Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позову без руху
03 лютого 2025 року Справа №200/8247/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянувши в порядку письмового провадження питання дотримання строку звернення до суду з позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:
визнати протиправними дії щодо застосування з 01.01.2016 до розміру пенсії зменшення процентного розміру до 70 % відповідних сум грошового забезпечення;
зобов`язати здійснити перерахунок пенсії з розміру 88 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 та провести її виплату з цієї дати з урахуванням фактично виплачених сум;
визнати протиправною відмову здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24.08.2024 № 31/28-2197, виданої Головним сервісним центром МВС Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях;
зобов`язати здійснити з 01.12.2019 перерахунок пенсії на підставі виданої Головним сервісним центром МВС Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях довідки від 24.08.2024 № 31/28-2197 про розмір грошового забезпечення та провести її виплату з цієї дати з урахуванням фактично виплачених сум.
Судом з матеріалів пенсійної справи встановлено, що згідно з протоколом від 01.10.2010 позивачу призначено пенсію з 30.09.2010, основний розмір пенсії під час призначення становив 2203,13 грн - 88 % грошового забезпечення розміром 2503,56 грн, загальний розмір пенсії з надбавками 2564,63 грн.
На підставі розпорядження про перерахунок пенсії від 28.03.2018 пенсію позивача перераховано з 01.01.2016 на підставі п. 3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, пенсію після перерахунку обчислено на рівні 70% від грошового забезпечення розміром 7238,94 грн, основний розмір пенсії після перерахунку збільшився до 5067,26 грн, загальний розмір пенсії з надбавками 5793,26 грн.
Крім іншого, позивачем оспорюється правомірність визначення основного розміру пенсії виходячи з 70 % грошового забезпечення під час перерахунку пенсії з 01.01.2016 (проведений на підставі розпорядження від 28.03.2018)..
Частиною 1, 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків.
Вирішуючи питання дотримання позивачем строку звернення до суду із вимогами щодо оскарження обчислення % пенсії від грошового забезпечення з 01.01.2016, новий розмір якої був перерахований з 01.04.2018, як визначено у розпорядженні від 28.03.2018, суд зауважує на тому, що позивач, отримавши пенсію у квітні 2018 року або у місяці виплати йому заборгованості з пенсії з 01.01.2016 у неналежному на його думку розмірі, у наступні 6 місяців мав звернутись до суду із відповідним позовом, або, зокрема, у розумний строк - до відповідача за відповідними роз`ясненнями про складові пенсії, підстави їх обчислення у такому розмірі тощо, що в подальшому могло б свідчити про зацікавленість позивача у поновленні своїх прав та відсутності байдужості до них, тобто свідчити про поважність причин пропуску строку звернення до суду.
До суду позивач звернувся 25.11.2024, тобто із пропуском строку.
Позивач у позові зазначив, що ним дотримано строк звернення до суду з огляду на ст. 51 Закону № 2262, відповідно до якої строк, що передбачений ст. 122 КАС у такому випадку не застосовується, послався на постанову Верховного Суду від 12.12.2023 у справі № 380/1907/23.
Суд не приймає наведені позивачем доводи щодо дотримання ним строку звернення до суду, вмотивовані посиланням ст. 51 Закону № 2262 з огляду на таке.
Частиною 1 статті 51 Закону України № 2262 встановлено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" .
Згідно з частиною 2 цієї статті перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Аналіз цієї норми дає підстави для висновку, що у разі непроведення перерахунку пенсії за наявності обставин, що обумовлюють проведення такого перерахунку, його має бути проведено з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Суд зазначає, що у випадку позивача, навпаки, перерахунок пенсії позивача відповідачем проведено з 01.01.2016 у зв`язку з прийняттям постанови КМУ № 103 та зміною розмірів складових грошового забезпечення.
Позивач не погоджується із зміною відповідачем відсоткового значення пенсії (з 88% до 70% розміру грошового забезпечення) під час перерахунку пенсії. Втім, відсоткове значення пенсії змінено відповідачем не з підстав, що обумовили проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016, а з інших причин за посиланнями відповідача, через зміну редакції статті 13 Закону № 2262-ХІІ з 01.04.2014, яка в свою чергу регулює не перерахунок пенсії, а порядок її призначення.
Тобто, застосування статті 13 Закону № 2262-ХІІ взагалі не стосується питання перерахунку пенсії (зокрема, через зміну розмірів видів грошового забезпечення та прийняття постанови КМУ № 103), в той час як вирішенню в межах цієї справи підлягає саме питання правильності обчислення призначеної 30.09.2010 позивачу з 01.01.2016 пенсії із використанням редакції статті 13 Закону № 2262-ХІІ, що діє з 01.04.2014.
Зважаючи на викладене, до спірних правовідносин підлягає застосуванню загальний 6-місячний строк звернення до суду.
Застосування висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 12.12.2023 у справі № 380/1907/23, в даному випадку нерелевантне, оскільки у справі № 380/1907/23 вирішувався спір щодо видачі довідки для перерахунку пенсії, що є одним з етапів реалізації права особи на перерахунок пенсіївідповідно до Закону № 2262-ХІІ. Тобто, спір у справі № 200/8247/24 не є аналогічним.
Таким чином, позов в частині позовних вимог стосовно обчислення розміру пенсії шляхом зменшення процентного розміру до 70 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 по 25.05.2024 подано із пропуском строку звернення до суду, що встановлений ст. 122 КАС України.
В частині інших позовних вимог, що стосуються перерахунку пенсії з 01.12.2019 на підставі оновленої довідки, суд погоджується із позивачем, що виходячи з ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ строк позовної давності до них не застосовується.
За приписами ч.ч. 1-2 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Частиною 3 статті 123 КАС України передбачено, що якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Згідно з ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позовузаяву про поновлення цього строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску.
Позивачем не додано до позову клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску
Відповідно до положень частини 13 статті 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Наведене вище свідчить про те, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України, що є підставою для постановлення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на наведене та керуючись ст.ст. 169, 171, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви, протягом якого він має надати до суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду в частині позовних вимог щодо обчислення розміру пенсії шляхом зменшення процентного розміру до 70 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 по 25.05.2024 та належні докази поважності причин його пропуску.
Роз`яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде залишена без розгляду.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя А.С. Михайлик