Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
31 січня 2025 року Справа №200/560/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Тарасенко І.М., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (юридична адреса: 84333, Донецька область, м. Краматорськ вул. Академічна, 20, код ЄДРПОУ 34991191), третя особа управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (юридична адреса: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, 23, код ЄДРПОУ 25953617) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити виконавчі дії у виконавчому провадженні з примусового виконання рішення суду № 200/340/23,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити виконавчі дії у виконавчому провадженні з примусового виконання рішення суду № 200/340/23.
Право на звернення до суду та способи судового захисту гарантованоКонституцією Українитастаттею 5 Кодексу адміністративного судочинства України(даліКАС України).
Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (частина другастатті 160 КАС України).
Відповідно достатті 171 КАС Українисуддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями160,161,172цьогоКодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Щодо форми і змісту позовної заяви, наданих доказів, суддя зазначає наступне.
Позивач просить суд визнати дії державного виконавця відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, у виконавчому провадженні ВП № 75119473 протиправними, зобов`язати вжити виконавчі дії/заходи щодо примусового виконання рішення у справі № 200/340/23, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі.
В обґрунтування позову, ОСОБА_1 зазначив, що 11 липня 2023 року рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/340/23 мої позовні вимоги задоволені у повному обсязі, суд вирішив: 1) визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо невиплати позивачеві як учаснику бойових дій разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік в розмірі, передбаченому частиною п`ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; 2) зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 05 травня за 2022 рік в розмірі, передбаченому частиною п`ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням виплачених коштів за цей період.
Оскільки відповідач у справі № 200/340/23 не виконував рішення добровільно, ОСОБА_1 отримав виконавчий лист 21.03.2024 року та звернувся до державної виконавчої служби щодо примусового виконання судового рішення, у зв`язку з чим 24.05.2024 року було відкрите виконавче провадження.
Проте рішення у справі на теперішній час не виконане.
18 жовтня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) із зверненням про неналежне виконання державним виконавцем рішення суду.
Управлінням забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) надано відповідь позивачу, що державним виконавцем вживаються заходи примусового виконання рішення, передбачені діючим законодавством та у разі незгоди із відповіддю рекомендовано звернутися до суду.
03 грудня 2024 року ОСОБА_1 по справі № 200/340/23 подав через систему «Електронний суд» до суду заяву(скаргу) на бездіяльність виконавчої служби.
Оскільки тривалий час жодного руху по скарзі не відбулось, 17 січня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду із запитом про результати розгляду поданої скарги.
Донецький окружний адміністративний суд надав позивачу відповідь, що йому відповідно до статей 160, 161, 287 КАС України необхідно подати до суду позовну заяву
Позовні вимоги в адміністративному судочинстві це, перш за все, вимоги про оскарження рішень, дій чи бездіяльності певного суб`єкта владних повноважень (декількох суб`єктів) (відповідачів); інші ж позовні вимоги (про зобов`язання відповідача вчинити певні дії або про зобов`язання утриматись від вчинення певних дій) є похідними позовними вимогами від основних вимог, які спрямовані на відновлення порушених оскаржуваними рішеннями, дією чи бездіяльністю прав позивача.
Позивач просить суд визнати дії відповідача протиправними, проте не вказує, які саме дії є протиправними щодо його особи.
Крім того, позивач просить зобов`язати вжити виконавчі дії/заходи щодо примусового виконання рішення у справі № 200/340/23, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі, проте не вказує що саме мається на увазі під словами «неупереджено» та «ефективно», а також «своєчасно» і «в повному обсязі».
У справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Отже, позивачем не вказано, якими саме діями, або бездіяльністю відповідача були порушені його права.
Більш того, позивачем не вказані відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору, що порушує норми п. 6 ч. 5 ст. 160 КАС України.
Суд також зазначає, що позивачем не сплачений судовий збір при зверненні із даним позовом до суду.
Частиною 3 ст. 161 КАС України, визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем до адміністративного позову не надано доказів сплати судового збору. Натомість, у позовній заяві зазначає, що звільнений від сплати судового збору як учасник бойових дій та додає відповідне посвідчення.
Вирішуючи щодо наявності підстав для звільнення позивача від сплати судового збору, суддя зазначає наступне.
Відповідно п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України«Про судовий збір», учасники бойових дій, Герої України звільняються від сплати судового збору в усіх судових інстанціях у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
При цьому п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України«Про судовий збір», кореспондується із положеннями ст. 22 Закону України«Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», якою передбачено, що ветерани війни, до яких належать учасники бойових дій, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від усіх судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань.
Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені уст. 12 цього Закону.
Конструкція п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України«Про судовий збір», в якому йдеться просправи, пов`язані з порушенням їхніх прав, вказує на категорію справ, в яких учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору. Якби лише наявність в особи такого статусу надавала у цій частині пільгу, то відпадала б необхідність у формулюванні другої частини зазначеної норми закону про уточнення характеру порушених прав.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що хоча вказана норма не містить вичерпного переліку порушених прав, однак порушені права нерозривно пов`язані саме із статусом учасник бойових дій, який, як і права такої особи, визначається спеціальним законом, а не усіх прав людини і громадянина, які в свою чергу встановлені Конституцією України та іншими законами.
Суд наголошує, що вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI, суд має враховувати предмет та підстави позову, перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей 12, 22 Закону № 3551-XII.
Аналогічний висновок викладено, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 09 жовтня 2019 року у справі № 9901/311/19 та від 20 січня 2021 року у справі № 9901/258/20.
Суддя погоджується, що спір стосується соціальних прав позивача. Втім у цій справі позивач не оскаржує встановлення доплати як УБД та/або виплату до 5 травня чи до Дня Незалежності щодо реалізації статусу з урахуванням положень статей 12,22 Закону № 3551-XII чи виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 656«Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій, для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ». Відтак, спір не стосується соціальних прав позивача як учасника бойових дій.
Отже, судовий збір має бути сплачено на загальних засадах.
Частиною 1 ст. 4 Закону України«Про судовий збір», встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно зі ст. 7 Закону України«Про Державний бюджет України на 2024 рік», прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2024 року, становить 3028 грн.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України«Про судовий збір», ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Відтак, враховуючи звернення до суду через системуЕлектронний судпозивач має сплатити за звернення із цим позовом судовий збір в сумі 968,96 грн.
За приписами частини 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду: належним чином оформлену позовну заяву із конкретизуванням позовної вимоги, із зазначенням якими саме діями, або бездіяльністю відповідача були порушені його права, та які саме порушені права необхідно поновити та у який спосіб та надання документа про сплату судового збору в сумі 968,96 гривень за наступними реквізитами: отримувач коштів: рахунок: UA308999980313111206084005658, Донецьке ГУК/Слов`янська МТГ/22030101, код отримувача за ЄДРПОУ 37967785, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу: *;101;___(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом _____(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа), або надати доказ про звільнення від сплати судового збору, обґрунтованого клопотання про звільнення або відстрочення сплати судового збору із доказами неможливості сплати судового збору.
Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 243, 248, 256, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
У Х ВА Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (юридична адреса: 84333, Донецька область, м. Краматорськ вул. Академічна, 20, код ЄДРПОУ 34991191), третя особа управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (юридична адреса: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, 23, код ЄДРПОУ 25953617) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити виконавчі дії у виконавчому провадженні з примусового виконання рішення суду № 200/340/23 залишити без руху.
Встановити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви: десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до суду: належним чином оформлену позовну заяву із конкретизуванням позовної вимоги, із зазначенням якими саме діями, або бездіяльністю відповідача були порушені його права, та які саме порушені права необхідно поновити та у який спосіб та надання документа про сплату судового збору в сумі 968,96 гривень за наступними реквізитами: отримувач коштів: рахунок: UA308999980313111206084005658, Донецьке ГУК/Слов`янська МТГ/22030101, код отримувача за ЄДРПОУ 37967785, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу: *;101;___(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом _____(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа), або надати доказ про звільнення від сплати судового збору, обґрунтованого клопотання про звільнення або відстрочення сплати судового збору із доказами неможливості сплати судового збору.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута позивачу.
Копію ухвали направити позивачу.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя І.М. Тарасенко