Рішення № 125337106, 21.02.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2025
Номер справи
420/34971/24
Номер документу
125337106
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/34971/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Каравана Р.В., розглянув в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 09.11.2024 засобами кур`єрської доставки звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (зареєстрований канцелярією суду 11.11.2024), у якому просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови здійснити нарахування і виплату пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у довідках від 06.03.2024 №107/15-32-10-02-12 та №108/15-32-10-02-12, виданих Головним управлінням ДПС в Одеській області;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести з 01.03.2024 ОСОБА_1 на отримання пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України № 3723-XII «Про державну службу», з урахуванням довідок від 06.03.2024 №107/15-32-10-02- 12 та №108/15-32-10-02-12, виданих Головним управлінням ДПС в Одеській області, здійснивши перерахунок і виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат;

стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211,20 грн. за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та з 2014 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». 15.02.2024 року позивач звернулась до Головного управління ДПС в Одеській області з заявою про надання довідок для призначення пенсії держаного службовця. Листом № 8093/6/15-32-10-02-06 від 06.03.2024 року зазначені довідки про заробітну плату від 06.03.2024 №107/15-32-10-02-12 та №108/15-32-10-02-12 відповідні довідки були надані. Зазначає, що у березні 2024 року вона звернулась до відповідача з заявою про переведення (призначення) на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», додавши довідки Головного управління Державної податкової служби України в Одеській області від 06.03.2024 №107/15-32-10-02-12 та №108/15-32-10-02-12. Відповідач листом від 02.04.2024 №10332-9473/0-02/8-1500/24 повідомив про відмову у переведенні на вказаний вид пенсії, оскільки у мене відсутній стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби. Вказані відмова була оскаржена до суду та рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2024 року у справі №420/13468/24 адміністративний позов було задоволено частково. Суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у призначенні (переведенні) мене на пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України № 3723-ХІІ «Про державну службу». Також суд зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до стажу державної служби період роботи з 21.01.1993 року по 31.07.2014 року в органах Державної податкової інспекції (служби) та зобов`язав відповідача перевести з 01.03.2024 мене на отримання пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону України № 3723-ХІІ «Про державну службу», здійснивши перерахунок і виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат. В подальшому відповідач листами №1500-0309-8/129802 від 21.08.2024 та №25907-24662/002/8-1500/24 від 17.09.2024 повідомив мене про переведення на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3 723-XII «Про державну службу» та зарахування спірних періодів до стажу державної служби. При цьому, відповідач повідомив, що пенсія була розрахована без урахування довідок про заробітну плату від 06.03.2024 №107/15-32-10-02-12 та №108/15-32-10-02-12, оскільки рішення суду не містить вимог зобов`язального характеру про їх врахування. Не погодившись з такими діями відповідача звернулась до суду за захистом своїх прав.

Відповідач з поданим позовом не погодився, вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. У поданому до суду відзиві вказує, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та 01.03.2024 звернувся з заявою щодо перерахунку пенсії перехід на інший вид пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 по справі №420/13468/24 Головним управлінням зараховано до стажу державної служби періоди роботи з 21.01.1993 по 31.07.2014 та з 01.03.2024 переведено позивача з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону №1058, на пенсію відповідно до Закону №889 у розмірі 60%. Зазначає, що пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889 визначено лише право державних службовців за певних умов на призначення пенсії за віком відповідно до ст. 37 закону №3723, а згідно п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 з 01.06.2015 скасовано норми що давали можливість для перерахунку раніше призначених пенсій, тому для перерахунку, обчислення пенсії згідно окладу державного службовця на підставі довідки про складові заробітної плати не має законних підстав. Тобто, з 1 червня 2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу», раніше призначені не перераховуються. Зазначає, що Закон №889 починаючи з 01.06.2015 не передбачає проведення перерахунку пенсій, в тому числі призначених згідно із Законом №3723, а Постановою №1013 виключено п. 4 Постанови №865, підстави проведення перерахунку пенсій, який було передбачено ст. 37-1 Закону №3723, відсутні. Надані позивачем довідки про заробітну плату не відповідають вимогам Постанови КМ України №622 від 14.09.2016 та Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб (зі змінами від 12 липня 2024 р. №823).

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 відкрито провадження по вказаній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 КАС України.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд, дослідивши матеріали справи та обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги і заперечення, а також ті, які мають інше значення для вирішення справи, повно, всебічно та об`єктивно дослідив докази у справі

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та з 22.09.2014 року отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Як вбачається з листа Головного управління ДПС в Одеській області № 8093/6/15-32-10-02-06 від 06.03.2024 року позивач 15.02.2024 звернулась до останнього з заявою про надання довідок для призначення пенсії державного службовця.

Листом Головного управління ДПС в Одеській області № 8093/6/15-32-10-02-06 від 06.03.2024 року на адресу позивача надіслані довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 06.03.2024 №107/15-32-10-02-12 та довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка маж не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 06.03.2024 №108/15-32-10-02-12.

Відповідно до довідки від 06.03.2024 №107/15-32-10-02-12 ОСОБА_1 працювала в Ізмаїльській об`єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області на посаді старшого державного інспектора, заробітна плата станом на 01 березня 2024 року становить посадовий оклад 6520,00 грн., надбавка за ранг (державний службовець 7 рангу) 400,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) (за стаж державної служби 22 роки) 3260,00 грн., усього 10180,00 грн.

Відповідно до довідки від 06.03.2024 №108/15-32-10-02-12 для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», про те що середні розміри надбавок, премій та інших виплаті за лютий 2024 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили надбавка за інтенсивність 4548,60 грн., премія місячна 1137,15 грн., інші виплати 95,26 грн., разом 5781,01 грн.

Як вбачається з мотивувальної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2024 року у справі №420/13468/24 у березні 2024 року позивач звернулась до відповідача з заявою про переведення (призначення) на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу», додавши довідки Головного управління Державної податкової служби України в Одеській області від 06.03.2024 № 107/15-32-10-02-12 та № 108/15-32-10-02-12 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом від 02.04.2024 №10332-9473/0-02/8-1500/24 повідомило, що оскільки за даними трудової книжки ОСОБА_1 станом на 01.05.2016 відсутній необхідний стаж на посадах державної служби, то не має підстав для призначення пенсії за віком згідно Закону України № 886.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2024 року у справі №420/13468/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у призначенні (переведенні) ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону України № 3723-XII «Про державну службу». Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи з 21.01.1993 року по 31.07.2014 року в органах Державної податкової інспекції (служби). Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести з 01.03.2024 ОСОБА_1 на отримання пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону України № 3723-XII «Про державну службу», здійснивши перерахунок і виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом від 21.08.2024 №1500-0309-8/12902 повідомило, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2024 року у справі №420/13468/24 проведено перерахунок пенсії з 01.03.2024. До стажу державної служби зараховано період роботи на посадах в органах державної податкової служби з 21.01.1993 по 31.07.2014. Розмір пенсії обчислено без урахування довідок про складові заробітної плати, які не були надані до управління, та зазначеним судовим рішенням зобов`язано проводити розрахунок пенсії згідно довідок.

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом від 17.09.2024 №25907-24662/С-02/8-1500/24 повідомило, що рішенням від 27.08.2024 позивача переведено з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ «Про державну службу» з урахуванням зазначеного стажу, та її розмір становив 2361,00 грн.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає та враховує наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII), частиною другою Прикінцевих та перехідних положень якого визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Таким чином законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723-ХІІ.

Так, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону №1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що особам, визначеним у пунктах 10, 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII надано право вибору, на підставі якого закону їм має бути призначена пенсія. При цьому, для призначення пенсії за віком за Законом № 3723-ХІІ особі, яка на час звернення за її призначенням не є державним службовцем, проте відповідає критеріям, визначеним у пункті 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, використовується розмір заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а не розмір заробітної плати, яку така особа отримувала під час перебування на державній службі.

За наведеного правового регулювання, обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону №3723ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Подібних висновків щодо застосування зазначених норм матеріального права дійшов Верховний Суд у рішенні від 04.04.2018 у зразковій справі №822/524/18, а також у постановах від 01.12.2020 у справі №466/6057/17, від 16.12.2021 у справі №538/804/17, від 22.06.2021 у справі №308/67/17, від 29.09.2022 у справі №234/6967/17 та від 29.11.2022 у справі №431/991/17.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2024 року у справі №420/13468/24 зокрема зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи з 21.01.1993 року по 31.07.2014 року в органах Державної податкової інспекції (служби) та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести з 01.03.2024 ОСОБА_1 на отримання пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону України № 3723-XII «Про державну службу», здійснивши перерахунок і виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

Згідно з частиною 1 статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Вказаним рішенням суду встановлено, що позивач у березні 2024 року звернулась до відповідача з заявою про переведення (призначення) на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу», додавши довідки Головного управління Державної податкової служби України в Одеській області від 06.03.2024 № 107/15-32-10-02-12 та № 108/15-32-10-02-12, на момент такого звернення досягла необхідного пенсійного віку, має необхідний стаж на посаді державної служби та набула право на пенсію державного службовця за віком на підставі статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Згідно пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі - Порядок №622), Пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до пункту 5 Порядку №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 17.01.2017 № 1-3 (далі- Постанова № 1-3) затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, а саме:

форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Наявні в матеріалах справи довідки Головного управління Державної податкової служби України в Одеській області від 06.03.2024 № 107/15-32-10-02-12 та № 108/15-32-10-02-12 складені за формою, встановленою Постановою № 1-3, відповідають вимогам пункту 4 Порядку №622 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та відповідно повинні були враховані відповідачем під час здійснення переведення з 01.03.2024 ОСОБА_1 на отримання пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону України № 3723-XII «Про державну службу».

Суд не приймає до уваги доводи відповідача про те, що з 1 червня 2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу», раніше призначені не перераховуються, оскільки у даному разі у позивача зберіглось право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ та останньому на момент звернення до відповідача виплачувалась пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а отже відсутній факт перерахунку пенсії за Законом України «Про державну службу», а наявний факт первинного призначення такої пенсії.

Так само суд не приймає до уваги доводи відповідача, що надані позивачем довідки про заробітну плату не відповідають вимогам Постанови КМ України №622 від 14.09.2016 та Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб (зі змінами від 12 липня 2024 р.№823), оскільки вказані зміни були внесені після звернення позивача до відповідача, а тому до спірних правовідносин застосуванню не підлягають.

За вказаних обставин суд дійшов висновку, про наявність правових підстав для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови здійснити нарахування і виплату пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у довідках від 06.03.2024 №107/15-32-10-02-12 та №108/15-32-10-02-12, виданих Головним управлінням ДПС в Одеській області.

Порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести з 01.03.2024 ОСОБА_1 на отримання пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України № 3723-XII «Про державну службу», з урахуванням довідок від 06.03.2024 №107/15-32-10-02- 12 та №108/15-32-10-02-12, виданих Головним управлінням ДПС в Одеській області, здійснивши перерахунок і виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Положеннями частин 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 1 статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Частиною 5 вказаної статті визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Зважаючи на всі встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки за результатами розгляду адміністративної справи суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, то з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 1211 грн. 20 коп.

Керуючись статтями 2, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови здійснити нарахування і виплату пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у довідках від 06.03.2024 №107/15-32-10-02-12 та №108/15-32-10-02-12, виданих Головним управлінням ДПС в Одеській області.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести з 01.03.2024 ОСОБА_1 на отримання пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України № 3723-XII «Про державну службу», з урахуванням довідок від 06.03.2024 №107/15-32-10-02- 12 та №108/15-32-10-02-12, виданих Головним управлінням ДПС в Одеській області, здійснивши перерахунок і виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму сплаченого позивачем судового збору за подання адміністративного позову у сумі 1211 грн. 20 коп.

Рішення суду, відповідно до частини 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін:

Позивач ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83; ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 20987385.

Суддя Роман КАРАВАН