Рішення № 125201102, 17.02.2025, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2025
Номер справи
160/18322/24
Номер документу
125201102
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2025 рокуСправа №160/18322/24

Суд, у складі судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченка А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

установив:

Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зарахування до мого страхового стажу, неврахований при призначенні пенсії період перебування на обліку у Довгинцівському районному центрі зайнятості м. Кривого Рогу 02 місяці 18 днів;

- зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до мого страхового стажу неврахований при призначенні пенсії період перебування на обліку у Довгинцівському районному центрі зайнятості м. Кривого Рогу 02 місяці 18 днів;

- визнати протиправною відмову Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у зарахуванні мені при призначенні пенсії пільгової вислуги 01 рік 09 місяців та 16 днів;

- зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати мені пільгову вислугу 01 рік 09 місяців та 16 днів;

- визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо визначення відсоткового значення розміру моєї пенсії 50 % від відповідних сум грошового забезпечення;

- зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 05.09.2023 перерахунок моєї пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 53 % від відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених раніше сум.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що йому з 05.09.2023 року призначено пенсію за вислугу років на підставі п. «б» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (надалі Закон України №2262-XII) у розмірі 50% грошового забезпечення. У квітні 2024 року через веб портал електронних послуг, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (надалі ГУ ПФ України у Дніпропетровській області) із заявою про перерахування призначеної пенсії з урахуванням пільгової вислуги. Листом від 07.05.2024 року за №27967-17748/Д-01/8-0400/24 ГУ ПФ України у Дніпропетровській області позивачу було відмовлено у перерахунку призначеної мені пенсії за вислугою років з урахуванням пільгової вислуги. Вважає, що відмова ГУ ПФ України у Дніпропетровській області у перерахуванні призначеної пенсії за вислугу років з урахуванням пільгової вислуги є протиправною, у зв`язку з тим, що наказом №172/ОС-23 від 16.10.2023 року, до наказу №148/ОС-23 від 04.09.2023 року було внесено зміни, згідно яких загальний трудовий стаж на день звільнення складає 26 років 04 місяці 17 днів. Згідно скріншоту, зробленого з офіційного порталу Пенсійного фонду України: https://portal.pfu.gov.ua, станом на 01.09.2023 року, загальний страховий стаж складав 26 років 1 місяць 21 день. Вважає, що ГУ ПФ України в Дніпропетровській області неправомірно не враховано 1 рік страхового стажу (1 процент відповідних сум грошового забезпечення за кожний повний рік стажу понад 25 років) при призначенні пенсії та пільговий стаж служби 1 рік 09 місяців 16 днів. Окрім цього, ГУ ПФ України в Дніпропетровській області не враховано до страхового стажу 2 місяці 18 днів за період з 12.05.2005 року по 28.07.2005 року (період перебування на обліку у Довгинцівському районному центрі зайнятості м. Кривого Рогу з виплатою допомоги по безробіттю з 30.12.2004 року по 28.07.2005 року).

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.07.2024 р. вказана позовна заява була залишена без руху та встановлено позивачу строк десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків, чітко сформулювавши позовні вимоги в частині періодів, яких стосуються позовні вимоги.

На виконання ухвали суду від 16.07.2024 р., позивачем 22.07.2024 р. усунуто означені недоліки позовної заяви, та надано уточнену редакцію позовної заяви в якій просив:

- визнати протиправною відмову Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зарахування до мого страхового стажу, неврахований при призначенні пенсії період перебування на обліку у Довгинцівському районному центрі зайнятості м. Кривого Рогу з 12.05.2005 року по 28.07.2005 року, що становить 02 місяці 18 днів;

- зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до мого страхового стажу неврахований при призначенні пенсії період перебування на обліку у Довгинцівському районному центрі зайнятості м. Кривого Рогу з 12.05.2005 року по 28.07.2005 року, що становить 02 місяці 18 днів;

- визнати протиправною відмову Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у зарахуванні мені при призначенні пенсії пільгової вислуги 01 рік 09 місяців та 16 днів за період служби в Державній кримінально виконавчій службі України з 17.04.2018 року по 04.09.2023 року;

- зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати мені пільгову вислугу 01 рік 09 місяців та 16 днів за період служби в Державній кримінально-виконавчій службі України з 17.04.2018 року по 04.09.2023 року;

- визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо визначення відсоткового значення розміру моєї пенсії 50 % від відповідних сум грошового забезпечення;

- зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 05.09.2023 перерахунок моєї пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 53 % від відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених раніше сум.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.07.2024 р. прийнято до розгляду та відкрито провадження в цій адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Крім того, цією ухвалою суду витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:

- індивідуальні відомості про застраховану особу (Форма ОК-5) та відомості щодо розрахунку стажу (Форма РС-право) ОСОБА_1

- надати письмові пояснення з відповідними доказами, в яких чітко вказати відсоток грошового забезпечення, з якого була призначена (дата та рік) пенсія ОСОБА_1 та з якого періоду часу позивачеві було змінено відсоток грошового забезпечення.

Відповідач отримав ухвалу суду 29.07.2024 р., але відзиву на позовну заяву та будь-яких документів, що стосуються цього предмету спору, до теперішнього часу на адресу суду не надіслав.

Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить з такого.

Відповідно до витягу із наказу від 04.09.2023р. №148/ОС-23, виданого Державною установою «Криворізька виправна колонія (№80)», майора внутрішньої служби ОСОБА_1 звільнено за власним бажанням. Вислуга років на день звільнення становить: 12 років 07 місяців 07 днів; у пільговому обчисленні 14 років 04 місяці 23 дні. Загальний трудовий стаж складає 26 років 09 місяців 12 днів.

Згідно з витягом з наказу від 16.10.2023 №172/ОС-23 «Про внесення змін до наказу по особовому складу №148/ОС-23 від 04.09.2023», виданим Державною установою «Криворізька виправна колонія (№80)», внесені зміни до визначення загального трудового стажу: 26 років, 04 місяці та 19 днів.

Суд встановив, що з 05.09.2023 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років на підставі п. «б» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) у розмірі 50% грошового забезпечення.

Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області листом від 07.05.2024 р. №27967-17748/Д-01/8-0400/24 повідомило, що за даними подання про призначення пенсії від 11.12.2023 за № 10011, яке надано Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, загальний страховий стаж на день звільнення зі служби станом на 04.09.2023 складає 25 років 10 місяців 07 днів, у тому числі трудовий стаж 13 років 03 місяці 00 днів, вислуга років - 12 років 07 місяців 07 днів. Також за даними витягу з наказу від 27.11.2023 за № 199/OС-23 "Про внесення змін до Наказу по особовому складу №148/OC-23 від 04.09.2023 в частині розрахунку загального трудового стажу при звільненні ОСОБА_1 " загальний трудовий стаж складає 25 років 10 місяців 07 днів. За даними розрахунку вислуги років для призначення пенсії зараховано у календарному обчисленні період отримання допомоги по безробіттю у Довгинцівському районному центрі зайнятості м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з 30.12.2004 по 28.07.2005, який складає 06 місяців 28 днів. Відповідно до пункту "6" статті 13 Закону № 2262 пенсії за вислугу років призначаються особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "6" статті 12): за страховий стаж 25 років в розмірі 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43). Враховуючи зазначене, позивачу призначено пенсію за 25 років загального страхового стажу в розмірі 50% від грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.

Вважаючи протиправними дії відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із положеннями ч.1 ст.6 Закону України від 23.06.2005 №2713-IV «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» (далі - Закон № 2713-IV) державна кримінально-виконавча служба України відповідно до закону здійснює правозастосовні та правоохоронні функції і складається з центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, його територіальних органів управління, кримінально-виконавчої інспекції, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, воєнізованих формувань, навчальних закладів, закладів охорони здоров`я, підприємств установ виконання покарань, інших підприємств, установ і організацій, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України..

Частиною 3 статті 23 Закону № 2713-IV визначено, що пенсійне забезпечення осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби здійснюється відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон №2262-XII).

Відповідно до пункту «б» статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ, право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Пунктом «б» ч. 1 ст. 12 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що пенсія за вислугу років призначається: особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Також, положення статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначають, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Статтею 17 Закону № 2262-XII визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону № 2262-XII встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.

Отже, Законом № 2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.

Такий порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей був затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» від 17.07.1992, пунктом 1 якої визначено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах б-д, ж і з статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, військова служба в Державній кримінально-виконавчій службі.

Відповідно до абзацу 2 п. «г» ч. 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсії особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України зараховується час проходження служби на пільгових умовах: один місяць служби за сорок днів.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 року № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02 березня 2023 року № 10-1) (далі Порядок № 3-1).

Пунктом 1 розділу 1 вказаного Порядку передбачено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (членам їх сімей), пенсії згідно із Законом призначаються і виплачуються головними управліннями Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - орган, що призначає пенсію).

Згідно з пунктом 2 розділу 1 Порядку № 3-1 заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.

Пункт 2 розділу 2 Порядку № 3-1 передбачає, що до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи:

1) подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (додаток 7 до цього Порядку);

2) витяги з наказів про звільнення та (або) виключення зі списків особового складу (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню) або їх копії;

3) розрахунок вислуги років для призначення пенсії / виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії або їх копії (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню);

4) грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 8 до цього Порядку);

5) військово-медичні документи про стан здоров`я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);

6) документи про страховий стаж особи, які передбачені підпунктом 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07 липня 2014 року № 13-1) (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування») (для призначення пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону);

7) документи, що підтверджують право на встановлення особі надбавок, підвищень та інших доплат (за наявності), які передбачені пунктом 4 цього розділу;

8) заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримали громадянства рф та не одержують пенсії від органів пенсійного забезпечення рф). Орган, що призначає пенсію, додає одержаний на запит документ про те, що особа не перебуває на обліку в органах пенсійного забезпечення рф як одержувач пенсії.

Отже, зі змісту наведених норм Порядку № 3-1 вбачається, що пенсію за законом № 2262 призначає орган ПФУ на підставі заяви особи, яка подається до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій.

Структурний підрозділ після надходження заяви особи готує та у подальшому передає до ПФУ пакет документів, зокрема подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (додаток 7 до цього Порядку) та розрахунок вислуги років для призначення пенсії / виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії або їх копії (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню.

Таким чином, ПФУ отримує пакет документів, який містить, зокрема, інформацію про обрахунок вислуги років, у тому числі пільговий, і такий обрахунок здійснює саме уповноважений підрозділ, а не орган ПФУ.

У спірних правовідносинах Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області листом від 07.05.2024 р. №27967-17748/Д-01/8-0400/24 повідомило позивача, що за даними подання про призначення пенсії від 11.12.2023 за № 10011, яке надано Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, загальний страховий стаж на день звільнення зі служби станом на 04.09.2023 складає 25 років 10 місяців 07 днів, у тому числі трудовий стаж 13 років 03 місяці 00 днів, вислуга років - 12 років 07 місяців 07 днів. Також за даними витягу з наказу від 27.11.2023 за № 199/OС-23 "Про внесення змін до Наказу по особовому складу №148/OC-23 від 04.09.2023 в частині розрахунку загального трудового стажу при звільненні ОСОБА_1 " загальний трудовий стаж складає 25 років 10 місяців 07 днів.

Отже, орган ПФУ отримав документи від уповноваженого структурного підрозділу та саме на підставі них врахував вислугу років позивача.

Суд встановив, що відповідно до наявного в матеріалах справи розрахунку вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 стаж його служби в Державній кримінально-виконавчій службі України з 17.04.1999 р. по 04.09.2023 р. становить 5 років 04 місяці 17 днів і він зарахований з коефіцієнтом 1, тобто без пільгового обчислення.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що вказаний період ПФУ повинно зарахувати в пільговому обчисленні, оскільки це передбачено абзацом 2 пункту «г» частини 3 Порядку № 393, а згідно з наказом від 04.09.2023р. №148/ОС-23, виданим Державною установою «Криворізька виправна колонія (№80)», його вислуга років на день звільнення становить: 12 років 07 місяців 07 днів; у пільговому обчисленні 14 років 04 місяці 23 дні; загальний трудовий стаж складає 26 років 09 місяців 12 днів. А згідно з витягом з наказу від 16.10.2023 №172/ОС-23 «Про внесення змін до наказу по особовому складу №148/ОС-23 від 04.09.2023», виданим Державною установою «Криворізька виправна колонія (№80)», внесені зміни до визначення загального трудового стажу: 26 років, 04 місяці та 19 днів.

У свою чергу, ПФУ в листі Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області листом від 07.05.2024 р. №27967-17748/Д-01/8-0400/24 повідомило, що за даними подання про призначення пенсії від 11.12.2023 за № 10011, яке надано Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, загальний страховий стаж на день звільнення зі служби станом на 04.09.2023 складає 25 років 10 місяців 07 днів, у тому числі трудовий стаж 13 років 03 місяці 00 днів, вислуга років - 12 років 07 місяців 07 днів. Також за даними витягу з наказу від 27.11.2023 за № 199/OС-23 "Про внесення змін до Наказу по особовому складу №148/OC-23 від 04.09.2023 в частині розрахунку загального трудового стажу при звільненні ОСОБА_1 " загальний трудовий стаж складає 25 років 10 місяців 07 днів.

З цього приводу суд зазначає, що, фактично, спір стосується саме правильності обрахунку вислуги позивача і такий обрахунок здійснює саме уповноважений структурний підрозділ, а не орган ПФУ, який враховує ту вислугу, яка вказана у покаті документів, що надійшов, зокрема у розрахунку вислуги та у поданні, поданому структурним підрозділом.

Отже, позовні вимоги в частині визнання протиправною відмови Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у зарахуванні при призначенні пенсії пільгової вислуги 01 рік 09 місяців та 16 днів; зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати мені пільгову вислугу 01 рік 09 місяців та 16 днів задоволенню не підлягають.

Відтак вказана вимога не підлягає задоволенню, як і вимога про зобов`язання Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 05.09.2023 перерахунок пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 53 % від відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених раніше сум, яка є похідною.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу неврахований при призначенні пенсії період перебування на обліку у Довгинцівському районному центрі зайнятості м. Кривого Рогу з 12.05.2005 року по 28.07.2005 року, що становить 02 місяці 18 днів.

Суд встановив, що відповідно до даних трудової книжки позивача та розрахунку вислуги років для призначення пенсії позивачу вже враховано період перебування на обліку у Довгинцівському районному центрі зайнятості м. Кривого Рогу з 30.12.2004 року по 28.07.2005 року, що складає 6 місяців 28 днів.

Проте, даними довідки форми ОК-5 підтверджується, що страховий стаж позивачу за вказаний період частково не зараховано, а саме з 12.05.2005 року по 28.07.2005 року.

Ухвалою суду витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:

- індивідуальні відомості про застраховану особу (Форма ОК-5) та відомості щодо розрахунку стажу (Форма РС-право) ОСОБА_1

- надати письмові пояснення з відповідними доказами, в яких чітко вказати відсоток грошового забезпечення, з якого була призначена (дата та рік) пенсія ОСОБА_1 та з якого періоду часу позивачеві було змінено відсоток грошового забезпечення.

Відповідач отримав ухвалу суду 29.07.2024 р., але відзиву на позовну заяву та будь-яких документів, що стосуються цього предмету спору, до теперішнього часу на адресу суду не надіслав.

Отже, відповідач не довів факту зарахування до страхового стажу позивача періоду з 12.05.2005 року по 28.07.2005 року.

З урахуванням наведеного, позовні вимоги до ПФУ належить задовольнити частково.

Згідно з частинами 1, 3 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Як свідчать матеріали справи, при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1211,20 грн., а тому вказана сума підлягає частковому стягненню з відповідача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.

Керуючись ст. 241-246, 250 КАС України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) періоду перебування на обліку у Довгинцівському районному центрі зайнятості м. Кривого Рогу з 12.05.2005 р. по 28.07.2005 р.

Зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) неврахований при призначенні пенсії період перебування на обліку у Довгинцівському районному центрі зайнятості м. Кривого Рогу з 12.05.2005 р. по 28.07.2005 р.

Зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 05.09.2023 перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) та здійснити виплату з урахуванням виплачених раніше сум.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) витрати на сплату судового збору у розмірі 605,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.

Суддя А.В. Савченко