Єдиний державний реєстр судових рішень
єдиний унікальний номер справи 546/1246/24
номер провадження 3/546/12/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2025 року м.Решетилівка
Решетилівський районний суд Полтавської області у складі судді Зіненка Ю.В., розглянувши матеріал, який надійшов від Сектору поліцейської діяльності № 1 Відділу поліції № 2 Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка зареєстрована та проживає по АДРЕСА_1 , не працює, є особою з інвалідністю ІІІ групи, РНОКПП НОМЕР_1 , до адміністративної відповідальності протягом року за ст. 184 КУпАП не притягалася,
за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
установив:
ОСОБА_1 29 листопада 2024 року близько 11 години ухилилася від виконання передбачених законодавством батьківських обов`язків щодо забезпечення необхідних умов для навчання свого сина ОСОБА_2 , що виразилось у наявності пропусків у Решетилівському професійному аграрному ліцеї без поважних причин в кількості 19 днів підряд, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
У судові засідання 17 грудня 2024 року та 14 січня 2025 року особа, яка притягається до адміністративної відповідальності не з`явилася. У зв`язку з відсутністю інформації про вручення судової повістки ОСОБА_1 судове засідання було відкладене на 07 лютого 2025 року.
У судовому засіданні 07 лютого 2025 року ОСОБА_1 суду повідомила, що дійсно її син залишався декілька днів вдома для того щоб допомогти їй по господарству, однак про те, що її син ОСОБА_2 не з`являється на навчання 19 днів підряд вона не знала, оскільки він їздив до ліцею. У подальшому їй стало відомо, що заняття він не відвідував, а гуляв з товаришами. На даний час з сином проведено виховні бесіди з метою недопущення подібних порушень у подальшому.
Стаття 251 КУпАП визначає поняття та джерела доказів у справі про адміністративне правопорушення. Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису, в т.ч. тими, що використовуються особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, підтверджується:
протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАД № 149804 від 29 листопада 2024 року, в якому зазначені обставини вчинення правопорушення ОСОБА_3 ОСОБА_1 (а.с. 1);
рапортом СПД № 1 ВП № 2 Полтавського РУП в Полтавській області від 22 листопада 2024 року, в якому зазначено, що ОСОБА_2 не відвідує заняття та має заборгованість з предметів (а.с. 2);
поданням ДНЗ «Решетилівський професійний аграрний ліцей імені І.Г. Боровенського» від 22 листопада 2024 року, в якому зазначено, що ОСОБА_2 не відвідує заняття та має заборгованість з предметів. Проведена роз`яснювальна робота з учнем та батьками бажаних результатів не принесла (а.с. 3);
інформацією про відвідування ліцею учнями 14 групи у вересні 2024 року, відповідно до якої ОСОБА_4 був відсутнім протягом 19 днів підряд з 13 вересня 2024 року по 09 жовтня 2024 року включно. Крім того, ОСОБА_2 має пропуски занять і в другій половині жовтня 2024 року та листопада 2024 року (а.с. 4);
письмовими поясненнями ОСОБА_1 , в яких остання зазначила, що її син ОСОБА_2 був відсутній на навчанні в ДНЗ «Решетилівський ПАФ імені І.Г. Боровенського» без поважних причин протягом 19 днів підряд з 13 вересня 2024 року по 09 жовтня 2024 року включно. У цей період він не хворів та просто був вдома (а.с. 5);
письмовими поясненнями ОСОБА_2 , в яких останній зазначив, що він не відвідував навчання в ДНЗ «Решетилівський ПАФ імені І.Г. Боровенського» 19 днів підряд з 13 вересня 2024 року по 09 жовтня 2024 року включно, оскільки не було бажання. Його мати ОСОБА_1 нагадувала про навчання, однак ОСОБА_2 її не слухав та залишався вдома. Булінгу чи цькування в школі зі сторони учнів чи педагогів не було, ОСОБА_2 не відвідував навчання, оскільки йому не було цікаво (а.с. 6);
характеристикою ОСОБА_2 , складеного ДНЗ «Решетилівським ПАЛ імені І.Г. Боровенського», якими підтверджується неналежне виконання батьківських обов`язків ОСОБА_1 (а.с. 8);
копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , яким підтверджується факт батьківства ОСОБА_1 щодо ОСОБА_2 (а.с. 14).
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства»,на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Норми статті 280 КУпАП визначають обставини, що підлягають з`ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення. Так, суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, які пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозицією ч. 1 ст. 184 КУпАП передбачена відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
За загальними правиламист. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що обтяжують чи пом`якшують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення суд не вбачає.
Враховуючи викладене, з урахуванням обставин справи, відсутність обтяжуючих чи пом`якшуючих відповідальність обставин, суд вважає за необхідне застосувати відносно гр. ОСОБА_1 стягнення у виді мінімального штрафу.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку покладено таке стягнення. Враховуючи цю норму законодавства та виходячи з положень ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір у даній справі про адміністративне правопорушення в сумі 605 грн 60 коп. належить стягнути з ОСОБА_1 .
На підставі викладеного, та керуючись ст.22, 33,184, 280, 283, 284, 289, 294 КУпАП, суд,-
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 копійок на користь держави.
Реквізити для сплати штрафу - Отримувач коштів: ГУК у Полт.обл/тг м.Решетилів/21081100; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37959255; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Рахунок отримувача: UA868999980313090106000016606; Код класифікації доходів бюджету: 21081100; Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції; Наявність відомчої ознаки: «00»Без деталізації за відомчою ознакою.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.
Реквізити для зарахування судового збору - Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз`яснити, що відповідно до положення частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу із наданням відповідної квитанції про сплату штрафу до канцелярії суду, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз`яснити, що згідно частин 1, 2 статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установленийчастиною першоюстатті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Апеляційну скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Полтавського апеляційного суду через Решетилівський районний суд.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк звернення постанови до виконання три місяці з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.
Суддя Ю.В. Зіненко