Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 лютого 2025 року Справа№200/528/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
23 січня 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 23 січня 2025 року, в якому позивач просив:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка полягає у невиготовленні та ненаправленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі ст. ст. 8, 10, 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262), за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі Постанова КМУ № 45), з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова КМУ № 704);
- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ № 704, з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до Постанови КМУ № 45, для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року на підставі ст. ст. 8, 10, 43, 63 Закону № 2262 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
23 січня 2025 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання заяв по суті справи.
Цією ж ухвалою суд залучив до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (для третя особа, ГУ ПФУ в Донецькій області); встановив строк для надання пояснення та витребував докази.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі сторони і третя особа повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС).
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 14 січня 2025 року № 26/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 січня 2025 року № 4220-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 08 лютого 2025 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262.
Позивач доводить, що відповідно до ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262, постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Постанова КМУ № 103) набув право на перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за відповідною або аналогічною посадою, яку він займав на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова КМУ № 704).
З метою реалізації права на перерахунок пенсії позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 з заявою, в якій просив виготовити та направити до ГУ ПФУ в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що враховуються для перерахунку його пенсії станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ № 704, для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року відповідно до ст. ст. 8, 10, 43 і 63 Закону № 2262 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, премії на підставі Постанови КМУ № 704.
Однак відповідач відмовив у цьому.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у невиготовленні і ненаправленні до ГУ ПФУ в Донецькій області такої довідки, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Просив задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.
Заперечення відповідача зводяться до того, що станом на 01 січня 2021 року не виникло підстав для перерахунку посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням відповідно до Постанови КМУ № 704, і, як наслідок, немає підстав для перерахунку пенсії.
Просив відмовити в позові.
Третя особа надала пояснення, в яких вказувала на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача.
Третя особа доводила, що Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, (далі Порядок № 45) чітко визначений алгоритм дій кожного державного органу у разі виникнення підстав для перерахунку пенсій певної категорії осіб, який є обов`язковим для виконання та не має виключень. Іншого порядку перерахунку пенсій у разі зміни складових грошового забезпечення осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262, чинним законодавством не передбачено.
Оскільки у спірних правовідносинах вказаний порядок не було додержано, третя особа вважає, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
З 08 липня 2008 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місяця проживання, проставлений в паспорті.
Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим Військовою частиною НОМЕР_4 19 травня 2015 року.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.
З 10 грудня 2010 року позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону № 2262, що підтверджено матеріалами пенсійної справи № 0501007348 (Міноборони).
Так, згідно з протоколом за пенсійною справою № 0501007348 (Міноборони) від 10 грудня 2010 року пенсія позивач була обчислена виходячи з такого:
вид пенсії за вислугу років;
дата звернення 31 січня 2011 року;
умови призначення вислуга років 25 (календарна 25), у розмірі 65% грошового забезпечення;
військове звання старший прапорщик;
посада начальник зміни радіолокаційної системи посадки літаків радіотехнічного центру вузла зв`язку та радіотехнічного забезпечення 85 авіаційної комендатури;
дата і причина звільнення 09 грудня 2010 року, ст. 26 ч. 6 п. «а», запас;
грошове забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад 685,00 грн;
- оклад за військове звання 65,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 40% 300,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за кваліфікацію, в/сл. 2 клас 5%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 70% 657,50 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 1707,50 грн;
основний розмір пенсії: 65% грошового забезпечення (вислуга років 25) у розмірі 1109,88 грн;
всього призначено 1109,88 грн з 10 грудня 2010 року довічно.
Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0501007348 Міноборони пенсія позивача з 01 травня 2018 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад 3080,00 грн;
- оклад за військове звання 1020,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% 2050,00 грн;
всього 6150,00 грн;
основний розмір пенсії: 65% грошового забезпечення (вислуга років 25) у розмірі 3997,50 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
учасник АТО бойових дій (ст. 6) 363,00 грн;
учасник бойових дій 40,00 грн;
підсумок пенсії (за надбавками) 4400,50 грн; з урахуванням попередньої суми пенсії 2395,8 грн та підвищення 1002,35 грн (50% від 2004,70 грн) 3398,15 грн;
згідно з Постановою КМУ № 103 підвищення складає 2004,70 грн; з них виплачується:
з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення 1002,35 грн;
з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення 1503,53 грн;
з 01 січня 2020 року щомісячно 100% підвищення 2004,70 грн;
підстава перерахунку Постанова КМУ № 103 п. 1, грошове забезпечення згідно з Постановою КМУ № 704, перерахунок з 01 січня 2018 року;
з 01 травня 2018 року 3398,15 грн.
Крім того, як свідчить розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 0501007348, пенсійний орган провів донарахування пенсії ОСОБА_1 на підставі Постанови КМУ № 103 п. 1 із грошового забезпечення, визначеного Постановою КМУ № 704, за період з січня 2018 року по квітень 2018 року включно.
Отже, з 01 січня 2018 року пенсія ОСОБА_1 була перерахована на виконання Постанови КМУ № 103 із сум грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ № 704, у складі якого були враховані лише його основні складові.
Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0501007348 Міноборони пенсія позивача перерахована з 01 серпня 2021 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад 3260,00 грн;
- оклад за військове звання 1020,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% 2140,00 грн;
всього 6420,00 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 6420,00 грн;
основний розмір пенсії: 65% грошового забезпечення (вислуга років 25) у розмірі 4173,00 грн;
з урахуванням доплати 6173,00 грн;
щомісячна доплата до 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі Постанова КМУ № 713) (від суми ОСНП 4173,00 грн на 01 березня 2018 року) 2000,00 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
учасник АТО учасник бойових дій (ст. 6) 463,50 грн;
учасник бойових дій 40,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) 6676,50 грн;
з урахуванням попередньої суми пенсії 2395,80 грн та підвищення 2180,20 грн (100% від 2180,20 грн) 6676,50 грн;
згідно з Постановою КМУ № 103 підвищення складає 2180,20 грн; з них виплачується:
з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення 1090,10 грн;
з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення 1635,15 грн;
з 01 січня 2020 року щомісячно 100% підвищення 2180,20 грн;
підстава перерахунку: перерахунок на виконання Постанови КМУ № 713;
з 01 серпня 2021 року 6676,50 грн;
період перерахунку з 01 липня 2021 року.
В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області проводило перерахунок пенсії позивач у зв`язку з індексацією з 01 березня 2022 року, з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року, про що свідчать відповідні розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0501007348 Міноборони.
02 лютого 2024 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/7603/23, яким задовольнив позов ОСОБА_1 , а саме:
- визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24 жовтня 2023 року № ФС-97189/09/01/3177, виданої станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону № 2262 та положень Постанови КМУ № 704;
- зобов`язав ГУ ПФУ в Донецькій області з 01 квітня 2019 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24 жовтня 2023 року № ФС-97189/09/01/3177, виданої станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону № 2262 та положень Постанови КМУ № 704, та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01 квітня 2019 року по день проведення перерахунку.
Рішення суду від 02 лютого 2024 року набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 01 квітня 2024 року.
Як свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0501007348 Міноборони, пенсія позивача перерахована з 01 травня 2024 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад 3260,00 грн;
- оклад за військове звання 1020,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% 2140,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за кваліфікацію, інші авіаспеціалісти МНС, 2 клас, 3%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 95% 7367,80 грн;
всього 13787,80 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 13787,80 грн;
основний розмір пенсії: 65% грошового забезпечення (вислуга років 25) у розмірі 8962,07 грн;
з урахуванням індексації 12649,41 грн;
7000010 основний розмір пенсії
індексація базового ОСНП 2022 (8962,07*0,140) 1254,69 грн;
7092022 індексація базового ОСНП 2022
індексація базового ОСНП 2023 (10216,76*0,1970) 1500,00 грн;
7092023 індексація базового ОСНП 2023
індексація базового ОСНП 2024 (11716,76*0,0796) 932,65 грн;
7092024 індексація базового ОСНП 2024
вид підвищення або надбавки до пенсії:
учасник АТО учасник бойових дій (ст. 6) 590,25 грн;
229 підвищення учасникам війни (бойових дій) (1 категорія)
учасник бойових дій 40,00 грн;
7190007 7: учасник бойових дій 40
щомісячна доплата до 100 грн 0,00 грн;
50026 доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року
підсумок пенсії (з надбавками) 13279,66 грн;
7000030 підсумок пенсії
підстава перерахунку рішення суду;
з 01 травня 2024 року 13279,66 грн.
Як свідчить розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 0501007348 Міноборони, також на виконання рішення суду пенсійний орган здійснив донарахування пенсії ОСОБА_1 з квітня 2019 року по квітень 2024 року включно.
Протокол за пенсійною справою № 0501007348 (Міноборони) від 29 січня 2025 року свідчить про те, що як на час виникнення спірних правовідносин, так і на час розгляду справи по суті, ОСОБА_1 отримує пенсію, обчислену виходячи з такого:
вид пенсії за вислугу років;
дата звернення 31 січня 2011 року;
умови призначення вислуга років 25 (календарна 25) у розмірі 65% грошового забезпечення;
військове звання старший прапорщик;
посада начальник зміни радіолокаційної системи посадки літаків радіотехнічного центру вузла зв`язку та радіотехнічного забезпечення 85 авіаційної комендатури;
дата і причина звільнення 09 грудня 2010 року, ст. 26 ч. 6 п. «а», запас;
грошове забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад 3260,00 грн;
- оклад за військове звання 1020,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% 2140,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в тому числі надбавка за кваліфікацію, інші авіаспеціалісти МНС, 2 клас, 3%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 95% 7367,80 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 13787,80 грн;
основний розмір пенсії: 65% грошового забезпечення (вислуга років 25) у розмірі 8962,07 грн;
з урахуванням індексації 12649,41 грн;
індексація базового ОСНП 2022 (8962,07*0,1400) 1254,69 грн;
7092022 індексація базового ОСНП 2022
індексації базового ОСНП 2023 (10216,76*0,1970) 1500,00 грн;
7092023 індексація базового ОСНП 2023
індексація базового ОСНП 2024 (11716,76*0,0796) 932,65 грн;
7092024 індексація базового ОСНП 2024
вид підвищення або надбавки до пенсії:
учасник АТО учасник бойових дій (ст. 6) 590,25 грн;
229 підвищення учасникам війни (бойових дій) (1 категорія)
учасник бойових дій 40,00 грн;
7190007 7: учасник бойових дій 40
щомісячна доплата до 100 грн 0,00 грн;
50026 доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року
всього призначено 13279,66 грн.
Отже, як на час виникнення спірних правовідносин, так і на час розгляду справи по суті, ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону № 2262, в розмірі 65% відповідних сум грошового забезпечення.
Грошове забезпечення, з якого обчислений основний розмір пенсії позивача, визначено відповідно до Постанови КМУ № 704 з урахуванням його додаткових видів (доплати, надбавки, підвищення) та премії.
Разом з цим матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 свідчать про те, що перерахунок його пенсії з 01 січня 2018 року на підставі Постанови КМУ № 103 із сум грошового забезпечення, визначених станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ № 704, у складі якого враховані його додаткові види (доплати, надбавки, підвищення) та премії, ГУ ПФУ в Донецькій області не проводило.
Також суд встановив, що 03 червня 2024 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/2048/24, яким відмовив у задоволенні позову ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання протиправними дій щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24 жовтня 2023 року № ФС-97189/09/01/3177 про розмір грошового забезпечення з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24 жовтня 2023 року № ФС-97189/09/01/3177 про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року із врахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду від 03 червня 2024 року набрало законної сили на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2024 року.
Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності дій (бездіяльності) ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка полягає у відмові в оформленні та направленні до ГУ ПФУ в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 березня 2018 року для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року.
Суд встановив, що 03 грудня 2024 року представник позивача адвокат Єрьоміна В.А. звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_3 з заявою, в якій просила скласти та направити до ГУ ПФУ в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що враховуються для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ № 704 з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку № 45, для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року на підставі ст. ст. 8, 10, 43 і 63 Закону № 2262 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, премії на підставі Постанови КМУ № 704.
Однак листом від 05 грудня 2024 року № 09/01/4148 ІНФОРМАЦІЯ_2 у відповідь на заяву представника позивача від 03 грудня 2024 року (вх. № 9198 від 05 грудня 2024 року) повідомило про відсутність правових підстав для надання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року для перерахунку пенсії заявника з 01 січня 2018 року, з огляду на таке:
- в силу положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 підставою для проведення перерахунку пенсій є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділено правом установлювати, чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців;
- 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, якою змінено (збільшено) розмір грошового забезпечення військовослужбовців. З набранням чинності цією постановою у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії;
- з метою реалізації норм ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова КМУ № 103), яка передбачала перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб з поетапною виплатою підвищення пенсії до 2020 року;
- відповідно до Постанови КМУ № 103 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 01 березня 2018 року, перераховувались з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ № 704;
- згідно з Порядком № 45 на запит ГУ ПФУ в Донецькій області від 28 лютого 2018 року № 2735/03 була підготовлена довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії заявника відповідно до Постанови КМУ № 103, яка надіслана до ГУ ПФУ в Донецькій області.
Згідно з цією довідкою розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії заявника відповідно до Постанов КМУ № 103 і № 704 станом на 01 березня 2018 року склав 6420,00 грн. Посадовий оклад за посадою «технік-начальник зміни радіолокаційної системи посадки літаків вузла зв`язку та РТЗ авіакомендатури м. Краматорська»
встановлений за 10 тарифним розрядом, який становить 3260,00 грн, оклад за військовим званням «старший прапорщик» - 1020,00 грн. За вислугу 25 років передбачена надбавка за вислугу років у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання, що дорівнює 2140,00 грн. При цьому, довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії заявника, була складена ІНФОРМАЦІЯ_5 відповідно до вимог Постанови КМУ № 103 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років за формою, наведеною в додатку 2 до Порядку № 45 (в редакції Постанови КМУ № 103, яка на той час була чинною).
- останньою підставою для перерахунку пенсій по лінії Міністерства оборони України була Постанова КМУ № 103; після 01 березня 2018 року рішення про збільшення розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців Урядом не приймалось. Відповідно підстави для проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям відсутні;
- підстави для включення в довідку додаткових видів грошового забезпечення відсутні, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2 керувався та керується Постановою КМУ № 103;
- ні Порядок № 45, ні будь-який інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення його окремі види.
З наведених вище мотивів ІНФОРМАЦІЯ_2 відмовив позивачеві у складанні та направленні до ГУ ПФУ в Донецькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року, що враховується для перерахунку пенсії, із зазначенням відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсії визначений ст. 43 Закону № 2262.
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону № 2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма ст. 43 цього Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
У разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (ч. 18 ст. 43 Закону № 2262).
Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII «Порядок перерахунку пенсій» Закону № 2262, згідно із ч. ч. 1 і 2 ст. 63 Закону № 2262, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262).
Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Порядок № 45), який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262 було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.
П. 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45 (п. 3 Порядку № 45).
Суд зазначає, що питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Порядок № 3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, що може бути реалізовано двома шляхами:
(1) через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений п. п. 1-3 Порядку № 45;
(2) за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.
Отже, заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262, але за умови, якщо її видача державним органом, з якого особа була звільнена із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Строки перерахунку призначених пенсій регламентуються положеннями ст. 51 Закону № 2262, ч. ч. 2 та 3 якої визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
В постанові від 12 грудня 2023 року Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду навів такий висновок:
«[…]
60. Керуючись зазначеними раніше мотивами під час розгляду цієї справи, Судова палата формулює такий правовий висновок:
Видача довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії державними органами, зазначеними в п. 2 Порядку № 45, є одним з етапів реалізації права особи на перерахунок пенсії в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262.
Згідно із ч. 3 ст. 51 цього Закону перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Тому до правовідносин щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб`єктів владних повноважень щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262, та членам їх сімей, не підлягає застосовуванню встановлений ч. 2 ст. 122 КАС шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.
Застосування вказаного строку звернення до адміністративного суду унеможливить реалізацію права, передбаченого ст. 63 Закону № 2262, на перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм ч. 3 ст. 51 цього Закону щодо перерахунку пенсій із дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі непроведення перерахунку з вини державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.
[…]».
Суд зауважує, що позивач не може самостійно реалізувати право на перерахунок пенсії з дати виникнення права на такий перерахунок. Реалізація цього права перебуває в прямій залежності від поведінки держави в особі її органів, як тих, що уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення, так і тих, що уповноважені проводити перерахунок пенсії, що прямо передбачено Законом № 2262 і Порядком № 45.
Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності дій (бездіяльності) ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка полягає у відмові в оформленні та направленні до ГУ ПФУ в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 березня 2018 року для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року.
Подібні правовідносини були предметом розгляду Верховного Суду.
В постанові від 11 квітня 2024 року у справі № 380/11528/22 Верховний Суд, серед іншого, вказав таке:
«[…]
28. […]
Як уже зазначалось, 21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, з преамбули якої вбачається постановлення останньої на виконання ч. 4 ст. 63 Закону № 2262.
29. П. 1 Постанови КМУ № 103 встановлено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року, відповідно до Постанови КМУ № 704.
30. П. 2 Постанови КМУ № 103 визначено, що виплату перерахованих відповідно до п. 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом)) проводити з 1 січня 2018 року в таких розмірах: з 1 січня 2018 року 50 відсотків; з 1 січня по 31 грудня 2019 року 75 відсотків; з 1 січня 2020 року 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
31. Постановою КМУ № 103 внесено також зміни до Порядку № 45, а саме:
- п. 5 викладено в такій редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».
- додаток 2 до Порядку № 45 викладено в новій редакції, в якій довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, не містить таких складових грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
32. Ст. 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
33. Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII «Порядок перерахунку пенсій» Закону № 2262.
Перерахунок раніше призначених пенсій визначено ч. 4 ст. 63 цього Закону, за якою усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
34. Таким чином, перерахунок раніше призначених пенсій визначено ст. 63 Закону № 2262, а Кабінету Міністрів України лише надано право на встановлення умов, порядку та розміру для перерахунку пенсій, передбачених указаною статтею.
35. При цьому обчислення пенсії встановлюється ст. 43 Закону № 2262, яка має загальний характер та визначає вихідні дані відносно визначення грошового забезпечення для встановлення розміру як призначуваних пенсій, так і для перерахунку останніх, що є однорідними правовідносинами виходячи зі змісту процитованого Закону.
36. Законодавець делегував уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Під «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.
Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення «розміру» перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені ст. 43 Закону № 2262.
37. До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватись Кабінетом Міністрів України.
38. Абз. 3 ст. 1-1 Закону № 2262 містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
39. Конституційний Суд України у Рішенні від 13 травня 2015 року за № 4-рп/2015 у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_6 щодо офіційного тлумачення положень ч. 3 ст. 63 Закону № 2262 наголосив на тому, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
40. Ч. 2 ст. 6 КАС передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ).
[…]
43. Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
44. Право на пенсію підпадає під сферу дії ст. 1 Протоколу першого до Конвенції, якщо за національним законодавством особа має обґрунтоване право на отримання виплат в рамках національної системи соціального забезпечення та якщо відповідні умови дотримано, органи влади не можуть відмовити у таких виплатах доти, доки виплати передбачено законодавством.
45. Обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом № 2262, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України.
46. Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов`язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід`ємними елементами принципу правової держави та верховенства права.
47. У справі «Суханов та Ільченко проти України» (заяви № 68385/10, № 71378/10) ЄСПЛ вказав, що якщо суть вимоги особи пов`язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя: наприклад, коли є чинний Закон, який передбачає таке право, або є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування (п. 35).
48. У справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ наголосив, що в межах свободи дій держави перебуває право визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідних для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (п. 23). Тобто коли соціальна чи інша подібна виплата закріплена законом, вона має виплачуватися на основі чітких і об`єктивних критеріїв, і якщо людина очевидно підходить під ці критерії це породжує у такої людини виправдане очікування в розумінні ст. 1 Першого протоколу.
49. Відповідно до статті 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
50. З огляду на визначені в ч. 3 ст. 7 КАС загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами оскаржувані п. п. 1, 2 Постанови КМУ № 103 та зміни до п. 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили.
51. Аналогічну правову позицію неодноразово висловлювала Велика Палата Верховного Суду, зокрема, у постановах від 13 січня 2021 року у зразковій справі № 440/2722/20 (Пз/9901/14/20), від 09 червня 2022 року у справі № 520/2098/19.
52. Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року № 160/1088/19).
53. Така ж правова позиція була неодноразово викладена й у постановах Верховного Суду України, зокрема, від 10 лютого 2016 року у справі № 537/5837/14-а, де суд зазначив, що, керуючись принципом законності та виходячи із визначених у ч. 4 ст. 9 КАС (у редакції, чинній на час прийняття судових рішень) загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2014 році слід застосовувати не постанову Кабінету Міністрів України, а закон.
54. З урахуванням вимог ст. 7 КАС, а також того, що Верховний Суд постановою від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18 встановив, що п. п. 1, 2 Постанови КМУ № 103 та зміни до п. 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон № 2262 (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.
[…]
56. Враховуючи викладене, Верховний Суд не погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про те, що в разі коли спеціальним Законом № 2262 передбачено право, форми і види пенсійного забезпечення, але не унормовано розміру й видів складових перерахунку пенсії та віднесено визначення підстав для такого перерахунку до повноважень Кабінету Міністрів України, то підвищення розміру грошового забезпечення та/або введення додаткових видів грошового забезпечення відповідним категоріям військовослужбовців без прийняття відповідного урядового рішення не зумовлює для уповноваженого органу обов`язку вчиняти дії, спрямовані на видачу довідки для проведення перерахунку пенсії.
57. Верховний Суд дійшов висновку, що відмова ІНФОРМАЦІЯ_1 у підготовці і наданні до ГУ ПФУ у Львівській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), премії для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року на підставі ст. ст. 8, 10, 43 і 63 Закону № 2262 з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених Постановою КМУ № 704 є протиправною. Відтак позовні вимоги є обґрунтованими та, відповідно, підлягають задоволенню.
[…]».
З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених в постанові від 11 квітня 2024 року у справі № 380/11528/22, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка полягає у невиготовленні та ненаправленні до ГУ ПФУ в Донецькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), премії для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року на підставі ст. ст. 8, 10, 43 і 63 Закону № 2262 з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених Постановою КМУ № 704, підлягає визнанню протиправною.
Порушене право позивача підлягає поновленню шляхом зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_3 скласти та направити до ГУ ПФУ в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ № 704, з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку № 45, для перерахунку та виплати основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року на підставі ст. ст. 8, 10, 43, 63 Закону № 2262 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень учасників справи не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.
Щодо строку звернення до суду.
В постанові від 12 грудня 2023 року у справі № 380/1907/23 Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду навів такий висновок:
«[…]
60. Керуючись зазначеними раніше мотивами під час розгляду цієї справи, Судова палата формулює такий правовий висновок:
Видача довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії державними органами, зазначеними в п. 2 Порядку № 45, є одним з етапів реалізації права особи на перерахунок пенсії в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262.
Згідно із ч. 3 ст. 51 цього Закону перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Тому до правовідносин щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб`єктів владних повноважень щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262, та членам їх сімей, не підлягає застосовуванню встановлений ч. 2 ст. 122 КАС шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.
Застосування вказаного строку звернення до адміністративного суду унеможливить реалізацію права, передбаченого ст. 63 Закону № 2262, на перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм ч. 3 ст. 51 цього Закону щодо перерахунку пенсій із дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі непроведення перерахунку з вини державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.
[…]».
Відтак, ОСОБА_1 не потребує поновлення строку звернення до суду з цим позовом.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як учасник бойових дій позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.
За цих обставин судові витрати розподілу не підлягають.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_6 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у невиготовленні та ненаправленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), премії для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року на підставі ст. ст. 8, 10, 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
3. Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_6 скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, для перерахунку та виплати основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року на підставі ст. ст. 8, 10, 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії.
4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
5. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
6. Повне судове рішення складено 06 лютого 2025 року.
Суддя Т.О. Кравченко