ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 03/5576а
"18" грудня 2007 р. м. Черкаси
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді Єфіменко В.В.,
з секретарем судового засідання Макарченко Н.П.,
за участю:
представник позивача -Косточка Т.В., за довіреністю,
представник відповідача -не з”явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області, м. Черкаси
до приватного підприємця ОСОБА_1, Черкаська область, смт. Катеринопіль
про стягнення 49 грн. 92 коп., -
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення з відповідача 49 грн. 92 коп. економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, в тому числі штраф в розмірі 33 грн. 28 коп.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.
Відповідач письмових заперечень не подав, в судове засідання не з”явився, про причини неявки суд не повідомив.
Справа розглядається в порядку ч.2 ст.128 КАС України за наявними матеіралами
Заслухавши доводи та пояснення представника позивача, дослідивши наявні в справі матеріали, суд приходить до наступного.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області на виконання п. 20 плану роботи інспекції на ІІ півріччя 2007 р. в вересні 2007 р. проведена перевірка відповідача з питання дотримання порядку встановлення цін на окремі види продовольства.
Ч. 1 ст. 8 Закону України “Про ціни та ціноутворення” від 03.12.1990 р. № 507-ХІ (далі - Закон) визначає, що державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення:
- державних фіксованих цін (тарифів);
- граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Ст. 4 Закону зазначає, що Кабінет Міністрів України:
- забезпечує здійснення в республіці державної політики цін;
- визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій;
- визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Згідно з ст. 13 Закону, державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями. Державні органи, що здійснюють контроль за цінами, та їх посадові особи мають права, виконують обов'язки і несуть відповідальність, передбачені Законом України “Про державну податкову службу в Україні”, крім повноважень, передбачених пунктами 6 - 9 статті 11 вказаного Закону. Господарські суб'єкти повинні в установленому порядку подавати необхідну інформацію для здійснення контролю за правильністю встановлення і застосування цін.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 р. № 1548 “Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органах міських рад щодо регулювання цін (тарифів)” затверджено повноваження центральних органів виконавчої влади, обласних державних адміністрацій щодо регулювання (встановлення) фіксованих та граничних рівнів цін (тарифів), торговельних надбавок, нормативів рентабельності.
Розпорядженням голови Черкаської облдержадміністрації від 03.11.2005 р. № 489 “Про регулювання цін на основні продовольчі товари” із змінами, внесеними розпорядженнями голови Черкаської облдержадміністрації від 27.10.2006 р. № 441, від 25.12.2006 р. № 526, від 18.01.2007 р. № 6, встановлений рівень торговельної надбавки на продовольчі товари.
Основним завданням Державної інспекції з контролю за цінами у відповідності до п. 3 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 р. 3 1819 є організація та здійснення контрольно наглядових функцій з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
Перевіркою встановлено, що відповідач порушив вимоги вищевказаних розпоряджень і застосував торгівельні надбавки в розмірі від 26,6 % до 29,1 % замість встановленого 21 % граничного рівня з врахуванням транспортних витрат (згідно розпорядження від 25.12.2006 р. № 526).
Відповідач внаслідок порушення порядку встановлення і застосування цін на продовольчі товари необґрунтовано отримав виручку за період з 18.08.2007 р. по 08.09.2007 р., яка склала 16 грн. 64 коп.
Факт порушення зафіксовано в акті Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області від 11.09.2007 р. № 1351.
Збільшення відповідачем розмірів граничного рівня торговельних надбавок, встановлених зазначеним розпорядженням, відповідно до ст. ст. 13, 14 Закону є порушенням державної дисципліни цін.
Відповідно до п. 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03.12.2001 р. № 298/519 (зареєстровано в Міністерстві юстиції 18.12.2001 р. № 1047/6238), підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті зокрема, застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад встановлений граничний розмір.
За матеріалами перевірки, керуючись п. п. 1.3, 1.4, 2.1 вказаної Інструкції позивачем винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 21.09.2007 р. № 119 на загальну суму 49 грн. 92 коп., в тому числі штраф 33 грн. 28 коп.
Вказане рішення позивача разом з вимогою про усунення виявлених порушень від 10.10.2007 р. № 2042 було надіслано відповідачу.
Претензія позивача від 10.10.2007 р. № 2041 залишена відповідачем без відповіді.
Станом на 05.11.2007 р. рішення позивача відповідачем не виконано і в установленому законом порядку не оскаржено.
З огляду на викладене суд приходить до висновку, що правомірність та обґрунтованість позовних вимог позивачем доведено і вони підлягають до задоволення.
З відповідача на користь Державного бюджету України підлягає стягненню судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп.
Керуючись ст. ст. 94, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1
- 49 грн. 92 коп. економічних санкцій у дохід державного бюджету на код 21081100, р/р 31117106700214 ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, КОД 22809015;
- 3 грн. 40 коп. судового збору із зарахуванням до державного бюджету України стягувачем щодо якого є ДПІ у Катеринопільському районі отримувач - ВДК в м. Черкаси р/р 31117095700002 банк ГУДКУ в Черкаській області МФО 854018, код 22809222, код бюджетної класифікації -22090200 символ звітності банку -095 через відділ державної виконавчої служби Катеринопільського управління юстиції..
Про апеляційне оскарження постанови може бути подана заява до Київського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня проголошення постанови і апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ В.В. Єфіменко