Рішення № 125405359, 24.02.2025, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2025
Номер справи
200/8473/24
Номер документу
125405359
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 лютого 2025 року Справа№200/8473/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Донецькій області (місто Маріуполь, вулиця Італійська (центральний Район), будинок, 59) про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення:

від 04.10.2024 року №0721086-2412-0535-UA14120090000098500, форма ф, винесене ГУ ДПС у Донецькій області, про визначення ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуване фізособами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, код платежу 18010300 на суму 56002.80 грн. за 2021 рік за нежитлову будівлю, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 4666,90 кв.м. в частині нарахування податку на суму 56002,80 грн. (п`ятдесят шість тисяч дві грн. 80 коп.);

від 04.10.2024 року №0721108-2412-0535-UA14120090000098500, форма ф, винесене ГУ ДПС у Донецькій області, про визначення ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуване фізособами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, код платежу 18010300 на суму 151674,25 грн. за 2022 рік за нежитлову будівлю, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 4666,90 кв.м. в частині нарахування податку на суму 151674,25 грн. (сто п`ятдесят одна тисяча шістсот сімдесят чотири грн. 25 коп.);

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення

частково: від 04.10.2024 року №0721111-2412-0535-UA14120090000098500, форма ф, винесене ГУ ДПС у Донецькій області, про визначення ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуване фізособами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, код платежу 18010300 на суму 156341,15 грн. за 2023 рік з 01 січня 2023 року по 30 квітня 2023 року, тобто, в сумі 52113,72 грн. із розрахунку (156341,15 грн/12 місяців х 4 місяці).

Позивач зазначає, що спірні ППР виникли на підставі податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2021. 2022 та 2023 роки (далі - майно). Разом з цим, посилаючись на той факт, що майно знаходиться на території Краматорської міської територіальної громади, та беручи до уваги приписи пп. 69.22 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, позивач вважає, що звільнений від сплати зазначеного податку.

Стосовно зворотної дії Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» від 11.04.2023 № 3050-ІХ, позивач, посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 13 березня 2012 року № 6-рп/2012 тощо, наголошує, що закон не має зворотної сили.

Ухвалою від 24.12.2024 року прийнято до розгляду позовну заяву і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін суддею одноособово.

У відзиві на позовну заяву відповідач вказав на її безпідставність. З приводу застосування пп. 69.22 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України по відношенню до позивача зазначив, що відповідно до Переліку №309 територію Краматорської міської територіальної громади Донецької області з 24.02.2022 віднесено до території можливих бойових дій. Таким чином, згідно вищезазначеного Переліку Краматорська міська територіальна громада не включена до переліку територій активних бойових дій та не відноситься до територій тимчасово окупованих російською федерацією. А відтак позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Також відповідачем заявлено клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, з повідомленням (викликом) сторін, у зв`язку з чим Головне управління ДПС у Донецької області просило повідомити про час та дату судового засідання. У клопотанні наголошено, що дана справа є важливою для органів ДПС у зв`язку з вирішенням питання відносно сторони відповідача, потребує детального розгляду спору по суті, дослідження та з`ясування всіх обставин.

Ухвалою суду від 24.02.2025 року відмовлено у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Донецькій області про розгляд справи в порядку загального судового провадження.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець. Дата та номер запису про проведення державної реєстрації. Дата запису: 07.11.2018 Номер запису: 22600000000025682. Місцезнаходження реєстраційної справи Добропільська районна державна адміністрація.

У власності Позивача перебуває об`єкт нежитлової нерухомості, будівля промбази, розташований, АДРЕСА_2 , загальною площею 4666,90 кв.м. Про що свідчить Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно. Реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2089289614129. Номер об`єкта в РПІВН: 5401733.

Оскільки платник податку є фізичною особою, то в силу положень пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПК України обчислення суми податку з належного їй об`єкта нежитлової нерухомості здійснює контролюючий орган за місцем її податкової адреси (місцем реєстрації) та відповідно до пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПК України надсилає їй податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми податку у порядку, визначеному ст. 42 цього Кодексу.

29.10.2024 року Відповідачем отримано поштову кореспонденцією від ГУ ДПС у Донецькій області. Кореспонденція містила податкові повідомлення-рішення: від 04.10.2024 року №0721086-2412-0535-UA14120090000098500, форма «ф», яким нараховано податкове зобов`язання на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуване фізособами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, код платежу 18010300 на суму 56002.80 грн. за 2021 рік від 04.10.2024 року №0721108-2412-0535-UA14120090000098500, форма «ф», яким нараховано податкове зобов`язання на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуване фізособами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, код платежу 18010300 на суму 151674,25 грн. за 2022 рік від 04.10.2024 року №0721111-2412-0535-UA14120090000098500, форма «ф», яким нараховано податкове зобов`язання на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуване фізособами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, код платежу 18010300 на суму 156341,15 грн. за 2023 рік.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює ПК України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (застосовується до спірних правовідносин в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно з підпунктом 14.1.153 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкова вимога, це письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

На підставі підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю (статті 265 ПК України).

Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (підпункт 266.1.1. пункту 266.1 статті 266 ПК України).

Об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (підпункт 266.2.1. пункту 266.2. статті 266 ПК України).

Базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункт 266.3.1. пункту 266.3. статті 266 ПК України).

Згідно підпункту 266.6.1. пункту 266.6. статті 266 ПК України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року. Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/ або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Як зазначено в пункті 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання декларації, крім випадків, встановленим цим Кодексом.

Пунктом 59.1 статті 59 ПК України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до пункту 59.3 статті 59 ПК України податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов`язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов`язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Згідно з пунктом 59.4 статті 59 ПК України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов`язань у встановлені ПКУ строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

На підставі пункту 59.5 статті 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Аналогічні приписи щодо надіслання податкових вимог містить і Порядок направлення податковими органами податкових вимог платникам податків, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 30.06.2017 № 610.

Приписи вищезазначених норм податкового законодавства свідчать, що факт несплати у встановлений строк самостійно визначеного платником податкового зобов`язання має наслідком включення такого зобов`язання до податкового боргу платника податків, на який контролюючий орган надсилає (вручає) такому платнику податкову вимогу.

Як свідчать матеріали справи та не заперечується сторонами, за позивачем дійсно обліковувався податковий борг, який виник внаслідок не сплати, зокрема, самостійно узгодженого податкового зобов`язання за самостійно подані річні декларації з плати за нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на загальну суму 364018, 20грн.

Позивач посилається на звільнення від сплати зазначеного податкового зобов`язання за 2021 та 2022 рік відповідно до підпункту 69.22 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, згідно з яким тимчасово положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей: за 2021 та 2022 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об`єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та за об`єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України; тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об`єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації тощо. Для платників податку - фізичних осіб контролюючий орган самостійно обчислює податкове зобов`язання за період з 1 січня по 1 березня 2022 року.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» було введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно», який набрав чинності 06 травня 2023 року, внесено зміни до підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, зокрема абзац перший вказаного пункту встановлював наступне: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується: 1) за об`єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України: за 2021 та 2022 роки - за об`єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних осіб; за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об`єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності юридичних осіб, та за об`єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб. Починаючи з 1 січня 2023 року за об`єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.

Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку;

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - Перелік).

Зазначеним Переліком в розділі І визначено:

1.території можливих бойових дій;

2. території активних бойових дій;

3. території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Розділом ІІ Переліку затверджено тимчасово окуповані Російською Федерацією території України.

Як свідчать матеріали справи, земельна ділянка, які знаходяться у користуванні позивача, знаходяться в м. Краматорськ Донецької області.

Згідно змін в адміністративно-територіальному устрою, зазначена земельна ділянка знаходяться на території Краматорського району Донецької області.

Відповідно до рядка UA14120210000056793 «Краматорський район» підрозділу 1.2 «Донецька область» розділу 1 Порядку територія Слов`янської міської територіальної громади віднесена до територій можливих бойових дій з 24.02.2022 по теперішній час.

Суд зазначає, що Закон України від 11 квітня 2023 року № 3050-ІХ набрав чинність 06.05.2023, а відтак його норми не підлягали застосуванню у спірний період.

Згідно статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Отже, за нормами ПК України, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин та були чинні на момент виникнення спірних правовідносин, єдиною умовою для не нарахування та несплати зазначених податкових зобов`язань було розташування земельної ділянки та відповідних об`єктів нерухомого майна на території, на якій ведуться (велися) бойові дії.

З огляду на положення пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 за № 1364 Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (у редакцій, чинній на момент прийняття податковим органом спірний податкових повідомлень-рішень ), до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій, території активних бойових дій та території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Так, Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій виданий наказ від 22.12.2022 № 309 (зареєстрований в Міністерстві Юстиції України 23.12.2022 №1668/39004, далі - Перелік територій), яким відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що додається.

Вказаним Наказом (у первинній редакції та редакції, чинній на момент прийняття податковим органом спірних податкових повідомлень-рішень) Краматорську міську територіальну громаду віднесено до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії (території можливих бойових дій) з 24.02.2022 року.

Отже, за нормами ПК України, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин та були чинні на момент виникнення спірних правовідносин, єдиною умовою для не нарахування та несплати зазначених податкових зобов`язань було розташування відповідних об`єктів нерухомого майна на території, на якій ведуться (велися) бойові дії.

Таким чином, обов`язок щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки виникає у платників податків, об`єкти оподаткування яких розташовані на території можливих бойових дій з травня 2023 року.

Враховуючи наведене, в межах спірних правовідносин, позивач був звільнений від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року, з 01 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року та з 01 січня 2023 року по 30 квітня 2023 року.

Таким чином податкове повідомлення-рішення:

від 04.10.2024 року №0721086-2412-0535-UA14120090000098500, форма ф, винесене ГУ ДПС у Донецькій області, про визначення ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуване фізособами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, код платежу 18010300 на суму 56002.80 грн. за 2021 рік за нежитлову будівлю, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 4666,90 кв.м. в частині нарахування податку на суму 56002,80 грн. (п`ятдесят шість тисяч дві грн. 80 коп.),

від 04.10.2024 року №0721108-2412-0535-UA14120090000098500, форма ф, винесене ГУ ДПС у Донецькій області, про визначення ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуване фізособами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, код платежу 18010300 на суму 151674,25 грн. за 2022 рік за нежитлову будівлю, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 4666,90 кв.м. в частині нарахування податку на суму 151674,25 грн. (сто п`ятдесят одна тисяча шістсот сімдесят чотири грн. 25 коп.)

є протиправними та підлягають скасуванню. А податкове повідомлення-рішення від 04.10.2024 року №0721111-2412-0535-UA14120090000098500, форма ф, винесене ГУ ДПС у Донецькій області, про визначення ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуване фізособами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, код платежу 18010300 на суму 156341,15 грн. за 2023 рік є протиправним та підлягає скасуванню в частині періоду з 01 січня 2023 року по 30 квітня 2023 року, тобто, в сумі 52113,72 грн. із розрахунку (156341,15 грн/12 місяців х 4 місяці).

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладених обставин суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Таким чином, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає судовий збір у розмірі 2078, 32 грн.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Донецькій області (місто Маріуполь, вулиця Італійська (центральний Район), будинок, 59) про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 04.10.2024 року №0721086-2412-0535-UA14120090000098500, форма ф, винесене ГУ ДПС у Донецькій області, про визначення ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуване фізособами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, код платежу 18010300 на суму 56002.80 грн. за 2021 рік за нежитлову будівлю, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 4666,90 кв.м. в частині нарахування податку на суму 56002,80 грн. (п`ятдесят шість тисяч дві грн. 80 коп.).

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 04.10.2024 року №0721108-2412-0535-UA14120090000098500, форма ф, винесене ГУ ДПС у Донецькій області, про визначення ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуване фізособами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, код платежу 18010300 на суму 151674,25 грн. за 2022 рік за нежитлову будівлю, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 4666,90 кв.м. в частині нарахування податку на суму 151674,25 грн. (сто п`ятдесят одна тисяча шістсот сімдесят чотири грн. 25 коп.).

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення частково: від 04.10.2024 року №0721111-2412-0535-UA14120090000098500, форма ф, винесене ГУ ДПС у Донецькій області, про визначення ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуване фізособами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, код платежу 18010300 на суму 156341,15 грн. за 2023 рік з 01 січня 2023 року по 30 квітня 2023 року, тобто, в сумі 52113,72 грн. із розрахунку (156341,15 грн/12 місяців х 4 місяці).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецької області (в. Італійська, 59, м. Маріуполь, ЄДРПОУ 44070187) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 2078 (сімсот дві) грн. 32 коп.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Стойка