Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
24 січня 2025 рокум. ДніпроСправа № 160/28575/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області з такими вимогами:
-визнати неправомірним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області № 909230155355 від 25.04.2024 року про відмову у переході з пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити нарахування ОСОБА_1 пенсії у зв`язку з втратою годувальника в розмірі 50 відсотків пенсії померлого чоловіка - ОСОБА_2 з моменту її звернення 18.04.2024 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з яким вона перебувала у зареєстрованому шлюбі з 15.05.1971 року. Після смерті чоловіка ІНФОРМАЦІЯ_3 вона звернулась до відповідача із заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника. 25.04.2024 рішенням відповідача від 25.04.2024 № 909230155355 було відмовлено в переході на пенсію в разі втрати годувальника. Підставою для відмови було те, що позивачем не подано трудової книжки померлого та уточнюючих довідок про пільговий період роботи. Позивач зазначив, що пенсія у зв`язку з втратою годувальника розраховується у відсотковому відношенні до розміру пенсії померлого годувальника, тобто пенсії, яку отримував на день смерті годувальник. Закон №1058-ІУ не передбачає при призначенні пенсії у зв`язку з втратою годувальника проведення нового обрахунку пенсії годувальника. Вказані обставини стали підставою звернення до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.10.2024 № 160/28575/24 передано адміністративну справу на розгляд Луганському окружному адміністративному суду.
Ухвалою від 25.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Запропоновано відповідачу надати до суду відзив разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Відповідач правом подати відзив не скористався.
Згідно із частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено.
ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрована за адресом: АДРЕСА_1 ) перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та відповідно до положень ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» отримує пенсію за віком, яка наразі становить 3963,47 грн. на місяць.
Позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 25.04.2022 № 1206-5001291314.
Так, ОСОБА_1 і її чоловік, ОСОБА_2 , 15.05.1971 року зареєстрували шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб.
ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресом: АДРЕСА_2 ) перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та з 20.09.1993 отримував пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Як і позивач, ОСОБА_2 перебував на обліку як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою від 25.04.2022 № 1206-5001291679.
ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_3 від 19 березня 2024 року.
У зв`язку зі смертю чоловіка позивач, як непрацездатна особа 18 квітня 2024 року звернулася із заявою № 3829 щодо переходу з пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника.
Разом з заявою було подано наступні документи: паспорт або ІD-картка або Посвідка ЕК527431, довідка із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення ОК-5, довідки про взяття на облік внутрішньо перміщеної особи від 25.04.2022 № 1206-5001291679 та від 25.04.2022 № 1206-5001291314, довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру НОМЕР_1 , інший документ (документи з ЕПС).
За принципом екстериторіальності органом, уповноваженим за прийняття рішення щодо заяви позивача, було визначено відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 25.04.2024 № 909230155355 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку перехід на пенсію в разі втрати годувальника. Підставою для відмови вказані ті обставини, що при опрацюванні документів поданих для перерахунку виявлено, що заявником не подані наступні документи для прорахунку пенсії: -трудова книжка померлого; -уточнюючі довідки про пільговий період роботи.
При цьому судом встановлено, що в матеріалах електронної пенсійної справи померлого чоловіка ОСОБА_2 наявні рішення від 28.02.2024 № 909230155183 про розмір пенсії годувальника станом на дату смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ), розрахунок стажу та розрахунок заробітної плати годувальника.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до ч.1 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов`язком держави.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно з преамбулою Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Розділом V Закону №1058-IV визначено порядок та умови призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст.36 Закону №1058 пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі Інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другійстатті 32 цього Закону, у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), та непрацездатним членам сім`ї особи, якій відповідно доЗакону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин"надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин. - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Згідно з абз.3 ч.1 ст.36, п.1 ч.2 Закону №1058-IV батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування. Непрацездатними членами сім`ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку, передбаченогостаттею 26 цього Закону.
Пунктом 3 частини 2 Закону №1058-IV визначено, що до членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:
1) були на повному утриманні померлого годувальника;
2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.
Як встановлено судом, позивач, на час смерті ОСОБА_2 , перебувала з останнім в зареєстрованому шлюбі та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Згідно з п. 2.3 розд. 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, до заяви про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу. Також надається документ про перебування членів сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника (пп. 9 абз. 2 п. 2.3 розд. 2 Порядку).
Згідно з п. 2.11 розд. 2 Порядку за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї, приймаються довідки житлово-експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації), або довідки органів місцевого самоврядування, або довідки про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), видані згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Як встановлено судом, ОСОБА_1 18.04.2024 звернулася із заявою про переведення на пенсію у зв`язку з втратою годувальника за матеріалами електронної пенсійної справи померлого чоловіка ОСОБА_2 . В електронній пенсійній справі наявні рішення від 28.02.2024 № 909230155183 про розмір пенсії годувальника станом на дату смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ), розрахунок стажу та розрахунок заробітної плати годувальника.
Відтак, з урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку, що відповідач приймаючи спірне рішення № 909230155355 від 25.04.2024 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку перехід на пенсію в разі втрати годувальника, діяв без врахування всіх обставин для прийняття законного рішення.
Отже, як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, суд вважає, що позивач як непрацездатна особа, яка перебувала на утриманні померлого ОСОБА_2 , має право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.
Неврахування органом Пенсійного фонду України всіх положень законодавства та неправильна оцінка обставин справи призвели до порушення пенсійних прав позивача.
За таких умов, вказане рішення є протиправним та належить до скасування.
Враховуючи те, що судом було встановлено протиправність рішення відповідача щодо відмови в призначені пенсії по втраті годувальника та сторонами не заперечувалось, що позивачу було відмовлено у призначенні пенсії лише з підстав відсутності трудової книжки померлого та уточнюючої довідки про пільговий період роботи, однак матеріали електронної пенсійної справи містять всі необхідні документи для призначення пенсії позивачу по втраті годувальника, суд вважає, що для відновлення порушених прав та інтересів останнього належним способом захисту, з урахуванням положень ч. 1ст. 5 КАС України, буде зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області призначити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника на підставі поданої 18.04.2024 заяви та доданих до неї документів.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав до суду жодних належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності своїх дій.
За сукупністю наведених обставин, враховуючи, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, відповідачем не спростовані, а відтак, підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 1211,21 грн.
З огляду на те, що судом встановлено порушення відповідачем конституційного права позивача на призначення пенсії як складової частини права на соціальний захист, внаслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню, суд присуджує понесені і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,21 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрована за адресом: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (код ЄДРПОУ 13358826, вул. Кравчука, 22-В, м. Луцьк) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області № 909230155355 від 25.04.2024 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на підставі поданої нею 18.04.2024 заяви та доданих до такої заяви документів.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1211,21 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 21 коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Тихонов