Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/24120/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Єрьмоіна Вікторія Анатоліївна, звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті з 01.07.2021 доплати до пенсії згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
- зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити з 01.07.2021 позивачу щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з основним розміром 86% виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду по справі №380/4034/20 від 29.07.2020, з урахуванням раніше виплачених сум без обмеження максимальним розміром.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що отримує пенсію за вислугу років згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.07.2020 у справі №380/4034/20 ГУ ПФУ у Львівській області провело перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 в розмірі 86% від грошового забезпечення, в результаті якого розмір пенсії збільшився. Тому ГУ ПФУ у Львівській області у липні 2021 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі Постанова №713) призначило щомісячну доплату до пенсії у розмірі лише 156 грн 80 к., а не 2000 грн. Вважає таку поведінку відповідача протиправною. .
Відповідач позову не визнав з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у такому. На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.07.2020 у справі №380/4034/20 відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 з розрахунку 86% сум грошового забезпечення. Оскільки розмір пенсії позивача після 1 березня 2018 року було переглянуто у зв`язку із виконанням судового рішення від 29.07.2020 у справі №380/4034/20, то позивачу не належить підвищення по Постанові №713. Вважає позовні вимоги безпідставними та просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою судді від 02.12.2024 позовна заява була залишена без руху, з підстав пропуску позивачем встановленого частиною другою статті 122 КАС України шестимісячного строку звернення до суду в частині позовних вимог. Позивачу надано строк на усунення недоліків позовної заяви.
Позивачем 05.12.2024 (вх. №90021) подано клопотання про поновлення строку.
Ухвалою від 09.12.2024 позовну заяву в частині позовних вимог щодо не нарахування та не виплати позивачу щомісячної доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713 за період з 01.07.2021 по 31.05.2024 повернуто позивачу.
Ухвалою від 09.12.2024 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.
Відповідачем 27.12.2024 (вх. №23638ел) подано відзив на позовну заяву.
Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та з грудня 2005 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.07.2020 у справі №380/4034/20 зобов`язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з врахуванням виплачених сум.
На виконання Постанови №713 відповідач призначив доплату до пенсії у розмірі 156 грн 80 к. та здійснив перерахунок пенсії з 01.08.2021, виходячи із таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад 6 340 грн; оклад за військове звання - 1 340 грн; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3 840 грн; всього 11 520 грн.
Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про нарахування та виплату доплати до пенсії у розмірі 2 000 грн, передбаченої Постановою №713.
ГУ ПФУ у Львівській області листом від 24.09.2024 №22335-23850/А-52/8-1300/24 повідомило про відсутність підстав для нарахування та виплати вказаної доплати.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини п`ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення статті 63 Закону № 2262-XII.
Відповідно до частини першої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно до частини другої статті 63 Закону №2262-ХІІ якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами нього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).
Відповідно до статті 8 Закону №2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Згідно до частини другої статті 9-1 Закону №2262-ХІІ умови призначення та порядок виплати щомісячної грошової допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 17-1 Закону №2262-ХІІ встановлено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України
Наведений вище аналіз положень Закону №2262-ХІІ свідчить, що законодавець делегував уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Так, під «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.
Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення «розміру» перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені статтею 43 Закону № 2262-XII.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України 14.07.2021 прийняв постанову №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі Постанова №713).
Пунктом 1 Постанови №713 передбачено, що з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим вказаного пункту.
Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
З аналізу наведених положень Постанови № 713 можна дійти висновку, що щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000,00 грн здійснюється особам, яким пенсія призначена до 01.03.2018, а також особам, яким призначено пенсію після цієї дати, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати. Важливо, що у разі проведення перерахунку пенсії після 01.03.2018, така доплата не виплачується, якщо розмір після такого перерахунку збільшився більше ніж на 2000,00 грн.
Суд зазначає, що збільшення розміру пенсії позивача з 01.03.2020 на виконання рішення суду від 29.07.2020 у справі №380/4034/20 сталося внаслідок відновлення порушеного права позивача на отримання пенсії, призначеної до 01.03.2018, у належному розмірі.
Тому суд дійшов висновку, що проведений на виконання вказаного судового рішення від 29.07.2020 у справі №380/4034/20 перерахунок пенсій позивача відбувся не внаслідок перерахунку, у зв`язку з чим змінились складові грошового забезпечення, а з метою відновлення порушеного права позивача.
Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ на виконання судового рішення з метою усунення порушеного її права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у неї виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
Саме така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 у справі №420/2473/22.
З огляду на наведене, доводи відповідача про те, що позивачу не належить виплачувати передбачене Постановою №713 підвищення, оскільки після 01.03.2018 розмір пенсії позивача був переглянутий/перерахований у зв`язку з виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.07.2020 у справі №380/4034/20, є безпідставними.
Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Ураховуючи вказану норму, право позивача на перерахунок та виплату пенсії в розмірі 86% сум грошового забезпечення підтверджене судовим рішенням від 29.07.2020 у справі №380/4034/20, яке набрало законної сили, має преюдиційне значення та не є предметом доказування при розгляді даної справи.
Перерахунок основного розміру пенсії позивача в розмірі 86% сум грошового забезпечення є обов`язковим для виконання відповідачем не тільки на підставі рішення суду від 29.07.2020 у справі №380/4034/20, а й будь-якого перерахунку в майбутньому.
Щодо позовної вимоги в частині здійснення перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром, то суд зазначає, що згідно до наданих до матеріалів справи перерахунків пенсії за пенсійною справою №N/A5880-СБУ відсутні докази, які б свідчили про протиправність дій відповідача стосовно обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром, тому позовні в цій частині є передчасними і не підлягають до задоволення.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач вказаного обов`язку не виконав.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Даючи оцінку поведінці відповідача, яка зумовила звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у нарахуванні та виплаті позивачу щомісячної доплати, передбаченої Постановою №713, свідчить про бездіяльність, яка не відповідає визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах та Закону №2262-ХІІ, тому першу позовну вимогу слід задовольнити шляхом визнання бездіяльності протиправною.
Друга позовна вимога є похідною від першої та підлягає до задоволення шляхом зобов`язання відповідача перерахувати позивачу з 01.06.2024 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн, передбачену Постановою №713, основний розмір якої обрахований у розмірі 86% сум грошового забезпечення та здійснити виплату, з урахуванням виплачених сум.
Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Львівській області понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 1 211 грн 20 к., сплаченого за квитанцією №4219-6294-6128-1720 від 27.11.2024.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) перерахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.06.2024 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000 (дві тисячі) грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713, основний розмір якої обрахований у розмірі 86% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 к. судових витрат у вигляді судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О. П. Хома