Рішення № 124758815, 11.12.2024, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.12.2024
Номер справи
757/48434/24-ц
Номер документу
124758815
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/48434/24-ц

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2024 року

Печерський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді - Хайнацького Є.С.,

при секретарі судових засідань - Сміян А.Ю.,

за участю:

представника заявника: не з`явився,

заінтересованої особи-1: не з`явився,

представника заінтересованої особи-2: не з`явився,

розглянувши у закритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, за участю заінтересованих осіб, ОСОБА_1 , Акціонерного товариства Комерційний Банк «ПриватБанк», про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної податкової служби у м. Києві (далі - заявник, ГУ ДПС у м. Києві) звернулось до суду із заявою про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, відносно ОСОБА_1 (далі - заінтересована особа-1, ОСОБА_1 ), у якій просить зобов`язати Акціонерне товариство Комерційний Банк «ПриватБанк» (далі - заінтересована особа-2, АТ КБ «ПриватБанк») розкрити заявнику інформацію, яка містить банківську таємницю, відносно ОСОБА_1 , за рахунком НОМЕР_1 , код валюти 980 - українська гривня, за період із 01.01.2023 року по теперішній час у розрізі контрагентів з наданням дати проведення операцій, суми платежів, призначення платежів, найменування, тощо.

Заявник зазначає, що підставою для звернення із відповідною заявою до суду є встановлення господарюючих суб`єктів, тобто фактичних кредиторів та дебіторів, які здійснювали фінансово-господарські взаємовідносини з платником податку, і, що має істотне значення, для встановлення фактичного обігу грошових коштів, а також з метою перевірки щодо своєчасності та повноти сплати податків, зборів до бюджетів та державних цільових фондів.

Отримання вказаної інформації винятково дає змогу своєчасно виявляти суб`єктів та об`єктів оподаткування, своєчасне, достовірне і повне нарахування і сплати податків, перешкоджає неналежному та несвоєчасному забезпеченню визначення в установлених Податковим кодексом України, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов`язань платників податків, можливість застосування і своєчасне стягнення сум, передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; (п.п. 191.1.34, п. 191.1 ст. 191 Податкового кодексу України), своєчасне вжиття заходів до виявлення, аналізу та перевірки фінансових операцій, які можуть бути пов`язані з легалізацією відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму (п.п. 191.1.35 п. 191.1 ст. 191 Податкового кодексу України).

Вказує, що на підставі п.п. 20.1.4 п. 20 ст. 20, п.п. 78.1.2 п. 78.1, ст. 78, ст. 82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755 -VI (зі змінами), та наказу ДПС у м. Києві від 27.06.2024 року № 4419-п розпочато документальну позапланову невиїзну перевірку платника податків фізичної особи ОСОБА_1 терміном 5 роб днів з метою встановлення дотримання вимог податкового законодавства за періоди з 01.11.3023 року по 31.12.2023 року.

Згідно з наявною податковою інформацією платником податків фізичною особою ОСОБА_1 отримано дохід від фізичних осіб на р/р НОМЕР_2 , код валюти 980 - українська гривня, які відкриті в АТ КБ «ПриватБанк» та підлягають включенню до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків та відображенню в річній декларації про майновий стан і доходи.

ГУ ДПС у м. Києві ОСОБА_1 було направлено запит про надання первинних документів від 03.01.2024 року № 90/І/26-15-24-02-09-09, щодо надання пояснень та документального підтвердження отримання зазначених доходів та сплати до бюджету належних сум.

Проте, відповідь від платника ОСОБА_1 заявнику не надходила, лист повернуто поштою 05.02.2024 року.

ГУ ДПС у м. Києві надіслано запити до АТ КБ «ПриватБанк» від 18.06.2024 року № 56869/6/26-15-24-02-09-08 з проханням надати інформацію про отримання платником податків ОСОБА_1 доходів, які підлягають оподаткуванню.

Однак, АТ КБ «ПриватБанк» у відповідь на запит, листом від 26.06.2024 року № 20.1.0.0.0/7-240625/44990 повідомило, що запитувана інформація є банківською таємницею та не може бути надана.

З метою забезпечення дієвого контролю за діяльністю платників податків, декларування ними фактично отриманих доходів, сплати належних податків, необхідним є розкриття банківської таємниці щодо руху коштів на рахунку платника податків ОСОБА_1 , у зв`язку з чим ГУ ДПС у м. Києві просило заяву задовольнити.

Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 23.10.2024 року відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження з викликом в судове засідання заявника та заінтересованих осіб та призначено судове засідання на 11.12.2024 року.

Представник заявника в судове засідання не з`явився; про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином; подав заяву суду про розгляд справи без його участі.

Заінтересовані особи в судове засіданням не з`явились, про час та місце слухання справи повідомлялись належним чином, причини неявки не повідомили.

Дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідно до наказу ГУ ДПС у м. Києві від 27.06.2024 року № 4119-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 » на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 78.1.2 п. 78 ст. 78, ст. 79, ст. 82 та Податкового кодексу України та повідомлення про проведення перевірки від 27.06.2024 року № 1396/26-15-24-02-09.

ГУ ДПС у м. Києві ОСОБА_1 було направлено запит про надання первинних документів від 03.01.2024 року №90/І/26-15-24-02-09-09, щодо надання пояснень та документального підтвердження отримання зазначених доходів та сплати до бюджету належних сум.

Проте, відповідь від платника ОСОБА_1 заявнику не надходила, лист повернуто поштою 05.02.2024 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 1076 Цивільного кодексу України, банк гарантує таємницю банківського рахунка, операцій за рахунком і відомостей про клієнта. Відомості про операції та рахунки можуть бути надані тільки самим клієнтам або їхнім представникам. Іншим особам, у тому числі органам державної влади, їхнім посадовим і службовим особам, такі відомості можуть бути надані виключно у випадках та в порядку, встановлених законом про банки і банківську діяльність.

Частиною 1 ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність» визначено, що банківською таємницею є інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним або стала відомою третім особам при наданні послуг банку або виконанні функцій, визначених законом, а також визначена у цій статті інформація про банк.

Порядок розкриття банками банківської таємниці встановлено у ст. 62 цього Закону. Зазначеною нормою визначено коло осіб, на вимогу яких розкривається банківська таємниця, підстави її розкриття та обсяг інформації, яка надається.

Так, органи державної податкової служби мають право отримати інформацію щодо юридичних та фізичних осіб, що становить банківську таємницю, на підставі п. 1 (на запит або з письмового дозволу відповідної юридичної чи фізичної особи) та п. 2 (за рішенням суду) ч. 1 ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність».

Відповідно до п. 5 глави 3 Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, затверджених постановою Правління Національного банку України від 14.07.2006 року № 267, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 03.08.2006 року за № 935/12809, банки зобов`язані виконувати рішення суду про розкриття інформації, що становить банківську таємницю, у порядку, установленому законодавством України. За рішенням суду про розкриття інформації, що становить банківську таємницю, банк розкриває інформацію в обсязі, визначеному рішенням суду.

Згідно з пп. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є, зокрема, податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

За положеннями п. 191.1.1, 191.1.2 ст. 191 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують, зокрема, такі функції: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Згідно з пп. 20.1.5 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право отримувати безоплатно від платників податків, а також від установ Національного банку України, банків та інших фінансових установ довідки у порядку, встановленому Законом України «Про банки і банківську діяльність» та цим Кодексом, довідки та/або копії документів про наявність банківських рахунків, а на підставі рішення суду - інформацію про обсяг та обіг коштів на рахунках, у тому числі про ненадходження в установлені строки валютної виручки від суб`єктів господарювання, інформацію про договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком.

Відповідно до п. 73.4 ст. 73 цього Кодексу інформація про наявність та рух коштів на рахунках платника податків надається в обсягах більших, ніж передбачені пунктом 73.3 цієї статті, банками та іншими фінансовими установами контролюючим органам за рішенням суду. Для отримання такої інформації контролюючий орган звертається до суду.

Згідно з пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

За положеннями ст. 78 цього Кодексу документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності, зокрема, такої підстави: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

З матеріалів справи вбачається, що на запит ГУ ДПС у м. Києві щодо надання, у зв`язку із проведенням заявником документальної позапланової невиїзної перевірки ОСОБА_1 , останній необхідної інформації та відповідних документів відповіді не надав.

Підставою для розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, є необхідність проведення перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів до державного бюджету суб`єктом господарської діяльності; з`ясування наявності та розміру доходів платника податків - ОСОБА_1 для визначення сум його податкового зобов`язання.

З огляду на встановлені обставини та мету отримання охоронюваної законом інформації, що міститься у банківській установі, суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви про розкриття такої інформації.

Відповідно до ч. 3 ст. 350, п. 6 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 60, 62 Закону України Про банки і банківську діяльність, ст. 1076 Цивільного кодексу України, ст.ст. 20, 73 Податкового кодексу України, ст.ст. 5, 12, 13, 259, 263, 264, 265, 347-350 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, за участю заінтересованих осіб, ОСОБА_1 , Акціонерного товариства Комерційний Банк «ПриватБанк», про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, - задовольнити.

Зобов`язати Акціонерне товариство Комерційний банк «ПриватБанк» надати інформацію за період з 01.01.2023 року по 11.12.2024 року у розрізі контрагентів з наданням дати проведення операцій, суми платежів, призначення платежів, найменування по розрахунковому рахунку за рахунком НОМЕР_1 , код валюти 980 - українська гривня.

Заявник - Головне управління Державної податкової служби у м. Києві: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; код ЄДРПОУ 44116011.

Заінтересована особа - Акціонерне товариство Комерційний банк «ПриватБанк»: 01001, м. Київ, вул. Грушевського, 1д; код ЄДРПОУ 14360570.

Особа, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці, - фізична особа ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 .

Рішення підлягає негайному виконанню.

Особа, щодо якої банк розкриває банківську таємницю, або заявник мають право у п`ятиденний строк оскаржити ухвалене судом рішення до апеляційного суду в установленому порядку.

Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.

Апеляційні скарги на рішення подаються учасниками справи до Київського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено та підписано 11.12.2024 року.

Суддя Є.С. Хайнацький