Рішення № 124977922, 31.01.2025, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2025
Номер справи
340/8228/24
Номер документу
124977922
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/8228/24

Суддя Кіровоградського окружний адміністративний суду Притула К.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, що полягає в незарахуванні ОСОБА_1 до страхового стажу вислуги років на пільгових умовах;

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший від 22 жовтня 2024 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 вислугу років з урахуванням вислуги років на пільгових умовах, загальною тривалістю 22 роки 10 місяців 13 днів;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області після обчислення страхового стажу з урахуванням вислуги років, зарахованої на пільгових умовах, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення на інший вид пенсії від 22.10.2024 року та ухвалити рішення за результатами розгляду з урахуванням висновків суду;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області за результатами перерахунку нарахувати та виплатити ОСОБА_1 різницю між пенсією за вислугу років та виплаченою мені пенсією по інвалідності з 22 жовтня 2023 року по дату переведення мене на пенсію за вислугу років, у разі здійснення такого переведення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області рішенням від 22 жовтня 2024 року протиправно відмовлено в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за вислу років. Оскільки відповідачем при розрахунку пенсії за вислугу років не було враховано пільгової вислуги років, з урахуванням якої його загальна вислуга років становить не 18 років 09 місяців 04 дні, а 22 роки 10 місяців 13 днів.

Позивач вважає, що даною бездіяльністю було порушене його право на отримання пенсії в повному обсязі.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2024 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву (а.с.39).

10.01.2025 (вх. № 875/25) на адресу суду надійшов відзив на позов, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області просить в позові відмовити. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що відповідно до пункту "б статті 12 Закону № 2262 пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах б - д, з статті 1 - 2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції.

Відповідно до подання про перерахунок пенсії від 29.04.2024 № ФГ43270 наданого 30.04.2024 ІНФОРМАЦІЯ_1 календарна вислуга років ОСОБА_1 складає 18 років 09 місяців 04 дні.

Крім цього в розрахунку вислуги років від 03.04.2024 № 297 вислуга років ОСОБА_1 становить 29 років 11 місяців 11 днів, де: 18 років 09 місяців 04 дні - тривалість військової служби, 11 років 02 місяці 07 днів - трудовий стаж.

В свою чергу зазначаємо, що у витягу із наказу командира В/Ч НОМЕР_1 від 11.04.2023 № 101 зазначено періоди служби ОСОБА_1 у МВС - з 01.01.1999 по 22.07.2003, з 01.07.2006 по 20.07.2010 та у ЗСУ - з 14.06.1989 по 28.05.1991, з 05.02.1994 по 31.12.1998, з 17.12.2019 по 11.04.2023, які відображенні у вищезазначеному розрахунку вислуги років та відповідають 18 років 09 місяців 04 дні

При переведенні ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років розмір пенсії станом на 01.12.2024 складатиме 7006,34 грн.Оскільки розмір пенсії по інвалідності станом на 01.11.2024 складає 7121,64 грн, переведення на пенсію за вислугу років є недоцільним.

Отже, за наслідками розгляду заяви гр. ОСОБА_1 від 22.10.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийнято Рішення від 22.10.2024 , відповідно до якого позивачу відмовлено в переведенні з одного виду пенсії на інший.

Таким чином, Головне управління діяло в межах повноважень визначених чинним законодавством, а тому відсутні правові підстави вважати, що головним управління вчинено будь-яку протиправну дію.

23.01.2025 (вх.№ 1819/25) на адресу суду позивачем надано відповідь на відзив.

Згідно до ст. ст. 262, 263 КАС України, дану справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 являється пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та одержує пенсію по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов`язаного із проходженням військової служби.

22.10.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про переведення його з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років (а.с.21)

Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області листом від 28.10.2024 № 9271-9598/Т-03/8-1100/24 повідомило про відмову у здійсненні перерахунку пенсії (а.с.12).

Не погоджуючись з даною бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, в т.ч. осіб, які отримують пенсію за вислугу років, врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон 2262-XII).

Статтею 1 Закону №2262-ХІІ передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Таким чином, Закон №2262-ХІІ як єдину, обов`язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.

Визначення у Законі №2262-ХІІ вислуги саме в календарних роках передбачає обов`язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в частині 4 статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.

Таким чином, передбачена Законом №2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

В свою чергу, передбачені статтею 171 Закону №2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку 393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.

При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.

Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.

Відповідно до пункту «б» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Згідно з частиною 4 статті 17 Закону №2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Порядком про подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 30.01.2007 №3-1 закріплено, що заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.

Відповідно до розділу ІІІ даного Порядку, уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії.

Уповноважений орган (структурний підрозділ) надає допомогу особі в одержанні необхідних для призначення пенсії документів.

У разі якщо підготовлено не всі необхідні документи для призначення пенсії, то подаються наявні, а документи, яких не вистачає, подаються додатково.

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженим органом (структурним підрозділом) до органу, що призначає пенсію, мають бути завірені цим уповноваженим органом (структурним підрозділом) або органом, в якому особа проходила військову службу (службу), в установленому порядку.

Судом встановлено, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший від 22 жовтня 2024 року, було прийнято на підставі подання про перерахунок пенсії від 29.04.20247 № ФГ 43270 (а.с.57).

Відповідно до подання про перерахунок пенсії від 29.04.2024 № ФГ43270 наданого 30.04.2024 ІНФОРМАЦІЯ_1 календарна вислуга років ОСОБА_1 складає 18 років 09 місяців 04 дні.

Крім цього в розрахунку вислуги років від 03.04.2024 № 297 вислуга років ОСОБА_1 становить 29 років 11 місяців 11 днів, де: 18 років 09 місяців 04 дні - тривалість військової служби, 11 років 02 місяці 07 днів - трудовий стаж.

Також, суд звертає свою увагу на те, що у витягу із наказу командира В/Ч НОМЕР_1 від 11.04.2023 № 101 зазначено періоди служби ОСОБА_1 у МВС - з 01.01.1999 по 22.07.2003, з 01.07.2006 по 20.07.2010 та у ЗСУ - з 14.06.1989 по 28.05.1991, з 05.02.1994 по 31.12.1998, з 17.12.2019 по 11.04.2023, які відображенні у вищезазначеному розрахунку вислуги років та відповідають 18 років 09 місяців 04 дні (а.с.54).

Розглянувши заяву позивача про переведення його з пенсії по інвалідності на пенсію по за вислугу років, відповідачем розраховано, що розмір пенсії станом на 01.12.2024 складатиме 7006,34 грн, де: 5905,97 грн - основний розмір пенсії (10936,98 грн (грошове забезпечення) х 54%); 470,12 грн - індексація пенсії відповідно до Постанови № 185 (5905,97 грн х 7,96%); 590,25 грн - підвищення учаснику бойових дій (2361,00 грн х 25%, де 2361,00 грн прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2024); 40,00 грн - цільова грошова допомога.

Оскільки розмір пенсії по інвалідності станом на 01.11.2024 складає 7121,64 грн, переведення на пенсію за вислугу років є недоцільним.

Отже, за наслідками розгляду заяви гр. ОСОБА_1 від 22.10.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийнято Рішення від 22.10.2024 , відповідно до якого позивачу відмовлено в переведенні з одного виду пенсії на інший.

Враховуючи вищевикладене, суд погоджується з тим, що Головне управління діяло в межах повноважень визначених чинним законодавством, а тому відсутні правові підстави вважати, що головним управління вчинено будь-яку протиправну дію, а відтак зазначає, що дії відповідача були правомірними та ґрунтувались на нормах чинного законодавства.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем не доведено правомірність пред`явленого позову, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.,ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ

В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802, 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7А) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА