Єдиний державний реєстр судових рішень № 207/6779/24
№ 2-а/207/6/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2025 року м. Кам`янське .
Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі головуючого судді Скиби С.А. , при секретареві Куцевол Л.В. , розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кам`янське справу № 207/6779/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті , про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення ,
В С Т А Н О В И В
У грудні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу , оскільки постановою головного спеціаліста відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Шмельовим М.В. від 30 вересня 2024 року на нього накладено адміністративне стягнення за ч. 2 ст. 132-1 КпАП України у вигляді штрафу у сумі 17000 гривень за те , що 23 вересня 2024 року відповідальна особа допустила рух транспортного засобу XCMG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 з перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України : перевищення загальної маси транспортного засобу на 11,288 % (2,935 тон) , при дозволеній максимальній фактичній масі 26 тон , навантаження на здвоєні осі транспортного засобу на 12,074 % (2,294 тон) , при дозволеному максимальному навантаженні на здвоєні осі 19 тон та відстані між осями від 1,3 метрів до 1,8 метрів при спарених колесах , яким було винесено відносно нього постанову про накладення адміністративного стягнення . Про існування постанови від 30 вересня 2024 року він дізнався лише 13 грудня 2024 року після накладення арешту на банківський рахунок . Вважає , що строк на оскарження постанови пропущено з поважних причин , оскільки йому не було відомо про існування постанови серії № 00000590 від 30 вересня 2024 року про накладення штрафу у розмірі 17000 гривень , а стало відомо лише після арешту рахунків 13 грудня 2024 року . також вважає , що постанова серії АВ № 00000590 від 30 вересня 2024 року є незаконною та підлягає скасуванню , оскільки згідно інформації зазначеної у постанові серії АВ №00000590 від 30 вересня 2024 року , перевищення загальної маси транспортного засобу склало 11,288 % (2,935 тон) , при дозволеній максимальній масі 26 тон , однак у зазначеній постанові не зазначено до якого виду транспортного засобу було використано максимальне значення маси . Підпунктом б п. 22.5 Правил дорожнього руху України передбачені максимальні значення маси для наступних видів транспортних засобів : вантажні автомобілі , комбіновані транспортні засоби, автопоїзди . Максимальне значення маси 26 тон було визначено лише для одного типу транспортного засобу , а саме до трьохвісного вантажного автомобілю , якщо ведуча вісь обладнана здвоєними колесами та максимальне навантаження на кожну вісь не перевищує 9,5 тонн . Згідно ч. 10 п. 1.10 ПДР України : «вантажний автомобіль - автомобіль , який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів» . Транспортний засіб XCMG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 , не є вантажним автомобілем , оскільки він за своєю конструкцією та обладнанням не призначений для перевезення вантажів , це спеціальний автокран . Вважає , що автокран не відноситься до типу вантажних автомобілів , а відноситься до типу транспортних засобів спеціального призначення . Таким чином положення пп. б п. 22.5 не можуть бути застосовані до транспортного засобу XCMG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 . Згідно інформації зазначеної у постанові серії АВ №00000590 від 30 вересня 2024 року , перевищення навантаження на здвоєні осі транспортного засобу склали 12,074 % (2,294 тон) , однак зовсім не зрозуміло яким чином це перевищення було пораховано тим паче , що транспортний засіб знаходився у русі . Ні в оскаржуваній постанові , ні у сервісі перевірки за кодом доступу не зазначено швидкість транспортного засобу , ширину , висоту , довжину , виміряні з урахуванням похибки габарити параметри транспортного засобу . Не зазначена похибка пристрою , яка була застосована при розрахунку перевищення маси транспортного засобу . Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 , автокран XCMG QY25K-5 - більше 20Т-С , 2019 року випуску , повна маса автокрану 31000 кг. Навантаження на осі шасі крану в транспортному положенні : загальна 31 т. ; на передню ось (6,4) т. ; на задні осі (24,6) т. . Згідно сертифікату відповідності серії ДЗ № 681962 - кран стріловий самохідний гідравлічний на спеціальному шасі модель QY25K-5 відповідає вимогам ГОСТ 22827-85 , НПАОП 0.00-1.03-02 . Транспортний засіб автокран XCMG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 , був зареєстрований в книзі реєстрації під № 77270 Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Дніпропетровській області 10 січня 2019 року . Вказаний транспортний засіб проходить відповідні періодичні технічні огляди , що підтверджується інформацією з технічного паспорту . Тому вважає , що у постанові серії АВ №00000590 від 30 вересня 2024 року вбачається відсутність належних і допустимих доказів , інших доказів правопорушення , крім самої постанови , які є достатньо вагомими , чіткими та узгодженими немає . Оскаржувана постанова не містить повного розкриття об`єктивної сторони правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КпАП України, що унеможливлює її віднесення до порушень з перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами , а тому в його діях відсутній склад вказаного адміністративного правопорушення .
У судове засіданні представник позивача Буденкова Н.В. не явилася , письмово просила розглядати справу без її участі та без участі позивача , заявлений позов підтримала повністю .
Представник відповідача Державної служби України з безпеки на транспорті у судове засідання не явилася . У відзиві на адміністративний позов заявлені вимоги не визнав і зазначив , що головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Шмельовим М.В. 30 вересня 2024 року на позивача складено постанову серії АВ № 00000590 , згідно якої встановлено , що 23 вересня 2024 року о 12.38 годині за адресою М-30 , км 996+491 , Дніпропетровська область автоматичним пунктом фіксації адміністративних порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб XCMG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 . Відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України : перевищення загальної маси транспортного засобу на 11,288 % (2,935 тон) , при дозволеній максимальній фактичній масі 26 тон , навантаження на здвоєні осі транспортного засобу на 12,074 % (2.294 тон) , при дозволеному максимальному навантаженні на здвоєні осі 19 тон та відстані між осями від 1,3 метрів до 1,8 метрів при спарених колесах , відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 132-1 КпАП України . Постановою від 30 вересня 2024 року на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 гривень 00 копійок . Вважає , що позовні вимоги є безпідставними та такими , що не підлягають задоволенню , оскільки здійснюючи перевезення вантажу із певними відхиленнями від встановлених нормативів , користувач транспортним засобом завідомо погоджується на перевищення встановлених вагових та габаритних параметрів транспортного засобу . Таке рішення призводить до негативної ситуації з автодорогами , оскільки перевезення вантажів із перевищення нормативних вагових та/або габаритних параметрів передусім пошкоджує дорожнє покриття , порушуючи його міцність та цілісність , що у подальшому спричиняє руйнування дорожнього полотна . Тобто , встановлення відповідних нормативів та притягнення до відповідальності за їх перевищення слугує превентивним та компенсаційним заходом , що у свою чергу підвищить безпеку руху на автодорогах та слугуватиме збереженню українських автошляхів . Як наслідок , саме від обачності водіїв при дотриманні встановлених параметрів транспортних засобів під час здійсненне перевезення вантажу та збереження стану доріг залежить якість та своєчасність забезпечення потреб економіки , соціальної сфери громадян. Укртрансбезпека з метою забезпечення виконання покладених на неї законодавством завдань , зокрема в частині здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів , має право : проводити рейдові перевірки (перевірки на дорозі) ; використовувати засоби фото- і відеофіксації процесу перевірки , зокрема в автоматичному режимі . Положеннями чинного законодавства визначені повноваження Укртрансбезпеки щодо контролю за рухом транспортних засобів з перевищенням габаритно-вагових параметрів , а також порядок здійснення такого контролю . Як наслідок , відповідач виконує функції габаритно-вагового контролю транспортних засобів та може накладати адміністративні стягнення . Вказане узгоджується з правовою позицією , викладеною у постанові Великої Палати від 12 лютого 2020 року у справі № 917/210/19 . Перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великоваговим транспортним засобом позивача підтверджується загальними результатами зважування які , у випадку , якщо вони не перевищують нормативні вагові параметри , не підлягають зазначенню у постанові . Перевищення нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР України було встановлено із врахуванням вимірів із урахуванням похибки вагових та габаритних параметрів зазначеного вище транспортного засобу , які перевищили нормативні вагові та/або габаритні параметри транспортного засобу на ділянці автомобільної дороги . Також , посилання позивача на відсутність факту вчинення адміністративного правопорушення , відсутність інформації у постанові та доказів на підтвердження цього , є необґрунтованими та на їх спростування є методика розрахунку відсоткового перевищення фактичної загальної маси та окремих вагових параметрів транспортного засобу , яка застосовується Укртрансбезпекою при притягненні осіб до адміністративної відповідальності . Відповідно до пп. «б» п. 22.5 ПДР , рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі , коли їх параметри не перевищують фактичної маси для автопоїздів, зокрема : трьохвісний автомобіль - 26 тон. Перевищення нормативних вагових параметрів транспортного засобу , визначених пунктом 22.5 ПДР України , було встановлено із врахуванням допустимої похибки вагового комплексу , як передбачено ДСТУ OIML R 134-1:2010 (OIML R 134-1:2006 , IDT) . Відсоткове та натуральне значення перевищення максимально допустимої маси транспортних засобів отримується з врахуванням допустимої похибки вимірювання вагового комплексу , яка складає до 10 % щодо визначення загальної маси транспортного засобу та 16 % щодо навантаження на осі . Постановою серії АВ №00000590 від 30 вересня 2024 року зафіксовано фактичні параметри транспортного засобу , встановлено , що кількість вісей - 3 шт. ; спарені колеса - 2 вісь ; відстань між вісями 1-2 : 4430 мм, 2-3 : 1350 мм, навантаження на вісь 1 - 6800 кг. , 2 - 12750 кг, 3 - 12600 кг, загальна маса - 32150 кг. . Так , згідно інформаційної карти габаритно-вагового контролю за постановою серії АВ №00000590 від 30 вересня 2024 року , загальна маса транспортного засобу скала 28935 кг. , тобто з перевищенням нормативних параметрів навантаження (з урахуванням похибки пристрою) на 11,288 % (2.935 тон) , а навантаження на здвоєні осі склало 21294 кг. , тобто з перевищенням нормативних параметрів навантаження (з урахуванням похибки пристрою) на 12,074 % (2.294 тон) . Отже , розміри відсотків перевищення 11,288 % відповідають зазначеному в постанові 2,935 тон - це з урахуванням похибки , розміри відсотків перевищення 12,074 % відповідають зазначеному в постанові 2,294 тон - це з урахуванням похибки . Щодо доводів позивача, що вимоги п. 22.5 не поширюються на транспортний засіб XCMG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 , оскільки останній є автокраном , вважають їх необґрунтованими , оскільки транспортний засіб XCMG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 є великогабаритним , оскільки вагові параметри перевищують параметри зазначені п. 22.5 ПДР . Згідно пункту 22.5 Правил дорожнього руху , рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі , коли їх параметри не перевищують , зокрема , але не виключно фактичної маси для трьохвісного вантажного автомобіля 26 тон , навантаження на здвоєні осі 19 тон , якщо відстань між осями від 1,3 метрів до 1,8 метрів при спарених колесах . Єдиним виключенням на які не поширюються вимоги стосовно габаритно-вагових параметрів визначених п. 22.5 ПДР є транспортні засоби спеціального призначення , які виконують функції зимового утримання автомобільних доріг , та Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту під час слідування (повернення) до (з) місця виконання заходів із захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню , ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій , гасіння пожеж . Оскільки транспортний засіб XCMG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 не підпадає під виключення , в такому разі , положення п. 22. 5 Правил дорожнього руху стосовно габаритно-вагових обмежень транспортного засобу поширюється на нього . Оскільки , вагові параметри транспортного засобу марки XCMG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 перевищують параметри зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху , участь такого транспортного засобу у дорожньому русі допускається лише за наявності дозволу на участь у дорожньому русі . Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів , вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні , та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України . Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу XCMG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 , цей транспортний засіб відноситься до типу спеціалізований вантажний автокран , має повну масу 31000 . Тобто , вагові параметри цього транспортного засобу , згідно свідоцтва про реєстрацію , перевищує габаритно-вагові параметри , встановлені п. 22.5 ПДР , а отже позивач мав обов`язок , у разі використання цього транспортного засобу на автомобільних дорогах , отримати спеціальний для цього дозвіл . Оскільки позивачем такого дозволу , як підстави для звільнення від відповідальності , передбаченої ч. 2 ст. 132-1 КпАП України надано не було , а вагові параметри транспортного засобу перевищували зазначення , встановлені п.22.5 ПДР позивача правомірно притягнуто до адміністративної відповідальності . На підтвердження факту фіксації руху транспортних засобів позивача через автоматичний пункт з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм , що стало підставою для притягнення його до відповідальності , а також справності технічного засобу та достовірності встановлених ним відомостей зазначають , що прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі WIM 60 , WAGA-WIM35 , зав. № 9 , яким здійснювалась фіксація правопорушення в автоматичному режимі , є справним та придатним до експлуатації , що підтверджується свідоцтвами про повірку № 1625 ; 04/4446 . WIM-комплекси відносяться до законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки , що прямо вказано у п. 52 Додатку 1 до Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки , затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 року № 94 . Основним доказом вчинення адміністративного правопорушення , передбаченого ч. 2 ст. 132-2 КпАП України є, автоматично внесені до автоматично сформованої постанови , показання технічних приладів , технічних засобів , що працюють в автоматичному режимі , та мають функції фото- і кінозйомки , відеозапису .
Суд , вивчивши матеріали справи , вважає що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити з наступних підстав .
Постановою головного спеціаліста відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Шмельова Микити Вячеславовича від 30 вересня 2024 року на позивача ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення за ч. 2 ст. 132-1 КпАП України у вигляді штрафу у сумі 17000 гривень за те , що 23 вересня 2024 року о 12.38 годині за адресою М-30 , км 996+491 , Дніпропетровська область автоматичним пунктом фіксації адміністративних порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб XCMG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 . Відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України : перевищення загальної маси транспортного засобу на 11,288 % (2,935 тон) , при дозволеній максимальній фактичній масі 26 тон , навантаження на здвоєні осі транспортного засобу на 12,074 % (2.294 тон) , при дозволеному максимальному навантаженні на здвоєні осі 19 тон та відстані між осями від 1,3 метрів до 1,8 метрів при спарених колесах ( а.с. 11 ) .
Згідно ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону , правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху , створювати безпечні умови для дорожнього руху , не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам , установам , організаціям і громадянам , виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух .
Зазначене узгоджується п. 1.3. Правил дорожнього руху , затверджених Кабінетом Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 , за яким учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил .
Згідно пункту 22.5 Правил дорожнього руху України за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів , рух транспортних засобів та їх составів у разі , коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 метрів , за висотою від поверхні дороги - 4 метри (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 метрів) , за довжиною - 22 метри (для маршрутних транспортних засобів - 25 метрів) , фактичну масу понад 38 тон (на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - до 40 тон ; для контейнеровозів - понад 44 тони , на встановлених для них маршрутах - до 46 тон) , навантаження на одиночну вісь - 11 тон (для автобусів, тролейбусів - 11,5 тон) , здвоєні осі - 16 тон , строєні - 22 тони (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 тон , здвоєні осі - 18 тон , строєні - 24 тони) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 метри .
Згідно ч. 2 ст. 132-1 КпАП України перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами , вулицями або залізничними переїздами - тягне за собою накладення штрафу в розмірі : п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 % до 10 % включно ; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 % , але не більше 20 % ; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % , але не більше 30 % ; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 %.
Статтею 14-3 КпАП України встановлено , що адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті , передбачені частиною другою статті 122-2 , частинами другою і третьою статті 132-1 цього Кодексу , зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки , відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових , габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису , що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах) , несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи , за якою зареєстровано транспортний засіб , а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу , а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб , фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи , за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа , яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи .
У разі якщо транспортний засіб зареєстровано за межами території України і такий транспортний засіб відповідно до законодавства не підлягає державній реєстрації в Україні , до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті , зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки , відеозапису , у тому числі в автоматичному режимі , притягається особа , яка ввезла такий транспортний засіб на територію України .
Відповідальна особа , зазначена у частині першій цієї статті , або особа , яка ввезла транспортний засіб на територію України , звільняється від відповідальності за адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки , відеозапису , у тому числі в автоматичному режимі , у випадках , передбачених статтею 279-7 цього Кодексу .
Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначений Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2019 року № 1174 (далі - Порядок № 1174) .
У силу вимог до п. п. 2 , 16 Порядку № 1174 посадові особи Укртрансбезпеки , уповноважені розглядати справи про правопорушення , зафіксовані в автоматичному режимі , під час їх розгляду використовують інформаційні файли , тобто упорядковану сукупність відомостей про: транспортний засіб ; відповідальну особу, визначену статтею 14-3 КпАП України ; наявність/відсутність документа , який підтверджує внесення плати за проїзд , або дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів , вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні; метаданих, сформованих автоматичним пунктом .
У свою чергу , згідно п. 8 Порядку № 1174 вимоги до технічних засобів автоматичних пунктів визначаються Технічним регламентом засобів вимірювальної техніки , затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 163 .
Згідно п. 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 163 «Про затвердження Технічного регламенту засобів вимірювальної техніки» засоби вимірювальної техніки можуть бути надані на ринку та/або введені в експлуатацію в разі , коли вони відповідають вимогам цього Технічного регламенту .
Згідно п. 2 Порядку № 1174 система фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі - взаємопов`язана сукупність автоматичних пунктів та інформаційно-телекомунікаційної системи .
Фіксація правопорушень в автоматичному режимі здійснюється на автоматичних пунктах , які облаштовані відповідно до вимог , визначених у додатку (п.7 Порядку № 1174) .
Згідно п. 12 Порядку № 1174 автоматичний пункт може забезпечувати : вимірювання навантажень , що припадають на кожну вісь транспортного засобу ; вимірювання загальної маси транспортного засобу ; визначення кількості осей транспортного засобу та віднесення транспортного засобу до однієї із відповідних категорій ; вимірювання міжосьових відстаней транспортного засобу ; визначення кількості коліс (скатності) на осях транспортного засобу; вимірювання габаритів транспортного засобу ; фіксацію та розпізнавання державних номерних знаків транспортного засобу , причепу , напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу) ; фіксацію фронтального зображення транспортного засобу ; фіксацію загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) в момент проїзду через автоматичний пункт (оглядова фотографія транспортного засобу , на якій відображені його контури та кількість осей) ; первинне оброблення зібраних даних та передачу інформації до інформаційно-телекомунікаційної системи за допомогою засобів захищених каналів зв`язку із використанням наскрізного шифрування ; автентифікацію автоматичного пункту , контроль цілісності , авторства , доступності , а також неспростовності дій щодо інформації , що передається від автоматичного пункту до інформаційно-телекомунікаційної системи .
Згідно п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103 , Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади , діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті . До основних завдань Укртрансбезпеки віднесено , зокрема здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному , міському електричному , залізничному транспорті .
Положеннями чинного законодавства визначені повноваження Укртрансбезпеки щодо контролю за рухом транспортних засобів з перевищенням габаритно-вагових параметрів , а також порядок здійснення такого контролю . Як наслідок , відповідач виконує функції габаритно-вагового контролю транспортних засобів та може накладати адміністративні стягнення . Вказане узгоджується з правовою позицією , викладеною у постанові Великої Палати від 12 лютого 2020 року у справі № 917/210/19 .
Згідно п. 1 ст. 247 КпАП України обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення . Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів .
Статтею 251 КпАП України передбачено , що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані , на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення , винність даної особи в його вчиненні та інші обставини , що мають значення для правильного вирішення справи . Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення , поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності , потерпілих , свідків , висновком експерта , речовими доказами , показаннями технічних приладів та технічних засобів , що мають функції фото- і кінозйомки , відеозапису .
Постановою серії АВ № 00000590 від 30 вересня 2024 року зафіксовано фактичні параметри транспортного засобу . Так встановлено , що кількість вісей - 3 шт. ; спарені колеса - 2 вісь ; відстань між вісями 1-2 : 4430 мм, 2-3 : 1350 мм, навантаження на вісь 1 - 6800 кг. , 2 - 12750 кг, 3 - 12600 кг, загальна маса - 32150 кг. . Так, згідно інформаційної карти габаритно-вагового контролю за постановою серії АВ №00000590 від 30 вересня 2024 року , загальна маса транспортного засобу скала 28935 кг. , тобто з перевищенням нормативних параметрів навантаження (з урахуванням похибки пристрою) на 11,288 % (2,935 тон) , а навантаження на здвоєні осі склало 21294 кг. , тобто з перевищенням нормативних параметрів навантаження (з урахуванням похибки пристрою) на 12,074 % (2,294 тон) . Отже , розміри відсотків перевищення 11,288 % відповідають зазначеному у постанові 2,935 тон з урахуванням похибки , розміри відсотків перевищення 12,074 % відповідають зазначеному в постанові 2,294 тон з урахуванням похибки .
Згідно постанови серії АА № 00000590 від 30 вересня 2024 року факт порушення зафіксоване за допомогою технічного засобу WIM 60 WAGA-WIM35 , зав. № 9 , яким здійснювалась фіксація правопорушення в автоматичному режимі , є справним та придатним до експлуатації , що підтверджується свідоцтвами про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 1625 від 22 листопада 2023 року , яке чинне до 22 листопада 2024 року ; № 04/4446 від 22 листопада 2023 року , яке чинне до 22 листопада 2024 року , які надані відповідачем .
WIM-комплекси відносяться до законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки , що прямо вказано у п. 52 Додатку 1 до Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки , затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 року № 94 .
Згідно з інформацією , яка міститься в наданих документах фіксація адміністративного правопорушення проведена вимірювальним обладнанням , яке відповідає вимогам Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки .
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2022 року № 412 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану» - позитивні результати періодичної , позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що засвідчені відбитком повірочного тавра на таких засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки , строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану та протягом місяця після його припинення чи скасування , чинні на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на всій території України або в окремих її місцевостях .
Вагові параметри транспортного засобу марки XCMG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 , перевищуть параметри зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху , участь такого транспортного засобу у дорожньому русі допускається лише за наявності дозволу на участь у дорожньому русі .
Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів , вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні , та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України .
Факт перевищення позивачем нормативних параметрів транспортного засобу , визначеного п. 22.05 ПДР України доведено належними , допустимими та достовірними доказами .
Таким чином , суд вважає , що уповноваженими посадовими особами Укртрансбезпеки належним чином виявлено та зафіксовано факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення , передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КпАП України та розглянуто справу про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті . Відповідачем прийнято правомірне рішення у межах санкції ч. 2 ст. 132-1 КпАП України , тому суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог і необхідно залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін , а позовну заяву без задоволення .
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позову.
Керуючись ст. 132-1 ч. 2 КпАП України , ст. 268 , 269 , 271 , 286 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
В И Р І Ш И В
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови головного спеціаліста відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Шмельова Микити Вячеславовича від 30 вересня 2024 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за ст. 132-1 ч. 2 КпАП України відмовити .
Рішення може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення .
Суддя С.А. Скиба