Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 141/104/25
Провадження №3/141/71/25
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 лютого 2025 року с-ще Оратів
Суддя Оратівськогорайонного судуВінницької областіКлимчук СергійВасильович,розглянувши матеріали,що надійшли з СПД № 1 відділення поліції № 3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності притягувався 06.06.2024 за ч.5 ст. 126 КУпАП,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП,
У С Т А Н О В И В:
03 лютого 2025 року о 19 год 55 хв на автодорозі R 17 78 км Оратівської ТГ, водій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керував транспортним засобом «Toyota Camry», д.н.з. НОМЕР_1 , будучи позбавленим права керування таким транспортним засобом Центральним районним судом м. Миколаєва терміном на 5 років, та протягом року повторно вчинив порушення, передбачене ч. 4 ст. 126 КУпАП.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.1 «а» ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст.126 КУпАП керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами, вчинене повторно протягом року.
В судове засідання 20.02.2025 ОСОБА_1 не з`явився, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи, шляхом направлення судової повістки за зазначеною в протоколі про адміністративне правопорушення адресою ( АДРЕСА_1 ) причини неявки суду не повідомив, заяв та клопотань до суду не подав.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, правопорушник сам зазначив інформацію стосовно свого місця проживання, також йому було роз`яснено, що розгляд справи відбудеться за викликом у Оратівському районному суді.
Суд звертає увагу на те, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності повинна добросовісно використовувати надані їй процесуальні права, не зловживати ними та зобов`язана демонструвати готовність брати участь у судовому розгляді і утримуватися від використання методів, які пов`язані зі зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби, передбачені законом для прискорення процедури слухання.
Про це зазначає Європейський суд з прав людини у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії», у якій, окрім іншого, зроблено висновок, що заявник (зацікавлена особа) зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Згідно положеньст. 268КУпАП під час відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Враховуючи вказані обставини, зважаючи на той факт, що ОСОБА_1 був обізнаний про складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення, однак не вживав заходів для явки до суду, належним чином повідомлявся про розгляд справи у суді шляхом направлення судової повістки за адресою проживання, яку особисто вказав під час складання матеріалів про адміністративне правопорушення, однак будь-яких заяв та клопотань до суду не подав, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності на підставі наявних у справі матеріалів.
Суд, розглянувши матеріали справи № 141/104/25, доходить наступних висновків.
Частиною 2 ст. 7КУпАП передбачено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За змістом ст.245КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючимив автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст.14 Закону України«Про дорожнійрух» учасники дорожнього руху зобов`язані: знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху; створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам; виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Згідно ч. 1, ч.9 , ч. 10 ст. 15 Закону України «Про дорожній рух» кожний громадянин, який досяг визначеного цим Законом віку, не має медичних протипоказань та пройшов повний курс навчання за відповідними програмами, може в установленому порядку отримати право на керування транспортними засобами відповідної категорії.
Право накерування транспортнимизасобами відповідноїкатегорії підтверджуєтьсяпосвідченням водіятранспортного засобуз установленимтерміном дії. На території України відповідно до Конвенції продорожній рух діють національні та міжнародні посвідчення водія. Порядок видачі,обміну тавстановлення термінудії такихпосвідчень визначається Кабінетом Міністрів України.
Забороняється керуваннятранспортними засобамиособам,до якихзастосовано адміністративнестягнення чи кримінальнепокарання у видіпозбавлення правакерування транспортнимизасобами,протягом строкупозбавлення, а також особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Пункт 1.3Правил дорожньогоруху (далі - ПДР України) також передбачає, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
У пункті 1.9ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до пункту 2.1 «а» Правил дорожньогоруху України водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі: посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії
Диспозицією ч. 5 ст. 126 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою-четвертою цієї статті, тобто за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом, керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами, яке вчинено повторно протягом року.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні ним 03.02.2025 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126КУпАП доводиться доказами, що містяться в матеріалах справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 182868 від 03.02.2025 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП;
- відеозаписом події від 03.02.2025.
Окрім того, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 182868 від 03.02.2025 зазначено, що була зміна прізвища особи, яка притягається до адміністративної відповідальності із " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_3 ".
Також як убачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 182868 від 03.02.2025, ОСОБА_1 ознайомився зі змістом протоколу, отримав його копію, підтвердив, що внесені про нього дані правильні, надав письмові пояснення, згідно яких він «керував т.з., будучи позбавленим права керування таким т.з., з протоколом згоден», при цьому, зауважень та заперечень від нього не надійшло.
Як убачається зі змісту клопотання ОСОБА_4 від 03.02.2025, він зобов`язався доставити транспортний засіб «Toyota Camry», д.н.з. НОМЕР_1 , за адресою м. Київ, вул. Ореста Лнвицького, 4, та зобов`язався не передавати керування ОСОБА_1 .
Докази, які містяться в матеріалах справи, суд приймає до уваги, оскільки вони не викликають сумнівів чи протиріч, підтверджують послідовність та хронологію подій, які відбувались 03.02.2025 за участі ОСОБА_1 , а також підтверджують обставини, що підлягають з`ясуванню при розгляді даної справи.
Натомість, належних та допустимих доказів на спростування порушення п. 2.1 «а» ПДР України,ст.15Закону України«Про дорожнійрух» та, відповідно, обставин, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 182868від 03.02.2025 ОСОБА_1 суду не було надано.
Поряд з цим, доказів, які б свідчили про протиправність дій працівників поліції щодо порушення прав ОСОБА_1 , а також щодо складання та оформлення адміністративних матеріалів по справі № 141/104/25 відносно нього суду не надано та матеріали справи не містять.
Також з матеріалів справи № 141/104/25 убачається, що 26.11.2024 ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 126 КУпАП, що підтверджується постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 3554506 від 27.11.2024, та, окрім того, 22.01.2025 ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.5 ст. 126 КупАП.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, а саме повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, зокрема керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно ст. 17 КУпАП, у справі не встановлено, терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли.
Відповідно до ст. 23 Кодексу України про адміністративне правопорушення, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та для запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами.
Згідно ст.33КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
При цьому, суд враховує суспільну небезпечність вчиненого ОСОБА_1 правопорушення та дані про його особу, який раніше притягувався до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ст. 126 КУпАП, що свідчить про явне зневажливе ставлення до встановленого порядку керування транспортними засобами, систематичність вчинення вказаних правопорушень.
З урахуванням встановлених обставин справи та доказів, які містяться в матеріалах справи № 141/104/25, суд доходить переконання, що вина ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, доведена повністю.
Враховуючи суспільну небезпеку та характер вчиненого правопорушення, за відсутності обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суд доходить висновку, що з метою попередження вчинення ним аналогічних правопорушень у майбутньому до нього слід застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч. 5 ст. 126 КУпАП, за якою він притягується до відповідальності, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 6 (шість) років.
Підстав для оплатного вилучення транспортного засобу суд не вбачає, оскільки відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 182868 та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, транспортний засіб «Toyota Camry», д.н.з. НОМЕР_1 , перебуває у приватній власності іншої особи, а саме ОСОБА_5 , при цьому, інших доказів, які свідчать про належність ОСОБА_1 на праві приватної власності транспортного засобу «Toyota Camry», д.н.з. НОМЕР_1 , матеріали справи № 141/104/25 не містять.
Окрім цього, вирішуючи питання щодо обсягу застосованого стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, суд враховує, що відповідно до ч. 2 ст.30КУпАП позбавлення наданого даному громадянинові права керування транспортними засобами застосовується на строк до трьох років за грубе або повторне порушення порядку користування цим правом або на строк до десяти років за систематичне порушення порядку користування цим правом.
Згідно ч. 3 ст.30 КУпАП у разі, якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч. 2 ст.317-1КУпАП особа вважається позбавленою права керування транспортним засобом після набрання законної сили рішенням суду про позбавлення цього права.
Судом установлено, що постановою Центрального районного суду м. Миколаєва від 06.06.2024 у справі № 490/3872/24 ОСОБА_6 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП,та накладенона ньогоадміністративне стягненняу видіштрафу врозмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот гривень), з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 5 (п`ять) років без оплатного вилучення транспортного засобу. Постанова суду набрала законної сили 18.06.2024.
Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 182868 від 03.02.2025 зазначено, що була зміна прізвища особи, яка притягається до адміністративної відповідальності із ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Водночас, ОСОБА_1 під час ознайомлення зі змістом протоколу підтвердив, що внесені про нього дані правильні, про що проставив підпис у графі "підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності".
А тому, при призначенні ОСОБА_1 остаточного стягнення в частині позбавлення права керування транспортним засобом за вчинення 03.02.2025 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, за цією постановою на підставі ч. 3 ст.30КУпАП суд вважає за необхідне приєднати невідбуту частину стягнення за постановою Центрального районного суду м. Миколаєва від 06.06.2024, яке станом на 20.02.2025 становить 4 (чотири) роки 4 (чотири) місяці позбавлення права керування транспортними засобами, та остаточно визначити ОСОБА_1 додаткове адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років 4 (чотири) місяці.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Пунктом 5 ч. 2 ст.4Закону України «Про судовийзбір» передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн, які слід стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави.
Керуючись ст.ст. 8, 25, 27, 30, 40-1, ч. 5 ст. 126, 245, 251, 252, 266, 268, 280, 283, 284, 287 КУпАП, суд
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800,00 грн (сорок тисяч вісімсот гривень), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 6 (шість) років, без оплатного вилучення транспортного засобу у його власника.
На підставі ч. 3 ст. 30 КУпАП, шляхом приєднання до строку застосованого адміністративного стягнення за цією постановою у виді позбавлення права керування транспортними засобами невідбутої частини стягнення за постановою Центрального районного суду м. Миколаєва від 06.06.2024 у справі № 490/3872/24, визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , остаточне адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800,00 грн (сорок тисяч вісімсот гривень), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років 4 (чотири) місяці.
Реквізити рахунку для сплати штрафу: (отримувач коштів ГУК у Вінницькій обл./смт Оратів/21081100, код ЄДРПОУ 37979858, банк отримувача Казначейство України, рахунок отримувача UA978999980313040106000002806, код класифікації доходів бюджету 21081100).
Стягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в сумі 605грн 60коп (шістсотп`ятьгривень 60копійок) в дохід Державного бюджету України (реквізити рахунку для оплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Копію постановинаправити ОСОБА_1 згідно ч. 1 ст. 285 КУпАП.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ч.1 ст. 307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом (ч.1 ст. 308 КУпАП).
Згідно ч.2ст.308КУпАПу порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті цього Кодексу та зазначений у постанові про стягнення штрафу.
Строк пред`явлення постанови до виконання 3 місяці.
Апеляційна скаргаподається доВінницького апеляційного суду через Оратівський районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя С.В. Климчук