Рішення № 124753351, 27.01.2025, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
27.01.2025
Номер справи
910/14860/24
Номер документу
124753351
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

27.01.2025Справа № 910/14860/24

Господарський суд міста Києва у складі судді Пукаса А.Ю., за участю секретаря судового засідання Салацької О.В., розглянувши в порядку загального позовного провадження матеріали справи

за позовом Акціонерного товариства «Дтек Дніпроенерго» (вул. Добролюбова, 20, м. Запоріжжя, 69006; ідентифікаційний код 00130872)

до Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (вул. Симона Петлюри, 25, м. Київ, 01032; ідентифікаційний код 00100227)

про зобов`язання вчинити дії,

Представники сторін:

від позивача: Кострець Євгеній Вікторович

від відповідача: Яковченко Роман Григорович

РОЗГЛЯД СПРАВИ СУДОМ

1. Стислий виклад позиції Позивача.

До Господарського суду міста Києва звернулось Акціонерне товариство «Дтек Дніпроенерго» (далі за текстом АТ «Дтек Дніпроенерго», Позивач) з позовом до Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі за текстом ПрАТ «НЕК «Укренерго», Відповідач) в якому Позивач просить суд зобов`язати Відповідача виключити 25 169, 500 МВт*год з актів наданих послуг за період лютий червень 2022 за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління № 0421-03015 від 04.05.2019.

В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначає, що надані Відповідачем, як ОСП команди на розвантаження задля врегулювання системних обмежень вплинули на розрахунки між сторонами за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління № 0421-03015 від 04.05.2019 оскільки обсяг електричної енергії 25 169,500 МВт*г включено в Акти наданих послуг за період лютий-червень 2022.

На переконання Позивача, зазначений об`єм балансуючої електричної енергії, який вироблений з моменту отримання необґрунтованої команди ОСП на розвантаження, має бути виключений з актів надання послуг з диспетчеризації за період лютий-червень 2022 за договором № 0421-03015 від 04.05.2019 у зв`язку з тим, що Відповідач не зміг забезпечити належне балансування енергосистеми, а Позивач не зобов`язаний сплачувати вартість послуг з диспетчеризації за спірний період за об`єм балансуючої електричної енергії в частині 25 169, 500 МВт*г.

2.Стислий виклад позиції Відповідача.

Із поданого відзиву вбачається, що Відповідач заперечує щодо задоволення позовних вимог оскільки диспетчерські команди Відповідача відповідають вимогам чинного законодавства, зокрема Правилам ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307 (далі за текстом Правила ринку).

При цьому, вимогами чинного законодавства та укладених між сторонами договорів закріплено обов`язок ППБ (Позивача) виконувати диспетчерські команди, надані ОСП, тобто Позивачем.

Так, поданий позов, на переконання Відповідача є завідомо безпідставним, таким, що є очевидним зловживанням процесуальними правами і спрямоване на перешкоджання належному і своєчасному розгляду справи № 908/1155/23 щодо стягненню з АТ «Дтек Дніпроенерго» заборгованості за договором диспетчерського (оперативно-технологічного) управління № 0421-03015 від 04.05.2019.

Крім того, Позивачем не надано до матеріалів справи жодних доказів порушення Відповідачем норм Правил ринку, які цитуються стороною Позивача в частині невідповідності команд ОСП для врегулювання системних обмежень принципам пропорційності, прозорості і недискримінації.

3. Процесуальні дії у справі

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, підготовче засідання призначено на 20.01.2025.

06.01.2025 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшов відзив на позовну заяву.

У підготовчому засіданні 20.01.2025 судом закрито підготовче провадження у справі, судове засідання призначено на 27.01.2025.

У судовому засіданні 27.01.2025 представник Позивача надав пояснення по суті позову, просив суд задовольнити вимоги.

Представник Відповідача заперечував щодо задоволення позову, просив суд відмовити.

Заслухавши вступні слова представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, у судовому засіданні 27.01.2025 відповідно до статті 240 Господарського процесуального кодексу України (далі за текстом - ГПК України) судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» (постачальник послуг з балансування, ППБ) є виробником електричної енергії на підставі ліцензії, виданої згідно Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі за текстом НКРЕКП, Регулятор) від 31.05.2019 № 871.

На виконання вимог статті 68 Закону України «Про ринок електричної енергії» 27.05.2019 між Позивачем та Відповідачем (далі за текстом ОСП) з урахуванням статті 634 Цивільного кодексу України укладено договір про участь у балансуючому ринку № 0421-41013 на основі типового договору про участь у балансуючому ринку, який затверджується НКРЕКП (далі за текстом Типовий договір).

Відповідно до пункту 1.2 Типового договору ППБ зобов`язується надавати балансуючу електричну енергію на завантаження або розвантаження для здійснення ОСП балансування об`єднаної енергетичної системи України. ОСП зобов`язується продавати балансуючу електричну енергію ППБ або купувати балансуючу електричну енергію у ППБ та отримувати оплату за продану ППБ балансуючу електричну енергію або сплачувати кошти за куплену балансуючу електричну енергію у ППБ відповідно до умов цього Договору та Правил ринку.

04.05.2019 між Позивачем (Користувач) та Відповідачем (Виконавець) укладено Договір № 0421-03015 про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління (зі змінами та доповненнями, зокрема в редакції додаткової угоди № 6 від 17.09.2021 (далі за текстом Договір)).

Відповідно до пункту 1.1 Договір регулює оперативно-технологічні відносини під час взаємодії Сторін в умовах паралельної роботи у складі об`єднаної енергетичної системи (ОЕС) України.

За цим Договором ОСП зобов`язується надавати послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, а саме управління режимами роботи ОЕС України з виробництва, передачі, забезпечення планових перетоків електричної енергії по міждержавних лініях зв`язку ОЕС України з енергосистемами суміжних країн, розподілу та споживання електричної енергії для забезпечення здатності енергосистеми задовольняти сумарний попит на електричну енергію та потужність у кожний момент часу з дотриманням вимог енергетичної, техногенної та екологічної безпеки (далі Послуга).

Відповідно до пункту 1.2 Договору Користувач зобов`язується здійснювати оплату за надану Послугу відповідно до умов цього Договору.

Відповідно до пункту 1.4 Договір встановлює обов`язки та права Сторін у процесі оперативного планування, експлуатації обладнання, диспетчерського управління та балансування енергосистеми в реальному часі та її захисту в надзвичайних ситуаціях, а також формування, обробки, передачі та відображення даних під час регламентованого обміну інформацією.

Відповідно до пункту 2.1 Договору, ціна цього Договору визначається як сума нарахованої вартості послуг за сукупністю розрахункових періодів наростаючим підсумком протягом календарного року.

Відповідно до пункту 2.3 Договору, обсяг наданої послуги визначається відповідно до розділу ХІ Кодексу системи передачі.

Відповідно до пункту 2.4 Договору вартість послуги за розрахунковий період визначається як добуток обсягу наданої послуги на значення тарифу, що діє у визначений розрахунковий період. На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України.

Пунктом 2.7 Договору Користувач здійснює розрахунок з ОСП за послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління протягом 3 банківських днів з дати отримання та на підставі акта надання Послуги. Акт надання Послуги ОСП надає Користувачу протягом перших 11 календарних днів місяця, наступного за розрахунковим.

Вартість наданої Послуги за розрахунковий період визначається на підставі даних, що надаються до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), Адміністратором комерційного обліку (далі АКО).

Коригування обсягів та вартості наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за уточненими даними комерційного обліку, що надається АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в «Системі управління ринком» (далі Сервіс), що здійснюється на вимогу та в терміни, передбачені Правилами ринку.

Акт коригування наданої послуги у відповідному розрахунковому періоді у двох примірниках ОСП направляє Користувачу. Користувач здійснює підписання акта коригування наданої Послуги відповідного розрахункового періоду протягом 3 календарних днів та повертає один примірник підписаного акта ОСП. Оплату вартості Послуги, що виникла в результаті коригування обсягів та вартості Послуг, Користувач здійснює протягом 3 банківських днів з дня отримання акта.

Пунктом 2.8 Договору (в редакції до додаткової угоди № 6 від 17.09.2021) Користувач має повернути погоджений та оформлений належним чином (підписаний та скріплений печаткою) один примірник акта надання Послуги протягом 5 календарних днів з дати отримання. У разі неотримання ОСП у зазначений термін підписаного Користувачем акта надання Послуги або заперечень щодо прийняття послуг такий акт вважається погодженим, а послуги прийнятими Користувачем. При цьому примірник акта надання Послуги повертається ОСП не пізніше 20 числі місяця, наступного за розрахунковим.

Позивач зазначає, що ОСП зобов`язаний:

-постійно підтримувати в ОЕС України баланс між сумарним споживанням електричної енергії і її виробництвом (з урахуванням експорту та імпорту) у кожний момент часу з дотриманням показників якості електричної енергії згідно пункту 5.1 розділу 7 Кодексу системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП № 309 від 14.03.2018 (далі за текстом КСП);

-усі оперативні команди і розпорядження оператора системи передачі підлягають беззаперечному виконанню всіма суб`єктами господарювання, об`єкти електроенергетики яких підключені до ОЕС України згідно частини 6 статті 44 ЗУ «Про ринок електричної енергії»;

-ОСП відповідає за прогнозування загального електроспоживання по областях регулювання (торгових зонах) для виконання обов`язків з балансування згідно пункту 1.9.4 глави 1 Правил ринку;

-ОСП може видати учасникам ринку в будь-який час диспетчерські команди та інші розпорядження з метою забезпечення надійної роботи системи, особливо щодо частоти системи, напруги і струму у критичних вузлах та елементах системи передачі відповідно до Кодексу системи передачі згідно з пунктом 4.18.2 глави 4.18 розділу IV Правил ринку.

Позивач стверджує, що ПрАТ НЕК «Укренерго», на якого як на ОСП законодавством покладено обов`язок щодо балансування системи, зокрема, щодо здійснення прогнозу загального навантаження, на основі аналізу балансу енергосистеми, та видачі диспетчерських команд на завантаження та розвантаження з метою підтримки попиту та пропозиції в енергосистемі, а на виробників електричної енергії обов`язок щодо виконання команд і розпоряджень оператора.

Так, згідно доводів Позивача в 2022 році ним отримано необґрунтовані команди від Відповідача на розвантаження задля врегулювання системних обмежень.

Зокрема, обсяг наданих Позивачеві диспетчерських команд на розвантаження задля врегулювання системних обмежень складає 25 169, 500 МВт*г., який включено в Акти наданих послуг за період лютий-червень 2022.

Зазначені акти підписані сторонами електронно-цифровим підписом без зауважень.

Також Позивачем до позову додано 12 рахунків фактур, сформованих у системі управління ринком для розрахунків за договором про участь у балансуючому ринку від 27.05.2019 № 0421-41013.

При цьому суд зазначає, що Акт надання послуг від 31.05.2022 та від 30.06.2022 взагалі надано в межах виконання іншого договору Договір від 04.05.2019 № 0425-03013, що виключає останній з предмету дослідження по даній справі.

На переконання Позивача, команди ОСП щодо врегулювання системних обмежень, не забезпечили дотримання принципів пропорційності, прозорості і недискримінації, оскільки заходи щодо врегулювання негативно вплинули на Позивача, як учасника ринку, в той час як інші учасники негативних наслідків не зазнали або навпаки отримали переваги (отримували команди на завантаження поза графіком).

Так, Позивач зазначає, що виконуючи необґрунтовані команди ОСП на розвантаження він був змушений викупити об`єми електричної енергії, чого не планував робити, в зв`язку з чим поніс додаткові грошові витрати.

Позивач вважає, що Відповідач не забезпечив належний процес з балансування енергосистеми в частині між сумарним споживанням електричної енергії, яке враховує втрати на її виробництво і передачу, а також експортом електричної енергії, з одного боку, та обсягом виробництва електричної енергії на електростанціях ОЕС України та її імпорту - з другого, чим порушив 5.5 - 5.6 розділу 6 Кодексу системи передачі.

Вказана норма передбачає, що балансування системи здійснюється із заданою точністю, а отже Відповідач не забезпечив необхідну точність у балансуванні системи, що й призвело до порушення прав Позивача, як учасника ринку оскільки згідно з пунктами 8.4.1, 8.4.2 глави 8 Правил ринку ОСП повинен володіти актуальною інформацією щодо кількості запланованих генеруючих одиниць та доступних /готових до планування одиниць у разі будь-яких дефіцитів та профіцитів, що можуть виникнути.

З силу зазначеного, згідно доводів Позивача об`єм балансуючої електричної енергії, який був вироблений з моменту отримання необґрунтованої команди ОСП на розвантаження, має бути виключений з актів надання послуг з диспетчеризації за період лютий-червень 2022 за договором № 0421-03015 від 04.05.2019 оскільки Відповідач не зміг забезпечити належне балансування енергосистеми, а Позивач не зобов`язаний сплачувати вартість послуг з диспетчеризації за період лютий-червень 2022 за договором № 0421- 03015 від 04.05.2019 за об`єм балансуючої електричної енергії, який вироблений з початку виконання команди на безпідставне розвантаження, а саме в частині 25 169, 500 МВт*г.

Заперечуючи щодо задоволення позову, Відповідач зазначає, що відповідно до частини 6 статті 44 Закону України «Про ринок електричної енергії» усі оперативні команди і розпорядження оператора системи передачі підлягають беззаперечному виконанню всіма суб`єктами господарювання, об`єкти електроенергетики яких підключені до ОЕС України. Втручання в диспетчерське (оперативно-технологічне) управління ОЕС України з боку державних органів, політичних партій, рухів та громадських організацій забороняється.

Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 33 Закону України «Про ринок електричної енергії» Відповідач має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надані послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, яку Користувач зобов`язаний сплачувати у відповідності до вимог підпункту 3.2.1, 3.2.5 пункту 3.2 Договору.

Згідно підпункту 3 пункту 5.2, підпункту 3 пункту 5.5 укладеного Договору про участь у балансуючому ринку від 27.05.2019 № 0421-41013 та пункту 4.3.1 гл. 4.3 розділу 4 Правил ринку ОСП має право надавати ППБ диспетчерські команди, а ППБ зобов`язується виконувати такі команди.

Відповідач звертає увагу суду на суперечливу поведінку Позивача з огляду на підписанні Акти наданих послуг за період лютий-червень 2022 та звернення до суду з даним позовом, при тому, що посилання Позивача мають суто декларативний характер оскільки Позивач не надає жодних доказів порушень зі сторони Відповідача при наданні диспетчерських команд.

При цьому Позивач не вказує про які саме команди йдеться, яким саме вимогам і в чому вони суперечили.

Окрім викладеного, у відзиві Відповідач зазначає, що даний позов безпідставно поданий, а обраний Позивачем спосіб захисту не є належним оскільки не є зрозумілим в який спосіб Відповідач має виключити обсяг МВт*г з вже підписаних актів.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА МОТИВИ, З ЯКИХ ВИХОДИТЬ СУД

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України (далі за текстом) підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема є, договори та інші правочини.

Відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище урегульовані Законом України «Про ринок електричної енергії».

Пунктом 7 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» балансуючий ринок електричної енергії (далі - балансуючий ринок) - ринок, організований оператором системи передачі електричної енергії з метою забезпечення достатніх обсягів електричної потужності та енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в об`єднаній енергетичній системі України, а також фінансового врегулювання небалансів електричної енергії.

Пунктом 18 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що диспетчерське управління - оперативно-технологічне управління об`єднаною енергетичною системою України із забезпеченням надійного і безперебійного постачання електричної енергії споживачам з додержанням вимог енергетичної безпеки.

Частинами 1-2, 6-7 статті 44 Закону України «Про ринок електричної енергії» закріплено, що в електроенергетиці України діє єдина диспетчерська система оперативно-технологічного управління виробництвом, передачею, розподілом та споживанням електричної енергії. Функції диспетчерського (оперативно-технологічного) управління ОЕС України та організацію паралельної роботи з енергетичними системами інших держав здійснює оператор системи передачі.

Диспетчерське (оперативно-технологічне) управління поширюється на суб`єктів господарювання, об`єкти електроенергетики яких підключені до ОЕС України.

Диспетчерське (оперативно-технологічне) управління базується на принципах об`єктивності, прозорості та недискримінаційності і має забезпечувати належне функціонування ринку електричної енергії.

Усі оперативні команди і розпорядження оператора системи передачі підлягають беззаперечному виконанню всіма суб`єктами господарювання, об`єкти електроенергетики яких підключені до ОЕС України. Втручання в диспетчерське (оперативно-технологічне) управління ОЕС України з боку державних органів, політичних партій, рухів та громадських організацій забороняється.

Суб`єкти господарювання, об`єкти електроенергетики яких підключені до ОЕС України, зобов`язані подавати оператору системи передачі інформацію, передбачену правилами ринку, кодексом системи передачі та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 33 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи передачі має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надані послуги з передачі та послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.

Проаналізувавши зміст укладеного між сторонами Договору, суд дійшов висновку, що за своєю правовою природою він є договором надання послуг.

Відповідно до частини 1 статті 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Частинами 1 та 2 статті 193 ГК України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Положеннями статті 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Із врахуванням встановлених вище судом обставин, суд зазначає, що фактично підставою для звернення до суду з позовом стала незгода Позивача із обсягом наданих Відповідачем послуг за Договором, які відповідно Позивач і просить суд виключити.

При цьому, надані Позивачем Акти за спірний період за Договором підписані сторонами без зауважень.

Доказів коригування зазначених в актах обсягів матеріали справи не містять.

Судом не беруться до уваги надані Позивачем акти, які не стосується предмету даного спору.

Дослідивши, тариф на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, що діяв у спірний період (з 01.01.2022) суд зазначає, що останній залежить від обсягу переданої електричної енергії на балансування згідно доданих Відповідачем до відзиву актів купівлі продажу балансуючої електричної енергії за Типовим договором, які також підписані сторонами без зауважень.

При цьому судом враховано, що згідно частини 6 статті 44 Закону України «Про ринок електричної енергії» усі оперативні команди і розпорядження оператора системи передачі підлягають беззаперечному виконанню всіма суб`єктами господарювання, об`єкти електроенергетики яких підключені до ОЕС України, а на Позивача пунктом 3.2.1 Договору покладено обов`язок своєчасно та в повному обсязі здійснювати розрахунки та невідкладно виконувати розпорядження Відповідача.

Пунктом 4.18.1, 4.18.3 глави 4.18 розділу 4 Правил ринку ОСП видає диспетчерські команди ППБ та ППВДЕ.

ОСП може видати учасникам ринку в будь-який час диспетчерські команди та інші розпорядження з метою забезпечення надійної роботи системи, особливо щодо частоти системи, напруги і струму у критичних вузлах та елементах системи передачі відповідно до Кодексу системи передачі.

Диспетчерська команда на активацію видається ОСП відповідно до результатів алгоритму розрахунку балансуючого ринку у вигляді акцепту відповідної пропозиції на балансуючу електричну енергію на розвантаження або завантаження. Диспетчерська команда на деактивацію видається ОСП у зворотному до попередньої активації порядку у вигляді припинення відповідного акцепту пропозиції на балансуючу електричну енергію для активації на розвантаження або завантаження.

Так, з наданих Позивачем до матеріалів справи доказів не вбачається можливості встановити в чому саме полягає неналежність виконання та необґрунтованість команд Відповідача в частині виконання обов`язків балансування ринку задля забезпечення надійної роботи системи, які на переконання Позивача здійснені без дотримання принципів пропорційності, прозорості та недискримінації.

Доводи Позивача, що «інші учасники» негативних наслідків в процесі балансування не зазнали також не підтверджуються доказами.

З поміж викладеного, судом взято до уваги доводи Відповідача, що додані до позову 12 платіжних документів (рахунків-фактур), сформовано у системі управління ринком для розрахунків за Типовим договором.

У вказаних рахунках (надано у форматі xls) на аркуші «Врегулювання системних обмежень» зазначені обсяги і вартість електричної енергії, отримані сторонами у зв`язку з виконанням диспетчерських команд для врегулювання системних обмежень.

Згідно з Типовим договору якщо ППБ має заперечення до інформації, що міститься у платіжному документі, то він повинен повідомити про це ОСП не пізніше 12:00 наступного робочого дня після виставлення рахунку (пункт 4.5 у редакції до 16.05.2022, пункт 4.3 в редакції з 16.05.2022).

Так, Позивач не оспорював вищезгадані платіжні документи у встановленому порядку. Більше того, Позивач з урахуванням положень розділу 4 Типового договору підписав акти купівлі-продажу балансуючої електричної енергії у спірному періоді електронним підписом.

Відтак, вимоги Позивача «виключити 25 169,500 МВт*г.» з актів наданих послуг за період лютий-червень 2022 за Договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління № 0421-03015 від 04.05.2019 є необґрунтованими та непослідовними.

При цьому, судом враховано, що Акти за спірний період за Договором, з яких Позивач просить суд виключити 25 169, 500 МВт*г підписані Позивачем без зауважень та претензій, а доводи Відповідача, викладені у відзиві Позивачем не спростовано.

На переконання суду, доведення ППБ неналежного надання послуг ОСП (якщо така обставина відбулась) за спірним Договором має відбуватися в межах розгляду справи № 908/1155/23, предметом якої є стягнення заборгованості на користь ПрАТ «НЕК «Укренерго» з АТ «Дтек Дніпроенерго» за період лютий-грудень 2022 за Договором заборгованості за надані послуги.

В силу зазначеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, при тому, що суд надав вичерпну відповідь на всі питання, що входять до предмета доказування у даній справі та виникають при кваліфікації спірних відносин, як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах.

Іншим доводам сторін оцінка судом не надається, адже, вони не спростовують встановлених судом обставин, та не впливають на результат прийнятого рішення.

Частинами 1-2 статті 74 ГПК України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Відповідно до статті 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до частин 1-3 статті 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

Підсумовуючи встановлене вище судом, за сукупність наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку, що Позивачем не підтверджено належними та допустимими доказами порушень з боку Відповідача при здійсненні балансуванні ринку електричної енергії в спірний період в силу чого позов не підлягає задоволенню.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до статті 129 ГПК України покладаються на Позивача та йому не відшкодовуються.

Kеруючись статтею 74, статтями 76-79, статтею 86, 123, 129, статтями 236-238, статтями 240 та 241 ГПК України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову Акціонерного товариства «Дтек Дніпроенерго» - відмовити.

2. Судові витрати Акціонерного товариства «Дтек Дніпроенерго» не відшкодовуються.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення підписано: 28.01.2025

Суддя Антон ПУКАС