Ухвала суду № 125407170, 25.02.2025, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2025
Номер справи
640/36683/21
Номер документу
125407170
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

25 лютого 2025 року м. ДніпроСправа № 640/36683/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Качанок О.М., розглянувши в письмовому провадженні клопотання Акціонерного товариства «Укрпошта» про зупинення провадження у справі № 640/36683/21 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Акціонерного товариства «Укрпошта» про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа № 640/36683/21 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Акціонерного товариства «Укрпошта» про застосування заходів реагування.

Ухвалою суду від 07.02.2025 прийнято судом справу до свого провадження, продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

24.02.2025 від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі.

В обґрунтування клопотання зазначено, що 24.02.2022 внаслідок повномасштабного вторгнення рф на територію України, Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ з 05 годин 30 хвилин 24 лютого 2022 року було введено воєнний стан, який продовжено до 09.05.2025.

У період дії воєнного стану в Україні АТ «Укрпошта» залучено державою для забезпечення життєдіяльності населення, а ГУ ДСНС у Київській області залучене до виконання завдань за призначенням в особливий період. Враховуючи це, на думку відповідача, є підстави для зупинення провадження в адміністративній справі до закінчення дії або скасування воєнного стану в Україні.

При вирішенні вказаного клопотання, суд виходить з такого.

Підстави та порядок зупинення провадження в адміністративній справі визначені статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якою передбачені як підстави обов`язкового зупинення провадження у справі, так і випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження у справі.

При цьому, вказаний у статті 236 КАС України перелік підстав для зупинення провадження у справі є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.

Суд зазначає, що положення вказаної статті не містять такої підстави та строків для зупинення провадження у справі - як введення на території України воєнного стану та до його скасування або закінчення.

Необхідно зазначити, що зупинення провадження у справі - це врегульована законом й оформлена ухвалою суду тимчасова перерва в провадженні у справі, викликана наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії. Тобто інститут зупинення судового провадження застосовується не просто у зв`язку із виникненням підстав, передбачених процесуальним законом, а обумовлюється наявністю обставин, які створюють об`єктивні перешкоди для здійснення судового розгляду.

Обов`язок суду зупинити провадження у справі зумовлений об`єктивною неможливістю її розгляду, викликаний наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, коли зібрані докази не дозволяють встановити та оцінити певні обставини (факти), які є предметом судового розгляду. Для вирішення питання про зупинення провадження у справі суд у кожному випадку повинен з`ясовувати, чим обумовлюється неможливість розгляду справи.

Необґрунтоване зупинення провадження у справі може призвести до затягування строків її розгляду й перебування учасників справи в стані невизначеності, що покладає на національні суди обов`язок здійснити швидкий та ефективний розгляд справи упродовж розумного строку.

Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 27.02.2023 у справі № 380/7845/21.

Крім того, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому Указами Президента України строк дії воєнного стану в Україні продовжувався та діє на теперішній час.

Згідно з статтею 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» (далі - Закон № 389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону № 389-VIII у період дії воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Національного банку України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Рахункової палати, судів, органів прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, розвідувальних органів та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність.

Згідно з статтею 26 Закону № 389-VIII правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.

З аналізу змісту статті 26 Закону № 389-VIII вбачається, що здійснення судами правосуддя на час введення воєнного стану не зупиняється.

Отже, оскільки здійснення судами правосуддя на час введення воєнного стану не зупиняється і введення в Україні воєнного стану не є визначеною у статті 236 КАС України підставою для зупинення провадження у справі, суд не знаходить правових підстав для зупинення провадження в цій справі.

Підсумовуючи, суд дійшов висновку про відсутність законних підстав для задоволення клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.

Керуючись статтями 205, 223, 236, 241, 243, 248, 256 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Акціонерного товариства «Укрпошта» про зупинення провадження у справі № 640/36683/21 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Акціонерного товариства «Укрпошта» про застосування заходів реагування - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя О.М. Качанок