Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/15409/24
РІШЕННЯ
іменем України
03 лютого 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянувши адміністративну справу за позовом Керівника Шепетівської окружної прокуратури , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Південно - Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства до Понінківської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Керівник Шепетівської окружної прокуратури звернувся в суд з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Понінківської селищної ради щодо не прийняття рішення про віднесення земельної ділянки з кадастровим номером 6823681000:07:006:0001 площею 27,7026 га до самозалісеної ділянки та не внесення до Державного земельного кадастру відомостей про віднесення земельної ділянки з кадастровим номером 6823681000:07:006:0001 площею 27,7026 га до самозалісеної ділянки;
- зобов`язати Понінківську селищну раду розглянути на засіданні сесії селищної ради питання про віднесення земельної ділянки з кадастровим номером 6823681000:07:006:0001 площею 27,7026 га до самозалісеної ділянки та внести до Державного земельного кадастру відомості про віднесення земельної ділянки з кадастровим номером 6823681000:07:006:0001 площею 27,7026 га до самозалісеної ділянки.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказує, що оскільки спірна земельна ділянка із кадастровим номером 6823681000:07:006:0001 площею 27,7026 га на 90% вкрита лісовою рослинністю, переважно деревами породи "сосна" та "береза", вік яких приблизно 6 років, в силу вимог чинного законодавства України вона має бути віднесена до самозалісеної. Однак, маючи можливість вчинення нагально необхідних та законодавчо визначених дій з метою віднесення вказаної земельної ділянки до самозалісених, Понінківська селищна рада свідомо уникає вирішення вказаного питання, допускаючи протиправну бездіяльність.
Відповідач не скористався своїм правом, встановленим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України, щодо подання відзиву на адміністративний позов.
Оскільки, відповідач правом на подання відзиву не скористався, відповідно до вимог частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе вирішити справу за наявними у ній матеріалами.
Від третьої особи пояснення щодо позову до суду не надходило.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.10.2024 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 №60-р Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад на Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру покладено обов`язок, починаючи з 01.02.2018, забезпечити формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах, визначених перспективним планом формування територій громад, шляхом проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з подальшою передачею зазначених земельних ділянок у комунальну власність відповідних об`єднаних територіальних громад згідно з статтею 117 Земельного кодексу України.
На виконання вказаного розпорядження наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастру) від 15.03.2018 №45 Про проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності визначено проведення у 2018 році інвентаризації на території об`єднаних територіальних громад, несформованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, відомості про які відсутні у Державному земельному кадастрі, крім земель, які знаходяться в постійному користуванні державних підприємств, установ та організацій.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 06.06.2018 за №22-3353-СГ у комунальну власність Понінківської селищної ради передано земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1150,7818 га.
На підставі вищевказаного наказу у Державному земельному кадастрі зареєстровано земельну ділянку з кадастровим номером 6823681000:07:006:0001 площею 27,7026 га, яка розташована в межах колишньої Буртинської сільської ради Полонського району Хмельницької області, правонаступником якої є - Понінківська селищна рада Шепетівського району Хмельницької області.
Відповідно до Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів) на території Полонського району вказана земельна ділянка площею 27,7026 га віднесена до сільськогосподарських угідь - сіножаті.
Також, відповідно до інформації Державного земельного кадастру спірна земельна ділянка з кадастровим номером 6823681000:07:006:0001 площею 27,7026 га віднесена до категорії земель запасу сільськогосподарського призначення.
05.10.2018 внесено відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 6823681000:07:006:0001 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1664212768236).
Разом з тим, під час обстеження земельної ділянки з кадастровим номером 6823681000:07:006:0001 площею 27,7026, проведеного за участі спеціалістів Філії "Шепетівське лісове господарство" ДП "Ліси України", Південно - Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, а також представниками Понінківської селищної ради, установлено, що спірна земельна ділянка на 90% вкрита лісовою рослинністю, переважно деревами породи "сосна" та "береза", вік яких становить приблизно 6 років.
Південно - Західним міжрегіональним управлінням лісового та мисливського господарства 13.04.2023, 16.11.2023 та 12.01.2024 на адресу Понінківської селищної ради направлялися листи щодо віднесення земельних ділянок до самозалісених. Однак, питання про віднесення спірної земельної ділянки до самозалісеної не вирішено.
Шепетівською окружною прокуратурою 22.08.2024 направлено на адресу Понінківської селищної ради лист про результати розгляду питання щодо прийняття рішення про віднесення земельної ділянки з кадастровим номером 6823681000:07:006:0001 площею 27,7026 га до самозалісених.
Листом №13-11/1447 від 12.09.2024 Понінківська селищна рада повідомила, що вказане питання виносилося на пленарне засідання сесії Понінківської селищної ради, яке відбулося 26.04.2024, однак рішення не прийняте.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не прийняття рішення про віднесення земельної ділянки до самозалісеної, керівник Шепетівської окружної прокуратури звернувся до суду із позовом.
IV. ОЦІНКА СУДУ
Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до частини третьої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
У відповідності до норм Закону України "Про прокуратуру" прокурор одержує передбачену законом можливість захищати права та інтереси не конкретного державного органу, а дещо абстрактні інтереси держави, що в широкому сенсі можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів і являти собою потребу в здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих, зокрема, на гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, а також охорону землі, лісів, водойм як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання, в тому числі, й територіальних громад.
При цьому, суд враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі №587/430/16-ц, згідно якої прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави в разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган, а також у разі його відсутності. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, у чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає компетентний орган. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
Невжиття Понінківською селищною радою, як органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах щодо зміни угідь спірної земельної ділянки сільськогосподарського призначення на угіддя самозалісених земель, призводить до порушення інтересів держави та створює передумови незаконного її використання, можливого поділу та передачу у приватну власність у порядку безоплатної приватизації, у зв`язку з чим прокурор звернувся до суду з даним позовом.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указами Президента України від 07.06.2021 №228/2021 Про деякі заходи щодо збереження та відтворення лісів, №675/2022 від 29.09.2022 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 29.09.2022 Про охорону, захист, використання та відновлення лісів України в особливий період, екологічної ініціативи Президента України Зелена країна, Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів від 20.06.2022 №2321-IX, передбачено проведення ідентифікації самозалісених та придатних для створення лісів земельних ділянок державної та комунальної форм власності.
Частиною другою статті 1 Лісового кодексу України визначено, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
Відповідно частини 12 статті 1 Лісового кодексу України самозалісена ділянка - земельна ділянка будь-якої категорії земель (крім земель лісогосподарського призначення, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення) площею понад 0,5 гектара, вкрита частково чи повністю лісовою рослинністю, залісення якої відбулося природним шляхом.
Згідно з статтею 7 Лісового кодексу України ліси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб`єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.
Відповідно до Закону України від 20.06.2022 №2321-ІХ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів внесені зміни до Земельного кодексу України, а саме главу 11 доповнено статтею 57-1 Самозалісені землі, якою визначено порядок віднесення земельних ділянок до самозалісених.
Так, згідно з частиною другою статті 57-1 Земельного кодексу України віднесення земельної ділянки приватної власності до самозалісеної ділянки здійснюється її власником, а щодо земельних ділянок державної та комунальної власності - органом, який здійснює розпорядження нею.
Рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування щодо віднесення земельної ділянки до самозалісеної ділянки приймається за поданням відповідного територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Відповідно до Положення Про Державне агентство лісових ресурсів України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 №521, Державне агентство лісових ресурсів України (Держлісагентство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства.
У свою чергу, відповідно до Положення "Про Північно - Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства", затверджене наказом Держлісагенства України від 09.11.2022 №1008, управління є територіальним органом Держлісагенства. Завданням управління є реалізація повноважень Держлісагенства України на території Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької областей.
З наведеного вбачається, що Північно - Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Відповідно до частин 3, 4 статей 57-1 Земельного кодексу України віднесення земельної ділянки до самозалісеної ділянки здійснюється шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про належність всіх її угідь до угідь самозалісеної ділянки. Земельна ділянка вважається самозалісеною ділянкою з дня внесення зазначених відомостей до Державного земельного кадастру.
Віднесення земельної ділянки, сформованої як об`єкт цивільних прав, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, до самозалісеної ділянки здійснюється без розроблення документації із землеустрою.
Крім того, з метою реалізації вказаної норми частину четверту статті 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" доповнено абзацом 4, яким передбачено, що відомості про угіддя земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру на підставі заяви органу місцевого самоврядування, який відповідно до статті 122 Земельного кодексу України приймає рішення про передачу земельних ділянок комунальної власності у власність, - щодо зміни угідь на угіддя самозалісеної.
Отже, земельня ділянка сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 6823681000:07:006:0001, площею 27,7026 га, підлягає віднесенню до самозалісених, шляхом внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру на підставі заяви Понінківської селищної ради.
Доказів вжиття заходів щодо реєстрації вказаної земельної ділянки у Державному земельному кадастрі відповідач до суду не надав, що вказує на допущену ним бездіяльність. Відповідно належним способом захисту інтересів держави у спірних правовідносинах є зобов`язання Понінківської селищної ради розглянути на засіданні сесії питання про віднесення земельної ділянки з кадастровим номером 6823681000:07:006:0001, площею 27,7026 га, до самозалісеної ділянки та внести до Державного земельного кадастру відомості про віднесення земельної ділянки з кадастровим номером 6823681000:07:006:0001, площею 27,7026 га, до самозалісеної ділянки.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов Керівника Шепетівської окружної прокуратури задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Понінківської селищної ради щодо не прийняття рішення про віднесення земельної ділянки з кадастровим номером 6823681000:07:006:0001, площею 27,7026 га, до самозалісеної ділянки та не внесення до Державного земельного кадастру відомостей про віднесення земельної ділянки з кадастровим номером 6823681000:07:006:0001, площею 27,7026 га, до самозалісеної ділянки.
Зобов`язати Понінківську селищну раду розглянути на засіданні сесії селищної ради питання про віднесення земельної ділянки з кадастровим номером 6823681000:07:006:0001, площею 27,7026 га, до самозалісеної ділянки та внести до Державного земельного кадастру відомості про віднесення земельної ділянки з кадастровим номером 6823681000:07:006:0001, площею 27,7026 га, до самозалісеної ділянки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Керівник Шепетівської окружної прокуратури (вул. Сергія Оврашка, 43,м. Шепетівка,Шепетівський р-н, Хмельницька обл.,30405 , код ЄДРПОУ - 02911102) Відповідач:Понінківська селищна рада (вул. Перемоги, 51,с-ще Понінка,Шепетівський р-н, Хмельницька обл.,30511 , код ЄДРПОУ - 04404935) Третя особа:Південно - Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства (вул. Кам`янецька, 55, м. Хмельницький, 29000 , код ЄДРПОУ - 45029517)
Головуюча суддя Д.Д. Гнап