Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 лютого 2025 року Справа№200/9118/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`яськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та зобов`язання здійснити нарахування та виплату доплати,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Позивач просить суд: 1) визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області неправомірними щодо не призначення додаткової щомісячної доплати до пенсії 300 грн, як додатковий соціальний захист особам яким виповнилося 70 років; 2) зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити певні дії та нарахувати ОСОБА_1 належну щомісячну доплату 300 грн за віком від 11.06.2024 року відповідно до Постанови КМУ № 185.
Позов мотивовано тим, що позивач вважає, що після досягнення нею 70 років Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повинно було нарахувати їй 300 грн доплати до пенсії, як малозабезпеченій особі відповідно до Постанови КМУ, проте цього не зробило.
Позивач вважає такі дії ГУ ПФУ в Донецькій області неправомірними, у зв`язку із чим звернулась до суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 січня 2025 року відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Представник відповідача надав суду відзив на позовну заяву, просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю, вказавши, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 виповнилося 70 років. Відповідно до Постанови № 963 з 11.06.2024 року проведено перерахунок пенсії, а саме встановлено доплату до пенсії як особі, якій виповнилось 70 років в розмірі 300,00 грн, при цьому раніше встановлену доплату відповідно до Постанови № 185 (364,00 грн) зменшено на суму підвищення.
Станом на 11 червня 2024 року розмір пенсії з надбавками ОСОБА_1 становить 2725 грн, з яких: розмір пенсії за віком 1947,83 грн, доплата до прожиткового мінімуму (2361 грн) 413,17 грн, доплата по Постанові 185 64,00 грн, компенсаційна виплата 70-тирічним 300 грн.
З урахуванням викладеного, представник відповідача вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що оскільки управлінням не допущені порушення при здійсненні владних повноважень відносно позивача, то підстави для задоволення позовних вимог позивача відсутні.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорта № НОМЕР_2 .
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та є одержувачем пенсії за віком за двоскладовою формулою відповідно до Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 12.06.2009 року, що відповідачем не заперечується.
05 серпня 2024 року позивач звернулась на Урядову гарячу лінію із питанням щодо нарахування їй доплати до пенсії у розмірі 300 грн.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 12.08.2024 року № 21319-20356/Г-02/8-0500/24 в якому позивачу було повідомлено, що 11 червня 2024 року їй було зроблено перерахунок пенсії та встановлено компенсаційну доплату у розмірі 300 грн (в межах розміру середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік.
Листом № 0500-0202-8/90314 від 10.09.2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у відповідь на запит ОСОБА_1 на публічну інформацію від 30.08.2024 року, надало позивачу інформацію, що з 11.06.2024 року розмір її пенсії складає 2725 грн, в тому числі: 1947,83 грн розмір пенсії за віком, 413,17 грн доплата до прожиткового мінімуму по постанові № 265, 300 грн компенсаційна виплата 70-річним, 64 грн доплата на індексації відповідно до постанови КМУ № 185.
Вважаючи що пенсійним фондом порушуються права, щодо не виплати належної доплати до пенсії, як малозабезпеченій особі відповідно до Постанови КМУ № 185 у розмірі 300 грн, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Суд, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.
Статтею 46 Конституції Українизакріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.
Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.
Згідно зістаттею 1 Закону № 1058-ІVпенсія щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цимЗакономпенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер особа, яка відповідно до цьогоЗаконуотримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до абзацу 5 п. п. 7 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі Постанова № 185) передбачено, що особам, які отримують пенсію, не працюють (не провадять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою для нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування) та у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), та щомісячної державної адресної допомоги, встановленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» (Офіційний вісник України, 2008 р., № 25, ст. 785), не досягає 2725 гривень, надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 року № 963 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому» (далі Постанова № 963) передбачено, що з 01.10.2022 року пенсіонерам у віці від 70 років встановлено компенсаційну доплату у розмірі 300 гривень (в межах розміру середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік (10340,35 грн), та виплачується встановлена доплата до досягнення 75 років.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 914260832656, ОСОБА_1 з 11.06.2024 року було проведено перерахунок її пенсії, який склав 2725,00 грн (1947,83 грн розмір пенсії за віком, 413,17 грн доплата до прожиткового мінімуму по постанові № 265, 300 грн компенсаційна виплата 70-річним, 64 грн доплата на індексації відповідно до постанови КМУ № 185)
Відтак, твердження позивача щодо невиплати їй належних сум щомісячних компенсаційних виплат, що виплачуються особам, які досягли 70-річного та 75-річного віку,є безпідставними та такими, що не відповідають фактичним обставинам справи.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частини 1статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частин 2статті 77 Кодексу адміністративного судочинства Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 2ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно зіст. 90 КАС Українисуд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що перерахунок та виплата пенсії позивача були проведені з дотриманням наведених вище нормативно-правових актів у повному обсязі, відтак оскаржувані у цій справі дії ГУ ПФУ в Донецькій області є правомірними, у зв`язку із чим у задоволенні позовних вимог з мотивів, викладених у позовній заяві, належить відмовити.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України, Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі
Ухвалою суду від 10 січня 2025 року ОСОБА_1 було відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення по справі.
Як вбачається з характеру позовних вимог ОСОБА_1 при зверненні до суду із даним позовом вона повинна була сплатити судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
На підставі ст.ст.139-143 КАС Українисудові витрати в даній справі у вигляді судового збору в сумі 1211,20 грн за подання даного позову підлягають стягненню з ОСОБА_1 до Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`яськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та зобов`язання здійснити нарахування та виплату доплати відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) 20 коп.
Відповідно до ст. 295КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя І.М. Тарасенко