Ухвала суду № 125205279, 17.02.2025, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2025
Номер справи
480/3182/24
Номер документу
125205279
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення

17 лютого 2025 року Справа № 480/3182/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 22.07.2024 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа - Управління Служби безпеки України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до страхового стажу військової служби за період з 01 січня 2017 року по 28 листопада 2023 року та трьох місяців військової служби (лютий, березень та квітень) 2007 року в Управлінні Служби безпеки України в Сумській області, а також періоду з 22 травня 2017 року по 7 червня 2018 року безпосередньої участі в антитерористичній операції та в операції об`єднаних сил із розрахунку як один місяць служби за три місяці.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити з 28.11.2023 перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум, ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), зарахувавши до страхового стажу військову службу за період з 01 січня 2017 року по 28 листопада 2023 року та три місяці військової служби (лютий, березень та квітень) 2007 року в Управлінні Служби безпеки України в Сумській області, а також період з 22 травня 2017 року по 7 червня 2018 року безпосередньої участі в антитерористичній операції та в операції об`єднаних сил, як один місяць служби за три місяці. У задоволенні інших вимог відмовлено.

17.10.2024 позивач до суду подав заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.07.2024 у справі №480/3182/24.

Заява мотивована тим, що 12.09.2024, отримавши виконавчий лист у справі №480/3182/24, виданий 09.09.2024 Сумським окружним адміністративним судом, позивач звернувся із заявою до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, та постановою від 13.09.2024 старшим державним виконавцем Сторчак А.С. відкрито виконавче провадження ВП 76042145.

15.10.2024 в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області позивач отримав листа (№ 1800-0202-8/42684 від 11.10.2024), у відповідь на заяву від 12.09.2024, яким, як зазначає ОСОБА_1 , відповідачем фактично відмовлено у виконанні рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.07.2024 у справі №480/3182/24, що є грубим порушенням частини 2 статті 14 та частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2015 № 2747-ІV. Вважає, що рішення суду не виконано, тому звернувся із заявою про встановлення судового контролю.

Ухвалою суду від 18.10.2024 заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (письмовому провадженні) та встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області строк для надання письмових пояснень на заяву позивача про встановлення судового контролю.

Відповідачем було надано пояснення, в яких зазначає, що, на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.07.2024 у справі №480/3182/24, яке набрало законної сили 22.08.2024, ОСОБА_1 здійснений перерахунок пенсії з 28.11.2023. Починаючи з грудня 2024 року ОСОБА_1 буде отримувати пенсію у розмірі, обрахованому згідно з вищезазначеним рішенням суду. За період з 28.11.2023 по 30.11.2024 нарахована заборгованість в сумі 9733,00 грн, яка буде виплачена за умови надходження відповідних коштів, оскільки фінансування пенсій, призначених відповідно до частини четвертої пункту першого статті 115 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у період до досягнення особою пенсійного віку здійснюються за рахунок коштів державного бюджету.

Ухвалою суду від 11.12.2024 суд частково задовольнив клопотання позивача, встановив судовий контроль за виконанням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.07.2024 по справі №480/3182/24 за позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа - Управління Служби безпеки України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області виплати перерахованої пенсії позивачу, із врахуванням раніше виплачених сум, зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, після набрання ухвалою суду законної сили, подати у 60-денний строк до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення по адміністративній справі №480/3182/24 в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області здійснити виплату перерахованої пенсії позивачу, із врахуванням раніше виплачених сум.

На виконання ухвали суду від 11.12.2024 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, надійшов звіт про виконання судового рішення у справі № 480/3182/24. Поданий звіт мотивовано тим, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.07.2024 у справі № 480/3182/24 у листопаді 2024 року здійснено перерахунок пенсії позивача з 28.11.2023. Виплату перерахованого розміру пенсії у сумі 14254,70 грн розпочато починаючи з грудня 2024 року. Сума перерахованих коштів за період з 28.11.2023 по 30.11.2024 нарахована до виплати та становить 9733,00 грн. Виплата коштів буде забезпечена у разі їх надходження з Пенсійного фонду України.

Крім того, відповідачем подано клопотання про звільнення керівника ГУ ПФУ в Сумській області від сплати штрафу в порядку ст. 382-3 КАС України, яке обґрунтоване тим, що станом на дату подання клопотання, доведеним відповідачу тимчасовим розписом доходів і видатків головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області не передбачено кошторисні призначення виплати для забезпечення виконання рішень суду.

Розглянувши звіт щодо виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, обов`язковість судового рішення, яке набрало законної сили, гарантується Конституцією України та процесуальним законодавством, а невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Порядок розгляду звіту про виконання судового рішення передбачений нормами ст.382-2 КАС України в редакції, що діє з 19.12.2024, згідно з якою:

"Суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);

4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;

5) відомості про виконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;

6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб`єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;

7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

3. До звіту додаються:

1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися;

2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.".

За приписами частини третьої статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Відповідно до ст. 382-3 КАС України, що доповнена згідно із Законом № 4094-IX від 21.11.2024 та діє з 19.12.2024, визначає порядок прийняття рішення за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Суд за клопотанням суб`єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму штрафу без додаткового судового рішення нараховується пеня у розмірі три відсотки річних з урахуванням індексу інфляції.

Ухвалою суду від 11.12.2024 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, після набрання ухвалою суду законної сили, подати у 60-денний строк до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення по адміністративній справі №480/3182/24 в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області здійснити виплату перерахованої пенсії позивачу, із врахуванням раніше виплачених сум.

Перевіривши звіт і додані до нього матеріали, суд вважає, що звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.07.2024 у справі № 480/3182/24 не відповідає вимогам частини 2 і частини 3 статті 383-2 КАС України і тому в його прийнятті слідує відмовити.

Однак, враховуючи, що судове рішення стосується здійснення виплат заборгованості по пенсії та відповідачем надано докази, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, суд вважає необхідним звільнити відповідача від сплати штрафу, оскільки вважає, що на момент розгляду звіту подані відповідачем докази є достатніми і вичерпними та встановити новий строк для подання звіту про виконання судового рішення, що не має перевищувати трьох місяців.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В:

У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.07.2021 у справі № 480/3182/24 - відмовити.

Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області ОСОБА_2 від штрафу за неподання звіту про виконання судового рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.07.2021 у справі № 480/3182/24.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.07.2021 у справі № 480/3182/24 - три місяці з дня отримання даної ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Н.В. Савицька