Рішення № 125211152, 06.02.2025, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.02.2025
Номер справи
760/22633/24
Номер документу
125211152
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Провадження №2-о/760/154/25

Справа №760/22633/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 лютого 2025 року Солом`янський районний суд м. Києва в складі

головуючої судді - Усатової І.А.,

за участю секретаря судового засідання - Зеленчука М.М.,

представника заявника - ОСОБА_1 ,

представника заінтересованої особи Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації - Федорчук Х.В.

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в місті Києві цивільну справу за заявою Київської міської ради, заінтересовані особи: Солом`янська районна в місті Києві державна адміністрація, Дев`ята Київська державна нотаріальна контора про визнання спадщини відумерлою, суд, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2024 року заявник звернувся до Солом`янського районного суду міста Києва із вищезазначеною заявою, у якій просив визнати відумерлою спадщину, яка відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та складається з будинку АДРЕСА_1 .

В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що рішенням Солом?янського районного суду міста Києва від 10 червня 2024 року у справі №760/14146/22 у задоволенні позову ОСОБА_3 до Київської міської ради про встановлення факту що має юридичне значення та визнання права власності в порядку спадкування - відмовлено. Так, судом було встановлено, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 та була власником будинку на АДРЕСА_1 , мала доньку - ОСОБА_2 , яка перебувала на психіатричному обліку та прийняла спадщину після смерті своєї матері, оскільки проживала з нею та була там зареєстрована. ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 померла, ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис про смерть №299 від 08 червня 2021 перед цим вона встигла звернутися до нотаріальної контори про прийняття спадщини після померлої матері про що свідчать копії спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_4 .

Зазначено, що відповідно до листа комунального підприємства КМР «Київського МБТІ» від 16 серпня 2024 № 062/14-8307 будинок АДРЕСА_1 зареєстровано на праві власності за ОСОБА_4 , за рішенням Солом?янського районного суду міста Києва від 05 червня 2007. Згідно інформаційної довідки із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єктів нерухомого майна від 11 вересня 2024 № 394347207 за адресою: АДРЕСА_1 - запис щодо права власності на будинок - відсутній. Тобто слід вважати, що станом на момент подачі відповідної заяви Київської міської ради, квартира належить померлій доньці померлої ОСОБА_4 - ОСОБА_2 .

Ухвалою Солом`янського районного суду міста Києва від 23 вересня 2024 року відкрито окреме провадження у справі.

16.10.2024 до суду від представника Солом`янської районної в місті Києві державної надійшли пояснення, де зазначено, якщо спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, суд ухвалює рішення про визнання спадщини відмерлою та про передачу її територіальній громаді за місцем відкриття спадщини. Зяву просили задовольнити.

У судовому засіданні представник зявника просив задовольнити заяву.

У судовому засіданні представник Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації не заперечував проти задоволення заяви.

Представник Дев`ятої Київської державної нотаріальної контори у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Суд, дослідивши матеріали заяви, заслухавши пояснення сторін, приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що згідно інформації КП КМР «Київське міського бюро технічної інвентаризації» від 16.08.2024 №062/14-8307 житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 на праві власності було зареєстровано за ОСОБА_4 на підставі рішення Солом`янського районного суду м. Києві від 05.04.2007.

Відповідно до актового запису про смерть №12553 від 25 липня 2019 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . Після її смерті приватним нотаріусом Смоляніновою О.Я. відкрито спадкову справу та прийнято спадщину ОСОБА_2 .

Відповідно до актового запису про смерть №299 від 08 червня 2021 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єктів нерухомого майна від 11 вересня 2024 № 394347207 за адресою: АДРЕСА_1 - запис щодо права власності на будинок - відсутній.

За відомостями Реєстру територіальної громади м. Києва про зареєстрованих/знятих з реєстрації осіб від 11.09.2024, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , з 05.03.1955 по 02.09.2019, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мали зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Згідно Спадкового реєстру спадкова справа щодо майна померлої ОСОБА_2 не заводилася.

Таким чином, спадкоємці у померлої відсутні.

Відповідно до ст.1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.

Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.

Відповідно до ст.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.

Статтею 338 ЦПК України передбачено, що суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Враховуючи те, що після смерті ОСОБА_4 донька фактично вступила у спадщину, а після смерті ОСОБА_2 - ніхто спадщину не прийняв та не оформив, нерухоме майно, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , згідно ст. 1277 ЦК України та ст. 338 ЦПК України, має бути визнано відумерлою спадщиною і перейти до територіальної громади міста Києва.

Згідно із ст.131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Так, згідно з ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до ч.4 ст.56 ЦПК України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Після смерті ОСОБА_4 минуло вже більш ніж 3 роки та 5 місяців, а після смерті ОСОБА_2 більше 1 року, Київською міською радою та/або її виконавчими органами станом на цей час не вжито реальних дієвих заходів щодо схоронності майна та оформлення права власності на вказане майно.

Зазначені вище обставини свідчать про наявність «порушень інтересів держави» у розумінні статті 23 Закону України «Про прокуратуру», що відповідно до ст.131-1 Конституції України, є виключним випадком для представництва окружною прокуратурою інтересів держави, у зв`язку з чим із цією заявою звертається прокуратура.

Аналогічна позиція підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 15 жовтня 2019 року у справі №903/129/18, де, зокрема, зазначено, що сам факт не звернення до суду місцевої ради з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та відповідно мав змогу захистити інтереси жителів територіальної громади, свідчить про те, що указаний орган місцевого самоврядування неналежно виконує свої повноваження, у зв`язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів значної кількості громадян - членів територіальної громади та звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини (п.6.43).

Враховуючи викладене, заява про визнання спадщини відумерлою підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.10, 81, 89, 259, 263-265, 268, 293, 294, 337, 338 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Заяву задовольнити.

Визнати будинок АДРЕСА_1 , відумерлою спадщиною, що відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та передати її територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради (код ЄДРПОУ 22883141, вул. Хрещатик, 36, м. Київ, 01044).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Усатова І.А.