Справа № 2-а-6934/2010 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 листопада 2010 року Єнакіївський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Худіної О.О.
при секретарі Соколової О.В.
з участю сторін:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Бродіной І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Єнакієве адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської Міської Ради Донецької області (третя особа - Головне Управління Державного Казначейства України у Донецькій області) про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської Міської Ради Донецької області про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років у сумі 1896,40 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивачка посилається на те, що вона виховує сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, на якого отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років у розмірі, визначеному Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» у розмірі, рівному різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сім»ї із розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб і не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для застрахованих, для працездатних осіб, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в той час як така допомога повинна сплачуватися у розмірі, передбаченому Законом України « Про Державну допомогу сім»ям із дітьми». У добровільному порядку відповідач відмовляється виплатити їй недоплату, тому вона просить суд поновити їй строк звернення до суду, тому що вона його пропустила із-за своєї юридичної необізнаності, та стягнути на її користь недоплачену суму у розмірі 1896,40 грн. за 2007 рік.
В судовому засіданні позивачка підтримала свої вимоги, а представник відповідача позов не визнав, та пояснив, що виплати проводились на підставі Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» у розмірі, рівному різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сім»ї із розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб і не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для застрахованих, для працездатних осіб та в порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України № 13 від 11 січня 2007 року, оскільки дія ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» була зупинена вищезазначеним Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік».
Представник третьої особи - Головного Управління Державного Казначейства України у Донецькій області в судове засідання не з»явився, надавши заяву про розгляд справи за їх відсутністю.
Суд, заслухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив слідуючи фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Так, відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа ( один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Відповідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, його матірю значиться позивачка, яка виховує дитину та отримує державну допомогу.
Згідно з ст. 71 Закону України « Про Державний бюджет на 2007 рік» призупинено на 2007 рік дію ст. 15 Закону України « Про Державну допомогу сім»ям із дітьми» і виплати жінкам, які доглядають дитину віком до трьох років сплачуються у розмірі, рівному різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сім»ї із розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб і не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для застрахованих, для працездатних осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Ст. 1 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому суд зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів не делеговані.
Закон України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» є спеціальним законом, що регулює правовідносини, повязані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей і який необхідно застосовувати до спірних правовідносин.
Крім того, Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 року від 9 липня 2007 року у справі № 1-29/2007 рік про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними) статті 56, 71 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року.
Рішення Конституційного Суду України є обовязковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми».
Отже, позивачка має право на отримання такої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а не в розмірі, який виплачується відповідачем.
Відповідно довідки Управління праці та соціального захисту населення, позивачка отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років, яка з липня 2007 року скаладає 129,03 грн., серпень 2007 року 132,64 грн., вересень 2007 року - 134,45 грн., жовтень 2007 року 136,13 грн., листопад 2007 року 140,05 грн., грудень 2007 року 144,10 грн.
З урахуванням викладеного сума недоплаченої відповідачем позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 1896,41 грн.
З 9 липня 2007 року: 463-129,03 грв=333,97:31дн.х23=247,78 грн.
Серпень 2007 року: 463-132,64=330,36 грн.
Вересень 2007 року: 463-134,45=328,55 грн.
Жовтень 2007 року: 470-136,13=333,87 грн.
Листопад 2007 року :470-140,05=329,95 грн.
Грудень 2007 року: 470-144,10 =325,90 грн.
Таким чином відповідач повинен виплатити позивачці ОСОБА_1 недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі 1896,41 грн.
Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом може бути поновлений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Суд вважає, що позивачка з поважних причин пропустила строк звернення до суду, оскільки вона виховує малолітню дитину ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, є юридично необізнаною особою, не знала про діючі правові норми, а тому пропущений нею строк на звернення до адміністративного суду необхідно поновити.
Вирішуючи питання по спосіб захисту порушеного права, суд вважає, що найбільш ефективним та адекватним способом захисту прав позивачки, буде покладення на відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської Ради зобовязання вчинити певні дії, а саме: здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1896,41 грн. за рахунок коштів Державного Бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 « Допомога на догляд за дитиною віком до 3-х років з реєстраційного рахунку 35415023001479 в ГУ ДКУ у Донецькій області МФО 834016 код ЄДРПОУ 25953965.
Керуючись ст.4, 6,7, 8, 9,10, 11, 12, 15, 158-163 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Поновити ОСОБА_1 пропущений нею строк на звернення до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської Міської Ради Донецької області, (третя особа - Головне Управління Державного Казначейства України у Донецькій області) про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської Міської Ради Донецької області, (третя особа - Головне Управління Державного Казначейства України у Донецькій області) про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1896,41 грн.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1896,41 грн. ( одну тисячу вісімсот дев»яносто шість гривень 41 коп.) за рахунок коштів Державного Бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 « Допомога на догляд за дитиною віком до 3-х років» з реєстраційного рахунку 35415023001479 в ГУ ДКУ у Донецькій області МФО 834016 код ЄДРПОУ 25953965.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Донецької області через Єнакіївський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з часу її проголошення.
Суддя