Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 136/2148/24
провадження № 2/136/540/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2025 року м. Липовець
Липовецький районний суд Вінницької області у складі: головуючого судді Іванця О.Д., за участю секретаря судового засідання Мельник В.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Липовець, у порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів в сумі 6317,65 грн.,
ВСТАНОВИВ:
21.11.2024 позивач Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, через свого представника, звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів в сумі 6317,65 грн.
Позов мотивовано тим, що в управлінні соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради перебувала на обліку відповідач ОСОБА_1 та отримувала державну соціальну допомогу на дитину одиноким матерям відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Постанови Кабінету міністрів України №1751 від 27.12.2001 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми» (далі - Порядок). 18.03.2022 до управління соціального захисту (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради звернулась відповідач із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг, у якій просила призначити допомогу на дітей одиноким матерям та доданими документами, також надала декларацію про доходи та майновий стан. Одночасно, відповідач була попереджена та зобов`язувалась повідомляти про зміну обставин, які впливають на визначення права та розміру допомоги. Рішенням від 28.03.2022 гр. ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) в період з 01.03.2022 по 31.08.2022. Розпорядженням від 19.09.2022 гр. ОСОБА_1 продовжено строк виплати допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.09.2022 по 31.12.2022. Відповідно до довідки №01-28 Комунального некомерційного підприємства «Вінницький обласний спеціалізований будинок дитини з ураженням центральної нервової системи та порушенням психіки Вінницької обласної ради» дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 10.05.2022 перебувала на повному державному забезпечені в закладі. Тимчасовим опікуном дитини є директор закладу - ОСОБА_3 . Таким чином, враховуючи факт невчасного інформування відповідачем позивача про зміну обставин, які впливають на визначення права та розміру допомоги, а саме про влаштування дитини, ОСОБА_2 , до закладу на повне державне забезпечення з 10.05.2022, що унеможливлює підтвердження права на отримання державної соціальної допомоги на дитину одиноким матерям починаючи з 01 червня 2022 року по 31 грудня 2022 року та призвело до надміру виплачених коштів в сумі 6317,65 грн. З метою досудового врегулювання спору позивачем на адресу відповідача неодноразово надсилалися листи з повідомленнями щодо необхідності повернення надміру виплачених коштів. Однак, станом на 13.11.2024 відповідач добровільно не повернула надміру виплачені кошти допомоги в сумі 6317,65 грн, що і стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою суду від 06.12.2024 призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та визначено відповідачу строк для подання відзиву на позов.
Сторони не подали до суду своїх заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідач у визначений судом строк відзиву на позов не подала, повідомлялась про день та час розгляду справи шляхом направлення судової повістки за зареєстрованою адресою місця проживання, яка була встановлена судом за інформацією відповідного органу, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення. Однак, судові виклики повернуто до суду 14.01.2025 та 29.01.2025, за відомостями Укрпошти з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою» та 11.02.2025 за відомостями Укрпошти з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
За таких обставин, суд вважає, що відповідач була належним чином повідомлена.
Суд, дослідивши зібрані докази, встановив наступні фактичні обставини.
Відповідач ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради та отримувала державну соціальну допомогу на дитину одиноким матерям відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (далі - Закон)та Постанови Кабінету міністрів України №1751 від 27.12.2001 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми» (далі - Порядок).
Відповідно до статті 18-1 Закону право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентним органом іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішення про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері(батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до ст. 18-2 Закону допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Частиною другою цієї статті передбачено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідно п. 34 Порядку № 1751 допомога на дітей одиноким матерям надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Попередні шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям.
Середньомісячний сукупний доход сім`ї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.
Допомога на дітей одиноким матерям призначається на кожну дитину.
Розмір допомоги на дітей перераховується з дня досягнення дитиною відповідного віку без звернення її отримувача до органу соціального захисту населення.
Перелік документів, які заявник надає до органу соціального захисту населення для призначення допомоги, встановлений п. 35 Порядку № 1751:
1) заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
2) декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - декларація);
3) довідка про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
4) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, із зазначенням підстави для внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або виданий компетентним органом іноземної держави документ про народження, в якому відсутні відомості про батька, за умови легалізації такого документа в установленому законодавством порядку;
5) копія свідоцтва про народження дитини.
Пунктом 36 Порядку № 1751 встановлено, що допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18- річного віку (якщо діти навчаються за денною або дуальною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.
Допомога виплачується протягом шести календарних місяців.
Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) зупиняється у разі:
- тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;
- відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;
- тимчасового працевлаштування дитини.
У разі припинення дії обставин, передбачених абзацами четвертим - десятим і дванадцятим - чотирнадцятим цього пункту, виплата допомоги поновлюється за письмовою заявою отримувача допомоги до органу, який призначає допомогу, з місяця, що настає за місяцем, в якому припинилася дія зазначених обставин.
Виплата допомоги на дітей одиноким матерям також припиняється: якщо сім`єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк допомогу на дітей одиноким матерям може бути призначено не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення;
Пунктом 49 Порядку № 1751 визначено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім`ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Судом встановлено, що 18.03.2022 відповідач ОСОБА_1 звернулась до управління соціального захисту (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг, у якій просила призначити допомогу на дітей одиноким матерям (а.с. 9). Крім того, остання додала наступні документи: свідоцтво про народження дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 11), витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України, свідоцтво про народження (повторно), де прізвище дитини змінено на « ОСОБА_2 » та батька на « ОСОБА_2 » (а.с. 12). Також, ОСОБА_1 надала декларацію про доходи та майновий стан (а.с. 10).
Відповідно до листа КНП «Вінницький обласний спеціалізований будинок дитини з ураженням центральної нервової системи та порушенням психіки Вінницької обласної ради» від 17.11.2021 за №151 слідує, що дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 разом з мамою ОСОБА_1 перебуває з 11.11.2021 по теперішній час в Центрі Реабілітації на базі закладу (а.с. 14).
Відповідач була попереджена та зобов`язувалась повідомляти про зміну обставин, які впливають на визначення права та розміру допомоги.
Рішенням від 28.03.2022 гр. ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) в період з 01.03.2022 по 31.08.2022 у сумі 815,95 грн. (а.с. 17)
Розпорядженням на перерахунок допомоги одиноким матерям від 22.06.2022 гр. ОСОБА_1 установлено розмір допомоги з 01.07.2022 по 31.08.2022 у сумі 916,95 грн., код виплати 589 (а.с. 19).
Надалі, розпорядженням від 19.09.2022 гр. ОСОБА_1 продовжено строк виплати допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.09.2022 по 31.12.2022 у сумі 916,95 грн. (а.с. 19)
Відповідно до довідки №01-28 КНП «Вінницький обласний спеціалізований будинок дитини з ураженням центральної нервової системи та порушенням психіки Вінницької обласної ради» дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 10.05.2022 перебувала на повному державному забезпечені в закладі. Тимчасовим опікуном дитини є директор закладу - ОСОБА_3 (а.с. 20).
Таким чином, враховуючи факт невчасного інформування відповідачем позивача про зміну обставин, які впливають на визначення права та розміру допомоги, а саме про влаштування дитини, ОСОБА_2 , до закладу на повне державне забезпечення з 10.05.2022, що унеможливлює підтвердження права на отримання державної соціальної допомоги на дитину одиноким матерям починаючи з 01 червня 2022 року по 31 грудня 2022 року та призвело до надміру виплачених коштів в сумі 6317,65 грн., що підтверджується розрахунком переплати від 04.01.2023 (а.с. 22).
З метою досудового врегулювання спору позивачем на адресу відповідача неодноразово надсилалися листи з повідомлення щодо необхідності повернення надміру виплачених коштів (листи №08/00/008/37662(різні адреси) від 03.07.2023 (а.с. 23, 24), лист №08/00/008/59141 від 29.09.2023 (а.с. 24, 25).
Однак, станом на 13.11.2024 відповідач добровільно не повернула надміру виплачені кошти допомоги в сумі 6317,65 грн.
Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно до частини 1 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Частиною 1 ст.1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Згідно до ч. 1 ст. 1214 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов`язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна. Особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, має право вимагати відшкодування зроблених нею необхідних витрат на майно від часу, з якого вона зобов`язана повернути доходи.
Отже відповідач не повідомила позивача орган соціального захисту населення про влаштування дитини, ОСОБА_2 , до закладу КНП «Вінницький обласний спеціалізований будинок дитини з ураженням центральної нервової системи та порушенням психіки Вінницької обласної ради» на повне державне забезпечення з 10.05.2022, що є зміною обставин, які впливають на призначення допомоги, про які відповідач була зобов`язана повідомляти орган соціального захисту населення, у зв`язку з чим кошти отримані ОСОБА_1 за період з 01 червня 2022 року по 31 грудня 2022 року в сумі 6317,65 грн.,підлягають поверненню до державного бюджету, а позов підлягає задоволенню.
Згідно ст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача 3028,00 гривень.
На підставі викладеного, згідно ст. ст. 1212 -1214 ЦК України, керуючись ст. ст. 5, 10-13, 19, 76-82, 141, 258, 259, 264, 265, 273 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради (місцезнаходження: вул. Соборна, буд. 50, м. Вінниця, Вінницький р-н, Вінницька обл., ЄДРПОУ 38782790) до ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 , на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради (м.Вінниця, вул. Соборна, 50, ЄДРПОУ 38782790), надміру виплачені кошти за період з 01 червня 2022 року по 31 грудня 2022 року в сумі 6317,65 (шість тисяч триста сімнадцять) гривень 65 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради судовий збір в розмірі 3 028,00 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30-ти днів до Вінницького апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30-т и днів із дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.Д. Іванець