Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №403/319/23 провадження № 2-о/403/2/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 лютого 2025 року с-ще Устинівка
Устинівський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді Атаманової С.Ю.,
при секретарі судового засідання Руссу В.І.,
з участю:
прокурора Семенюк В.І.,
представника заявника Устинівської селищної ради Оковитої В.В., Новак І.М.,
представника заінтересованої особи Орешечка Є.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с-щі Устинівка в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою прокурора - першого заступника керівника Знамянської окружної прокуратури Кіровоградської області, подану в інтересах держави в особі Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області, заінтересована особа: виконавчий комітет Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області, про визнання безхазяйним нерухомого майна та передачу його у комунальну власність,
В С Т А Н О В И В:
Прокурор - перший заступник керівника Знамянської окружної прокуратури Кіровоградської області в порядку ч.3 ст.56 ЦПК України, ст.23 Закону України «Про прокуратуру» звернувся до суду в інтересах держави в особі Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області, про визнання безхазяйним нерухомого майна та передачу його у комунальну власність Устинівської селищної територіальної громади в особі Устинівської селищної ради.
Заявлені вимоги обгрунтовані тим, що на території Устинівської селищної територіальної громади за адресою: вул.Шевченка, №54 с.Седнівка Кропивницького району Кіровоградської області знаходиться будівля - громадський будинок, а саме: будинок культури загальною площею 550,5 кв.м., котельня площею 35,5 кв.м. та вбиральня площею 4,5 кв.м, власник якого відсутній. Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за №292217602 зазначена будівля 23 грудня 2021 року була взята на облік безхазяйного майна державним реєстратором Устинівської селищної ради, а 29 грудня 2021 року в газеті «Трудівник Устинівщини» випуск №95 зроблено оголошення про взяття її на такий облік. Враховуючи, що обєкт нерухомого майна - громадський будинок є безхазяйним майном, яке взято на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, та ту обставину, що з дня взяття на такий облік сплив один рік, протягом якого ніхто не звернувся до Устинівської селищної ради з питань належності зазначеного майна, прокурор вважав наявним підстави для передачі відповідно до вимог ст.335 ЦК України, ст.333 ЦПК України зазначеного вище нерухомого майна у комунальну власність відповідної територіальної громади.
В судовому засіданні прокурор підтримала заявлені вимоги, прохала суд їх задоволити.
В судовому засіданні представник Устинівської селищної ради, як особи, в інтересах якої прокурором до суду була подана відповідна заява, прохав суд передати у комунальну власність Устинівської селищної ради обєкт нерухомого майна, який розташований по АДРЕСА_1 , з метою використання його в інтересах жителів громади.
В судовому засіданні представник заінтересованої особи: виконавчого комітету Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області прохав суд задоволити подану прокурором заяву.
Заслухавши пояснення прокурора, представників заявника та заінтересованої особи, безпосередньо дослідивши письмові докази у справі, судом встановлені наступні фактичні обставини та визначені відповідно до них правовідносини.
Згідно з актом обстеження нерухомого майна №4 від 10 грудня 2021 року, складеного постійно діючою комісією з виявлення, обстеження та взяття на облік безхазяйного нерухомого майна на території Устинівської селищної територіальної громади, за результатами обстеження обєкта нерухомого майна, який має ознаки безхазяйного, а саме: громадського будинку (будинок культури, котельня, вбиральня), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , зроблений висновок про те, що: основна будівля перебуває в задовільному стані, для можливості подальшої безпечної експлуатації приміщень громадського будинку, необхідно виконати поточний ремонт (а.с.6-9).
Зазначений акт обстеження нерухомого майна був затверджений рішенням виконавчого комітету Устинівської селищної ради Кіровоградської області №282 від 14 грудня 2021 року (а.с.5). 29 грудня 2021 року в газеті «Трудівник Устинівщини» випуск №95 було опубліковане оголошення про взяття на облік зазначеного вище громадського будинку (будинку культури) як безхазяйного нерухомого майна (а.с.15-16).
Згідно з архівною довідкою №123 від 04 жовтня 2021 року право власності на будинок АДРЕСА_1 за даними КП «Олександрійське МБТІ» зареєстровано не було (а.с.35).
Згідно відповіді КП «Олександрійське міжміське бюро технічної інвентаризації» від 14 червня 2023 року за вих.№8020-23, право власності на будівлю Седнівського БК, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстроване не було, технічна документація виготовлялась 03 листопада 2021 року (а.с.19).
Відсутність реєстрації права власності на обєкт нерухомого майна, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , підтверджується також інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно (а.с.91).
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна за індексним №292217602, обєкт нерухомого майна: будівля, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , до складу якого входять: літера А - будинок культури; літера Б - котельня; літера В - вбиральня; мощення позначене 1, загальною площею 550,5 кв.м., був взятий 23 грудня 2021 року на облік, як безхазяйне нерухоме майно (а.с.10).
29 грудня 2021 року в газеті «Трудівник Устинівщини» випуск №95 було опубліковане оголошення про взяття на облік зазначеного вище громадського будинку (будинку культури) як безхазяйного нерухомого майна (а.с.15-16).
Згідно з технічним паспортом (відомостями) про проведену технічну інвентаризацію громадського будинку, виготовленого 26 листопада 2021 року на замовлення Приватного сільськогосподарського підприємства «Седнівське», за адресою: вул.Шевченка, б.54 с.Седнівка Устинівська територіальна громада Кропивницький район Кіровоградська область знаходиться група будівель/споруд: будинок культури (літ.А) загальна площа приміщень 550,5 кв.м.; котельня (літ.Б) загальна площа приміщень 35,5 кв.м.; вбиральня (літ.В) загальна площа приміщень 4,5 кв.м. та мощення 1 (споруда) (а.с.24-34).
Відповідно до листа КП «Олександрійське міжміське бюро технічної інвентаризації» від 21 січня 2025 року за вих.№07-17/08, в технічний паспорт на нерухоме майно, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . була допущена помилка: замість «Площа приміщень» котельні та вбиральні потрібно було внести «Площа забудови». Будівлі котельні (літ.Б) та вбиральні (літ.В) є допоміжними до основної будівлі і площа цих забудов не може бути приплюсована до загальної (внутрішньої) площі приміщень будинку культури (літ.А). Загальна площа приміщень вищевказаної будівлі становить 550,5 кв.м. (а.с.96). Як вбачається із відповіді Приватного сільськогосподарського підприємства «Седнівське», будівля за адресою: вул.Шевченка, 54 в с.Седнівка Кропивницького району Кіровоградської області на балансі ПСП «Седнівське» не перебуває, майнових прав на неї не має і щодо оформлення майнових прав звертатися не буде (а.с.37).
Виконуючи приписи ч.1 ст.264, ч.4ст.265 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України)та даючи мотивовану оцінку аргументам, наведеним учасниками справи щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення заявлених прокурором в інтересах держави вимог, а також доказам, якими вони підтверджується, зазначаючи норми права, які були застосовані судом та мотиви їх застосування, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.1ст.4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
За змістом ч.1ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.56 ЦПК Україниу визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, та у разі звернення до суду в інтересах держави обгрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу (ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру»).
Згідно листів Устинівської селищної ради від 08 грудня 2022 року за вих.№02-12/343/1 та від 05 травня 2023 року за вих.№02-12/223/1 першого заступника керівника Знамянської окружної прокуратури Кіровоградської області повідомлено про відсутність звернення до суду органу місцевого самоврядування стосовно передачі у комунальну власність безхазяйного майна (відкритого танцювального майданчика, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 ) (а.с.4, 14).
12 червня 2023 року Устинівську селищну раду було повідомлено про підготовку Знамянською окружною прокуратурою заяви про передачу безхазяйної нерухомої речі (будівлі, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 ) у комунальну власність Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (а.с.39).
Отже, судом встановлено дотримання прокурором вимог ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» щодо повідомлення позивача про здійснення представництва інтересів держави в суді.
Відповідно до п.7 ч.2ст.293 ЦПК Українисуд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність. Річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обовязки (ст.179 ЦК України).
До нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також обєкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення (ч.1 ст.181 ЦК України).
Згідно зі ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі по тексту - Закон) право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
За змістом ч.1 ст.60 Закону територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоровя, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі обєкти, визначені відповідно до закону як обєкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими субєктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом (ч.2 ст.60 Закону).
Відповідно до положень ч.ч.1 та 2 ст.335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Відповідно до ст.333 ЦПК України суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також якщо сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Отже,нормами ЦК України та ЦПК Українипередбачена можливість звернення до суду із заявою про передачу у комунальну власність лише нерухомих речей та лише у випадку вчинення всіх, передбачених законодавством дій (правовий висновок, викладений в постанові Верховного Суду від 07 червня 2023 року у справі №314/552/22).
Відповідно дост.76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, такими засобами: письмовими доказами, висновками експертів, показаннями свідків.
Відповідно до ч.ч.1, 3ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному, обєктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів). На підставі викладеного, надавши оцінку зібраним у справі доказам в цілому, а також кожному доказу окремо, судом встановлена передбачена законом сукупність умов, необхідних та достатніх для передачі будівлі, розташованої по АДРЕСА_1 у комунальну власність, а саме: 1) взяття державним реєстратором Устинівської селищної ради 23 грудня 2021 року зазначеного обєкта нерухомого майна на облік як безхазяйного, про що внесені відповідні відомості в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, номер запису: 19684; 2) опублікування 29 грудня 2021 року в газеті «Трудівник Устинівщини» оголошення про взяття громадського будинку (будинку культури) на облік безхазяйного майна; 3) сплив одного року з дня взяття на облік даного нерухомого майна; та 4) відсутність (не встановлення) будь-яких відомостей про його власника.
Оскільки визначений ст.335 ЦК Українипорядок набуття права власності на безхазяйну річ заявником був дотриманий, що безпосередньо підтверджується матеріалами цивільної справи, суд приходить до висновку про задоволення заяви прокурора в частині передачі у комунальну власність Устинівської селищної територіальної громади в особі Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області безхазяйного нерухомого майна - будівлі, а саме: будинку культури загальною площею 550,5 кв.м., котельні площею 35,5 кв.м, вбиральні площею 4,5 кв.м та мощення, розташованого по АДРЕСА_1 . В задоволенні заяви прокурора в частині визнання судом зазначеної вище будівлі безхазяйним майном слід відмовити, оскільки зазначений спосіб захисту не передбачений нормами чинного законодавства (зокрема, ст.16 ЦК України, ч.2 ст.293 ЦПК України), а зазначений обєкт нерухомого майна набув правового статусу безхазяйної нерухомої речі згідно зі ст.335 ЦК України. Відповідно до п.2 ч.5ст.265 ЦПК Україниу резолютивній частині рішення зазначається розподіл судових витрат. Згідно ч.1ст.133 ЦПК України судові витрати, складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Судом встановлено, що прокурором при зверненні до суду сплачено судовий збір в розмірі 1342 грн. 00 коп., що підтверджено належним письмовим доказом по справі (а.с.1). Разом з тим, відповідно до ч.7ст.294 ЦПК України при ухваленні судом рішення у справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом. З огляду на викладене, судові витрати у виді сплаченого прокурором судового збору, відшкодуванню не підлягають. Керуючись ст.ст.2, 5, 12, 13, 76, 81, 89, 133, 258, 259, 263, 265, 268, 273, 293, 294, 333, 354 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Заяву прокурора - першого заступника керівника Знамянської окружної прокуратури Кіровоградської області, подану в інтересах держави в особі Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області, заінтересована особа: виконавчий комітет Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області, про визнання безхазяйним нерухомого майна та передачу його у комунальну власність - задоволити частково.
Передати у комунальну власність Устинівської селищної територіальної громади в особі Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області безхазяйне нерухоме майно - будівлю загальною площею 550,5 кв.м, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , яка складається з будинку культури (літера А); котельні (літера Б), вбиральні (літера В) та мощення, позначеного 1.
В задоволенні заяви в іншій частині - відмовити.
Судові витрати у виді сплаченого прокурором судового збору в сумі 1342 грн. 00 коп. відшкодуванню не підлягають.
Повне найменування учасників справи:
Заявник: Устинівська селищна рада Кропивницького району Кіровоградської області, місцезнаходження: вул.Ювілейна, буд.№2 с-ще Устинівка Кропивницького району Кіровоградської області, поштовий індекс 28600, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04364549.
Прокурор, який діє в інтересах держави в особі Устинівської селищної ради та який має процесуальні права та обов`язки особи, в інтересах якої він діє (заявника): перший заступник керівника Знам`янської окружної прокуратури Кіровоградської області, адреса місцезнаходження: вул.Братів Лисенків, буд.№5 м.Знам`янка Кіровоградської області, поштовий індекс 27400.
Заінтересована особа: виконавчий комітет Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області, місцезнаходження: вул.Ювілейна, буд.№2 с-ще Устинівка Кропивницького району Кіровоградської області, поштовий індекс 28600, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04364549.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Кропивницького апеляційного суду шляхом подання протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складення) апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне рішення суду складено 10 лютого 2025 року.
Суддя С.Ю.Атаманова