки було вручено під розписку голові комісії з реорганізації РВ ФДМУ ПО ОДЕСЬКІЙ ТА МИКОЛАЇВСЬКІЙ ОБЛАСТЯХ - Лисюк Вікторії Валеріївні, 13.10.2023 року.
Позивач посилається на те, що згідно з пункту 78.4. ПКУ, право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків (крім перевірок, передбачених підпунктом 78.1.22 пункту 78.1 цієї статті) надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Однак, позивачу було вручено направлення на перевірку 13.10.2023 року, тобто у той самий день, коли розпочалась перевірка, чим, на думку позивача, відповідачем порушено порядок проведення перевірки.
Такі доводи позивача відхиляються судом, оскільки сукупний аналіз статей глави 8 ПК України доводять, що лише перед початком документальної планової виїзної перевірки законодавець передбачив обов`язкове завчасне за десять календарних днів повідомлення платника податку про проведення вказаного виду перевірки (п. 77.4. ст. 77 ПК України).
В той час як матеріалами справи підтверджено, що була призначена документальна позапланова виїзна перевірка, порядок якої регламентовано ст. 78 ПК України, яка не передбачає завчасного повідомлення про проведення цього виду перевірки.
Тому, з наведених підстав, вказані доводи позивача відхиляються судом.
Посилання позивача на те, що протягом 2 днів перевірки жоден із представників ГУ ДПС в Одеській області не був присутній на перевірці за адресою Регіонального відділення, тобто, перевірку позивача було проведено не за його місцезнаходженням, що не відповідає вимогам абз. 5 п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, як на підставу скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відхиляються судом, оскільки, перевірка проводилась з 13.10.2023 року по 02.11.2023 року та відсутність протягом двох днів перевіряючих не впливатимуть на результати проведеної перевірки.
По суті виявлених порушень в межах заявлених позовних вимог, позивач обґрунтовує свої доводи виключно тим, що РВ ФДМУ ПО ОДЕСЬКІЙ ТА МИКОЛАЇВСЬКІЙ ОБЛАСТЯХ є бюджетною установою та включено до Реєстру неприбуткових установ та організацій, а отже не є платником податку на прибуток.
Надаючи оцінку доводам та запереченням сторін з порушеного питання, суд зазначає таке.
Відповідно до пп. 133.1.1. п. 133.1. ст. 133 ПК України платниками податку - резидентами є: суб`єкти господарювання - юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 цієї статті.
Згідно з п. 133.4. ст. 133 ПК України, не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.
Відповідно до пп. 133.4.2. п. 133.4 ст. 133 ПК України доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Доходи неприбуткових релігійних організацій використовуються також для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій, у тому числі надання гуманітарної допомоги, здійснення благодійної діяльності, милосердя.
Відповідно до пп.133.4.3. п. 133.4. ст. 133 ПК України, у разі недотримання неприбутковою організацією вимог, визначених цим пунктом, а для релігійної організації - вимог, визначених абзацом другим підпункту 133.4.1 і підпунктом 133.4.2 цього пункту, така неприбуткова організація зобов`язана подати у строк, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року (або з початку визнання організації неприбутковою в установленому порядку, якщо таке визнання відбулося пізніше) по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити і сплатити суму самостійно нарахованого податкового зобов`язання з податку на прибуток. Податкове зобов`язання розраховується виходячи із суми операції (операцій) нецільового використання активів. Така неприбуткова організація виключається контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій та вважається платником податку на прибуток для цілей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення.
За період з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення, по 31 грудня податкового (звітного) року така неприбуткова організація зобов`язана щокварталу подавати до контролюючого органу податкову декларацію з податку на прибуток (з наростаючим підсумком), сплачувати податок у строк, визначений для квартального періоду та подавати фінансову звітність у порядку, встановленому для платників податку на прибуток.
З наступного податкового (звітного) року така неприбуткова організація подає податкову декларацію з податку на прибуток і фінансову звітність та сплачує податок на прибуток у порядку, встановленому цим розділом для платників податку на прибуток.
Таким чином, сукупний аналіз наведених норм Податкового кодексу України доводить, що неприбуткова організація може бути платником податку на прибуток у разі недотримання умов та порядку визнання такої організації неприбутковою за правилами податкового законодавства, зокрема нецільове використання активів.
Отже, доводи позивача, що виключно з підстав того, що РВ ФДМУ ПО ОДЕСЬКІЙ ТА МИКОЛАЇВСЬКІЙ ОБЛАСТЯХ є бюджетною установою та включено до Реєстру неприбуткових установ та організацій, не є платником податку на прибуток, є безпідставними, не відповідають вищенаведеним положенням ПК України.
Так, актом перевірки зафіксовано, що в ході перевірки було складено запити про надання інформації та її документального підтвердження від 20.10.2023 року № 1 щодо надання Головної книги в розрізі місяців за період з 23.05.2019 року по 12.10.2023 роки, журнали-ордери обороти рахунків, зворотно-сальдові відомості по всім рахункам, що використовуються в бухгалтерському обліку, всіх первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, передавальні акти, податкову звітність по податкам, накази по підприємству та облікову політику , суми надходжень, суми відшкодування послу оцінки майна тощо.
На запит позивачем надано письмові пояснення тільки з питання нарахування ПДВ.
Перевіряючими зафіксовано, що бухгалтерський облік на підприємстві за період 2019-2023 роки відсутній, перевірка проводилась по наявним первинним документам, випискам банку.
Вважаючи, що суми доходів/видатків неприбуткової організації, задекларованих за 2019,2020,2021,2022 роки у Звітах про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, видатки неприбуткової організації не відповідали кошторисам, даним казначейських/банківських рахунків, первинним документам, перевіркою встановлено за період 2019-2022 роки «Сума операції (операцій) нецільового використання активів» позивача на суму 1942198 грн.
У свою чергу, суд зазначає, що позивачем жодним чином не спростовані висновки відповідача щодо визнання виявлених порушень фактів заниження показників у звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації та нецільове використання активів.
При цьому, надаючи оцінку висновкам, викладеним у акті перевірки, суд вважає, що контролюючий орган, з`ясувавши, що РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях за перевіряємий період проводило списання бензину автомобільного А-95 по власному легковому транспортному засобу MitsubishiLancer1499 (державний номер НОМЕР_1 ) згідно відомостей обліку ПММ та подорожних листів легкового автомобіля, за відсутності розрахункових документів у вигляді касових чеків, виданих на автозаправних станціях, що підтверджувало би придбання палива, правомірно дійшов висновку щодо нецільового використання доходів неприбуткової установи.
Так, відповідно до ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, видатковий чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, отримання (повернення) коштів, торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, створений в паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) у випадках, передбачених цим Законом, зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій, чи заповнений вручну.
Тому суд погоджується з доводами відповідача, що саме розрахунковий документ підтверджує факт продажу товарів (надання послуг).
Посилання позивача у позовній заяві на те, що відповідач не надав певний час та не запитував первинні документи щодо придбання палива, відхиляються судом, оскільки позивач мав можливість надати такі документи разом із запереченнями на акт перевірки, із скаргою на податкове повідомлення- рішення і навіть, до суду.
Але на всіх цих стадіях позивач не надав ані контролюючому органу, ані суду документи, які б підтверджували факти придбання палива.
Також перевіркою встановлено, що у 2022 році РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях уклало договір № ДГ-01/22 від 26.12.2022 року про спільне утримання та експлуатацію будівлі, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 15 на відшкодування витрат за надання комунальних та експлуатаційних послуг на загальну суму 1426371,07 грн
Виходячи із розрахунків вартості компенсації комунальних послуг, через невірне застосування коефіцієнту розподілу витрат 24/100 замість 9/100 Регіональним відділенням здійснено відшкодування вартості комунальних послуг у загальній сумі 481 753,6 грн на користь ТПАТ БК Укрбуд, тим самим нанесено втрати (збитки) державному бюджету на суму 481 753,6 грн.
У свою чергу позивачем не надано докази на спростування вказаних фактів.
Відповідно до пп. 133.4.4. п. 133.4. ст. 133 ПК України встановлення контролюючим органом відповідно до норм цього Кодексу факту використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені підпунктом 133.4.2 цього пункту, є підставою для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахування податкового зобов`язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій і пені відповідно до норм цього Кодексу. Податкові зобов`язання, штрафні санкції і пеня нараховуються, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення.
З наведених встановлених судом обставин, суд доходить висновку, що відповідач довів правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення рішення, у свою чергу позивач не надав докази на спростування доводів відповідача, а отже позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 04.03.2024 року №8280/15-32-07-08-24, яким
збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на прибуток підприємств і
організацій, що перебувають у державній власності на 381892.00 гривень, є безпідставними та не належать задоволенню.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову довів, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх рішень, а тому позовні вимоги не належать.
Щодо судового збору, то відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає.
У зв`язку з тим, що судові витрати пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, жодні судові витрати не належать стягненню з позивача на користь відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовної заяви Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях (код ЄДРПОУ 43015722, місце знаходження: 65048, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 15) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 44069166 місце знаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, місце знаходження: 04053, м. Київ, вул. Львівська площа, 8) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,- відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко
.