Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.02.2025м. ДніпроСправа № 904/5274/24
Господарський суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Перової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) представників сторін, матеріали справи
за позовом Солонянської селищної ради, 52400, Дніпропетровська область, Дніпровський район, селище Солоне, вул.Задернюка, буд.3, код ЄДРПОУ 04339652
до Фізичної особи-підприємця Жиленко Світлани Іванівни, АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
про стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Солонянська селищна рада звернулася до Господарського суду Дніпропетровської області із позовною заявою про стягнення з Фізичної особи-підприємця Жиленко Світлани Іванівни заборгованості за договором оренди земельної ділянки № 24-2018 від 05.11.2018 у розмірі 91 838,53грн та судового збору у розмірі 3 028,00грн.
Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.12.2024 справу № 904/5274/24 передано на розгляд судді Перовій О.В.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 09.12.2024 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.
27.12.2024 до канцелярії суду поштою від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. У своєму відзиві відповідач зазначає, що позовна заява не містить обґрунтованого розрахунку, позивач жодним чином не повідомляла відповідача про те, що у зв`язку із зміною нормативно-грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності буде змінено істотні умови договору, зокрема, розмір орендної плати. Відповідач звертає увагу на те, що згідно умов договору позивач мав право переглядати розмір орендної плати за договором лише в 2020 році, 2022 та 2024 році.
01.01.2025 до канцелярії суду через систему Електронний суд від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій покликається на те, що відповідач здійснювала платежі зі сплати погашення заборгованості за договором у хронологічному порядку та не у повному обсязі, а тому умови договору відповідачем не виконано, орендна плата за користування земельною ділянкою в повному обсязі не сплачена. Представник позивача покликається на те, що зміна нормативно-грошової оцінки земельної ділянки не є зміною розміру орендної плати у відсотках, яка на протязі усього строку дії договору залишалася незмінною у розмірі 10 %.
03.01.2025 до канцелярії суду через систему Електронний суд від представника позивача надійшли додаткові пояснення у справі.
Відповідно до статті 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно із частинами другою, третьою статті 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Ураховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.
Відповідно до частини восьмої статті 252 Господарського процесуального кодексу України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Суд, розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті,
ВСТАНОВИВ:
03.10.2018 року Фізична особа-підприємець Жиленко Світлана Іванівна (далі - відповідач, орендар) звернулася до Солонянської селищної ради (далі позивач, орендодавець) з заявою про надання в оренду земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі строком на 25 років загальною площею 0,0721 га, яка знаходиться за адресою: смт.Солоне, вул.Усенко, 34-а (а.с.44).
Рішенням Солонянської селищної ради від 30.10.2018 № 39-33/VІІ Про надання в оренду земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою смт.Солоне, вул.Усенко, 34-а Фізичній особі-підприємцю Жиленко Світлані Іванівні» було вирішено:
1. Передати в оренду земельну ділянку для будівництва та обслуговування будівель торгівлі площею 0,0721 га, кадастровий номер 1225055100:03:003:0182, Фізичній особі-підприємцю Жиленко Світлані Іванівні, яка знаходиться за адресою:
АДРЕСА_2 . Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки станом на 30.05.2018 року становить 226 701,38 (двісті двадцять шість тисяч сімсот одна гривня 38 коп).
4. Встановити орендну плату у розмірі 10 % (десяти) від нормативної грошової оцінки з урахуванням її цільового призначення, та діючих коефіцієнтів індексації, визначених законодавством України.
5. ФОП Жиленко Світлані Іванівні укласти з селищною радою договір оренди земельної ділянки та здійснити його реєстрацію. Договір оренди земельної ділянки набуває чинності з дати підписання сторонами. Приступити до використання земельної ділянки відповідно до укладеного договору оренди після державної реєстрації права оренди.
6. Встановити виникнення обов`язку сплачувати орендну плату відповідно до договору оренди земельної ділянки починаючи з дати підписання договору. Періодичність внесення орендної плати, щомісячно, в рівних долях до 20 числа місяця, наступного за розрахунковим.
7. Не допускати зростання бур`янами орендованої земельної ділянки та території прилеглої до неї.
8. Дотримуватись вимог ст.48 Закону України «Про охорону земель».
9. Забороняється передавати у заставу та вносити до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
10. Відповідальність за несвоєчасну сплату орендної плати встановлюється відповідно до ст.129 Податкового кодексу України.
11. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
12. Витрати, пов`язані з державною реєстрацією права оренди на земельну ділянку покласти на ФОП Жиленко С.І.
13. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища (а.с.47).
Земельна ділянка з кадастровим номером 1225055100:03:003:0182 належить до комунальної форми власності Солонянської селищної ради; місце розташування: Дніпропетровська область, Солонянський район, смт.Солоне, вулиця Усенко, 34-а; цільове призначення: 03.08. для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування; категорія земель: землі житлової та громадської забудови; площа земельної ділянки 0,0721 гектарів; нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1225055100:03:003:0182 становить 482 656,33грн, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-1200842452023 від 09.11.2023 (а.с.55).
Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1225055100:03:003:0182, виданого Відділом у Солонянському районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 26.06.2019 № 2155, нормативна грошова оцінка даної земельної ділянки становить 226 701,38 грн (а.с.70).
05.11.2018 між Солонянською селищною радою (далі орендодавець, позивач) та Фізичною особою-підприємцем Жиленко Світланою Іванівною (далі орендар, відповідач) був укладений договір № 24-2018 оренди земельної ділянки (а.с.48-51).
Відповідно до пункту 1 договору орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, з кадастровим номером 1225055100:03:003:0182, яка розташована за адресою смт Солоне, вул. Усенко, 34-А. Земельна ділянка передається в оренду на підставі рішення Солонянської селищної ради від 30.10.2018 року № 39-33/VІІ «Про надання в оренду земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою смт Солоне, вул.Усенко, 34-А фізичній особі- підприємцю Жиленко Світлані Іванівні».
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0721 га (пункт 2 договору).
На земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомого майна, а саме будівля кафе, яка належить орендарю (пункт 3 договору).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить: 226 701,38 (двісті двадцять шість тисяч сімсот одна гривня 38 коп) (пункт 4 договору).
Договір укладено на 25 (двадцять п`ять) років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 (тридцять) днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію (пункт 6 договору).
Відповідно до пункту 7 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 10 % (десяти) від нормативної грошової оцінки з урахуванням її цільового призначення та діючих коефіцієнтів індексації, визначених законодавством України. Виникнення обов`язку сплачувати орендну плату відповідно до договору оренди земельної ділянки починаючи з дати підписання договору.
Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (пункт 8 договору).
Орендна плата вноситься у такі строки: за земельні ділянки несільськогосподарського призначення комунальної власності щомісячно рівними частками (1/12 від річної плати) не пізніше 30 (тридцятого) числа поточного місяця або одним платежем за рік, але не пізніше 30 січня (пункт 9 договору).
Розмір орендної плати переглядається один раз на два роки у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) не з вини орендаря, що підтверджено документами; зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) державної, комунальної власності; в інших випадках, передбачених законом (пункт 10 договору).
Відповідно до пункту 11 договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором: у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати встановленої цим договором; стягується пеня у розмірі 3 відсотків несплаченої суми за кожний день прострочення.
На орендовану земельну ділянку не встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб відповідно до витягу з Державного земельного кадастру від 30.05.2018 року №НВ-1206193472018 (пункт 19 договору).
Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку (пункт 20 договору).
Відповідно до пункту 25 договору орендар зобов`язаний приступити до використання орендованої земельної ділянки після державної реєстрації договору оренди; у 5 (п`ятиденний) строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки комунальної власності надати копію договору відповідному органу доходів і зборів; використовувати орендовану земельну ділянку відповідно до мети, визначеної у пункті 15 цього договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного та екологічного законодавства, державних і місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі; своєчасно вносити орендну плату; постійно підтримувати відповідний санітарний порядок орендованої земельної ділянки та території прилеглої до неї; не допускати заростання бур`яном орендованої земельної ділянки та території прилеглої до неї, дотримуючись вимог ст.48 Закону України «Про охорону земель». Не погіршувати родючість та інші корисні властивості землі, здійснити заходи щодо поліпшення стану земельної ділянки у обсяг та строках, визначених окремою угодою сторін; відшкодовувати орендодавцеві заподіяну ним шкоду стану земельної ділянки; приступити до використання земельної ділянки після державної реєстрації договору оренди та підписання акту приймання-передачі земельної ділянки; забороняється передача у заставу та внесення до статутного фонду вищевказаної земельної ділянки.
Відповідно до пункту 29 дія договору припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи-орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок), яке істотно перешкоджає її (їх) використанню, а також з інших підстав, визначених законом; добровільної відмови орендаря від оренди земельної ділянки або припинення діяльності орендаря (пункт 30 договору).
За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору (пункт 33 договору).
Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини (пункт 34 договору).
Договір оренди земельної ділянки набуває чинності з дати підписання сторонами. Земельна ділянка вважається переданою орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди та підписання акта приймання-передачі земельної ділянки (пункт 35 договору).
Договір підписаний сторонами та скріплений печатками без зауважень та заперечень до нього.
Сторони уклали акт прийому-передачі об`єкта оренди (земельної ділянки) за договором оренди від 05.11.2018, за яким відповідач прийняв вищезазначену земельну ділянку (а.с.52).
Сторонами також підписано розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної форми власності, грошова оцінка яких проведена, відповідно до якого розмір орендної плати у 10 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки становить 22 670,14грн (а.с.53).
Солонянська селищна рада покликається на неналежне виконання відповідачем зобов`язань з орендної оплати за період з 05.10.2022 по 04.10.2024 у розмірі 91 838,53грн, що і є причиною виникнення спору.
Листом від 18.05.2022 № 02-21-1034/0/2-22 позивач вимагав від Фізичної особи-підприємця Жиленко Світлани Іванівни сплатити заборгованість по сплаті орендної плати у розмірі 16 566,98грн. Відповідач отримав лист, проте залишив його без відповіді (а.с.62-63).
Листом від 26.08.2022 № 02-21-1706/0/2-22 позивач повторно вимагав від Фізичної особи-підприємця Жиленко Світлани Іванівни сплатити заборгованість по сплаті орендної плати у розмірі 20 256,14грн. Лист відповідач отримав 01.09.2022 та залишив його без відповіді (а.с.63-64).
Листом від 10.05.2023 № 02-21-834/0/2-23 позивач повідомив Фізичну особу-підприємця Жиленко Світлани Іванівни про існуючу заборгованість зі сплати орендної плати у розмірі 58 553,03грн та пені у розмірі 1 863,25грн. Відповідач отримав лист 16.05.2023, проте залишив його без відповіді (а.с.65-66).
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об`єктивному розгляді всіх обставин справи у їх сукупності, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог з огляду на таке.
Згідно із частиною першою статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Відповідно до частини другої статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є:
1) договори та інші правочини;
2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності;
3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі;
4) інші юридичні факти.
Згідно статті 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Згідно зі статтею 173 ГК України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
У відповідності до приписів статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 ЦК України).
Згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частиною першою статті 193 ГК України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (частина сьома ст.193 ГК України).
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 ЦК України).
Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (стаття 599 ЦК України).
Згідно зі статтею 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Матеріали справи не містять доказів того, що спірний договір визнавався недійсним у судовому порядку.
Відповідно до статті 14.1.136 Податкового кодексу України орендна плата - за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
За приписами підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно пунктів 288.1 - 288.5 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки; платником орендної плати є орендар земельної ділянки; об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду; розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем; розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, при цьому річна сума платежу залежить від наявності нормативної грошової оцінки та має граничний розмір.
Відповідно до підпункту б) пункту 14.1.54 статті 14 Податкового кодексу України дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно, доходи у вигляді: доходів від надання резидентам або нерезидентам в оренду (користування) майна, розташованого в Україні, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до розташованих в Україні портів.
Згідно підпункту 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України земельний податок - обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Отже враховуючи те, що відповідач не є власником земельної ділянки, тому єдиною формою здійснення плати за земельну ділянку для відповідача, як землекористувача земельної ділянки, є орендна плата.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 12.04.2017 №922/5468/14.
Відповідно до частини першої статті 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
За приписами статті 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 Закону України Про оренду землі визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до статті 21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. У разі визнання у судовому порядку договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.
За приписами статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
За змістом вказаних приписів виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені і яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.
З даного приводу Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23.05.2018 №629/4628/16-ц (провадження №14-77цс18) виснувала, що до моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об`єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.
За змістом статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Стаття 120 Земельного кодексу України передбачає перехід права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю або споруду, відповідно до частини 2 даної статті: якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Тобто, норма щодо переходу права на земельну ділянку у разі переходу права на об`єкт нерухомості може бути застосована зокрема, якщо земельна ділянка перебуває у користуванні колишнього власника будівлі.
При цьому, виникнення права власності на об`єкт нерухомості не є підставою для автоматичного виникнення права власності чи укладення (продовження, поновлення) договору оренди земельної ділянки.
Статтею 123 Земельного кодексу України встановлено порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, відповідно до якого надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється зокрема на підставі рішенням органів місцевого самоврядування прийнятим на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
За змістом частини першої статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
Отже, з моменту виникнення права власності на нерухоме майно у відповідача виник обов`язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, розташовану під такими будівлями.
За приписами частини 2 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Згідно з частинами 1, 2 статті 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Об`єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності (стаття 3 Закону України "Про оренду землі").
Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера (стаття 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр").
Відповідно до статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з рахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кі = 1:100, де 1 - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Суд з`ясував, що 05.11.2018 між Солонянською селищною радою (далі орендодавець, позивач) та Фізичною особою-підприємцем Жиленко Світланою Іванівною (далі орендар, відповідач) був укладений договір № 24-2018 оренди земельної ділянки.
22.10.2024 вих. № 02-14-2110/0/2-24 позивач направив до фінансового відділу Солонянської селищної ради запит про надання інформації щодо стану сплати орендної плати відповідачем з 05.11.2018 по теперішній час (а.с. 67).
Згідно відповіді фінансового відділу Солонянської селищної ради від 22.10.2024 № 152 до бюджету Солонянської селищної територіальної громади надійшли кошти за орендну плату з фізичних осіб від Жиленко Світлани Іванівни (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 5 листопада 2018 року по 21 жовтня 2024 року в загальній сумі 93 479,43грн: з 05.11.2018 по 31.12.2018 5 667,55грн, з 01.01.2019 по 31.12.2019 13 602,13грн, з 01.01.2020 по 31.12.2020 10 201,59грн, з 01.01.2021 по 31.12.2021 13 437,36грн, з 01.01.2022 по 31.12.2022 15 545,14грн, з 01.01.2023 по 31.12.2023 25 025,66грн, з 01.01.2024 по 21.10.2024 10 000,00грн (а.с.68).
Як вбачається з матеріалів справи, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1225055100:03:003:0182, місце розташування земельної ділянки: смт Солоне, вул. Усенко, № 24-а, Солонянського району Дніпропетровської області, станом на 30.05.2018 року становила 226 701,38грн, що підтверджується витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30.05.2018 № 315, виданий відділом у Солонянському районі ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області (а.с.69);
- станом на 24.06.2019 нормативна грошова оцінка становила 226 701,38грн, що підтверджується Витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 26.06.2019 № 2155, виданий відділом у Солонянському районі ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області (а.с.70).
Згідно відповіді відділу № 1 Управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 24.11.2023 № 4899/299-23 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1225055100:03:003:0182, що розташована за адресою: смт Солоне, вул. Усенко, 34-а, Дніпровського району, Дніпропетровської області, цільове призначення земельної ділянки 03.08 для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування, площа 0,0721 га, за 2020 рік становить 226 701,38грн, за 2021 рік 249 371,52грн, за 2022 рік 249 371,52грн (а.с.71).
За даними інформації витягів № НВ-1200842332023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, кадастровий номер: 1225055100:03:003:0182, нормативна грошова оцінка земельної ділянки від 09.11.2023 року становить 482 656,33грн та № НВ-99509443792024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки від 16.10.2024 року становить 507 456,85грн (а.с.72-73).
Відповідно до умов пункту 7 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 10 % (десяти) від нормативної грошової оцінки з урахуванням її цільового призначення та діючих коефіцієнтів індексації, визначених законодавством України. Виникнення обов`язку сплачувати орендну плату відповідно до договору оренди земельної ділянки починаючи з дати підписання договору.
Отже нормативна грошова оцінка за 2018, 2019 та 2020 встановлена у розмірі 226 701,38грн, за 2021, 2022 249 371,52грн, за 2023 482 656,33грн, за 2024 507 456,85грн.
Відповідно за один місяць користування у 2018 - 2020 орендна плата становить 1 889,18грн, за один місяць користування у 2021-2022 2 078,10грн, за один місяць користування у 2023 4 022,14грн, за один місяць користування у 2024 4 228,80грн.
За період з 05.11.2018 по 04.10.2024 позивач нарахував орендну плату Фізичній особі-підприємцю Жиленко Світлані Іванівні відповідно до умов договору у розмірі 185 317,96грн, з яких сплачено 93 479,43грн, а саме: з 05.11.2018 по 31.12.2018 у розмірі 5 667,55грн, з 01.01.2019 по 31.12.2019 у розмірі 13 602,13грн, з 01.01.2020 по 31.12.2020 у розмірі 10 201,59грн, з 01.01.2021 по 31.12.2021 у розмірі 13 437,36грн, з 01.01.2022 по 31.12.2022 у розмірі 15 545,14грн, з 01.01.2023 по 31.12.2023 у розмірі 25 025,66грн, з 01.01.2024 по 21.10.2024 у розмірі 10 000,00грн.
Відповідач не погоджується із позовними вимогами та вважає, що позивач мав права переглядати розмір орендної плати за договором лише у 2020, 2022 та 2024 та повинен сплатити позивачу у 2024 з урахуванням сплачених у 2023 надлишкових коштів у розмірі 10 242,66грн.
Суд не погоджується з доводами відповідача, оскільки розмір орендної плати встановлений пунктом 7 договору у розмірі 10 % (десяти) від нормативної грошової оцінки з урахуванням її цільового призначення та діючих коефіцієнтів індексації, визначених законодавством України. Виникнення обов`язку сплачувати орендну плату відповідно до договору оренди земельної ділянки починається з дати підписання договору.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 виснувала, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов`язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов`язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов`язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки.
За подібних обставин належному способу захисту орендодавця відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.
Суд звертає увагу на те, що розмір орендної плати визначений у пункті 7 договору з дати укладання договору не змінювався, тому не відбулося змін істотних умов договору № 24-2018 оренди земельної ділянки від 03.10.2018.
При перевірці розрахунку позивача судом помилок не виявлено.
Відповідачем сплачена орендна плата за договором № 24-2018 оренди земельної ділянки від 03.10.2018 за період з 05.11.2018 по 04.10.2022. Залишок несплаченої заборгованості з орендної плати за період з 05.10.2022 по 04.10.2024 становить 91 838,53грн, що підтверджується матеріалами справи, тому підлягає до стягнення.
Відповідно до частини першої статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з частиною першою статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на викладене є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки № 24-2018 від 05.11.2018 орендної плати у розмірі 91 838,53грн за період з 05.10.2022 по 04.10.2024.
Щодо судових витрат.
Згідно із частиною першою статті 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Закон України "Про судовий збір" визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотки ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно із частиною третьою статті 4 Закону України Про судовий збір при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (стаття 9 Закону України "Про судовий збір").
Оскільки при зверненні до Господарського суду Дніпропетровської області заявлено вимогу майнового характеру (91 863,53грн), позивач сплатив судовий збір у розмірі 3 028,00грн, про що свідчать платіжні інструкції № 1259 від 27.11.2024 у розмірі 2 725,20грн та № 1119 від 28.10.2024 у розмірі 302,80грн.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у справі покладається на відповідача у розмірі 3 028,00грн.
Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Солонянської селищної ради до Фізичної особи-підприємця Жиленко Світлани Іванівни про стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Жиленко Світлани Іванівни, АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Солонянської селищної ради, 52400, Дніпропетровська область, Дніпровський район, селище Солоне, вул.Задернюка, буд.3, код ЄДРПОУ 04339652 заборгованість за договором оренди земельної ділянки № 24-2018 від 05.11.2018 у розмірі 91 838,53грн (дев`яносто одна тисяча вісімсот тридцять вісім гривень 53 копійки).
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Жиленко Світлани Іванівни, АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Солонянської селищної ради в особі головного розпорядника коштів виконавчого комітету Солонянської селищної ради, 52400, Дніпропетровська область, Дніпровський район, селище Солоне, вул.Задернюка, буд.3, код ЄДРПОУ 40204292 заборгованість судовий збір у розмірі 3 028,00грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок).
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення підписано 06.02.2025
Суддя О.В. Перова