Постанова № 125085593, 12.02.2025, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
12.02.2025
Номер справи
243/618/25
Номер документу
125085593
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 243/618/25

Провадження № 3/243/619/2025

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2025 року суддя Слов`янського міськрайонного суду Донецької області Фалін І.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з БПП в містах Краматорську та Слов`янську УПП в Донецькій області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України,військовослужбовця ВЧ НОМЕР_2 (водій, солдат),який мешкаєза адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

07.01.2025 о 13-00 год. в м. Слов`янськ, на автошляху Н-20, 9 км, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Volkswagen Golf номерний знак НОМЕР_3 , з явними ознаками наркотичного сп`яніння (виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці, підвищена жвавість, рухливість ходи, мови). Від проходження огляду у встановленому законодавством порядку на стан сп`яніння у медичному закладі водій відмовився. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 ПДРУкраїни, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1ст. 130КУпАП.

Особа, стосовно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , в судовому засіданні участь не приймав, про дату, час та спосіб розгляду адміністративної справи у суді був повідомлений належним чином. 06.02.2025 направив до суду заяву про відкладення розгляду справи, зазначивши, що перебуває у районі виконання бойового завдання з метою участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, що створює об`єктивні перешкоди для його участі у судовому засіданні. Також зазначив, що вважає себе не винним.

Крім того, 06.02.2025, представником Військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_2 , діючим за довіреністю в порядку передоручення від 06.11.2023, через систему «Електронний суд» направлено клопотання про перенесення розгляду справи, враховуючи, що ОСОБА_1 , відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) 23.01.2025 №29, водій 1 інженерно-саперного відділення інженерно-саперного взводу військової частини НОМЕР_2 вважається таким, що 23.01.2025 вибув в район ведення воєнних (бойових) дій Сіверської міської територіальної громади Донецької області. Крім того, представник просив врахувати при розгляді справи факт того, що ОСОБА_1 провину у вчинені адміністративного правопорушення не визнає, 08.01.2025 об 11 годині 40 хвилин був тверезий, про що долучив медичний висновок № 17.

Беручи до уваги, розумність строків розгляду даної категорії справ, а також те, що особа, стосовно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 порядкуст. 268 КУпАПне позбавлений права скористатися допомогою захисника, який в його інтересах має право надавати суду пояснення, клопотання та докази в наданій справі, а також можлива участь особи, яка притягується до адміністративної відповідальності в судовому засіданні із застосуванням засобів відеоконфенцзв`язку, про що ОСОБА_1 мав достатньо часу, а тому вважаю за можливе здійснювати розгляд справи за його відсутності, враховуючи норми ч. 2ст. 268 КУпАП, якими обов`язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 130КУпАП при розгляді справи не передбачена.

Окрім того, ОСОБА_1 вже висловив свою позицію щодо правопорушення, враховуючи, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного і обґрунтованого рішення, у зв`язку з чим вказане клопотання задоволенню не підлягає.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.

Згідно ч.1ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Ст. 245 КУпАПпередбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно зіст. 68 Конституції Україникожен зобов`язаний неухильно додержуватисяКонституції Українита законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно доп.1.3 Правил дорожнього рухуучасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.

Згідно зп.1.9 Правил дорожнього рухуособи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Згідно з положеннямист. 16 Закону України «Про дорожній рух»(із змінами та доповненнями) водій, серед іншого, зобов`язаний:

- виконувати розпорядження поліцейського, а водії військових транспортних засобів - посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, що даються в межах їх компетенції, передбаченої чинним законодавством,Правилами дорожнього рухута іншими нормативними актами;

- не допускати випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також не передавати керування транспортним засобом особі, яка перебуває в такому стані або під впливом таких препаратів.

Положеннями ч.1ст.130 КУпАПпередбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само завідмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно доп. 2.5 ПДРУкраїни водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин, а диспозицією ч. 1ст. 130 КУпАПвизначена адміністративна відповідальність також і за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження увстановленомупорядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно з положеннямист. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно дост.251 КУпАПдоказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Провина ОСОБА_1 повністю доведена та підтверджується матеріалами справи, а саме:

- протоколом серії ААД № 983747 від 07.01.2025, з якого слідує, що 07.01.2025 о 13-00 год. в м. Слов`янськ, на автошляху Н-20, 9 км, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Volkswagen Golf номерний знак НОМЕР_3 , з явними ознаками наркотичного сп`яніння (виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці, підвищена жвавість, рухливість ходи, мови). Від проходження огляду у встановленому законодавством порядку на стан сп`яніння у медичному закладі водій відмовився. Відповідно до письмових пояснень у протоколі ОСОБА_1 зазначив, що підозра поліцейських помилкова, він поспішав. Під час складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 останньому були роз`яснені права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП, положення статті 63 Конституції України;

- рапортом ОЦ КП Краматорського РУП лейтенанта поліції Р.Усіченка від 07.01.2025, відповідно до якого в період з 08:00 по 18:00 він перебував на чергуванні на блокпосту «Слов`янськ». Близько о 13-00 год. було зупинено транспортний засіб Volkswagen Golf номерний знак НОМЕР_3 , під керуванням військовослужбовця ВЧ НОМЕР_2 ОСОБА_1 , з явними ознаками наркотичного сп`яніння, про що було повідомлено на лінію 102;

- відеофайлом з оптичного диску: 1mp.4, долученого до матеріалів справи, з якого вбачається, що ОСОБА_1 , який рухався на автомобілі Volkswagen Golf номерний знак НОМЕР_3 07.01.2025, про що свідчить зафіксована промова інспектора, обстановка на відеозйомці та підтвердження самого ОСОБА_1 про зупинку транспортного засобу на блокпості, якому працівниками поліції було повідомлення про наявності у нього ознак наркотичного сп`яніння, відмовився пройти огляд на стан сп`яніння у медичному закладі, шляхом категоричної відмови, зазначивши, що поспішає.

Відеозапис події, що знаходиться на диску, містить достовірні дані про дії ОСОБА_1 та поліцейських на момент пропозиції проходження огляду на стан сп`яніння у медичному закладі, має істотне значення для правильного вирішення даної справи та є допустимим доказом згідно положеньст.251 КУпАП.

Висновок № 17 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, ОСОБА_1 08.01.2025 о 11-40 год., який долучений до матеріалів справи, у даному випадку не має доказового значення для правильного вирішення справи, оскільки відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України 09.11.2015 року № 1452/735 у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я.

Згідно з ч. ч. 4, 5ст. 266 КУпАПогляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського.

Відповідно, суд розцінює зазначену поведінку ОСОБА_1 , як намагання уникнути адміністративної відповідальності. Виходячи з наведеного, доводи ОСОБА_1 про відсутність вини, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.130 КУпАП, визнаються непереконливими та необґрунтованими, адже у справі наявна достатня сукупність узгоджених між собою доказів, які беззаперечно свідчать про доведеність вини особи, відповідають критерію достатності.

Вищезазначені факти вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАПє переконливими, достатніми, в повному обсязі відповідають фактичним обставинам справи та знайшли своє підтвердження в доказах, які містяться в матеріалах справи, що були повно та всебічно досліджені під час судового засідання.

На підставі викладеного, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, знайшла своє підтвердження зібраними доказами, і його дії необхідно кваліфікувати за ч. 1ст. 130 КУпАП, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп`яніння.

При визначенні виду та розміру адміністративного стягнення, суд відповідно до вимогст. 33 КУпАПвраховує всі обставини справи, характер вчиненого правопорушення, особу яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 вчинив правопорушення, що відрізняється підвищеною суспільною небезпекою, та є одним із найнебезпечніших правопорушень на транспорті.

Обставин, що пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.

Суддя враховує, що в рішенні у справі «О' Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29. 06. 2007, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, вважаю за необхідне застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу та позбавлення права керування транспортними засобами в розмірі та на строк, передбачені санкцією ч. 1ст. 130 КУпАП, що буде сприяти виконанню вимогст. 23 КУпАП, згідно з якою метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Окрім того, в порядку ст. 40-1КУпАПз правопорушника ОСОБА_1 на користьдержави підлягаєстягненню сумасудового зборув розмірі605,60 грн

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 23, 33, 40-1, ч. 1 ст. 130, 283,284 КУпАП України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , винним ускоєнні правопорушення,передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу Українипроадміністративніправопорушення тапіддати адміністративному стягненню у виді штрафу на користь держави в сумі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, на рахунок отримувача: UA198999980313090149000005001, отримувач коштів: Донецьке ГУК/Дон.обл./21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37967785, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), кодкласифікації доходів бюджету: 21081300, з позбавленням права керування транспортними засобами 1(один) рік.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , судовий збір на користь держави в сумі 605 (шістсот п`ять)грн. 60 копійок, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), кодкласифікації доходів бюджету: 22030106.

Роз`яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати штрафу у строк, встановлений ч. 1ст. 307 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова може бути оскаржена в судову палату по кримінальним справам Дніпровського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Слов`янський міськрайонний суд протягом десяти днів, з дня її проголошення.

Строк пред`явлення виконавчого документа до виконання три місяці.

Суддя

Слов`янського міськрайонного суду

Донецької області Іван Юрійович Фалін