Рішення № 125336437, 20.02.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2025
Номер справи
420/36467/24
Номер документу
125336437
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/36467/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду 26.11.2024 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить суд:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру базового ОСНП за 2022 та 2024 роки;

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки у розмірі, що передував зменшенню, а саме у розмірі - 2347 (дві тисячі триста сорок сім) гривень 38 копійок за 2022 рік та 1500 (тисяча п`ятсот) гривень за 2024 рік.

02.12.2024 ухвалою суді залишено без руху позовну заяву позивача та надано строк на усунення недоліків, шляхом надання до суду оформленої належним чином позовної заяви із зазначенням позовних вимог у відповідності до приписів ст.5 КАС України та відповідно до п.2 ч.5 ст.160 КАС України, із зазначенням відомих номерів засобів зв`язку та адреси електронної пошти позивача.

03.12.2024 до суду надійшла заява представника позивача (вхід. №ЕС/70628/24) про усунення недоліків, з якої вбачається про часткове виконання ухвали від 02.12.2024, надано позовну з вимогами в редакції:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру базового ОСНП за 2022 та 2024 роки;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки у розмірі, що передував зменшенню, а саме у розмірі - 2347 (дві тисячі триста сорок сім) гривень 38 копійок за 2022 рік та 1500 (тисяча п`ятсот) гривень за 2024 рік.

09.12.2024 ухвалою судді продовжено позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії.

11.12.2024 до суду надійшла заява представника позивача (вхід.№ЕС/73381/24) про усунення недоліків на виконання ухвали від 09.12.2024 та надано позовну з позовними вимогами, а саме:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення ОСОБА_1 з 01.07.2024 розміру базового ОСНП за 2022 та 2024 роки;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 з 01.07.2024 нарахування та виплату індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки у розмірі, що передував зменшенню, а саме у розмірі - 2347 (дві тисячі триста сорок сім) гривень 38 копійок за 2022 рік та 1500 (тисяча п`ятсот) гривень за 2024 рік.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив, що він перебуває на обліку перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». ГУ ПФУ в Одеській області своїм листом від 08.03.2024 року № 1500-0308-8/36933 надав копію перерахунку пенсії Позивача станом на 01.03.2024 року. 20.07.2024 року ГУ ПФУ в Одеській області своїм листом № 1500/0310/8/112539 надав новий перерахунок пенсії Позивача від 01.03.2024 року. З вказаних перерахунків вбачається, що складові пенсійного забезпечення в даних перерахунках не є однаковими. Так, в перерахунку пенсії, що надійшов 20.07.2024 року були зменшені розміри індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки. 16 вересня 2024 року Позивач в особі представника звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про нарахування та виплату індексації за 2022 та 2024 року у розмірів що передував зменшенню. Проте, Листом ГУ ПФУ в Одеській області № 28113-25711/А-02/8-1500/24 від 12.10.2024 року Позивачу було відмовлено посилаючи, що пенсія обчислена та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, з чим Позивач категорично не погоджується. Вважаючи дії ГУ ВФУ в Одеській області протиправними, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

16 грудня 2024 року ухвалою судді прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 в редакції від 11.12.2024 та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

23 грудня 2024 року до суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України Магіс О.О., надійшов відзив (вхід. № ЕС/77181/24), в якому просить у задоволення позову відмовити посилаючись на правомірність дій. Зазначає, що розрахунок здійснено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсійних та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році». Згідно рішення суду позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення. Відповідно Закону України «Про Державний бюджет на 2024 рік» прожитковий мінімум, установлений для осіб, які втратили працездатність становить з 1 січня 2361 грн. Відтак, підстав для виплати пенсії Позивачу в розмірах більших, ніж передбачено ст. 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», а саме починаючи з 01.01.2018 у розмірі більшому ніж десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, Позивач не має права.

Інші заяви по суті справи учасниками справи не надавались.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.

З матеріалів справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 , серії НОМЕР_2 .

Зі змісту позовної заяви вбачається, що підставою для звернення до суду за твердженням позивача є не однакове значення складових пенсійного забезпечення, оскільки в перерахунку пенсії, який позивач отримав 20.07.2024 були зменшені розміри індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки.

До позовної заяви долучено протокол перерахунку пенсії (з 01.03.2024) за яким позивачу здійснено перерахунок пенсії (період з 01.03.2024) з сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2650.00; оклад за військове звання - 1800.00; процентна надбавка за вислугу років 35% - 1557.50; надбавка за специфічні умови проходження служби 58,22% - 3497.57; премія 76,4% - 7261,87.

Всього 16766,94 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 16766,94 грн. Основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення у розмірі: 13413,55. З урахуванням індексації: 18760,93 грн. З урахуванням доплати:

- Індексація базового ОСНП 2022(16766,93*0,140) 2347,38 грн;

- Індексація базового ОСНП 2023(19114,32*0,1970) 1500,00 грн;

- Індексація базового ОСНП 2024(20614,32*0,0796) 1500,00 грн.

В т.ч. збільшення основного розміру пенсії 25% від суми 13413,55. Щомісячна доплата до 2000 відповідно до Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 (згідно рішення суду).

Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 2 групи/при виконанні обов`язків в/с інвалід війни 2гроку (ст.7) (з 01 по 28); Щомісячна доплата до 100 грн. 50024 Доплата до 100грн індексації 01.03.2023. Підсумок пенсії (з надбавками) 25108,72 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії: 23610,00 грн. Підставою вказано: ДБУ 2024 року + індексація з 03.24.

З протоколу перерахунку пенсії (з 01.03.2024) за яким позивачу здійснено перерахунок пенсії (період з 01.03.2023) з сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2650.00; оклад за військове звання - 1800.00; процентна надбавка за вислугу років 35% - 1557.50; надбавка за специфічні умови проходження служби 58,22% - 3497.57; премія 76,4% - 7261,87.

Всього 16766,94 грн. в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 16766,94 грн. Основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення у розмірі: 13413,55. З урахуванням індексації: 18128,05 грн. З урахуванням доплати:

- Індексація базового ОСНП 2022(13413,55*0,140) 1877,90 грн;

- Індексація базового ОСНП 2023(15291,45*0,1970) 1500,00 грн;

- Індексація базового ОСНП 2024(16791,45*0,0796) 1336,60 грн.

В т.ч. збільшення основного розміру пенсії 25% від суми 13413,55. Щомісячна доплата до 2000 відповідно до Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 (згідно рішення суду).

Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 2 групи/при виконанні обов`язків в/с інвалід війни 2гроку (ст.7) (з 01 по 28); Щомісячна доплата до 100 грн. 50024 Доплата до 100грн індексації 01.03.2023. Підсумок пенсії (з надбавками) 25654,46 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії: 23610,00 грн. Підставою вказано: ПОСТ. 1381 з 01.03.2023 (25%).

12.10.2024 Головне управління ПФУ в Одеській області у відповідь на електронне звернення щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , повідомило, що Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» установити, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статей 13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Звертаємо увагу, що збільшення пенсії на 25 відсотків передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» проведено з урахуванням індексації пенсії.

Оскільки в травні поточного року після доопрацювання програмного забезпечення проведено розмежування таких виплат, як індексація пенсії та розмір збільшення пенсії на 25 відсотків передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», розмір зазначених виплат у перерахунках пенсії прописується окремо.

- відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» до розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 нарахована індексація пенсії в сумі 1877,90 грн (13413,55 грн х 0,14) з урахуванням індексації підвищення пенсії на 25 процентів 469,48 (13413,55 грн х 25% х 0.14) розмір індексації в перерахунках за 2022 рік вказувався загальною сумою 2347,38 грн;

- відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01.03.2023 ОСОБА_1 нарахована індексація пенсії в сумі 1500,00 грн;

- відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з 01.03.2024 ОСОБА_1 нарахована індексація пенсії в сумі 1336,60 грн ((13413,55 грн + 1877,90 грн + 1500,00 грн) х 0,0796). (а.с. 13)

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення базового ОСНП за 2022 та 2024 роки, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно положень ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є, зокрема Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядком перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 (далі - Порядок № 124) визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 4 Порядку № 124 визначено, що коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою: де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках); ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою: ЗСЗ = Псзп (1): Псзп (2)х100% - 100%, де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення; Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Таким чином, повноваження щодо визначення розміру та порядку проведення індексації пенсії шляхом її перерахунку через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у межах бюджету Пенсійного фонду надано Кабінету Міністрів України на виконання вимог частини другої статті 42 Закону №1058-IV, у зв`язку із чим з 2019 року Порядком № 124, з метою визначення механізму проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески впроваджено, зокрема, формулу обчислення коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.

При цьому, згідно із абзацом 2 пункту 5 Порядку № 124 кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Тобто, запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема, особам, пенсія яким призначена за Законом № 2262-ХІІ, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов`язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів, незалежно від умов, з якими Закон № 1282-XII пов`язував підстави для проведення індексації доходів, зокрема, пенсій (грошові доходи населення підлягали індексації лише у межах розміру прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення у разі перевищення величиною індексу споживчих цін порогу індексації, який установлювався в розмірі 103 відсотка).

В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - постанова № 118) з 01.03.2022 було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Також, пунктом 2 постанови № 118 установлено, що з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

У свою чергу пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону № 1058-IV та стаття 64 Закону № 2262-ХІІ застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації пункту 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX Кабінет Міністрів України 24.02.2023 прийняв постанову № 168, пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 2 постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови № 118 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Тож, з метою забезпечення у 2021-2023 роках проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України щороку у межах бюджету Пенсійного фонду України визначав розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, зокрема у 2021 році цей показник становив 1,11 згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», у 2022 році - 1,14 згідно з постановою № 118, у 2023 році - 1,197 згідно з постановою № 168.

При цьому, у 2023 році розміри пенсій, призначених згідно із статтями 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ перераховуються із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з у розмірі 1,197 згідно з постановою № 168, а також з урахуванням збільшеного у попередньому році на коефіцієнт 1,14 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, передбаченого постановою № 118.

У свою чергу, пунктом 10 постанови № 168 установлено, що: у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Підпунктом 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» установлено, що з 1 березня 2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 року, № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 року, № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Згідно з пунктом постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185 установлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 року, № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Суд зауважує, що спірним між сторонами стало питання щодо зменшення позивачу розміру базового ОСНП за 2022 та 2024 роки в перерахунку пенсії отриманого від 20.07.2024 року у порівняні з розрахунком отриманого від 08.03.2024 року.

Повертаючись до дослідження фактичних обставин справи, з перерахунку пенсії (період з 01.03.2024). Основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення у розмірі: 13413,55. З урахуванням індексації: 18760,93 грн. З урахуванням доплати:

- Індексація базового ОСНП 2022(16766,93*0,140) 2347,38 грн;

- Індексація базового ОСНП 2023(19114,32*0,1970) 1500,00 грн;

- Індексація базового ОСНП 2024(20614,32*0,0796) 1500,00 грн.

В т.ч. збільшення основного розміру пенсії 25% від суми 13413,55. … Підсумок пенсії (з надбавками) 25108,72 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії: 23610,00 грн. Підставою вказано: ДБУ 2024 року + індексація з 03.24.

З протоколу перерахунку пенсії (з 01.03.2024) за яким позивачу здійснено перерахунок пенсії (період з 01.03.2023). Основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення у розмірі: 13413,55. З урахуванням індексації: 18128,05 грн. З урахуванням доплати:

- Індексація базового ОСНП 2022(13413,55*0,140) 1877,90 грн;

- Індексація базового ОСНП 2023(15291,45*0,1970) 1500,00 грн;

- Індексація базового ОСНП 2024(16791,45*0,0796) 1336,60 грн.

В т.ч. збільшення основного розміру пенсії 25% від суми 13413,55. … Підсумок пенсії (з надбавками) 25654,46 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії: 23610,00 грн. Підставою вказано: ПОСТ. 1381 з 01.03.2023 (25%).

З наведених розрахунків вбачається, що під час індексації базового ОСНП 2022 відповідачем застосований коефіцієнт збільшення 1,14, що відповідає пунктам 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118.

Під час індексації базового ОСНП 2023 відповідачем застосований коефіцієнт збільшення 1,197, що відповідає пунктам 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 року № 168.

Під час індексації базового ОСНП 2024 відповідачем застосований коефіцієнт збільшення 1,0796, що відповідає пунктам 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185.

Відмінність розрахунку станом на 01.03.2024 (за період з 01.03.2024) та перерахунку від 01.03.2024 (за період з 01.03.2023) отриманого 20.07.2024 року полягає у застосованому для обчислення індексації основному розмірі пенсії.

Питання щодо визначення основного розміру пенсії позивача не є спірним.

Таким чином, з урахуванням коефіцієнту збільшення 1,14, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118, індексація базового ОСНП 2022 складає 1877,90 грн. (13413,55 х 0,140).

З урахуванням коефіцієнту збільшення 1,197 встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 року № 168, індексація базового ОСНП 2023 складає 1500 грн. (15291,45 х 0,1970), де 15291,45 це добуток основного розміру пенсії 13413,55 + ОСНП 2022 1877,90 грн.

З огляду на вищезазначені обставини, суд наголошує, що індексація пенсії позивача з 01 березня 2023 року проведена відповідачем у межах чинного законодавства за умови, що підвищення відповідно до пункту 10 постанови КМУ № 168 не може перевищувати 1500 грн.

При цьому, норма законодавства про те, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1 - 7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень, не є дискримінаційною відносно позивача, оскільки стосується й інших категорій пенсіонерів.

З урахуванням коефіцієнту збільшення 1,0796, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185, індексація базового ОСНП 2024 складає 1336,60 грн. (16791,45 х 0,0796), де 16791,45 це добуток основного розміру пенсії 13413,55 грн. + ОСНП 2022 1877,90 грн. та ОСНП 2023 1500,00 грн.).

Суд звертає увагу, що індексації, відповідно до умов, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 та від 23.02.2024 року № 185, підлягають розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством). Водночас, з умовами постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185, з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

Таким чином, відповідачем правомірно здійснено перерахунок пенсії позивача в частині нарахування та виплати індексації базового ОСНП за 2022 з розрахунку основного розміру пенсії 13413,55 грн. та коефіцієнту збільшення 1,14. Відповідно нарахування та виплата індексації базового ОСНП за 2024 здійснено з розрахунку: основний розмір пенсії + ОСНП 2022, 2023 на коефіцієнт збільшення 1,0796.

Також відповідачем здійснено розрахунок збільшення основного розміру пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України №1381, за формулою: основний розмір пенсії + ОСНП 2022 - 2024 х 25% = (13413,55 + 1877,90 + 1500 + 1336,60) х 25 % = 4532,01 грн.

На підставі викладеного, суд погоджується з доводами відповідача про те, що Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача в частині нарахування та виплати індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки в порядку та розмірі, встановленому постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 та від 23.02.2024 року № 185.

Доводи позивача не знайшли свого підтвердження, оскільки індексації підлягають розміри пенсії, а не сума грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Враховуючи сукупність наведених обставин, суд доходить висновку, що правові підстави для задоволення позову відсутні.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

З огляду на зазначене, оцінюючи докази, які є у справі, в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, оскільки відповідач суб`єкт владних повноважень довів, що діяв у межах спірних правовідносин на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У зв`язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72-77, 90, 139, 242-246, 250, 255-258, 262, 295, 297 КАС України,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385).

Суддя Олена СКУПІНСЬКА

.