Рішення № 125201144, 17.02.2025, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2025
Номер справи
200/423/25
Номер документу
125201144
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 лютого 2025 року Справа№200/423/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черникової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

21 січня 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач), через свого представника адвоката Котік Олесю Станіславівну діючої на підставі ордеру серії АІ №1796701 від 21 січня 2025 року, звернулась через підсистему Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) «Електронний суд» до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо невиплати пенсії позивачу з 1 серпня 2024 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити нарахування та виплату пенсії позивачу з 1 серпня 2024 року.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що з 1 серпня 2024 року відповідач протиправно припинив виплату пенсії, чим порушив конституційне право на отримання пенсії.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 січня 2025 року позовна заява прийнята до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

30 січня 2025 року судом отримано від відповідача відзив на позов та додаткові докази по справі.

Ухвалою суду від 30 січня 2025 року у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про обов`язкову особисту участь позивача у судовому засіданні для надання пояснень за адміністративним позовом в режимі відеоконференції- відмовлено.

Ухвалою суду від 4 лютого 2025 року витребувані у сторін додаткові докази по справі.

7 лютого 2025 року на виконання ухвали суду від 4 лютого 2025 року, відповідачем подані письмові пояснення.

10 лютого 2025 року на виконання ухвали суду від 4 лютого 2025 року представником позивача надані відповідні докази.

13 лютого 2025 року судом отримано від відповідача уточнення до відзиву.

У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, зазначаючи наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з дислокацією в м. Костянтинівка, як внутрішньо переміщена особа на підставі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 14 листопада 2014 року № 1425002879 та як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Згідно із п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» з метою обліку внутрішньо переміщених осіб органи соціального захисту населення ведуть Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб, держателем якої є Міністерство соціальної політики України, до якої вноситься така інформація. Виплата пенсії внутрішньо переміщеним особам проводиться відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (далі - Постанова № 637) на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

Починаючи з 1 серпня 2024 року виплата пенсії ОСОБА_1 автоматично припинена на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, а саме «За даними ЄІБВПО: довідка не діюча» (форма рішення територіального органу Пенсійного фонду про припинення пенсії чинним законодавством не затверджена).

17 грудня 2024 року позивач звернулась через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою № 15159 про виплату пенсії через АТ «Ощадбанк» 29 жовтня 2024 року, засобами електронного зв`язку вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України, позивач надала заяву про виплату пенсії № 25421, до якої були долучені оновлені реквізити банківського розрахунку.

За результатами розгляду заяви, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області винесено рішення про відмову у зміні виплатних реквізитів від 26 грудня 2024 року у зв`язку з відсутністю особистого звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про поновлення пенсії відповідно до вимог абз.1 п. 1.1 та абз. 2 п. 1.5 Порядку № 22-1.

Станом на 27 січня 2025 року ОСОБА_1 до територіальних органів Пенсійного фонду України відповідно до вимог абз. 1 п. 1.1 та абз. 2 п. 1.5 Порядку № 22-1 з оновленою довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або з письмовою відмовою управління соціального захисту населення у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за поновленням пенсії не зверталась.

У зв`язку з чим, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

У письмових поясненнях Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначило наступне.

27 серпня 2024 року ОСОБА_1 за зверненням № 483786 було пройдено фізичну ідентифікацію внутрішньо переміщеної особи через авторизацію в особистому електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія. Підпис» («Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (витяг з параметрів виплати з ІКІС ПФУ: Підсистема «Призначення та виплати пенсій (ППВП)» додається).

Виплата пенсії ОСОБА_1 автоматично припинена з 1 серпня 2024 року на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, а саме «За даними ЄІБВПО: довідка не діюча» (форма рішення територіального органу Пенсійного фонду про припинення пенсії чинним законодавством не затверджена).

Термін дії довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції від 14 листопада 2014 року № 1425002879 закінчився 14 листопада 2016 року.

Поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 не проводилось у зв`язку з відсутністю заяви про поновлення пенсії, поданої до територіальних органів Пенсійного фонду України відповідно до вимог абз.1 п. 1.1 та абз. 2 п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 з оновленою довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або з письмовою відмовою управління соціального захисту населення у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України згідно з паспортом серії НОМЕР_1 , виданим Центрально-Міським РВ Макіївського МУ УМВС України в Донецькій області 7 квітня 1997 року, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , згідно із копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_3 від 23 квітня 2007 року є пенсіонером довічно.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, є суб`єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі.

Як встановлено судом, позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Костянтинівка) та є одержувачем пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року№ 1058-IV (рішення 914250199514 про перерахунок пенсії від 1 березня 2024 року. Розмір пенсії з 1 березня 2024 року складає 13348,63 грн).

Листом від 20 грудня 2024 року за вих №34604-32638/Ф-02/8-0500/24, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на звернення позивача від 16 грудня 2024 року №ВЕБ-05001-Ф-С-24-201908, повідомило про призупинення виплати пенсії на підставі ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706, на підставі інформації з Єдиної інформаційної бази внутрішньо переміщених осіб, про скасування її довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

17 грудня 2024 року позивач звернулась через вебпортал Пенсійного фонду України із заявою №15159 «Про виплату пенсії або грошової допомоги» для проведення виплати пенсії через АТ«Ощадбанк», в якій просила належну їй пенсію (грошової допомоги, іншої грошової виплати) починаючи з 17 грудня 2024 року перераховувати на її поточний рахунок, який відкрито у НОМЕР_4 - АТ «ОЩАДБАНК» - 05655, поточний рахунок № НОМЕР_5 .

За результатом розгляду заяви, відповідачем прийнято рішення про відмову у переведенні виплати пенсії (рішення від 26 грудня 2024 року П/С №914250199514).

В рішенні зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа з 1 липня 2014 року.

Починаючи з 1 вересня 2024 року виплата пенсії ОСОБА_1 припинена на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, а саме «За даними ЄІБВПО: довідка не діюча».

У зв`язку з відсутністю особистого звернення пенсіонерки до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про поновлення пенсії відповідно до вимог абз.1 п. 1.1 та абз. 2 п.1.5 Порядку №22-1 підстави щодо зміни виплатних реквізитів ОСОБА_1 через АТ «Ощадбанк» відсутні. У зв`язку з чим, ОСОБА_1 , як внутрішньо переміщеній особі, у зміні виплатних реквізитів через АТ«Ощадбанк» відмовлено.

Позивач не погоджуючись із діями відповідача, звернулась із даним позовом до суду.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України від 9 липня 2003 року№1058-VI «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058- VI).

За змістом ст. 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Частиною 1 ст. 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Припинення та поновлення виплати пенсії передбачене ст.49 Закону № 1058-IV.

Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону № 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ч. 2 ст. 49 Закону № 1058-IV поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з`ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому ч.3 ст. 35 та ст. 46 цього Закону.

Ст. 46 Закону № 1058-IV регламентує виплату пенсії за минулий час.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.

За правилами ч. 2 ст. 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Відповідно до довідки від 14 листопада 2014 року № 1425002879 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, позивач ОСОБА_1 перемістилась з тимчасово окупованої території в Донецьку область за адресою: АДРЕСА_2 (термін дії довідки продовжено до 14 травня 2016 року, термін дії довідки продовжено до 14 листопада 2016 року), з 22 травня 2017 року, змінена адреса: на АДРЕСА_3 .

Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (даліЗакон № 1706-VII), відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 4 Закону № 1706-VII, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12цього Закону.

Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Водночас, ст. 4-1 Закону № 1706-VII, єдина інформаційна база даних про внутрішньо переміщених осіб створюється з метою обліку таких осіб.

Порядок створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб визначається Кабінетом Міністрів України.

Центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім`ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну, є відповідальним за забезпечення формування та ведення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Статтею 5 Закону № 1706-VII визначено, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону (ч. 1).

Статтею 12 Закону № 1706-VII визначено підстави для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб.

Відтак, відповідно до ч. 1 цієї норми, підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: подала заяву про відмову від довідки; скоїла кримінальне правопорушення: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; вчинення кримінального правопорушення проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку або військового кримінального правопорушення; повернулася до покинутого місця постійного проживання; виїхала на постійне місце проживання за кордон; подала завідомо недостовірні відомості.

Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

Виходячи із системного аналізу викладених норм, суд дійшов висновку, що скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, не може бути підставою для припинення виплати пенсії, оскільки право на соціальне забезпечення у вигляді отримання пенсії встановлено Законом № 1058-IV, а не Законом № 1706-VII.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, (далі Порядок № 22-1).

Відповідно до абз. 1 п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про поновлення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі орган, що призначає пенсію).

Згідно з абз. 1 п. 1.2 розділу І Порядку № 22-1 заява про виплату пенсії шляхом зарахування на поточний рахунок пенсіонера в банку подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596.

Відповідно до абз. 7 п. 1.8 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за поновленням виплати пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через веб портал або засобами Порталу Дія дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Згідно з абз. 1 п. 2.8 розділу ІІ Порядку № 22-1 поновлення виплати пенсії, здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

Відповідно до абз. 1 п. 2.9 розділу ІІ Порядку № 22-1 під час подання заяв, передбачених п. 1.1 розділу І, цього Порядку, особою пред`являється паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України.

Порядок виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596 (далі Порядок № 1596).

За правилами абз. 1 п. 4 Порядку № 1596 виплата пенсій відповідно до цього Порядку здійснюється за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувачів в населених пунктах у межах України через вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо) (далі установи уповноважених банків).

Згідно з п. 5 Порядку № 1596 уповноважені банки проводять операції з відкриття поточних рахунків, зарахування сум пенсій на поточні рахунки і їх виплати відповідно до зобов`язань, визначених додатком до Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1231, та укладених договорів, передбачених п. 3 цього Порядку.

Абз. 1 п. 6 Порядку № 1596 визначено, що одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.

Відповідно до п. 8 Порядку № 1596 поточні рахунки одержувачам відкриваються уповноваженими банками згідно з вимогами, встановленими нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють порядок відкриття рахунків у національній та іноземній валюті.

Згідно з абз. 1 п. 9 Порядку № 1596 між уповноваженим банком і одержувачем укладається договір банківського рахунка. Положеннями договору не можуть погіршуватися умови виплати пенсій та грошової допомоги, встановлені цим Порядком. Умови договору повинні передбачати можливість його розірвання за ініціативою однієї із сторін.

Пунктом 10 Порядку № 1596 визначено, що заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України.

Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України через установи уповноваженого банку, зокрема, в електронній формі з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, одержувача та уповноваженого працівника банку.

Заява приймається за умови пред`явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її вік, і визначеного законодавством документа, необхідного для з`ясування місця її проживання, та реєструється в установленому порядку.

Заява про виплату пенсії може подаватися до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.

Судом встановлено, що позивач звернулась 17 грудня 2024 року із заявою №15159 «Про виплату пенсії» для проведення виплати пенсії через вебпортал ПФУ.

Таким чином, позивач реалізувала своє право на обрання способу виплати пенсії (ч. 1 ст. 47 Закону № 1058-IV), а також право самостійно обирати уповноважений банк для відкриття поточного рахунка (абз. 1 п. 6 Порядку № 1596).

Заява про виплату пенсії або грошової допомоги подана через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, тобто у спосіб, що передбачений абз. 1 п. 1.2 Порядку № 22-1 та п. 10 Порядку № 1596.

Суд зазначає що, припиняючи виплату пенсії позивачу, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області діяло не у спосіб, що визначений ч. 1 ст. 49 Закону № 1058-IV 58.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Керуючись ст. 9, ст. 245 КАС України, суд доходить висновку про неправомірність рішення, яке було прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову в зміні виплатних реквізитів внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 через АТ«Ощадбанк» від 26 грудня 2024 року П/С №914250199514, яке підлягає скасуванню.

Згідно ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У справі «Суханов та Ільченко проти України», №№ 68385/10, 71378/10, §§ 52, 30-31, 53, рішення від 26 червня 2014 року, Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності.

Щодо соціальних виплат ст. 1 Першого протоколу не встановлює жодних обмежень свободи Договірних держав вирішувати, мати чи ні будь-яку форму системи соціального забезпечення та обирати вид або розмір виплат за такою системою. Проте якщо Договірна держава має чинне законодавство, яке передбачає виплату як право на отримання соціальної допомоги (обумовлене попередньою сплатою внесків чи ні), таке законодавство має вважатися таким, що передбачає майнове право, що підпадає під дію ст. 1 Першого протоколу щодо осіб, які відповідають її вимогам.

Таким чином, припинення виплати пенсії не у спосіб, визначений законом, становить порушення права позивача на мирне володіння своїм майном, яке є об`єктом захисту за ст. 1 Першого протоколу до Конвенції.

Щодо позовних вимог поновити нарахування та виплату пенсії позивачу з 1 серпня 2024 року, суд зазначає наступне.

В уточненнях до відзиву, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначило, що виплату пенсії ОСОБА_1 проведено по 31 липня 2024 року. Виплату пенсії ОСОБА_1 за серпень 2024 року скасовано до підтвердження або спростування факту смерті пенсіонера.

З представленого відповідачем ІКІС ПФУ: Підсистеми «Призначення та виплати пенсій (ППВП) вбачається, що дата останнього нарахування та виплати позивачу пенсії у розмірі 13348,63 грн була здійснена в липні 2024 року, з серпня 2024 року виплата пенсії скасована.

Отже позовні вимоги щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про поновлення позивачу, нарахування та виплату пенсії з 1 серпня 2024 року також підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно із квитанцією про сплату від 21 січня 2025 року №7294-4258-3987-5717, позивачем сплачено судовий збір у сумі 968,96 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 968, 96 грн.

Керуючись статтями 2, 3, 5-9, 12, 15, 18, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 94, 139, 241-243, 245, 246, 263, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 26 грудня 2024 року П/С №914250199514 про відмову в зміні виплатних реквізитів внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 через АТ«Ощадбанк».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії з 1 серпня 2024 року.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 968 (дев`ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.О.Черникова