Рішення № 124977995, 06.02.2025, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2025
Номер справи
340/8412/24
Номер документу
124977995
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/8412/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. НАУМЕНКА, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, 25009, ЄДРПОУ 20632802)

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:

1) визнати протиправним та скасувати рішення №103230002034 Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 26.06.2024 року про відмову в призначені ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1;

2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати у пільговому обчисленні до страхового стажу ОСОБА_1 у полуторному розмірі (рік за півтора) періоди роботи (служби) по охороні ЧАЕС: з 11.05.2008 по 31.03.2009, з 01.05.2009 по 30.06.2010, з 01.09.2010 по 31.01.2011, з 01.03.2011 по 30.04.2012, з 01.07.2012 по 31.10.2013, з 01.12.2013 по 31.07.2014, з 01.09.2014 по 31.03.2020, з 01.06.2020 по 28.02.2022, з 01.05.2022 по 31.12.2022, з 01.02.2023 по 31.01.2024 - на посаді контролера у Військовій частині НОМЕР_2 Національної гвардії України, як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах;

3) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області призначити громадянину ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та виплачувати пенсію в призначеному розмірі починаючи з 18.06.2024 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Натомість відповідач протиправно не зарахував у пільговому обчисленні до страхового стажу позивачу у полуторному розмірі (рік за півтора) періоди роботи (служби) по охороні ЧАЕС: з 11.05.2008 по 31.03.2009, з 01.05.2009 по 30.06.2010, з 01.09.2010 по 31.01.2011, з 01.03.2011 по 30.04.2012, з 01.07.2012 по 31.10.2013, з 01.12.2013 по 31.07.2014, з 01.09.2014 по 31.03.2020, з 01.06.2020 по 28.02.2022, з 01.05.2022 по 31.12.2022, з 01.02.2023 по 31.01.2024 - на посаді контролера у Військовій частині НОМЕР_2 Національної гвардії України та відмовив у призначенні пенсії.

Позивач вважає, що такі дії відповідача є протиправними і такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.01.2025 відкрито провадження в даній справі, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників (а.с. 29).

21.01.2025 року відповідач надав відзив на позов, яким заперечує проти його задоволення, вказуючи, що відсутність підтвердження обставин, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу. Отже, пільговий стаж за спірні періоди не враховано, оскільки позивачем не надана довідка про пільговий характер та атестацією робочих місць за час перебування на військовій службі та роботі на посаді контролера у Військовій частині НОМЕР_2 Національної гвардії України. Тобто, питання зарахування періоду роботи (служби) до пільгового стажу взагалі не розглядалось, оскільки позивачем не надано жодного документа, який би підтверджував пільгову роботу (а.с. 32-68).

Дослідивши надані сторонами матеріали та з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 10), 18.06.2024 року звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч.2 ст. 114 Закону № 1058 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (за місцем проживання).

За принципом екстериторіальності Головним управлінням розглянуто заяву і додані до неї документи та прийнято рішення №103230002034 про відмову в призначені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч.2 ст. 114 Закону №1058.

Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області повідомило позивача про відмову у призначенні пенсії листом від 28.06.2024 №100-0212-8/113791, до якого додано прийняте відповідачем рішення.

Згодом рішення про відмову у призначенні пенсії від 26.06.2024 за № 103230002034, зареєстроване за № 11441/03-16 від 27.06.2024 (а.с. 22), визнано недійсним (в частині зазначення неврахованих періодів роботи до страхового стажу та причин не зарахування пільгового стажу), про що вказано у рішенні про відмову у призначені пенсії від 26.06.2024 за №103230002034, зареєстрованому за № 703/03-16 від 13.01.2025 (а.с. 39).

Так, відповідно до спірного рішення №103230002034 про відмову в призначені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч.2 ст. 114 Закону №1058, страховий стаж позивача становить 31 рік 07 днів.

За результатом розгляду наданих документів до страхового стажу заявника не враховано деякі періоди роботи згідно записів трудової книжки ( НОМЕР_3 ), що не є предметом спору, та вказано, що позивач права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням наявних документів не має, через відсутність необхідного пільгового стажу, визначеного діючим законодавством.

Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Отже, предметом спору, переданого на вирішення адміністративного суду, є правомірність та законність відмови у призначенні пенсії за віком по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах та зарахування у пільговому обчисленні до страхового стажу позивачу у полуторному розмірі (рік за півтора) періоди роботи (служби) по охороні ЧАЕС: з 11.05.2008 по 31.03.2009, з 01.05.2009 по 30.06.2010, з 01.09.2010 по 31.01.2011, з 01.03.2011 по 30.04.2012, з 01.07.2012 по 31.10.2013, з 01.12.2013 по 31.07.2014, з 01.09.2014 по 31.03.2020, з 01.06.2020 по 28.02.2022, з 01.05.2022 по 31.12.2022, з 01.02.2023 по 31.01.2024 - на посаді контролера у Військовій частині НОМЕР_2 Національної гвардії України, прийнятого за результатами розгляду заяви про призначення пенсії від 18.06.2024 року та доданих до неї документів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).

Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Разом з тим за приписами частини 1 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Разом з тим, за приписами частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Статтею 62 Закону України Про пенсійне забезпечення визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності такої книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637, в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

Пунктом 1 Порядку №637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Документи можуть бути подані в електронному вигляді з накладенням електронного підпису, що базується на. кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року.

Відповідно до пункту 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Період навчання за денною формою здобуття освіти у закладах вищої освіти (крім періоду навчання за денною формою здобуття освіти на підготовчих відділеннях у закладах вищої освіти), професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання (пункт 8 Порядку №637).

Проте, якщо у трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються додаткові докази, зазначені у пункті 3 Порядку №637: довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи, а період навчання підтверджується виданими навчальним закладом дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.

Відповідно до пункту 1.7 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) (далі по тексту - Порядок №22-1) звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

За приписами підпункту 2 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).

За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).

Згідно з пунктом 4.2 розділу IV в редакції Порядку №22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, серед іншого, уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування; повідомляє про необхідність дооформления документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів.

Суд встановив, що згідно розписки-повідомлення до заяви № 1445 від 18.06.2024 року (а.с. 43-44) позивач додав на підтвердження спеціального трудового стажу такі документи:

паспорт;

картку платника податків;

трудову книжку серії НОМЕР_3 від 15.08.1993 року;

довідку за формою ОК-5 від 18.06.2024 року;

довідку про джерела доходів з 01.07.2000 року б/н від 18.06.2024 року;

диплом НОМЕР_4 .

Матеріалами справи встановлено, що згідно записів трудової книжки позивача НОМЕР_3 від 15.08.1993 року, у спірному періоді роботи згідно запису №26 з 18.02.2008 року позивача прийнято на військову службу за контрактом до військової частини НОМЕР_2 (по охороні Чорнобильської АЕС) на посаду контролера (а.с. 65), вказане підтверджується і довідкою Військової частини НОМЕР_2 від 24.06.2024 року №461, у якій позивач продовжував працювати на час звернення до структурного підрозділу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії.

Сам по собі запис про призначення позивача у Військовій частині НОМЕР_2 на посаду контролера по охороні АЕС не може свідчити про безпосереднє виконання робіт та перебування позивача на території Чорнобильської АЕС.

Період служби у військовій частині НОМЕР_2 , з 2008 року по І квартал 2024, відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (а.с. 52) не містить відомостей про спеціальний стаж, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Натомість, позивач до позову додав довідку Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» №596/01090256 від 14.02.2024 року, про дози зовнішнього опромінення, отримані за період виконання робіт на ДСП ЧАЕС у складі сторонніх організацій (а.с. 18). Проте, як було встановлено судом, до заяви про призначення пенсії позивач вказану довідку не додавав.

Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС» відноситься до переліку підприємств, робота на яких надає право на пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №1. Водночас, даних про виконання позивачем робіт на вказаному підприємстві ні трудова книжка, ні довідка ОК-5 не містить.

Отже, серед наданих позивачем до органу пенсійного фонду документів немає жодного, що підтверджує стаж роботи позивача, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день може бути підставою для зарахування у пільговому обчисленні до страхового стажу позивачу у кратному розмірі (рік за півтора) спріних періодів роботи (служби) по охороні ЧАЕС під час проходження служби у Військовій частині НОМЕР_2 Національної гвардії України.

Відтак суд зазначає, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №103230002034 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливим і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, винесене за підсумками розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.06.2024 та доданих до неї документів, є правомірним.

За таких обставин, суд приходить до переконання про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб`єкт владних повноважень довів правомірності своїх дій. Натомість, позивачем не доведено та не підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність законних підстав для задоволення позовних вимог.

З огляду на відмову у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судом не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Судові витрати вважати фактично понесеними.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у порядку та у строки, установлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду В.В. НАУМЕНКО