Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залучення другого відповідача
31 січня 2025 року Справа №200/7425/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., вирішуючи питання про заміну неналежного відповідача у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), відповідно до якої просить:
- визнати протиправною бездіяльність посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка виразилась у непроведенні розгляду заяви позивача та неприйнятті рішення за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 10.10.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 9 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-ХІІ у зв`язку з тим, що він зайнятий постійним доглядом за своєю матір`ю - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка за висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я потребує постійного догляду, що підтверджується висновком № 2188 від 11.09.2024 року про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та обслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі;
- зобов`язати посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 10.10.2024 року та надати позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 9 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-ХІІ у зв`язку з тим, що він зайнятий постійним доглядом за своєю матір`ю - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка за висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я потребує постійного догляду, що підтверджується висновком № 2188 від 11.09.2024 року про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та обслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31.10.2024 року позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 200/7425/24 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідачем надано до суду відзив на позов, у якому він зазначив про те, що на заяву позивача від 10.10.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації було надано відповідь від 22.10.2024 року № 09/16482 щодо необхідності вчинення заявником певних дій для всебічного та об`єктивного розгляду питання по суті та роз`яснено про необхідність особистого звернення із заявою.
Водночас, до відзиву на позов відповідачем додано копії повідомлень № 09/15689 від 08.10.2024 року і № 09/16482 від 22.10.2024 року, згідно з якими був позивач повідомлений, що за результатами розгляду його заяви з підтверджуючими документами протоколом від 04.10.2024 року № 13 комісія ухвалила рішення про відмову в наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Як видно із цих повідомлень, дане рішення було прийняте ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Отже, виходячи з викладеного, заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації було розглянуто та відмовлено у її задоволенні.
Згідно з частиною 4 статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 4 КАС України суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно з пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року за № 154 (далі - Положення № 154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Пунктом 9 Положення № 154 визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, серед іншого: ведуть військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов`язаним і резервістам; здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов`язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів) на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву), на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).
Відповідно до абзацу 9 пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов`язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов`язаних.
18.05.2024 року набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 (далі - Порядок № 560), що визначає, зокрема, процедуру надання військовозобов`язаним і резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Згідно з пунктами 56 та 57 Порядку № 560 визначено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров`я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Відповідно до пункту 60 Порядку № 560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов`язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Із наведеного вище слідує висновок, що у спірних правовідносинах саме Комісія при районному центрі комплектування та соціальної підтримки з розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, як колегіальний орган, є окремим та самостійним суб`єктом владних повноважень, який у даному випадку здійснює публічно-владні управлінські функції на підставі законодавства, на виконання делегованих повноважень.
Враховуючи викладене та приймаючи до уваги те, що безпосередньо розгляд заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняття рішення за наслідками її розгляду здійснювались Комісією для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_5 (тобто не ІНФОРМАЦІЯ_6 ), суд приходить до висновку про те, що саме вона є належним відповідачем у даній справі.
Відповідно до положень частин 3, 4 статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи при цьому провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. При цьому суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
З огляду на викладені вище обставини, зважаючи на обмеженість строків розгляду справи та на відсутність згоди позивача на заміну первісного відповідача у цій справі, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості другого відповідача Комісію для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Крім того, з метою повного та всебічного дослідження обставин справи, керуючись положеннями статей 9, 77 КАС України, суд вважає за необхідне витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином засвідчену копію рішення щодо відмови позивачу в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, оформленого протоколом № 13 від 04.10.2024 року.
Також суд вважає за необхідне запропонувати позивачу уточнити свої позовні вимоги з урахуванням викладених у цій ухвалі суду обставин щодо розгляду поданої позивачем заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняття відповідного рішення за наслідками розгляду цієї заяви.
Керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Залучити до участі у даній справі в якості другого відповідача Комісію для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_5 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ).
Розгляд справи розпочати спочатку і здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Запропонувати позивачу уточнити свої позовні вимоги з урахуванням викладених у цій ухвалі суду обставин щодо розгляду поданої позивачем заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняття відповідного рішення за наслідками розгляду цієї заяви.
Витребувати у відповідача по даній справі - ІНФОРМАЦІЯ_1 :
- належним чином засвідчену копію рішення стосовно відмови позивачу в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, оформленого протоколом від 04.10.2024 року за № 13.
Установити відповідачу по цій справі - ІНФОРМАЦІЯ_1 строк для подання витребуваних судом доказів - десять днів із дня вручення даної ухвали.
Усі відповідні заяви, клопотання та докази сторони у даній справі мають направити через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або на електронну адресу адміністративного суду: inbox@adm.dn.court.gov.ua (із використанням електронного цифрового підпису).
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному вебпорталі Судової влади України в мережі інтернет за вебадресою: http://adm.dn.court.gov.ua/sud0570/.
Ухвала складена та підписана 31 січня 2025 року.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту підписання.
Суддя С.І. Бабіч